71

Re: Походження українських прізвищ

tinoluchenko пише:

Друзі, є питання про прізвище Сакун. У мене є версія, що це похідне від народного імені Сак (Ісаак). Як думаєте моя версія не є помилковою?

А на яку букву Сакун ударяється?

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

72

Re: Походження українських прізвищ

Ярема пише:

Щодо прізвища Поломій. Козаки називали торішні сухі заломлені скупчення очерету, рогозу, осоки та іншої рослинності "полома". Це слово відоме на Кубані, є воно в творі Я. Кухаренка "Пластуни".
..............................................
Панове, які думки про походження начеб такого простого прізвища  - Жарко?
Кого б могли назвати Жуйборода?

Жуйборода- мабуть любив покусувати бороду от і дожувався, а Жарко-можливо "хранитель огня" зберігач жару.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

73

Re: Походження українських прізвищ

А до чого тут Булгарія? І що таке "древня Булгарія"?  Та, що на Кубані була чи на Волзі? "? І де були ті булгари, про мову яких мало що відомо, та названі річки. Суфікс -ан(ь)- - слов'янський, навіть загальноіндоєвропейський, він відомий також з антропонімів - укр. Слободян, Капустян, Мисан, Головань, Носань, рум. Жосан(у), Райлян(у), вірменські майже всі прізвища.

Share

74

Re: Походження українських прізвищ

tinoluchenko пише:

Друзі, є питання про прізвище Сакун. У мене є версія, що це похідне від народного імені Сак (Ісаак). Як думаєте моя версія не є помилковою?

Ваша версія дуже цікава і ймовірна, бо були ж і є Стецюн, Гришун, Петрун(ь), Перхун (думаю, що від Перфен(т)ій), Петькун тощо. Схиляюся до Вашої думки, але треба добре погортати словники. Наявність Сачко(в), Сачук, Саченко свідчить на користь цієї версії.

Share

75

Re: Походження українських прізвищ

Про Жуйбороду в мене така фантазія. Так дражнили того, хто закушував верхньою щелепою нижню губу аж до бороди. Така хиба або дурна звичка відома була колись у хлопців. А от у дівчат не пам'ятаю. Щодо Жарко дуже сумніваюся, що походить від "жар".

Thanks: ГіП1

Share

76 ( 01-06-2014 06:55:41 змінене ГіП )

Re: Походження українських прізвищ

Ярема пише:

Про Жуйбороду в мене така фантазія. Так дражнили того, хто закушував верхньою щелепою нижню губу аж до бороди. Така хиба або дурна звичка відома була колись у хлопців. А от у дівчат не пам'ятаю. Щодо Жарко дуже сумніваюся, що походить від "жар".

наш хутірський Жарий писався раніше як Жар, а чому Жар тут питання може був червоний, або гарячий мов жар. Колись жар означав жир, жарий-жирний, піджарий-худенький.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

77

Re: Походження українських прізвищ

kukin пише:

Колись жар означав жир, жарий-жирний, піджарий-худенький.

Отож і воно! Перегодом поділюся деякими своїми думками. А Шарий - мабуть, спотворене Жарий.

Share

78

Re: Походження українських прізвищ

stakhno пише:

Доброго дня. Цікавить походження прізвища Стахно. Моя мама впевнена, що первісно прізвище було "Сахно", так як є дуже поширеним в Україні, але на якомусь етапі закралася помилка. Буду вдячна за будь-яку інформацію.

Ні, це не помилка. Це стара форма (дериватив) або імен Євстахій, Євстафій (Остап, Стах), або трохи змінене Стехно від Стефан, Степан, яка згодом без якихось змін стала прізвищем (також Михно, Махно, Васюхно, Пихно тощо).

Share

79

Re: Походження українських прізвищ

о и пише:

Будь ласка. Можливо хтось допоможе з версією про походження українського прізвища Анте(и)бура.

