1 ( 23-06-2016 17:29:10 змінене kbg_dnepr )

Тема: Радянсько-фінська війна

У чому сила, брате? 75 років тому розпочалася радянсько-фінська війна

Сучасна війна — безперечно, війна насамперед інформаційна. Війна технологій психологічного впливу, який згодом легко конвертується у політичний. Цинічна пропаганда за принципом "що нахабніше й божевільніше, то краще" дійшла вже до межі, коли маски нарешті зірвано — Геббельса публічно визнають досить мудрою людиною. Втім, хоч як це парадоксально, але на цій, як її нині називають, "гибридній" війні не останню роль почала відігравати "диванна сотня", а зважаючи на поширення технологій, наявність безлічі різноманітних соціальних мереж, форумів, сайтів тощо, де активно обговорюють новини, можемо сказати, що маємо цілі диванні війська. "Безстрашні" бійці щодня і щоночі ведуть численні безконтактні битви.

З бійців "диванної" армії глузують експерти, їх відверто зневажають бійці, для яких пекло так званого АТО стало не комп'ютерними баталіями за кавою і домашніми пиріжками, а щоденним двобоєм зі смертю. Вплив інформаційної війни в жодному разі не можна недооцінювати. Адже "диванний" ґвалт може легко трансформуватися у справжню паніку.

З цього погляду величезної шкоди завдає інформація, яку досить часто можна почути від деяких експертів, — мовляв, Україна до війни не готова, армія мала й небоєздатна, зброя стара, бойової техніки обмаль. Та й узагалі, куди нам змагатися з такою могутньою державою як Росія. Подібні висновки "експертів" однозначно є елементом інформаційної війни. Вони породжують страх, паніку, зневіру. "Навіщо воювати, адже ми однаково приречені! За що гинуть наші хлопці?.." — такими думками й справді можна легко розкласти армію, а відтак втратити країну. Бо що таке армія в умовах війни без дисципліни?! Що таке солдат без віри в перемогу?! Без віри у правоту своєї справи?!

Слідом за відомим кіноперсонажем варто замислитися: у чому ж сила суспільства, держави, армії, що в підсумку стає запорукою перемоги? Звісно, кількість літаків, танків, підводних човнів тощо свідчить про могутність тієї чи іншої держави. Втім, не менш важливий і моральний дух бійців, той самий людський фактор. Адже не холодне мертве залізо виграє битви! Із цього погляду дуже корисний аналіз досвіду збройного конфлікту, про який у Радянському Союзі завжди згадували не так часто, як належало б, — Радянсько-фінської війни 1939–1940 рр. Корисний саме в сенсі співвідношення як військового потенціалу двох країн (Фінляндія, програючи Радянському Союзу в десятки разів за всіма показниками, свою незалежність, хай із територіальними втратами, таки відстояла), так і витрачених зусиль та отриманих результатів. Окрім того, це саме той, не такий уже й рідкісний на війні, випадок, коли людський фактор виявився сильнішим за найсучаснішу на той момент техніку.

gazeta.dt.ua/history/u-chomu-sil … yna-_.html

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

2

Re: Радянсько-фінська війна

Про те що мій дід був на фінській війні я не знала.
Сьогодні впевнена, що про це в сім'ї говорили, але я тоді цього не усвідомлювала що це була друга війна, мабудь плутала з пізнішою "вітчизняною" війною. Бо про цю війну, яку радянська імперія програла, раніше майже нічого не говорилося.
Коли у підлітковому віці почула з фільмів про цю війну, запитала маму. Вона таємничим голосом, коротко розповіла, що фіни використовувли дуже вдало лижників, а наші на лижах стояти не вміли. Те, як вона про це розповідала, показувало що цю тему краще на людях не обговорювати.

Хочу на цьому наголосити - бачите, тоді казали "війна з біло фінами" - сьогодні ми розуміємо, що це є елємент пропаганди та посилююче негатив кліше для ворога. Також як сьогодні ми українці несподівано стали бандерівцями...

