1

Тема: Старовинні імена

Давайте трохи напружимо пам'ять і згадаємо, носіїв яких старих імен (по батькові) ми знали / знаємо кожен у своєму житті. На одне ім'я - не більше двох чоловік. Цих людей ми знали "вживу", а не чули від когось або знайшли в документах. Після того, як хтось подасть свій список, бажано щоб решта сказали, чи знали вони носіів тих імен - теж одного-двох, більшае чи зовсім не знали. Мій список.
Чоловічі та по батькові:
Мелентійович (прибл. 1920-1995) - з центр. Росії;
Мелентіївна (1955 р.н.) - батько з Хмельниччини;
Євлампіївна (1897-1980)-станиця;
Гараси'м, Гара'сько (1899-1982)- станиця;
Никифо'ровна (прибл. 1898-1974) - наші станиці;
Мартин (1925-2009) - з Житомирщини;
Овсій (прибл. 1916 - 1996) - станиця;
Овсійовна (1901 - 1996) - з України?
Євтихіївна (прибл. 1938 р. н.) - з Донеччини;
Гермогенівна (1938 р.н) - з Донеччини;
Феофановна (прибл. 1906 - 1980) - з Мінщини;
Теофілович (прибл. 1924-1996) - з Хмельниччини;
Іпатович (прибл. 1929 - 2004) - з Красноярщини;
Венедиктович (1931-1999) - Краснодар;
Йововна (називалася Івановною) (1924-2014)- Мар'янська, Кубань.
Христофор (прибл. 1988 р.н.) - напівгрек;
Євстигнейовна (1935-2012) - з Астраханщини;
Адольфовна (1945 р.н.) - з України?
Єпифановна (1930 р.н.) - наші станиці;
Терентійович (прибл. 1905 -1975) - станиця.
....................
Жіночі:
Устя (прибл. 1906-1976) - станиця;
Манєфа (1924-2009) - з Вологодщини;
Василина (прибл. 1885 - 1975);
Федоря (1915-1966), (прибл. 1908-1971).
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Справа в тому, що люди соромляться "немодних" імен і перейменовуються, а по батькові мало хто переробляє.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

2

Re: Старовинні імена

Я знав Афіногена Серафимовича.Він був із Запоріжжя,але предки звідкись із Росії.

З повагою,
Чай.

Share

3

Re: Старовинні імена

Тема трохи тупикова. Бо те, що для Вас старовинне, для дитячого садка 2015 року знову сучасне.

Share

4

Re: Старовинні імена

AppS пише:

Тема трохи тупикова. Бо те, що для Вас старовинне, для дитячого садка 2015 року знову сучасне.

А нічого не тупикова, бо, якби для дитсадка воно було сучасне, то ми б те знали більше двох. Я ж не згадую Денисів, Артемів, Іванн, Улян і т.п. А от щоб для д/с було сучасним Євлампій, Порфір або Конон, щось не чув.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

5

Re: Старовинні імена

Чай пише:

Я знав Афіногена Серафимовича.Він був із Запоріжжя,але предки звідкись із Росії.

А він сам так називався чи Ви знали це з документів, а його "поганяли", приміром, Анатолієм Сєргєічем?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

6

Re: Старовинні імена

Упустив один момент. Обов'язково вказуйте, чи людину саме так звали, чи те ви знаєте з документів або з чужих слів, а звали її всі "по-сучасному". Такого багато знаю. Дядька позаочі Савкою звали, а він себе у Ніколая перназвав. Невістка каже, що в документах він "Савелій" був. Але для мене то все одно "Савка". Одну у нас Аліною всі звали, а в документах - "Олімпія". Того ніхто не знав, бо вона приїжджа, то для мене вона "Аліна", а Алін знаю цілу купу. Олімпіаду всі так звали, а сусіди ще й "Липочкою", бо вона сама казала, що її рідні на батьківщині так звали. Для мене це Олімпіада зі зменшувальним деривативом "Липочка". Кіндрата всі позаочі так і називали, а жінка "Ніколаєм". Для мене то єдиний Кіндрат, якого живого знав, правда, Кіндратовичів купу. А більше половини тих імен, що ми тут перебрали, по яких я тут "розумничаю", жодного разу "вживу" не чув. Хочеться подивитися, а як у інших співфорумчан. То список неповний ще пригадаю, додам. Не лінуйтеся, згадуйте і пишіть!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

7

Re: Старовинні імена

Це дивлячись, що за дитсадки. Тимофій - це старомодне чи ні?

