1 ( 04-05-2016 12:58:25 змінене AppS )

Тема: Городнянське повстання 1931 р. під проводом Я. Рябченко

www.history.org.ua/?libid=10772
www.reabit.org.ua/files/store/An … rnigiv.pdf
Анатомія селянських повстань: Городнянське повстання 1931 р. під проводом Я. Рябченко: збірник документів та матеріалів
/ Авт. вступ. ст. та упор. О. Лисенко, Р. Подкур. НАН України. Інститут історії України; Чернігівська обласна державна адміністрація; Чернігівська обласна рада; Інститут історії, етнології і правознавства ім. О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка; Пошукове агентство по створенню науково-документальних серіалів «Книга пам'яті» та «Реабілітовані історією», Відділ по розробці архівів ВУНК-ДПУ-НКВС-КДБ. ‒ Чернігів: Видавець Лозовий В. М., 2015. ‒ 356 с.


Збірник документів та матеріалів висвітлює перебіг повстання у Городнянському районі 1931 р. як один із прикладів селянського опору суцільній колективізації сільського господарства. Опубліковані документи розкривають неоднозначні постаті повстанців, багатогранність мотивів поведінки, реакції на діяльність місцевого партійно-радянського апарату та практики виживання селян в умовах репресивного тиску. У книзі уперше публікуються матеріали архівно-кримінальної справи на повстанців.

Книга розрахована на науковців, викладачів, вчителів та студентів, а також всіх, хто цікавиться історією України XX ст.


+ Читати більше

Повстання Якима Рябченка 1931 p.: причини, перебіг, історична пам'ять …5

№ 1. Інформаційне зведення секретаря Городнянського райкому КП(б)У Федорченка інформаційному сектору ЦК КП(б)У про прояви бандитизму …31

№ 2. Інформаційне зведення секретаря Городнянського райкому КП(б)У Федорченка інформаційному сектору ЦК КП(б)У про вбивство міліціонера Ф. Петренка …34

№ 3. Протокол позачергового засідання бюро Городянського райкому КП(б)У про поховання міліціонера Ф. Петренка та визнання групи Я. Рябченка «політичною бандою» …35

№ 4. Протокол допиту обвинуваченого Ксенофонта Парамоновича Шаша …36

№ 5. Протокол допиту обвинуваченого Івана Прокоповича Левковича …44

№ 6. Протокол допиту обвинуваченого Олексія Савовича Чугая …54

№7. Протокол допиту обвинуваченого Максима Івановича Желдака …59

№ 8. Протокол допиту обвинуваченого Григорія Якимовича Окружка …62

№ 9. Постанова помічника уповноваженого Чернігівського районного відділу ГПУ УСРР Корякіна про направлення справи на М.І. Желдака до Городнянського райвідділу ГПУ УСРР для проведення подальших слідчих дій …68

№ 10. Протокол допиту обвинуваченого Михайла Орестовича Кравченка …69

№ 11. Інформаційне зведення секретаря Городнянського райкому КП(б)У Федорченка інформсектору ЦК КП(б)У про затримання учасників «банди Рябченка» …76

№ 12. Інформаційне зведення секретаря Городнянського райкому КП(б)У Федорченка інформсектору ЦК КП(б)У про затримання учасників «банди Рябченка» …78

№ 13. Інформаційне зведення секретаря Городнянського райкому КП(б)У Федорченка інформсектору ЦК КП(б)У про боротьбу із «бандою Рябченка» …79

№ 14. Протокол допиту обвинуваченого Дмитра Григоровича Ходика …81

№ 15. Протокол допиту обвинуваченого Мойсея Парамоновича Шаша …85

№ 16. Додаткові свідчення обвинуваченого Мойсея Парамоновича Шаша …103

№ 17. Інформаційне зведення секретаря Городнянського райкому КП(б)У Федорченка інформсектору ЦК КП(б)У про перебіг ліквідації «банди Рябченко» …109

№ 18. Протокол допиту обвинуваченого Олексія Дмитровича Мельника …110

№ 19. Протокол допиту обвинуваченого Якима Ігнатовича Рябченка …114

№ 20. Протокол допиту обвинуваченого Мирона Васильовича Зуба …122

№ 21. Протокол допиту обвинуваченого Івана Федоровича Можаєва …126

№ 22. Додатковий протокол допиту обвинуваченого Мойсея Парамоновича Шаша …131

№ 23. Додатковий протокол допиту обвинуваченого Дмитра Григоровича Ходика …136

№ 24. Додатковий протокол допиту обвинуваченого Дмитра Григоровича Ходика …140

№ 25. Додатковий протокол допиту Дмитра Григоровича Ходика …145

№ 26. Витяг з постанови про початок слідства, обрання міри запобіжного заходу і оголошення обвинувачення членам загону Я. Рябченка …147

№ 27. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Бея-Беспалька про припинення провадження попереднього слідства на Т.І. Акуленка, В.М. Березинця, В.П. Бохана, Г.М. Желдака, І.Є. Зуба, В.М. Зуба, Є.Є. Зуба, Я.Є. Карандея, Н.С. Карандея, О.А. Колечка, Є.І. Крота, Х.М. Калиту, І.В. Ляха, Я.С. Печеру, O.K. Москальця, К.Ю. Пожарського, І.С. Полуяна, Т.І. Рябченка, М.З. Стрика, П.П. Стельмаха, Д.І. Харченка, H.H. Хоботню, П.О. Хойдіна, Г.Т. Шомона, Ю.М. Чугая, Д.С. Якуша …174

