1

Тема: Надвірні козаки

Надві́рні козаки — представники козацького стану, що служили у приватному війську при дворах магнатів Речі Посполитої в 16 — 18 століттях.

Існування формувань надвірних козаків веде свою традицію з часів Київської Русі, коли окремі удільні князі мали власні військові дружини.

Польські та українські магнати утримували у своїх маєтностях так зване надвірне військо. Його вояки одержували за службу платню, земельні наділи та звільнялися від виконання феодальних повинностей. Вишневецькі, Острозькі, Заславські, Корецькі, Потоцькі та інші мали по декілька тисяч чоловік такого війська.

У надвірних козаках служили Северин Наливайко, Михайло Хмельницький та інші.

Під час козацьких повстань кінця 16 — першої половини 17 століття, Хмельниччини, Руїни, гайдамацьких рухів 18 століття чимало надвірних козаків переходило на бік повстанців. Зокрема, сотник надвірних козаків князів Любомирських Верлан керував гайдамацьким повстанням 1734 року, а сотник надвірного війська Потоцьких Іван Гонта разом із запорожцем Максимом Залізняком очолював Коліївщину 1768 року.

Загони надвірних козаків були ліквідовані:

    на Лівобережній Україні на початку Хмельниччини, у зв'язку і з постанням Гетьманщини.
    на Правобережній Україні — під час поділів Речі Посполитої, після приєднання в 1793 році до Росії.
    на Західній Україні — після входження її у 1772 році до складу Австрійської імперії.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0 … 0%BA%D0%B8

Share

2 ( 15-10-2015 07:42:30 змінене Мариненко )

Re: Надвірні козаки

Виникло таке питання, деякі мої пращури у середині-кінці 18 ст. на Правобережжі (Корсунщина), були записані у селі як козаки. У цьому та сусідніх селах, окрім селян знаходилося по 2-3 козаків. Я вірно розумію, що це надвірні, а не з Запоріжжя наприклад? Вони були приписані до якогось полку чи лише до села? І як їми ставали?

Share

3

Re: Надвірні козаки

Надвірні козаки — козацькі формування, які перебували на утриманні польських та українських магнатів. Формувалися здебільшого з українців, при цьому перевага віддавалася козакам, які пройшли гарт Запорізькою Січчю та мали бойовий досвід.
Основне завдання сотень надвірних козаків полягало в охороні маєтностей магнатів. Тобто на підвладних магнатам територіях надвірні козаки виконували функції особистих та майнових охоронців, а також поліцейсько-жандармські функції. Значним заохоченням до служби в надвірному козацтві (подекуди таких козаків ще називали «надвірною міліцією») слугувало те, що ці люди звільнялися від сплати податків та справляння повинностей. Ці козаки, особливо офіцери, перебували на повному утриманні магнатів, мали непогану платню та земельні наділи. Під час війни саме надвірні козаки становили основу ополчення, яке мав привести на поле битви за покликом короля кожен польський шляхтич-магнат. їх же використовували й для придушення повстань та селянських заворушень. Втім, це не заважало певній частині надвірних козаків приєднуватися до повстанців. Саме з надвірних козаків походили Северин Наливайко та значна частина його близького оточення. Певний час очолювали загони надвірних козаків майбутні гайдамаки Іван Гонта і Верлан.
k-ua.net/%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B … %BA%D0%B8/

Share

4

Re: Надвірні козаки

Мариненко пише:

Я вірно розумію, що це надвірні, а не з Запоріжжя наприклад? Вони були приписані до якогось полку чи лише до села? І як їми ставали?

Здається мені, Ви не зовсім у цій ситуації розумієте значення слова "полк", - це не військова одиниця, а адміністративно-територіальна, як зараз, наприклад, область. Тепер, у будь-якому випадку, посполитий чи козак, чи міщанин або дворянин, людина відносилась до якогось полку, а полк мав вже поділ на сотні, а в сотнях ділення було на міста, містечка, села, дєрєвні, хутора, слободи і т.д.
Надвірні козаки наймалися панством та магнатами, та знаходилися безпосередньо при замку цього магната, чи фортеці або де ще. Звичайні козаки жили у своїх домівках, відбували службу, ходили у походи, стояли на форпостах, залучалися на будівельні роботи та інше.
Запорозькі козаки стояли табором (Кошем) і переважна більшість з них не мала сімей, вели військовий образ життя, ходили у походи і т.д. , але завжди повертались до табору.
Запорожці теж могли бути найнятими у надвірні. Процес переходу з одних до інших мені не відомий, тому  тут я надам слово іншим колегам.

Share

5

Re: Надвірні козаки

budash пише:

Здається мені, Ви не зовсім у цій ситуації розумієте значення слова "полк", - це не військова одиниця, а адміністративно-територіальна, як зараз, наприклад, область.

та я це розумію smile я мав на увазі чи мали ті козаки приписку до якогось військового полку/куреню і т.д., або були приписані лише до села де мешкали?

Share

6

Re: Надвірні козаки

Мої вітання! Де можуть бути матерали по надворних хоругвах (архівні установа, фонди, інщі джерела), цікавить саме Надвірна хоругва Любомирських в с. Серби  (теперішня Гонтівка Вінницька обл). Вдячен за будь-яку інформацію

Share