Моя версія. Це, а також Анцибора, Анчибора й т.п. походять від церковного імені Онисифор. Такого ж походження й рос. Анциферов. Найчастіше ж це им'я зливалося з Онисим. Обидва вони давали народну форму Онисько.

Thanks: О.І.1

Share

80

Re: Походження українських прізвищ

borisovichi пише:

Ось ще цікава версія. Від слова ламати/поламати?

Хата й земля, які дружина голови облради успадкувала від матері, розташовані в Делятині на схилі невисокої гори Поломи. Гора отримала назву через численні рівчаки від потоків, які густо посікли, поламали її боки....

http://www.gk-press.if.ua/sites/all/themes/gk_modern/logo.png

www.gk-press.if.ua/node/7059

Це точно? Чи не було на тій горі поваленого лісу, а ті завали називали "полома"? Мені здається, що схили всіх могил та гір розмиті рівчаками, отже це не є якоюсь ознакою.

Thanks: borisovichi1

Share

81

Re: Походження українських прізвищ

kukin пише:

Здравствуйте, уважаемые форумчане. Подскажите, пожалуйста, от чего,  по-вашему, происходят фамилии Гашута и Значенко?

Как описывалось выше происхождение фамилии зависит и от писарчука и от еще многих факторов, которые всплывают в процессе поиска. В данном случае как версии можно сказать что Значенко - значковой (вроде знаменосец), наример значок козацкой сотни носил. Гашута - прототип пожарника. На лесных промыслах были операции горения без пламени (гнать смолу например). В наших краях следили за процессом и гасили пламя Гашенки или Гасенки. Думаю Гашута тоже из этих спецов будет.

За моїми спостереженнями майже всі прізвища на -ута - Семенюта, Прошута, Балюта, Васюта, Грицюта, Романюта та ін. є відименними. В українській мові 16-19 сторіч за допомогою суф. -ут- утворювалися форми чоловічих імен, а в російській до сьогодні переважно жіночих. Отож, Гашута, думаю, не є винятком у цьому ряді - від імен Агафій, Агафон, Галактіон, Гарасим абощо. Гашення вогню навряд причетне до походження цього антропоніма. Над Значенко треба подумати, бо є ще Зніченко, Зниченко.

Thanks: kbg_dnepr, PetrEka2

Share

82

Re: Походження українських прізвищ

Моя приятельница очень интересуется происхождением своей фамилии - Кинаш. И хоть семья родом из Полтавской обл., предполагает иностранное происхождение фамилии. В Списках Полтавского полку есть фамилия Кинашенко и Кунашенко. Какова может быть история фамилии? Что означало слово Кинаш? Я в недоумении...

Share

83

Re: Походження українських прізвищ

Кинаш-Конаш-Конон

Share

84

Re: Походження українських прізвищ

Ничего иностранного в фамилиях Кинах (чаще), Кинаш (реже) и производных от них Кинашенко ( от обеих), Кинащук и т.п. нету. В украинской записи встречаются варианты с -и- Кинах (Кынах), и с -і- Кінах. Ударение в Кинах(ш) чаще на первый слог. Фамилии нередки в Поднепровье, а оттуда распространилась довольно широко. Моя версия - это народная форма одного из имён - Иакинф (в первую очередь), Акиндин, Аким(Яким) или другого созвучного. Распространена на Кубани. В станице Бакинской ранее произносилась как Кына (Кинах), в 2 км к югу от станицы благоустроенный родник Кынына крыныця.

Thanks: kbg_dnepr, Т.В.3

Share

85 ( 05-06-2014 06:27:39 змінене ГіП )

Re: Походження українських прізвищ

Кінаш, він же Кінах, він же конюх - походить від професії

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: Т.В.1

Share

86 ( 05-06-2014 12:03:03 змінене Ярема )

Re: Походження українських прізвищ

А за якими принципами "конюх" перетворився на "кинах", а ще більше на "кинаш"? Якби на "кінюх" чи хоч би "кінах" (але навряд), то ще так-сяк. З Конаша (Конон) міг стать Кінаш-ем. Закінчення (суфікс, звичайно) -ах(а), -ох(а), -ух(а) були поширені серед форм імен - Талах(Талалей-Фалалей), Гриньох(а), Стетюх(а). Але ж, думаю, це адаптоване Іакинф, то тут -ах не є суфіксом, як і в Стах (Євстафій), Малах(Малафій).