Share

8

Re: Старовинні імена

AppS пише:

Це дивлячись, що за дитсадки. Тимофій - це старомодне чи ні?

Тимофій/Тімофєй для мене старомодне, але яке помалу входить у моду. Їх я багато знаю, Тимофійовичів ще більше. Те, що й Денис, Артем/Артьом, Максим, Антон... А от Марко у моїй пам'яті один - 2015 р.н. smile І саме Ма'рко, а не Марк. З вірменським прізвищем. Ще б Яреми діждаться... smile Марковичів відро з горією знав/знаю.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

9

Re: Старовинні імена

Ярематойсамий пише:

Я знав Афіногена Серафимовича.Він був із Запоріжжя,але предки звідкись із Росії.

А він сам так називався чи Ви знали це з документів, а його "поганяли", приміром, Анатолієм Сєргєічем?

Називали його дід Гена.Шанобливо повним наведеним іменем.Онука на його честь  назвали Гена,але в паспорті Геннадій,на Афіногена не наважились все таки.

З повагою,
Чай.

Share

10

Re: Старовинні імена

Чай пише:

Онука на його честь  назвали Гена,але в паспорті Геннадій,на Афіногена не наважились все таки.

Це цікаве й поширене явище. Мою сестру назвали на честь маминої тітки Галею. Тільки та була "Анна", а ця - "Галіна". Іще одне цікаве. Людей, яких батьки у 1920-40 роки називали "модними" іменами, перейменовували у простіші, більш відомі. Генадій став Жоркою, Євгеній - Жоріком, Валентин - Валерієм. Але згодом і ті імена стали звичними, а дороги назад нема! smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Чай1

Share

11 ( 30-08-2015 22:23:23 змінене Чай )

Re: Старовинні імена

Ярематойсамий пише:

Онука на його честь  назвали Гена,але в паспорті Геннадій,на Афіногена не наважились все таки.

Це цікаве й поширене явище. Мою сестру назвали на честь маминої тітки Галею. Тільки та була "Анна", а ця - "Галіна". Іще одне цікаве. Людей, яких батьки у 1920-40 роки називали "модними" іменами, перейменовували у простіші, більш відомі. Генадій став Жоркою, Євгеній - Жоріком, Валентин - Валерієм. Але згодом і ті імена стали звичними, а дороги назад нема! smile

А саме цікаве,що у Афіногена був рідний брат Геннадій Серафимович.Ще один їхній брат звався Авенір Серафимович.Це покоління народження десь 30-тих років.

З повагою,
Чай.
Thanks: Алена1

Share

12

Re: Старовинні імена

Чай То була якась "продвинута" сім'я, бо всі три імені тоді були маловідомі у народі. Згодом прижився тільки Генадій.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

13

Re: Старовинні імена

Ярематойсамий пише:

Чай То була якась "продвинута" сім'я, бо всі три імені тоді були маловідомі у народі. Згодом прижився тільки Генадій.

Вони були з якоїсь російської глибинки.Давно було,уже немає можливості поцікавитись.

З повагою,
Чай.

Share

14

Re: Старовинні імена

Я знаю Аскольда. Не те, щоб ім'я слов'янське, але малопоширене.

До речі, щодо дітей в школах - серед моїх учнів (Київ) були: Даніїл, Марко (саме так, дитина на цьому наполягала), Серафіма, Стефанія (всі кликали Стеша) та інші дивні імена, наприклад Наомі smile

Ремезенко, Ничипоренко, Швець (Чорнобиль, Залісся); Поронько, Ткач, Кучеровець (Клочків), Хлібович (Браслав), Ковріженко, Кобець, Наумовський (Київ та область), Сапалановський, Ратинський, Шпаковський, Врублевський, Дидковський (Житомир, Троянів) та інші.
Мій блог: genea.musicfancy.net/
Thanks: ГіП1

15 ( 31-08-2015 09:49:01 змінене kbg_dnepr )

Re: Старовинні імена

Мені днями молодий чоловік (десь студентського віку, зжається) представився як Арсен. Оскільки говорили ми російською, то його наполягання "Не Арсен, а Арсэн" було для мене досить дивно.

Мою маму (1926 р.н.) звати Клавдією (так завжди і звали).

