71

Re: Українські етнонімічні прізвища

А це, пані Катерино, досить поширене мусульмансько-радянське (таджицьке, узбецьке, уйгурське, казахське, башкирське, татарське) прізвище Мухамед'яров/Мухамадьяров. Є навіть з -ъ- - Мухамедъяров. Ті варіанти, що Ви навели - "калічки". Від складного імені Мухаммад'яр. На Кавказі, в Азербайджані, в Криму його, здається, нема. У туркменів та каракалпаків, мабуть, є. До мух і мадярів відношення не має. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

72

Re: Українські етнонімічні прізвища

Може хто підкаже, походження прізвища Вальков (дослівно Вальков Зофія)? Звідки воно?

Share

73

Re: Українські етнонімічні прізвища

Sydorenko_Oxana пише:

Може хто підкаже, походження прізвища Вальков (дослівно Вальков Зофія)? Звідки воно?

Тобто, це жінка і це прізвище для жінок не відмінюється?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

74

Re: Українські етнонімічні прізвища

Ярематойсамий пише:

Може хто підкаже, походження прізвища Вальков (дослівно Вальков Зофія)? Звідки воно?

Тобто, це жінка і це прізвище для жінок не відмінюється?

Саме так? Тому я й вказала ім*я.

Share

75

Re: Українські етнонімічні прізвища

А Ви щось знаєте / можете сказати про носіїв цього прізвища? Поляки, німці, чехи? Наголос на -а-?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

76

Re: Українські етнонімічні прізвища

наголос на -а -, а до якої нації відноситься самій цікаво знати

Share

77

Re: Українські етнонімічні прізвища

Здається, при таких умовах, це німецьке. Валь - долина, а що таке -ков (kow, kov, koff)? Треба п. Катерину питати про це, а також про наявність її у Німеччині, Австрії, Швейцарії. Можливо, що це прізвище слов'янське, засвоєне німцями або носії понімечилися ( від імені Валько - Валеріан, Валерій, Валтазар, Валентин тощо).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

78

Re: Українські етнонімічні прізвища

Sydorenko_Oxana пише:
Ярематойсамий пише:

Може хто підкаже, походження прізвища Вальков (дослівно Вальков Зофія)? Звідки воно?

Тобто, це жінка і це прізвище для жінок не відмінюється?

Саме так? Тому я й вказала ім*я.

А може все простіше ?
Носій з Авсроугорської України, Прізвище від Валентин-Валентина. Пройшовши черег онімеччиних писарів, набуло подібного звучання.

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

79 ( 06-02-2016 04:46:33 змінене yavsyuha )

Re: Українські етнонімічні прізвища

kbg_dnepr пише:

У низовців (Реєстр Війська Запорізького 1756 р.) http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 4#p34764):

Грузин    210.Иван    Корсунський
Грузын    245.Василь    Переяславський
Грузын    57.Иван    Полтавський

А про село Грузіно Аракчеєва ви забули ?
Там теж всі Грузини.
Думаю подібні села були не поодинокі.
Крім того "грузити", "груз". Слова досить розповсюджені.
А ще "грузний", ну "товстий".

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

80

Re: Українські етнонімічні прізвища

yavsyuha пише:

Може хто підкаже, походження прізвища Вальков (дослівно Вальков Зофія)? Звідки воно?

Тобто, це жінка і це прізвище для жінок не відмінюється?

Саме так? Тому я й вказала ім*я.

А може все простіше ?
Носій з Авсроугорської України, Прізвище від Валентин-Валентина. Пройшовши черег онімеччиних писарів, набуло подібного звучання.

Якби це було галицьке, то там би було -ув або -ів. Імена Валентин(а) до 20 ст. що на Галичині, що на Подніпров'ї були майже невідомі. Ви багато їх у своїх документах бачили? Валько - то, скоріше, вайлуватий, а не від імені.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

81

Re: Українські етнонімічні прізвища

Ярематойсамий пише:
yavsyuha пише:

Може хто підкаже, походження прізвища Вальков (дослівно Вальков Зофія)? Звідки воно?

Тобто, це жінка і це прізвище для жінок не відмінюється?

Саме так? Тому я й вказала ім*я.

А може все простіше ?
Носій з Авсроугорської України, Прізвище від Валентин-Валентина. Пройшовши черег онімеччиних писарів, набуло подібного звучання.

Якби це було галицьке, то там би було -ув або -ів. Імена Валентин(а) до 20 ст. що на Галичині, що на Подніпров'ї були майже невідомі. Ви багато їх у своїх документах бачили? Валько - то, скоріше, вайлуватий, а не від імені.

