1

Тема: Гелей

ГЕЛЕЙ Ганна Михайлівна, 1919 р.н., с. Кийданці Коломийського району, українка, малописьменна. Проживала в с. Кийданці, селянка. Заарештована 06.10.1946. Звинувачення: переховувала членів ОУН, постачала їм продукти. Військовим трибуналом військ МВС Станісласької області 12.12.1946 засуджена на 10 років позбавлення волі та 5 років пораження в правах в правах з конфіскацією майна. Реабілітована 31.03.1992 (8376 П).

Реабілітовані історією. Івано-Франківська область, том 1.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

2

Re: Гелей

Гелей одна з гілок мого родоводу
На мою думку, Гелей угорське прізвище, для тих кому цікаво можу пояснити звідки такі висновки, велика частина представників данного прізвища проживає в Західній Україні
Щодо моїх предків носіїв даного прізвища
На початок ХХ ст. в с. Яреськи Шишацького району Полтавської області компактно проживає значна кількість Гелеїв, що звязанні між собою
Зокрема, мої предки : Гелей Павло Максимович (1901 р.н.), його дружина Гелей (Васильченко) Меланія Павлівна (1908 р.н.)
Їхні діти : Ганна (1925 р.н.) та Григорій (1928 р.н)
Якщо є люди, якимось чином звязанні з цим родом Гелеїв, що хочуть поділитися наявною інформацію або дізнатися щось, прошу писати в особисті повідомлення)

Васильченко, Гелей, Козак (Полтавська обл., Шишацький р-н, Яреськи)
Зелінські, Комарницькі, Бернацькі (Польща, Люблінська губ., Сідлецький пов., с. Простинь)
Павські, Лозовські, Даньковські, Комаровські (Подільська губ., Літинський пов., с. Війтівці)
Голдзицькі (там же, с. Медведівка), Уляновські (там же, с. Скаржинці), Корякіни (Україна, Сумщина)

Share

3

Re: Гелей

Adje пише:

На мою думку, Гелей угорське прізвище, для тих кому цікаво можу пояснити звідки такі висновки, велика частина представників данного прізвища проживає в Західній Україні


Крім Закарпаття ніде ні в Західній Україні, ні в Східній помітного впливу угорщини на прізвища не просліджується. Закарпаття було досить ізольованим від Галичини краєм. І взагалі необов'язково, щоб прізвище виникло одноразово - ми можемо мати кілька родів Гелеїв. Українських прізвищ на -ей чимало.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

4 ( 26-01-2017 21:25:28 змінене Adje )

Re: Гелей

Ярематойсамий пише:

На мою думку, Гелей угорське прізвище, для тих кому цікаво можу пояснити звідки такі висновки, велика частина представників данного прізвища проживає в Західній Україні


Крім Закарпаття ніде ні в Західній Україні, ні в Східній помітного впливу угорщини на прізвища не просліджується. Закарпаття було досить ізольованим від Галичини краєм. І взагалі необов'язково, щоб прізвище виникло одноразово - ми можемо мати кілька родів Гелеїв. Українських прізвищ на -ей чимало.

Я не хочу сказати про те, що прізвище сформовано за угорською традицією на українських землях. Можливо це були якісь переселенці з Угорщини чи із Закарпаття. Крім цього, я не зустрічав правдоподібної, щодо версії щодо виникнення прізвища Гелей. Але зустрічав, доволі поширене угорське прізвище Гелей (Gelej), його представники :
Іштван Гелей Катона (1589 -1649) — відомий діяч угорської Реформації, єпископ реформатської
кальвіністської церкви Трансільванії з 1633 року, релігійний письменник,
філософ, філолог. Також він був директором в реформаторській школі в місті
Берегово (Закарпатська область, Україна).

Йожеф Гелей –  народився 29 червня 1938. Голкіпер угорської
збірної команди по футболу з 1964 по 1966 рік. Учасник олімпійських ігор 1964
року.

Карой Гелей – Голкіпер угорської команди «Татабанья».
Вінс Гелей – народився 28 грудня 1994. Голкіпер угорської команди Диошдьор у 2014-2015 році.
Шандор Гелей - угорський інженер-металург, професор, нагороджений Кошут премією. Народився 17
травня 1898 року у Кикинді. Помер 3 листопада 1967 у Будапешті. 

І ще безліч людей.
Крім цього мені вдалося знайти село Гелей (GELEJ), яке розташоване в медьє
Боршод-Абауй-Земплен на території сучасної Угорщини.

