1

Тема: Цідивода / Цидивода

Носії цього унікального прізвища раніше проживали у Славянському р-ні Кубані (ст-ці Чорноєрківська, Петровська -?). Точно козацького стану (сословія). Чи є хто зараз, невідомо. Знаючи наших людей, впевнений, що так назвали рибалку, який "цідив воду" сітями. А це був раніше та й зараз є рибний район - кубанські протоки, лимани - дельта Кубані. Отже, прізвисько могли причепити вже тут, а, може, рибальська родина або хтось з перших чорноморців осіли ближче до риби.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП, Алена2

Share

2 ( 04-09-2015 12:17:55 змінене kbg_dnepr )

Re: Цідивода / Цидивода

У сучасній Україні носіїв такого прізвища немає, але є аналог: поодинокі рос. Цидибрага та Цидыбрага (переважно у Харкові та Червоному Осколі) та єдиний Цидибрата, теж у Харкові - якщо не помилка, то навмисне "поліпшене"прізвище.

Може, має сенс через рідкість об'єднати їх в одній темі? Якщо не заперечуєте. то добавте бражників у назву.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

3 ( 04-09-2015 12:29:53 змінене Bragida )

Re: Цідивода / Цидивода

Цедивода ( Cedivoda ) - поширене в основному в Чехії прізвище.

www.kdejsme.cz/prijmeni/Cedivoda/

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

4

Re: Цідивода / Цидивода

Чеське походження цілком реальне: один з моїх родичів Ковальових з села Шаблі Костюковицького району Могилівської обл. був жонатий на "хмелеводці чешці". Нащадки, доречі, живуть у Краснодарському краї.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

5

Re: Цідивода / Цидивода

Може, й у тих козаків було чеське коріння. Прізвища такого типу є трохи на Закарпатті, п. Чучка зафіксував також кілька прізвиськ. Є такі прізвища у чехів нашого краю (Кадигроб пам'ятаю). Отож, думаю,  подібні прізвища є у словаків і чехів на батьківщині. Все-таки, це не український "бренд".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

6

Re: Цідивода / Цидивода

Ну да, навіщо цідити воду? Ось Цідибрага - це вже по-українськи!

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

7

Re: Цідивода / Цидивода

kbg_dnepr пише:

Ну да, навіщо цідити воду? Ось Цідибрага - це вже по-українськи!

Є ще одне значення слова "цідити": по відношенню до води - це наливати маленькою цівкою (скупо). Можливо так називали людину, яка бережно наливала воду, в місцях де остання була дефіцитом?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

8

Re: Цідивода / Цидивода

Особисто для мене "цідити" - лити помалу на цідилок (марлю, сито абощо), тобто, очищати, переливаючи з посудини у посудину. Перен. "цідити" - говорити тихо й неохоче ("цідити крізь зуби"). Не раз чув у нас, що на рибаків, які тягають бредень або хватку - рибальське знаряддя з сітки - кажуть "ціде воду". "Чи шось уловили, а воду попоцідили!" А тут же, шановні панії і панове, прізвище уловив у книжці про Сла'вянськ-на-Кубані (кол. ст-ця Сла'в'янська) та район. Там ішлося про станиці Петровську та Чорноєрківську - до рисової "епопеї" - то галимі єрки, плавні та лимани у дельті Кубані в очеретах та рогозах з невеликими островами орної землі. Ото в мене моментально уява "змакітрила" такого собі цідиводу, що з братчиками раніше по Дніпрових та Бугових лиманах цідив, а потім перебрався на кубанські. У приазовських станицях та хуторах попервах селилися саме охочі до риболовлі.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Vlad S.1

Share

9

Re: Цідивода / Цидивода

У мене ще така версія. Автор писав багато зі слів старожилів. Спитав:"Чиї хутори там були?" Люди теж знали зі слів. А його, того Цідиводу, так тільки прозивали, а прізвище інше було. І насправді, такого прізвища ніколи й не було. А мені воно так понаравилося, що не знаю й як! smile  Думаю, ви мене за це не будете судити, а я обіцяю наперед неперевіреного не давати.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share