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

16

Re: Старовинні імена

Клавки-Клавдії - нове ім'я, у нас воно масово з'явилося десь на межі 19 і 20 століть. Я не пам'ятаю старих баб Клавок, найстаріша - 1914 р.н. (закінчила 7 кл. української школи. ст. Калузька Сіверський р-н). Потім мені розповідали про бабу Клавку десь 1908 р.н. з того ж р-ну. Знав одного Клавдія десь 1930 р.н., з Росії. Ім'я Арсен у мене все життя "на слуху" - вірмени, кримські татари. І саме Арсен, а не Арсєн. У нас і в лінєйців були Арсентійовичи, але як звали батьків - Арсентіями чи Арсенами - точно не знаю. Зараз з'являються Арсенії. Старих знав Архиповну (з Росії) й нашого Луку Архиповича. Більше Луку не знав. Були Лукичі, які то так, то Лук'яновичами писалися. Архип малий є. Євменовича одного знав, Порфіровну - одну. Одну Лидьку, яка "у бомагах" була Єлизавета, потім всі стали Лідками.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

17

Re: Старовинні імена

Запитання до тих, хто чув ці імена на селі в Україні до 1980-х рр. вживу. Де був наголос - Ге(а)расим, Никифор, Тихон?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

18

Re: Старовинні імена

Можливо чи ні перетворення в побуті імені Саломія  на Луня?

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

19 ( 24-04-2016 10:22:59 змінене litar Л )

Re: Старовинні імена

Анастасий подходит?
Моя сваха Анастасьевна, а отец Анастасий Елиферович Житомирская обл.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

20

Re: Старовинні імена

Ярематойсамий пише:

Запитання до тих, хто чув ці імена на селі в Україні до 1980-х рр. вживу. Де був наголос - Ге(а)расим, Никифор, Тихон?

у нас тільки Герасим був
Герасúм, Герасимéць

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

21

Re: Старовинні імена

Не уявляю, як з Соломії можна Луньку викрутити. Хоча, все може бути. Зі спогадів, у нас була одна Люнька, а як у документах, вже не дізнаюся. Більше скидається, що то Лукеря, Лукія, може, Людмила.
...........................
У нас чітко вимовляли Гарасим, Гарасько.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: nfs791

Share

22

Re: Старовинні імена

Новгород-Северский, 1829г.
Неоднократно встретилось мужское имя Акула. Акулину знала, Акулу - нет  smile))
Видимо, каждое имя имело 2 формы, мужскую и женскую, но не все прижились...

Share

23 ( 23-04-2016 23:15:27 змінене Ярематойсамий )

Re: Старовинні імена

А ми про Акулу цього, начеб, десь уже теревенили. То, скоріше, від Вакула/Вукол. Досить відоме прізв. Акулов, Окулов. М. Окуловка у Новгородській обл. РФ.
....................
Анастас чи Анастасій десь потрапляв у нас мені  в руки. Найвідоміший Анастас - це Мікоян, міністр харчової пром-сті СРСР при Сталінові-Хрущові.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Т.В.1

Share

24

Re: Старовинні імена

а может Вакула - это Аввакум?!

Ищите и обрящете. (Мф 7, 7.)

Share

25

Re: Старовинні імена

Ні, Вакула, Вукула, Вікула, Вікул - це Вукол, це відоме. А Аввакум - Абакум, Авак, Абак, Абакин, Бакума

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

26

Re: Старовинні імена

Колишнє жіноче і по милозвучності гарне та можливо навіть суто українське ім'я - ХАРИТИНА, ХАРИТЯ.Цим іменем дівчаток охрещували ще на початку 20-го століття та з приходом радянської влади, котра поступово вела політику переселення етнічних росіян на територію УРСР, ім'я поступово практично перестало існувати, оскільки названа таким ім'ям дитина ставала об'єктов насмішок з боку однолітків - спочатку з боку заїжджих росіян а відтак і самих українців, оскільки зменшена, розмовна форма цього імені звучить як "ХАРЯ"...

Share

27

Re: Старовинні імена

Зникнення старих імен пов'язане в першу чергу не з переселеннями до України, а з вибуховими урбанізаційними процесами, коли селяни ринули у міста і звільнившись від попівської старосвітської іменної об'язаловки почали називати дітей по-городському та привчили казати батькам ти, називати тата папою та ін.

А ще мода.
якийсь Харитон в школі 1980-90х буде білою вороною серед Саш та Сєрьож, а в 2010х норм, щоб там не зменшували.

Втім і зменшувальні форми для кожного регіону різні. Принаймні я ніяких Харь вживу не чув, а була баба Харитинка.

Share

28

Re: Старовинні імена

Batogowski пише:

Колишнє жіноче і по милозвучності гарне та можливо навіть суто українське ім'я - ХАРИТИНА, ХАРИТЯ. "...