Share

87

Re: Походження українських прізвищ

Ярема пише:

А за якими принципами "конюх" перетворився на "кинах", а ще більше на "кинаш"? Якби на "кінюх" чи хоч би "кінах" (але навряд), то ще так-сяк

не конюх претворився на кінах, а навпаки

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

88

Re: Походження українських прізвищ

kukin пише:

не конюх претворився на кінах, а навпаки

Хіба так. А то Ваша версія чи є де в словниках, чи чули самі?

Share

89

Re: Походження українських прізвищ

Ярема пише:

не конюх претворився на кінах, а навпаки

Хіба так. А то Ваша версія чи є де в словниках, чи чули самі?

першим на світ  з"явився український кінь, а потім вже російський - конь, значить і кінаші були першими.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

90

Re: Походження українських прізвищ

Тю! А я думав, що перший на світ Божий заявився тарпан, а тоді вже капосна людина уловила його та приборкала. І отже ж, такі-сякі лінгвістичні дані кажуть, що дуже багато кінських / лошадиньіх термінів таки тюркські. І український/руський кінь був спочатку таки "конь", а вже з розвитком ікавізму став "кінь". А на Січі конярів звали "Балуйкобилиць(я)". Я, коли вперше побачив таке прізвисько, то й хтозна що й подумав, але згодом розібрався wink .

Share

91

Re: Походження українських прізвищ

ні все-таки кінь був перший, а на о була коняка

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

92

Re: Походження українських прізвищ

Цікаво було б щось дізнатись про прізвище Волошин. В інеті знайшла дві версії, або з імені Володимир зменшувальне, або Волох (переселенець з молдови та румунії). Мої Волошині проживали в містечку Обухові під Києвом з 1745 року, найдавніша сповідка . Буду вдячна за Ваші думки з приводу походження прізвища.

Share

93

Re: Походження українських прізвищ

Оленка пише:

Цікаво було б щось дізнатись про прізвище Волошин. В інеті знайшла дві версії, або з імені Володимир зменшувальне, або Волох (переселенець з молдови та румунії). Мої Волошині проживали в містечку Обухові під Києвом з 1745 року, найдавніша сповідка . Буду вдячна за Ваші думки з приводу походження прізвища.

Волошин - мешканець (вихідець) з Волощини (Волохії, Валахії). Подібно до того як мешканців Руси називали русини, Литви (теперішньої Білоруси) - литвини.

До речі волоський горіх - теж з Волощини.

У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Воловодюк - Поліщук - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Share

94 ( 05-06-2014 18:29:15 змінене Оленка )

Re: Походження українських прізвищ

VHB то виходить, що можу мати надію , що пращури могли бути молдованами а то вже якось сумно стало, ні якої мішанини :)

Share

95

Re: Походження українських прізвищ

Оленка пише:

VHB то виходить, що можу мати надію , що пращури могли бути молдованами а то вже якось сумно стало, ні якої мішанини :)

У кожної людини багато пращурів. З прізвищем зазвичай пов'язана лише пряма чоловіча родовідна лінія - батько-дід-прадід-прапрадід... Її можна визначити, зробивши комусь з чоловіків, що мають дане прізвище, тест ДНК Y-хромосоми.

Post's attachments

Прямі родовідні лінії.jpg
Прямі родовідні лінії.jpg 48.05 kb, 1 downloads since 2014-06-05 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Воловодюк - Поліщук - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Share

96

Re: Походження українських прізвищ

Днк , як на мене не дуже цікаво, виходить охоплює, тільки як для мене жінки -  жіночу гілку і тільки одну.

Share

97

Re: Походження українських прізвищ

тестуйте батька.