Останній рік я навмисно збираю позитивну інформацію про Україну, бо близько року тому, коли ця каша почала варитися та з'явилося протистояння україна-росія, на очі потрапила (думаю що на "Дойче веле") стаття одного австрійського експерта східної Европи який сказав, що росія війну не почне, бо в украіїні ще дуже потужний військовий потенціял. Ми дійсно ще маємо ситуацію що росія офіційно начебто ніякої війни не веде.
Другим радісним "дзвоником" про силу україни була стаття у "Шпіґель" де наводилася табличка рейтингово розташування країн, що виробляють зброю - Україна займала ШОСТЕ місце. Згодьтеся - не так вже й пагано для "бідної сирітки". Хвалилися українські танки, та якісь нові технологіїї що перешкоджають збиванню літаків.
Потім десь вичиталося що в україні є декілька потужних ланок економіки де річний приріст дуже великий - це звичайно сільска промисловсть, хімічна, фармацевтична та ви не повірите інтернет (нові) технології. Про останню наводились такі цифри, що було видно що це дуже стрімкий темп, якщо не 15%.
Нам завжди закордонні люди кажуть що "ви дуже багаті, країна дуже багата". Але ми не хочемо цього чути та мілліонними голосами плачимося - ми ж такі бідні. Все виглядає так, що нам це удовблюють у голови, бо якщо ми багаті, то постає інше питання - де ж ці гроші?
Тому я за зміни у суспільстві. Такі зміни як у прибалтійських країнах та у польщі.

Якимось чудом зберігся військовий квиток мого діда, а також й згадка про біло-фінську війну. Ця війна все більше та більше привертає увагу нас українців бо маленький "зухвалий" народ переміг такого велитенського монстра. Надавав по носі так що й забули про нього. У нас немає другої альтернативи як зробить такеж. І це розуміє сьогодні кожна свідома людина.

А тепер до самої теми - в який архів треба подавати документи якщо відомий стрілецький полк? Та що це мені дасть? Яку інформацію можна отримати?

Post's attachments

Фінська війна 1939-40рр.jpg
Фінська війна 1939-40рр.jpg 99.13 kb, 3 downloads since 2015-02-15 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Share

3 ( 15-02-2015 18:29:41 змінене AppS )

Re: Радянсько-фінська війна

А тепер до самої теми - в який архів треба подавати документи якщо відомий стрілецький полк? Та що це мені дасть? Яку інформацію можна отримати?

В РГВА rgvarchive.ru/

До речі, з квитка виходить, що дід й в Польщі побував в вересні.

А 396сп - це трагічна 44-а сд

_______
P.S. бажано все таки розділяти родоводи й сучасну політику.

Thanks: Алена2

Share

4

Re: Радянсько-фінська війна

Та воно б то звісно краще, але як його розділиш?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: ivanteika2

Share

5

Re: Радянсько-фінська війна

Мне довелось находиться в Хельсинки 30 ноября 2014 года. Именно в этот день началась та Зимняя война. Честно говоря, побаивался в этот день выходить на улицу. Горели светильники-подсвечники почти в каждом окне. Не было каких-то заметных действий, по крайней мере в районе Лаутасаари, где я жил, но на прогулке в одном из окон мог заметить много людей на фоне таких светильников. Не смотря на массу "добра" и "заботы", оказанных Россией (и Советским Союзом) этой маленькой стране, финны проявляют не только терпимость, а истинные примеры добродушия и гостеприимства по отношению к русским. Сегодня доходит до того, что при нарушении российскими военными самолетами воздушного пространства страны, финские диспетчеры терпеливо и оперативно изменяют маршруты гражданских судов во избежание столкновения.

Share

6

Re: Радянсько-фінська війна

Та воно б то звісно краще, але як його розділиш?

так як на молгені, наприклад. Всі бажаючі тусять в окремих темах про антинорманізм чи аланських бесідах, решта обговорює набори цифр гаплогруп.

Share

7

Re: Радянсько-фінська війна

Я, власне, про те, що мені особисто це зараз розділити нелегко

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

8

Re: Радянсько-фінська війна

kbg_dnepr пише:

Я, власне, про те, що мені особисто це зараз розділити нелегко

Ми прості люди які живуть у непрості часи...
Нас зрощено на "ідеалах" які сьогодні, через нові знання, не витримують ніякої критики...
Наші особисті знахідки, пропущені через другу (іншу, не таку як в ідеалах) точку зору з накладкою на сьогоднішню загрозливу ситуацію, біженців та смерті, приносять нам зовсім інше відчуттся тодішньої ситуації.