Я у своїх розвідках таких імен бачив дуже багато, але то за 1 500 км на схід.
Можливо в деяких районах Галичини й користувалися -ув, -ів.
Та розмаїття того регіону, а також мій досвід в опрацюванні старих документів, кажуть - Закінчення творять не люде, а писарі (державні, чи найняті)

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

82

Re: Українські етнонімічні прізвища

Ярематойсамий пише:
yavsyuha пише:

Може хто підкаже, походження прізвища Вальков (дослівно Вальков Зофія)? Звідки воно?

Тобто, це жінка і це прізвище для жінок не відмінюється?

Саме так? Тому я й вказала ім*я.

А може все простіше ?
Носій з Авсроугорської України, Прізвище від Валентин-Валентина. Пройшовши черег онімеччиних писарів, набуло подібного звучання.

Якби це було галицьке, то там би було -ув або -ів. Імена Валентин(а) до 20 ст. що на Галичині, що на Подніпров'ї були майже невідомі. Ви багато їх у своїх документах бачили? Валько - то, скоріше, вайлуватий, а не від імені.

У римо-католиків Валентій ім'я зустрічав, хоча і не часто.
Вчора шукав по цьому прізвищу, то на якомусь американському сайті (на жаль проглянути через мою "техніку" не зміг) зустрів Sofia Walkow, а чоловік з якимось типовим польським іменем.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

83 ( 07-02-2016 22:00:08 змінене Sydorenko_Oxana )

Re: Українські етнонімічні прізвища

Якщо це допоможе у ідентифікації прізвищ, то знаю лише,  прозивали їх у мазури

Share

84

Re: Українські етнонімічні прізвища

мазурами на Поділлі часто називали етнічних поляків взагалі.

Share

85

Re: Українські етнонімічні прізвища

AppS пише:

мазурами на Поділлі часто називали етнічних поляків взагалі.

Тобто, католиків . Але католиків україномовних і польськомовних якось відрізняли?
.................
Зоф'я, Зофія - звичайно, більше польське, ніж німецьке. А "валков" чи "валкув" що таке? Від "валка" - боротьба? Тут, мабуть, той випадок, що етнічність прізвища й етнічність носія не збігаються.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

86

Re: Українські етнонімічні прізвища

Грузин, Латыш

МК церкви с.Бородаевка, Верхнеднепровского уезда, Екатеринославской губернии, 1909-10г.г.

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков
Thanks: kbg_dnepr1

Share

87

Re: Українські етнонімічні прізвища

Латиш, Лотиш - це точно не "латиш, латвієць". Ймовірно, "латаний-перелатаний, обірванець, бідняк". Думаю, що й Грузин на 100% не "грузин", а, швидче, "ГрУзин". Грузинів козаки звали по-турецькому "гурджій", а разом з ними й інших турецьких християн з околиць Трапезунда, Самсуна та Синопа  й далі на схід - греків, вірменів та інших. Навіть більш конкретні етнонімічні Вірменич, Ормянчук, Черкес не треба прив'язувати до нинішніх народів.
Вірменами називалися - і самі себе, й довкілля - якісь не дуже зрозумілі кипчакомовні вихідці з Криму, які сповідували вірменське християнство й писали месропицею. До речі, самі вірмени себе вірменами не називають і по сей день (гай, Гайастан).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

88 ( 07-02-2016 12:57:11 змінене Ярематойсамий )

Re: Українські етнонімічні прізвища

Також і грузини себе  не називають ні "грузинами", ні "гюрджіями", а "картулі, Сакартвело". Іще є "етнонімічноподібні" прізвища Осетян, Оситян, Осетин, Оситинський, Ситинський і т.п., які не мають нічого спільного з осетинами. І ці самі себе так не називають (ірон, Іристон). Що черкесів наші предки давно знають і що так називали саме предків сучасних черкесів-адигів - то це більш конкретно. Але ж ми добре знаємо, що після значної черкеської міграції на Подніпров'я у 13-14 вв. "черкесами, черкасами" стали називати й наших предків, особливо ж козаків, а турки могли так називати всіх північнокавказців-нехристиян, то й тут не все так просто й гладко. Ну й, черкеси себе також так не звуть (адиге).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

89

Re: Українські етнонімічні прізвища

А чому українські назви інших народів мають співпадати з самоназвою?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

90

Re: Українські етнонімічні прізвища

Balymba пише:

А чому українські назви інших народів мають співпадати з самоназвою?

А коли я таке сказав? Я навіть проти того, щоб циганів ромами перейменовувать, бо, якщо так піде, то через років десять їх і циганами не можна буде називати, як зараз євреїв жидами. Веду до того, що з етнонімами не так все просто й легко, як може декому здаватися.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

91

Re: Українські етнонімічні прізвища

Ярематойсамий пише:
Balymba пише:

А чому українські назви інших народів мають співпадати з самоназвою?