Share

98

Re: Походження українських прізвищ

Нажаль вже немає((((

Share

99

Re: Походження українських прізвищ

Взагалі я таким проектом не дуже довіряю, якось дивно, щоб дізнатись про всіх пращурів , треба переробити днк половині рідні, а якже я - ж взяла частинку кожного з усіх:))) Для мене це проект - по виманюванню грошей, хтось вирішив не погано заробити.

Share

100

Re: Походження українських прізвищ

Оленка пише:

Днк , як на мене не дуже цікаво, виходить охоплює, тільки як для мене жінки -  жіночу гілку і тільки одну.

Крім прямої батьківської (а можна тестувати батька, брата, чи двоюрідного брата, якщо у них те саме прізвище) лінії, можна спробувати тест Family Finder для огляду всіх предкових ліній (правда в обмеженому часовому інтервалі чи поколінній відстанні). Крім можливої купи двою- трою- і ...-рідних, про яких Ви, мабуть, ніколи не здогадувались, цей тест дозволяє приблизно визначити етнічний склад Вашого походження. Що, зі свого боку, є досить цікавою додатковою інформацією для пошуку предків. Правда, можливо доведеться додатково протестувати низку родичів, щоб розібратися у переплетінні предкових ліній.

Post's attachments

Збіги автосомної ДНК.jpg
Збіги автосомної ДНК.jpg 66.86 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Воловодюк - Поліщук - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Share

101 ( 05-06-2014 21:31:17 змінене VHB )

Re: Походження українських прізвищ

Оленка пише:

Взагалі я таким проектом не дуже довіряю, якось дивно, щоб дізнатись про всіх пращурів , треба переробити днк половині рідні, а якже я - ж взяла частинку кожного з усіх:))) Для мене це проект - по виманюванню грошей, хтось вирішив не погано заробити.

Участь у проектах справа добровільна і безплатна. Гроші за тести бере тільки тестова компанія, але інтерпретація результатів з їхнього боку досить обмежена. Власне для допомоги у виборі тестів та інтерпретації результатів і створюються проекти за різними критеріями - гаплогрупними, географічними, прізвищевими, тощо. Керують проектами адміністратори-добровольці, котрі не є асоційовані з тестовою компанією, а самі є її клієнтами, що протестували свою ДНК. Кожен кліент компанії ФТДНА може вступити до проектів, що відповідають його інтересам, або ж, якщо такі відсутні, створити свій власний, якщо для цього у нього є час, бажання і знання.

Навпаки, участь у проектах дозволяє заощадити гроші, чарез правильний вибір потрібних тестів (після консультацій з адміністраторами), та знижки, які надаються тестовою компанією для учасників проектів. Крім того є  можливість залучення спонсорів, що дає можливість адміністраторам, чи спонсорам самим цільово направляти кошти для допомоги певним осібам чи замовляти певні тести.

У будь-яком у випадку поьтрібно пам'ятати, що ДНК-генеалогія не є заміною традиційній, паперовій генеалогії. Але, при правильному підході, може бути значною допомогою і засобом виявлення, підтвердження чи спростування певних родових зв'язків.

У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Воловодюк - Поліщук - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Share

102

Re: Походження українських прізвищ

Взагалі я таким проектом не дуже довіряю, якось дивно, щоб дізнатись про всіх пращурів , треба переробити днк половині рідні, а якже я - ж взяла частинку кожного з усіх:))) Для мене це проект - по виманюванню грошей, хтось вирішив не погано заробити.

Ви взяли нерівномірні частки. Ну і У-хромосоми у Вас немає.

Взагалі щось подібне я не раз чув про родовідні дослідження від обивателів, мовляв - які ж архіви, церкви поруйнували, хто там що знає.