Розглядаючи воєнні та повоєнні фотографії, раніше завжди думала - та чого ж ви такі серьозні? Чтого ж не посміхаєтесь?
З прошлого року з'вилися тисячі нових фотографій де люди мають такіж обличчя та погляд... і тепер зрозуміло чому...

PS Дуже дякую AppS про уточнення про похід у Польщу. Я би цього не зрозуміла бо теми не знаю. Згадалися слова мого батька як він говорив що дід казав що границя з Польщею біла дуже близько... Це якось складно сьогодні усвідомити, що дійсно напочатку 1939 року Львів був ще польським...

Чи є у когось мапа на 1939 рік, як тоді проходили границі?

Share

9

Re: Радянсько-фінська війна

D_i_V_a пише:

Чи є у когось мапа на 1939 рік, як тоді проходили границі?

по межі Хмельницької та Житомирської областей

Share

10

Re: Радянсько-фінська війна

і Білорусь:

Share

11

Re: Радянсько-фінська війна

і Фінляндія:

Share

12

Re: Радянсько-фінська війна

06.04.2015

Информация о военнопленных и гражданских лицах из числа белорусов, погибших (умерших) на территории Финляндии в 1941-1944 гг.

Национальный архив Финляндии завершил работу над созданием базы данных о советских военнопленных и гражданских лицах, погибших (умерших) в 1941-1944 годах и захороненных на территории Финляндии. Она насчитывает 580 военнослужащих и 21 гражданское лицо, в графе «национальность» (kansallisuus) учетных карточек которых значится «белорус».

Доступ к базе данных открыт по ссылке в Интернете kronos.narc.fi/index_rus.html Общая информация дается в ней на русском языке, а подробные сведения (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, причина смерти, место захоронения и др.) в учетных карточках содержатся на финском языке. Поиск возможен по каждому из перечисленных параметров. Его можно также осуществить, задав параметры по городам Беларуси, что позволит получить информацию о представителях и других национальностей Советского Союза, мобилизованных в населенных пунктах БССР.

Посольству представляется символичным, что размещение информации о базе данных состоялось в канун 70-летия Великой Победы. Это наша общая дань памяти героям Великой Отечественной войны.

Результаты поиска по списку военнопленных из числа белорусов по национальности (valkonenäläinen):
Основной список 580 человек  finland.mfa.gov.by/uploademb/finland/POW/580.pdf

Результаты поиска по регионам Беларуси (согласно классификации Национального архива Финляндии), файлы pdf:

Минский
Гомельский
Витебский
Могилёвский
Брестский
Полесский

Гражданские лица, погибшие в 1941–44 гг. в лагерях района Миехиккяля
Общий список 138 человек, включая 21 белоруса finland.mfa.gov.by/uploademb/fin … anskie.pdf

источник: finland.mfa.gov.by/ru/embassy/ne … f44b7.html

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Военнопленные, погибшие на войне между Финляндией и Советским Союзом в 1941–1944 годах.

База данных содержит сведения о 18 925 советских военнопленных , погибших во время войны между Финляндией и Советским Союзом в 1941-1945 годах на территории Финляндии . В базе отсутствуют сведения о нескольких тысячей лиц , данные которых не найдены в источниках. kronos.narc.fi/sfv2/sfv2.html

Thanks: Vlad S., ivanteika3

Share

13

Re: Радянсько-фінська війна

D_i_V_a пише:

Про те що мій дід був на фінській війні я не знала.
Сьогодні впевнена, що про це в сім'ї говорили, але я тоді цього не усвідомлювала що це була друга війна, мабудь плутала з пізнішою "вітчизняною" війною. Бо про цю війну, яку радянська імперія програла, раніше майже нічого не говорилося.
Коли у підлітковому віці почула з фільмів про цю війну, запитала маму. Вона таємничим голосом, коротко розповіла, що фіни використовувли дуже вдало лижників, а наші на лижах стояти не вміли. Те, як вона про це розповідала, показувало що цю тему краще на людях не обговорювати.

Хочу на цьому наголосити - бачите, тоді казали "війна з біло фінами" - сьогодні ми розуміємо, що це є елємент пропаганди та посилююче негатив кліше для ворога. Також як сьогодні ми українці несподівано стали бандерівцями...