Васильченко, Гелей, Козак (Полтавська обл., Шишацький р-н, Яреськи)
Зелінські, Комарницькі, Бернацькі (Польща, Люблінська губ., Сідлецький пов., с. Простинь)
Павські, Лозовські, Даньковські, Комаровські (Подільська губ., Літинський пов., с. Війтівці)
Голдзицькі (там же, с. Медведівка), Уляновські (там же, с. Скаржинці), Корякіни (Україна, Сумщина)

Share

5

Re: Гелей

Скоріше (у нас), це канонічне ім'я Гелій/Еллій, яке стало прізвиськом роду або утворення від імен Геласій, Геліодор/Іліодор. Зміна кінцевого -ій на -ей або навпаки була характерна для всіх слов'ян (рос. народні форми імен Игнатей, Алексей, Сергей і т.д. замісць канонічних Ігнатій, Алексій, Сергій). А оскільки це церковне ім'я (грецьке), то такі або подібні прізвища можуть бути у всіх християнських народів.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Adje1

Share

6

Re: Гелей

Ярематойсамий пише:

Скоріше (у нас), це канонічне ім'я Гелій/Еллій, яке стало прізвиськом роду або утворення від імен Геласій, Геліодор/Іліодор. Зміна кінцевого -ій на -ей або навпаки була характерна для всіх слов'ян (рос. народні форми імен Игнатей, Алексей, Сергей і т.д. замісць канонічних Ігнатій, Алексій, Сергій). А оскільки це церковне ім'я (грецьке), то такі або подібні прізвища можуть бути у всіх християнських народів.

Я розглядав версію, що прізвище могло підти від чоловічого християнського імені «Гіларій», яке зазнало різних усічень,
у нашому випадку апокопи : Гіл[арій] > Гіль або Ілля > Ілько > Гіль,
Гиль, Гель.

Гіларій – власне
ім’я чоловічого роду, що пішло від грецького «hilaros» — в перекладі «веселий»,
«радісний». Ім’я Гіларій носив також сорок шостий папа римський.


Доречі, знаходив статтю, в якій автор пише проте, що прізвища з подібним кореним широко поширенні на території м. Луцька та окраїнах. 


Також у «Словнику
українських імен І. І. Тройняка» знаходимо власне ім’я «Єлій» , варіант
написання якого «Гелий». Ім’я Єлій дано с поміткою "стар." =
"старовинне, застаріле, стародавнє".

Васильченко, Гелей, Козак (Полтавська обл., Шишацький р-н, Яреськи)
Зелінські, Комарницькі, Бернацькі (Польща, Люблінська губ., Сідлецький пов., с. Простинь)
Павські, Лозовські, Даньковські, Комаровські (Подільська губ., Літинський пов., с. Війтівці)
Голдзицькі (там же, с. Медведівка), Уляновські (там же, с. Скаржинці), Корякіни (Україна, Сумщина)

Share

7

Re: Гелей

Свіжа дискусія щодо прізвища Гиль, Гіль і т.п. тут - forum.vgd.ru/29/81355/80.htm?a=s … iew&o=

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

8

Re: Гелей

ГЕЛЕЙ Василь Миколайович, 1926 р. н., с. Жалибори Галицького району, українець, освіта початкова. Проживав нелегально. Заарештований 07.07.1949. Звинувачення: мав намір піти в ОУН. Військовим трибуналом військ МВС Станіславської області 13.07.1949 засуджений на 25 років позбавлення волі та 5 років пораження в правах із конфіскацією майна. Реабілітований 27.10.1992. (14188 П).

ГЕЛЕЙ Марія Михайлівна, 1932 р. н., м. Рогатин, українка, малописьменна. Проживала в с. Явче, колгоспниця. Заарештована 26.06.1950. Звинувачення: в її дворі була захована література антирадянського змісту. Військовим трибуналом військ МВС Станіславської області 18.08.1950 засуджена на 25 років позбавлення волі та 5 років пораження в правах із конфіскацією майна. Реабілітована 16.03.1992. (7446 П).

ГЕЛЕЙ Михайло Олексійович, 1895 р. н., м. Рогатин, українець, малописьменний. Проживав у с. Явче, колгоспник. Заарештований 26.06.1950. Звинувачення: в його дворі була захована література антирадянського змісту. Військовим трибуналом військ МВС Станіславської області 18.08.1950 засуджений на 25 років позбавлення волі та 5 років пораження в правах із конфіскацією майна. Реабілітований 16.03.1992. (7446 П).

Реабілітовані історією. Івано-Франківська область, том 1.

Share