№ 28. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Бея-Беспалька про припинення провадження попереднього слідства на O.K. Бабича, Я.Ю. Гавриленка, Н.П. Гончара, П.Л. Грищенка, B.B. Дубину, М.Ю. Железняка, K.M. Желдака, І.К. Зайця, Я.М. Кондратенка, Я.Г. Костирка, Т.І. Кравченка, І.A. Лебеду, А.П. Лебеду, О.Н. Мойсеєнка, І.Н. Мойсеєнка, Д.І. Найду, Г.С. Овчара, К.І. Олейника, К.О Пасова, М.С. Сороку, Г.П. Тарана, А.Я. Тесленка, Т.М. Чугая, Ю.П. Чугая, A.C. Яковенка, М.Г. Янченка, Я.А. Лебеду …179

№ 29. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Бея-Беспалька про передачу провадження на І.Н. Акименка, І.М. Бугрима, К.Л. Бугрима, І.Л. Вовка, Л.Х. Даниленка, Ф.Є. Зуба, С.А. Кравченка, І.М. Оглобліна, П.П. Плажкова, І.A. Філона, М.Н. Шарпата, М.А. Акименка, І.Ю. Андрейченка, П.Д. Бєлоконського, Ф.С. Бобока, Ф.А. Варлиги, І.П. Дудка, A.B. Зайця, Н.Я. Камзола, Г.П. Киселя, П.О. Колбасу, С.Б. Колбасу, Д.В. Ларченка, І.І. Сафоненка, М.А. Левковича, В.П. Лященка, Є.П. Мельника, А.Ф. Остапенка, С.Р. Сенюка, A.C. Філона, З.І. Харченка, П.А. Ходику, C.B. Чугая, C.K. Козла на припинення та звільнення їх з-під варти …184

№ 30. Протокол допиту обвинуваченого Якима Ігнатовича Рябченка …192

№ 31. Додатковий протокол допиту обвинуваченого Мойсея Парамоновича Шаша …211

№ 32. Протокол очної ставки між обвинуваченими Д.М. Тесленком та С.Р. Лейбенком …213

№ 33. Протокол очної ставки між обвинуваченими Я.І. Голомозиком та С.Р. Лейбенком …215

№ 34. Додатковий протокол допиту обвинуваченого Якима Ігнатовича Рябченка …216

№ 35. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Бея-Беспалька про припинення провадження попереднього слідства на Т.А. Кравченка …223

№ 36. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Бея-Беспалька про припинення провадження попереднього слідства на М.К. Дуброву, Л.Т. Желдака, Н.М. Зуба, Н.Ф. Печеру …224

№ 37. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Бея-Беспалька про припинення провадження попереднього слідства на П.М. Андрейченка, Н.І. Чугая, О.М. Сластьона, Ф.М. Сафоненка, С.І. Сафоненка, С.Р. Лейбенка, М.П. Бугрима, П.П. Бугрима, Д.М. Тесленка, Я.І. Голомозика, П.Д. Сигору …226

№ 38. Протокол допиту обвинуваченого Петра Дем'яновича Кириченка …231

№ 39. Додатковий протокол допиту обвинуваченого Івана Федоровича Можаєва …234

№ 40. Додатковий протокол допиту обвинуваченого Петра Дем'яновича Кириченка …237

№ 41. Протокол допиту обвинуваченого Василя Петровича Матвєєнка …241

№ 42. Протокол очної ставки між обвинуваченими М.Є. Родінченком та Я. Бугрімом …252

№ 43. Протокол очної ставки між обвинуваченими Я.Д. Бугрімом та С.Ф. Ільченком …253

№ 44. Протокол очної ставки між обвинуваченими Я.А. Ступаком та Я.Д. Бугрімом …254

№ 45. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Бея-Беспалька про виділення матеріалів справи в окреме провадження на Д.Ю. Довгопола, М.Ф. Комісаренка, В.А. Волошка, Г.М. Ганжу, Л.Л. Хоботню, Д.К. Василенка, І.Д. Серкова …256

№ 46. Інформаційне зведення виконуючого обов'язки секретаря Городнянського райкому КП(б)У Томка ЦК КП(б)У про прояви бандитизму в районі …257

№ 47. Інформаційне зведення виконуючого обов'язки секретаря Городнянського райкому КП(б)У Томка ЦК КП(б)У про прояви бандитизму в районі …258

№ 48. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Полонського про направлення матеріалів справи на Ю.П. Карапета, Ф.С. Бебка для припинення справи через брак доказів …260

№ 49. Постанова помічника уповноваженого Київського оперативного сектору ГПУ УСРР Полонського про направлення матеріалів справи на Я.О. Дрогуна прокурору для припинення справи через брак доказів …261

№ 50. Витяг з обвинувального висновку в справі № 455 контрреволюційної повстанської організації Городнянського району …263

№ 51. Постанова помічника прокурора Чернігівської області радника юстиції Циганенка про залишення скарги без задоволення і припинення провадження у справі в порядку нагляду …301


Географічний покажчик …334

Список основних скорочень …347

Thanks: Алена, kuks702

Share