Останній рік я навмисно збираю позитивну інформацію про Україну, бо близько року тому, коли ця каша почала варитися та з'явилося протистояння україна-росія, на очі потрапила (думаю що на "Дойче веле") стаття одного австрійського експерта східної Европи який сказав, що росія війну не почне, бо в украіїні ще дуже потужний військовий потенціял. Ми дійсно ще маємо ситуацію що росія офіційно начебто ніякої війни не веде.
Другим радісним "дзвоником" про силу україни була стаття у "Шпіґель" де наводилася табличка рейтингово розташування країн, що виробляють зброю - Україна займала ШОСТЕ місце. Згодьтеся - не так вже й пагано для "бідної сирітки". Хвалилися українські танки, та якісь нові технологіїї що перешкоджають збиванню літаків.
Потім десь вичиталося що в україні є декілька потужних ланок економіки де річний приріст дуже великий - це звичайно сільска промисловсть, хімічна, фармацевтична та ви не повірите інтернет (нові) технології. Про останню наводились такі цифри, що було видно що це дуже стрімкий темп, якщо не 15%.
Нам завжди закордонні люди кажуть що "ви дуже багаті, країна дуже багата". Але ми не хочемо цього чути та мілліонними голосами плачимося - ми ж такі бідні. Все виглядає так, що нам це удовблюють у голови, бо якщо ми багаті, то постає інше питання - де ж ці гроші?
Тому я за зміни у суспільстві. Такі зміни як у прибалтійських країнах та у польщі.

Якимось чудом зберігся військовий квиток мого діда, а також й згадка про біло-фінську війну. Ця війна все більше та більше привертає увагу нас українців бо маленький "зухвалий" народ переміг такого велитенського монстра. Надавав по носі так що й забули про нього. У нас немає другої альтернативи як зробить такеж. І це розуміє сьогодні кожна свідома людина.

А тепер до самої теми - в який архів треба подавати документи якщо відомий стрілецький полк? Та що це мені дасть? Яку інформацію можна отримати?

Цікавий документ. Виявляється Радянський Союз із Польщею в 1939 таки воював. Бо нам тут весь час розказували, що підчас "освободительного похода" ніяких боїв з польською армією не було (вона розбіглася, як тільки поляки почули, що РСЧА перейшла Збруч)

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

14

Re: Радянсько-фінська війна

похоронка
Гудзь Степан Ерофеевич, с.Куп'єваха Богодухівський район Харківська область

загинув 2.03.1940 р. в бою за місто Виборг

Share

15

Re: Радянсько-фінська війна

Новогодний ужас шведской писательницы Астрид Линдгрен
В 2015 году в Швеции и Германии была опубликована недетская книга детской писательницы Астрид Линдгрен «Мир сошел с ума. Дневники 1939-1945». Здесь собраны ее дневниковые записи военного периода. Не так поражает историческая правда, она уже почти вся раскрыта, как исторические параллели.

https://lh6.googleusercontent.com/ZqSkpI-eFENxI-ryI0qAgL0o6VpYYtjykr4RO7gMyMKioSzR5SXJA3cFVQRJl4zEcpi4h7BXdonsqpDCn4orHP-LuTQuotx25nTv8zeTkYjNeQ8W668h5TOpDuNb7N7kSFkPN-87

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

16 ( 10-02-2016 14:34:02 змінене nfs79 )

Re: Радянсько-фінська війна

Финские солдаты осматривают колонну Красной Армии, разбитую в Карелии.

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

17 ( 10-02-2016 14:33:15 змінене nfs79 )

Re: Радянсько-фінська війна

Финские оборонительные позиции в районе Иханталы в сентябре 1944

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436
Thanks: Алена1

Share

18 ( 10-02-2016 14:32:05 змінене nfs79 )

Re: Радянсько-фінська війна

Захваченные советские танки и автомобили стоят на дороге в заснеженном лесу, 17 января 1940 года.

https://twitter.com/History__W/status/6 … 7317968896

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

19

Re: Радянсько-фінська війна

Тела около 400 советских солдат, погибших в бою, Финляндия 1 февраля 1940 года.

https://twitter.com/History__W/status/6 … 6741069824

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

20

Re: Радянсько-фінська війна

Портрет Сталина на телеге с трупами после финской засады во время финской войны. Декабрь 1939, Кеми-Салла, Финляндия

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

21

Re: Радянсько-фінська війна

Замерзшее тело советского солдата, выставленное финнами для устрашения армии во время Советско-Финской войны, 1939 г.