Про чоловІчу форму імені - ХАРИТОН (благодатний),
чомусь в моїй слободі в 1760-70 рр  в сповідках воно постійно мінялося з ЗАХАРІЄМ (пам'ять Господня).

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

29

Re: Старовинні імена

Харитон часто змішувався з Захарієм та ще Харлампієм через те, що всіх їх часто звали в народі "Хар(ь)ко" (звідси Харченко, Харчук). З Захара/Захарія  він утворився через Захар(ь)ко. Першого отамана чорноморців козаки звали Харько Чепіга, а хрещений він та писався "Захарієм".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: gennadii54081

Share

30

Re: Старовинні імена

AppS пише:

почали називати дітей по-городському та привчили казати батькам ти

Ну, не знаю. Старі, від початку російськомовні, краснодарці в більшості на батьків казали "ви". У станицях тим паче. Нас у школі вчили, що всіх навіть трохи старших і всіх незнайомих треба називати на "ви". Дідуня в Краснодарі до жінок зверталися "Мадам, ви..." (1970-ті рр.). Я думав, що це викрутас якийсь, але потім дізнався, що так зверталися аж до 1940-х рр.
.......................................................................
Ось які старовинні (які досі не "вернулися" або маловживані) імена мені найбільше подобаються (12 чол. і 10 жін.):
Єлисей, Левко, Марко, Мартин, Мар'ян, Матвій, Назар(ій), Олефір, Панкрат, Северин, Семен, Стефан.
Василина, Домника, Лукія, Онисія, Параскева, Серафима, Соломія, Уляна, Устя, Харитина.   
Прошу всіх викласти тут свої списки таких імен у тій же пропорції (12 чол.: 10 жін.)

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

31 ( 01-11-2016 14:36:01 змінене kseniya78 )

Re: Старовинні імена

Колишній голова метрополітену нашого Микола Євтихійович.
По сусідству з бабусею жив дід Терентій.
Зустрічала якось у компанії Харитона десь 70-х років народження.
Знаю Семена і Стефана, теж 70-х років
У школі мистецтв є молода викладач Анастасієвна.
Сусід - Остап
Однокласник старшого сина - Назарій, у знайомих дітки Назарчики - років по 13-14 їм.
З молодшим моїм навчаються Соломія і Уляна, Всеслав і Захарій
На дитячих майданчиках не раз зустрічали Матвія і Солю (Соломію), гралися із Стефанією і Євою
Друг у малого - Орест

БОЙКО, БАРАНОВСЬКІ, ПОНОМАРЬ, ГОРОХОВЕЦЬ, ГОРОБЕЙ, ПОДГОРНИЙ, ЧОРНУХА, ЛОГВИНЕНКО,ПИЛИПЕНКО- В. Белозерка, , ТРЕГУБ - Новомиколаївка, ГОРБЕНКО, НЕЧАЙ/НЕЧАЄНКО - Водяне СПАС, СПАСЕНКО - с.Бобрик Сумскої., БЕДЮХ- Бірки, Полтавської, САЖКО- Загрунівка, Полтавської, ПАУК\ПАВУК- Поділки, Сумської, ГОРБАЧ, ТЕРЕЩЕНКО, ГЛОТКА- Кладьківка Чернігівської , КУДРЯ- В.Перевоз,

Share

32

Re: Старовинні імена

Євтихій - то наш старовинний Явтух (Явтушенко, Євтушенко). Терентій був переважно Терешком (Терещенко, Терешкович, Терешков). Харитон - Харько (а також Харлампій, Захарія) (Харченко, Харчук). Остап, Остафій, Осташко - це канонічне Євстафій. У нас з "проукраїнських" імен чимало малих Улян (не Юлій), Марійок (не Маш), Тарасів, Богданів, Арсенів і Арсеніїв.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

33

Re: Старовинні імена

Ве́нжик Хмельни́цкий (Венцеслав) - это Вячеслав?

Ищите и обрящете. (Мф 7, 7.)

Share

34

Re: Старовинні імена

Угу. А Ласло (угор.) - Владислав.  На мою думку, ці всі -слави - це спочатку було ослов'янення якихось варязьких імен. Вони писали "Яріцлейф" (Ярослав, звичайно, латинкою чи готикою), і воно, мабуть, Яріцлейф і було. Як Волдемар, Олгерд, Гелг'а, Рог'неда, Рурик, Асколд, Дир, Трувор, Інг'вар, Готліб і багато ще чого. Скіфи ми підварязькі. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

35

Re: Старовинні імена

...и не только, но ещё и ордо-ляшские с прожидью.

Ищите и обрящете. (Мф 7, 7.)

Share