А коли я таке сказав? Я навіть проти того, щоб циганів ромами перейменовувать, бо, якщо так піде, то через років десять їх і циганами не можна буде називати, як зараз євреїв жидами. Веду до того, що з етнонімами не так все просто й легко, як може декому здаватися.

Просто мені здалося, що Ви ведете до того, що етнонімічні прізвища мали б відповідати самоназві народу.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

92

Re: Українські етнонімічні прізвища

Я найперший противник цього.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

93

Re: Українські етнонімічні прізвища

Ще в Лохвицькому побачив: Никита Данилов Татарин і, що нечасто, Моисей Иоанов Галичин (розумію, що це не етнос). А Литвинів і похідних - просто море...

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

94

Re: Українські етнонімічні прізвища

Татарин - то, мабуть, в тему, а "Галичин", як і Галицький то хтозна що воно й є й від чого. Може, то присвійне від Галиця, або Галка (Галчин-Галичин).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

95

Re: Українські етнонімічні прізвища

http://forum.genoua.name/viewtopic.php?pid=65789#p65789

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

96

Re: Українські етнонімічні прізвища

Balymba
Ну й, що там у Гуржоса?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

97

Re: Українські етнонімічні прізвища

Ярематойсамий пише:

Balymba
Ну й, що там у Гуржоса?

Я про те, чи той Гуржос з грузинів?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

98 ( 09-02-2016 20:43:09 змінене Ярематойсамий )

Re: Українські етнонімічні прізвища

Важко щось сказати, бо треба дивитись, чи то не молдавське, бо Одещина. Може й, Гуржос(ь), Гурджос(ь) від Гурджій.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

99

Re: Українські етнонімічні прізвища

Зустрів В Переяславському повіті : Іван Македон та Артем Куман. Що скажете?

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

100

Re: Українські етнонімічні прізвища

Македон(ій) - це канонічне ім'я: МАКЕДОНИЙ, МАКЕДОН. Македонский, из Македонии (область на Балканах) (греч.). 
6 февраля (24 января) - преподобный Македоний, Сирийский пустынник.
8 мая (25 апреля) - святитель Македоний, патриарх Константинопольский. 
11 июля (28 июня) и 25 (12) сентября - мученик Македоний. ,
яке без змін стало прізвищем.
Куман - навряд, щоб було причетне якось до куманців. Можливо, від "кум, кумань", можливо, від "Кумпан".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: gennadii54081

Share

101

Re: Українські етнонімічні прізвища

м. Городище, Золотоніський повіт:
Максим Андреев Вирменичов, Сила Федоров Немцев, Мартин Иванов Греков, Василий Якимов Татарский. Звернув увагу тому, що в одному містечку.

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков
Thanks: GRYN1

Share

102

Re: Українські етнонімічні прізвища

А ще в м. Вереміївка - Прокопий Евстифеев Жмудиненко...

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

103 ( 24-02-2016 22:49:09 змінене Bragida )

Re: Українські етнонімічні прізвища

gennadii5408 пише:

.. Артем Куман. Що скажете?

Koeman (голанд.), Kuhmann (нім.) - поширені сучасні прізвища "корова-чоловік(людина)" На зразок Вассерман, Гольдман і т.п.


Також див. українське https://uk.wikipedia.org/wiki/Куманець

Кумане́ць (також зрідка куман) — керамічна фігурна посудина, що нині використовується здебільшого як прикраса.

Куманці є оригінальним різновидом українського традиційного посуду. Якщо раніше (а подеколи і тепер) їх використовували, для зберігання й подання на стіл різноманітних напоїв, то у теперішній час — це переважно декоративна оздоба інтер'єру в національному стилі.

Куманці могли бути різної форми, однак найвідомішими є ті, зазвичай полив'яні та щедро оздоблені (розписані, з ліпленням), які використовували для спиртних напоїв, зокрема, виокремлюються з-поміж них куманці у формі дисків або кілець
(тобто дисків без середини) з вигнутою ручкою та носиком, горловиною
(нерідко з кришкою) та з ніжкою-підставкою.

Назва «куманець» є тюркським мовним запозиченням української мови. Куманці були предметом вжитку козаків. Через це, в тому числі, фахівцями зазначається, що вони (їх форма) як побутова річ могли бути запозиченням українців у східних народів.

http://2.bp.blogspot.com/-Brl3aBhzyqo/Tyov4tfG93I/AAAAAAAAB9o/eIeqpak-5rs/s200/DSC01493.JPG

Хоча повністю виключати половецьке походження носія не можна.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

104

Re: Українські етнонімічні прізвища

Я не виключаю кумансько-половецьке походження багатьох з нас. Але питання не в цьому, а в тому, чи є Куман етнонімом. Походження прізвищ часто ніяк не пов'язане з генетикою людини.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

105

Re: Українські етнонімічні прізвища

Я зустрічала це слово у значенні "велика халепа", рос. "кранты, капут"

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share