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

22

Re: Радянсько-фінська війна

Двое советских пехотинцев, замерзших насмерть во время Советско-Финской войны, 1940 г.

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436
Thanks: Т.В., Алена2

Share

23

Re: Радянсько-фінська війна

AppS пише:

А тепер до самої теми - в який архів треба подавати документи якщо відомий стрілецький полк? Та що це мені дасть? Яку інформацію можна отримати?

В РГВА rgvarchive.ru/

До речі, з квитка виходить, що дід й в Польщі побував в вересні.

А 396сп - це трагічна 44-а сд

_______
P.S. бажано все таки розділяти родоводи й сучасну політику.

В РГВА є документи по 44 ГСД, сам їх читав. Але ситуація не дуже зрозуміла, є фонд 44 ГСД, але документів там мало, але є. По деяким полкам багато (списки виборців, комсомольскі зібраня і т.д.,) а по деяким полкам 1-2 документа.  Але є окремий фонд по фінскій війні, нажаль з ним не вдалось попрацювати.

Є гарний сайт про дивізію www.istor-44gsd.ru/Html/Istor_1.html

Share

24 ( 03-08-2016 23:13:52 змінене stepanokai )

Re: Радянсько-фінська війна

підкажіть, де дізнатись про прапрадіда який воював у цій війні, військомати мовчать, нічого немає, тільки РФ Мо?

Сумська область село Тулиголове, село Землянка (хутори Гута та Каплиця)
Thanks: kbg_dnepr1

Share

25

Re: Радянсько-фінська війна

А де можна шукати дані про загиблих? Чи вони взагалі не публікувалися?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

26 ( 04-08-2016 08:50:07 змінене AppS )

Re: Радянсько-фінська війна

Книги пам'яті, як не дивно. www.winterwar.karelia.ru/site/bd/help/

Навіть окремі українські є - "Полягли в снігах Суомі"

Share

27

Re: Радянсько-фінська війна

stepanokai пише:

підкажіть, де дізнатись про прапрадіда який воював у цій війні, військомати мовчать, нічого немає, тільки РФ Мо?

швидше в РГВА rgvarchive.ru/

ЦАМО - це вже з 1941, переважно.
Але якщо предок рядовий і знаєте тількі прізвище-ім'я, то пошук важкий.

Share

28

Re: Радянсько-фінська війна

Финские дети советских военнопленных ищут в России родню

Около 40 000 советских военнопленных были заняты на хозяйственных работах в разных уголках Финляндии. О любовных романах между финками и красноармейцами долгое время молчали по обе стороны границы. Сегодня, во многом благодаря Интернету, родственники стали находить друг друга.

+ Читати більше

Человек на старой фотографии – советский военнопленный, работавший по хозяйству в народном училище Отава, что недалеко от Миккели. Год 1943. Ира Вихреялехто уверена, что это ее дедушка, имени которого она не знает.

О том, что она внучка советского военнопленного, Ира догадывалась давно. Ее отца, например, иногда даже принимали за иностранца –  уж больно у него были в молодости темные волосы и смуглая кожа. Теперь Ира поставила цель узнать имя своего настоящего дедушки и найти российских родственников.

- В первую очередь, я делаю это ради своего отца Юхани, которому сейчас 70 лет. Но это нужно, конечно, и мне самой, - говорит Ира.

История появления на свет отца Иры могла бы стать сюжетом для художественного произведения или кинодрамы.

Кухарка и военнопленный

Бабушка Лемпи не любила рассказывать о военных временах. Только в 1968 году после ее смерти Юхани узнал, что его настоящий отец  - это «мужчина на телеге», так в многодетной семье называли фотографию, которую Лемпи бережно хранила в своем альбоме до конца дней. Кто он?

Как его зовут? Никто не знал.
Лемпи работала кухаркой в училище, когда туда привезли группу из 15 так называемых соплеменных советских военнопленных: то есть пленных с финно-угорскими корнями – этих людей финны размещали в более приемлемых условиях, чем остальных военнопленных.