Share

103

Re: Походження українських прізвищ

militera.lib.ru/common/solovyev1/12_01.html
Но прежде всего нужно было разузнать, не поступают ли московские воеводы в самом деле дурно с козаками? Ряд жалоб подан был на полтавского воеводу, князя Волконского, за то, что он некоторых козаков поместил в число мещан и берет с них денежные и медовые оброки. Тот же Кикин отправился из Гадяча в Полтаву по этому делу, сравнил имена челобитчиков со сказкой Волконского и с переписными мещанскими книгами и нашел, что многие люди прозвищами не сошлись. Тогда он обратился к полтавскому полковнику Григорью Витязенку, чтобы тот выслал к нему всех челобитчиков на лице к допросу для подлинного розыска. «Выслать их к допросу нельзя, — отвечал Витязенко, — теперь пора рабочая, пашня и сенокос, козаки работы не кинут и не поедут; а иных многих козаков и в домах нет, живут на Запорожье. А что козаки прозвищами не сходятся, так это потому: у нас на Украйне обычай такой, называются люди разными прозвищами, у одного человека прозвища три и четыре: по отцу и по тестю, по теще, по женам прозываются; вот почему одни и те же люди у воеводы в мужицком списке писаны прозвищами, а у нас, в полковом козацком списке, другими. Как были присыланы в Полтаву из Москвы переписчики, и они писали многих козаков в мужики заочно, а козаки в то время были все со мною в походе под Кременчугом, а иные на Запорожье. Сам переписчик жил в Полтаве, а по уезду посылал писать подьячих, подьячие эти и писали козаков в мужики заочно и не расспрося подлинно, кто козак и кто мужик? А мужики им нарочно называли козаков мужиками для своей легкости, чтобы и козаки с ними заодно всякие поборы давали и подводы выставляли».

Share

104 ( 06-06-2014 13:56:05 змінене Kolomiets )

Re: Походження українських прізвищ

Добрый день!  Я два года назад увлекся генеалогией, начал составлять свою родословную и довел ее до восьмого колена. Первый документ о непосредственно моем родственнике датируется 1761 годом. Более ранние церковные метрические книги, увы, в архивах отсутствуют. Но и достигнуть того, что мне удалось, не многим моим коллегам по увлечению под силу, и не всегда это по причинам от них  зависящим.  Параллельно я изучил практически все документы, сайты и печатные издания в части происхождения моей фамилии. Я проделанную работу не хочу положить на полку пылится, а могу отправить все, кого она заинтересует. Преследую я единственную цель - найти единомышленников, которые прокомментируют мою работу, выскажут свои замечания и совместно мы ее усовершенствуем. Для выполнения этой работы я приглашаю всех желающих поработать в этом направлении. Зная многие тонкие места своей наработки, я с целью определения места наиболее компактного проживания Коломийцев в прошлом (в принципе до 1917 г., не позже) приглашаю стать друзьями однофамильцев в возрасте 50-80 лет и занимаюсь сейчас тем, что выясняю у них только одно: помнят ли они и могут ли назвать место проживания их предков и назвать первого из предков, о котором у них есть информация. Ответы согласившихся стать моими друзьями я заношу на виртуальную карту в виде звездочек с указанием населенного пункта и имени-отчества первого известного там представителя рода Коломийцев. Я уверен, что получение от порядка 1000 моих друзей такой информации, позволит мне с достаточно высокой достоверностью определить центр (центры) сосредоточения в прошлом Коломийцев. И только после этого можно будет делать какие-то обстоятельные и научно подтвержденные заключения о происхождении этой фамилии. Сложно это всё проделать? Да, непросто. Однако это проделать вполне реально, конечно если есть желание. У меня такое желание есть. Я этим, надеюсь, всё пояснил. Как видите, абсолютно никаких корыстных целей у меня нет. Это моё хобби и только.

Thanks: Ais212601

Share

105

Re: Походження українських прізвищ

Вряд ли хоть сколько значительная часть носителей этой распространённой фамилии знает своих предков глубже сер. 19 в., а фамилия происходит из 16-17 вв. Локализация самых ранних известных предков не поможет в выяснении происхождения фамилии. Вам уже много о ней расказали, вряд ли скоро что-то новое найдёте.

Share