Где и при каких обстоятельствах завязались отношения между финкой и советским пленником – неизвестно. Ира уверена, что это была самая настоящая любовь:

- Бабушка всегда с особой теплотой относилась к своему первенцу. Лемпи, как говорят у нас в роду, до последнего возможного момента ждала, что «человек на телеге» вернется, - рассказывает Ира.

Лемпи было 27 лет, и она отлично представляла все последствия своего романа с советским военнопленным. После рождения сына Лемпи два года скрывалась от представителей закона, согласно которому женщина обязана была рассказать, кто зачал ребенка. Ситуация успокоилась только в 1946 году, когда она вышла замуж за финна, вернувшегося с войны.
- Иногда во время больших семейных ссор бабушка выговаривала супругу: «Вот сейчас возьму сына и уйду», при этом остальные дети стояли с раскрытыми ртами и не понимали, что происходит, - вспоминает Ира со слов отца.

Вихреялехто получила в национальном архиве данные на всех 15 военнопленных, работавших в училище. Таинственный «человек на телеге» был еще молодым мужчиной. Основываясь на этом и некоторых других факторах, Ира оставила в списке пять имен:

Хейкки Паавонпойка Прокопьев, 1921 г.р, из Луваярви

Матти Юрьёнпойка Киуру, 1906 г.р, из Токсово

Симо Юхонпойка Ярня, 1921 г.р., из Венйоки

Антти Пантелеевич Саволайнен, 1921 г.р, из Сализи

Юхо Анашкин, 1924 г.р, из Петрозаводска

Кто-то из них и есть с большой долей вероятности – «человек на телеге».

И социальные сети в помощь

Ира активно ведет поиски в рунете, в частности, через социальную сеть «Вконтакте». Отклики русских людей ее поразили. Ира переводит свои запросы через онлайн-переводчика, что не мешает ей получать массу ответов:

- Я так благодарна всем, кто откликается! Не ожидала получить такой помощи. Представляете, совершенно незнакомые люди тратят свое время, дают какие-то советы, оставляют полезные ссылки. Удивительно. Это вселяет надежду на то, что я найду следы дедушки, - уверенно говорит Ира.

Найденные родственники - это вторая жизнь

А вот Вейкко Иммонен уже нашел своих многочисленных русских родственников. Жителю города Куопио повезло – он точно знал имя и фамилию отца – тоже советского военнопленного:

- Пару лет назад я прямо спросил у своей тети, что она знает о моем настоящем папе. Она назвала мне имя и дом, где он работал.

Дальше был запрос в финский архив, помощь живущей в Финляндии русской знакомой,  сообщение от российского Красного креста и… Вейкко летит в далекий западно-сибирский городок Камень-на-Оби, туда, где родился его отец.

- Как выяснилось, он однажды признался родне, что у него осталась любовь в Финляндии. Подробности отец скрыл.

Вейкко, по собственным словам, вместе с новыми многочисленными родственниками обрел второе дыхание:

- Я провел незабываемые десять дней в Сибири. У нас были встречи с родственниками до поздней ночи – каждый день!

Вейкко регулярно поддерживает связь с братьями и сестрами – спасибо современным электронным средствам связи. Недавно Иммоенен открыл в Фейсбуке страницу для таких как он – детей советских военнопленных и их ближайших родственников. Пока в группе только несколько членов, но Вейкко надеется, что скоро отзовутся и многие другие.

Время искать родню

Сколько всего в Финляндии родилось детей от советских военнопленных, сказать сложно. Согласно очень приблизительным подсчетам – от 200 до 500. Точной статистики нет.

Как и в случае с бабушкой Иры Вихреялехто, многие женщины скрывали происхождение ребенка, так как опасались общественного осуждения.

В своей исследовательской работе Ноора Александра Вилмс из Университета Восточной Финляндии пишет, что таких женщин называли «Ryssän heilat» ("Невесты рюсся") и их клеймили позором. Над ними смеялись, называя аморальными. Понятное дело, что дети этих женщин, даже зная о своем происхождении, не горели в молодости большим желанием искать отцов. Да и время было неподходящее.

Такое же неподходящее время было и в Советском Союзе. Многие бывшие военнопленные на родине проходили через лагеря, которые отбивали всякую охоту рассказывать о своей жизни в финском плену.

Историк Дмитрий Фролов тоже считает, что тема детей военнопленных замалчивалась только потому, что о ней не хотели говорить сами люди. При этом Фролов напоминает, что и в России остались потомки финских военнопленных:

- Их было немного, но они были. Эта тема тоже очень интересна для исследования.

Желающие помочь Ире могут связаться с ней по электронной почте: ira.vihrealehto@gmail.com

yle.fi/uutiset/finskie_deti_sove … yu/7976645

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

29

Re: Радянсько-фінська війна

Двое красноармейцев перешедшие на сторону финнов, захватив с собой снаряжения и оружие. Октябрь 1941-го, Карелия.

https://twitter.com/HistoryConflict/sta … 6371075072

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

30

Re: Радянсько-фінська війна

Стихотворение Сергея Михалкова «Финскому народу», опубликованное в газете «Красная Звезда» во время советско-финской войны. Ноябрь-декабрь 1939 г

https://twitter.com/VojnavIstorii/statu … 3009649665

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

31 ( 04-12-2017 21:39:09 змінене volotara )

Re: Радянсько-фінська війна

Фінська війна теж починалася як гібридна.

На першій сторінці газети "Советское искусство" від 5 грудня 1939 року в сусідніх статтях заява Молотова про те, що "...Советский Союз не находится в состоянии войны с Финляндией..." і зведення про бойові дії з фінами.

http://forum.genoua.name/misc.php?action=pun_attachment&item=7493&download=0
знайдено тут: https://www.oldgazette.ru/siskusstvo/05 … ndex1.html

Post's attachments

не находится в состоянии войны.png 226.83 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Лисянщина: Тараненко, Чех. Ніжинщина: Устим, Кармазин, Шекун

Share

32

Re: Радянсько-фінська війна

Виникло таке запитання.
Двоюрідний дід мав нагороду за Фінську війну - Орден Червоного прапора.
При здачі в полон в 1942 р. нагороду зірвали і вона пропала (фото архівно-кримінальної справи 18851-С, арк. 20 зв.).
Однак жодних згадок про нагородження Калініченка Григорія Степановича орденом у базах даних я не знаходжу. Як бути? Куди Звертатися?
Дякую.

Post's attachments

IMG_1259.jpg
IMG_1259.jpg 62.5 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

33

Re: Радянсько-фінська війна

Власне знайшов. Всім дякую.

О награждении орденами и медалями СССР начальствующего и рядового состава Красной Армии. За образцовое выполнение боевых заданий Командования на фронте борьбы с финской белогвардейщиной и проявленные при этом доблесть и мужество наградить:
Орденом красного знамени
879. Младшего командира Калиниченко Григория Степановича
Председатель Президиума Верховного Совета СССР М. КАЛИНИН. Секретарь Президиума Верховного Совета СССР А. ГОРКИН. Москва, Кремль. 7 апреля 1940 г.
(це вірогідно з того нагородження, з якого є групове фото з Калініним) у 1940 р.
Посилання на пдф документ із наказами www.aroundspb.ru/uploads/war_his … rden_2.pdf

Але тепер нове запитання. Реабілітували його у 1994 р. Як тоді він отримав 21.02.1987 р. Орден Вітчизняної війни II ст.?
podvignaroda.ru/?#id=1521953237& … ailManUbil

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).
Thanks: Алена, nfs792

Share

34

Re: Радянсько-фінська війна

Але тепер нове запитання. Реабілітували його у 1994 р. Як тоді він отримав 21.02.1987 р. Орден Вітчизняної війни II ст.?
podvignaroda.ru/?#id=1521953237& … ailManUbil[/quote]

Думаю, відповідь у даті нагородження. Тих, до кого питань не було, нагородили у 1985-му. А 1987-й - це вже Горбачов, "пєрєстройка і новоє мИшленіє".

Повозник, Петренок, Шинкаренко - Городнянський повіт Чернігівської губернії
Thanks: Relic hunter1

Share

35

Re: Радянсько-фінська війна

Тайны Финской фойны.
Авторский фильм Кирилла Набутова.
[]

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share