1

Тема: Неприкольные фамилии

Предлагаю здесь давать истинные этимологии фамилий, главным образом украинских и белорусских, которые в русскоязычной среде из-за незнания языков и происхождения их, из-за новых реалий воспринимаются как смешные, ругательные и т.п.
Пидоря, Пидоренко, Пидорчук, Пидорюк, Пидорук - от жен. имени Пидоря, Пидорка / Феодора или муж. Федор, Феодор.
Крыса - поначалу форма имён Христофор, Хрисанф (Крысантий)
Стриляйбаба (как прозвище у запорожцев) - прозвище козаков, от безделия отстреливающих пеликанов, которых они называли бабами. Мясо пеликанов и бакланов из-за рыбного запаха даже собаки не хотят есть. До "рисовой эпопеи" в 1970-х на Кубани, на севере Славянского р-на был мелководный лиман Бабиный (т.е. Пеликаний).
Сирюченко - "парубоцкая" патронимическая фамилия от прозвища или фамилии отца Сирюк, от укр. "сирый" - серый.
Половой, Половый - от укр. "половый" (от "полова" - мякина) - соломенный (о цвете волос, масти животных) или служащий в трактире, кабаке.
Тхай - это не корейская фамилия и не повелительная форма глагола, а отглагольное существительное от укр. "тхнути" - вонять.

Share

2

Re: Неприкольные фамилии

Ярема, а Ярема - с четвёртой реинкарнацией, чтоли - на новой площадке(майданi)?

Share

3

Re: Неприкольные фамилии

Гринцевич2 пише:

Ярема, а Ярема - с четвёртой реинкарнацией, чтоли - на новой площадке(майданi)?

 Сокур Таманбекович сдох безо всяких реинкарнаций.

Share

4

Re: Неприкольные фамилии

Шут, Шуть, Шутько. Эти фамилии ни к шутам-скоморохам, ни к шуткам отношения не имеют. Считаю, что Шут - вторично, поскольку до сер. 19 века писари часто пренебрегали -Ь-. Шуть - это прозвище-существительное, происходящее от укр. "шутий" - безрогий, комолый. Так могли прозвать владельца комолого вола, коровы, человека с какими-то особенностями строения черепа или по какой-то оказии.
Пусть - что это фамилия-частица или союз - фантазия недобросовестных авторов. Это, как и Шуть, прозвище-существительное от прилаг. "пустий" или глагола "пустити".
Гусь - а это, вероятно, видоизменённое укр. Гузь.

Thanks: Алена1

Share

5

Re: Неприкольные фамилии

Матюк - патроним от формы имени Матфей или матроним от Мотря (Матрона). Возможно, от "мотати".
Топчан, Тапчан - так записали армянскую фамилию Топчиян, от тур."топчи" - пушкарь.
Попа - молдавское "поп" (православный священник).
Пачкай - это не повелит. форма русского глагола "пачкать", и ударение здесь на второй слог. Это акающий вариант украинской фамилии Почкай не совсем ясной этимологии. Возможно, от глагола "почекати" - подождать; медлительный, выжидающий.

Share

6

Re: Неприкольные фамилии

Ярема пише:

Матюк - патроним от формы имени Матфей или матроним от Мотря (Матрона). Возможно, от "мотати".
медлительный, выжидающий.

Матюк - від українського імені Матей. Один мій знайомий мав прізвище Матюшок. Я приколювався над ним, що поки він молодий - то ще матюшок, а як подорослішає - стане справжнім матюком. wink

У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Воловодюк - Поліщук - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Share

7

Re: Неприкольные фамилии

VHB пише:

Матюк - від українського імені Матей. 

Якби то було Матеюк, то певно  од Матей, а так - хтозна

Share

8

Re: Неприкольные фамилии

Ярема пише:
VHB пише:

Матюк - від українського імені Матей. 

Якби то було Матеюк, то певно  од Матей, а так - хтозна

Згоден, що за сучасними граматичними правилами побудови слів мало би бути Матей - Матеюк. І такі прізвища теж є. Однак народна розмовна традиція часто намагається спрощувати вимову складних слів. Тому прізвищ Матюк зустрічається в 6 разів більше, ніж Матеюк. Тому Кащей породило не Кащеюк, а Кащук, Соловей - Солов'юк, Бурлей - Бурлюк, тощо.

У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Воловодюк - Поліщук - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Share

9 ( 07-06-2014 13:05:24 змінене Ярема )

Re: Неприкольные фамилии

Згоден, що якихось чітких правил народного антропонімотворення нема, але ж Матюк може бути : а) від Матей, б) від Матвій, в) від Мать, г) від мати (ненька), д) від Мотюк тощо. А Кащук і Кащенко я виводжу від "Касько" (Кас'ян, Казимир, Калістрат, Каленик й подібних імен) - Касько - Касчук - Кашчук - Кащук, подібне й з Кащенком. А Кащей що таке?
Матюків маємо вшестеро більше не так через спрощення у народних вустах, а через те, що "вихідних матеріалів" для творення Матюків більше. smile  Думаю, що нащадки Матеїв таки ж в більшости сьогодні благочесні Матеюки, а не якісь там спрощені Матюки.  smile

Share

10

Re: Неприкольные фамилии

А нема тут ніякого спрощення, тому, що Кащук - від Касько або Кашко, з Соловей тільки -е- випало, бо воно в ньому й при відмінювані випадає - солов'я тощо, а Бурлюк - навряд чи від Бурлей (від Бурло  чи щось таке). Від Бурлей буде Бурлейчук, Бурлеюк. Хоча в цьому отанньому випадку спрощення могло відбутися. Тобто, правила були, винятки теж, але не так часто.

Share

11 ( 31-01-2015 12:33:25 змінене Алена )

Re: Неприкольные фамилии

Небаба
Пышная
Лялька
Холява

Share

12

Re: Неприкольные фамилии

Курінний - від "курінь", підрозділ на Січі, потім у Чорноморському війську до 1842 р. Можливо, "курінний отаман (писар, кухар...)" Наголос - Курінни'й. Правильна російська передача - Куренной.
Холява - це холоша, рос. голенище у чобота, штанів. Звичайно, у сучасному розумінні "халяву" тоді не вживали, та й не проходила вона так часто, як зараз.
Пишний, Грубий, Гладкий, Справний, Дебелий, (В)годований, Череватий....:)

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

13

Re: Неприкольные фамилии

Сподобалось прізвище Цюцьмаць.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

14

Re: Неприкольные фамилии

Balymba, мацав цюцюрку ? )))

Share

15

Re: Неприкольные фамилии

Мариненко пише:

Balymba, мацав цюцюрку ? )))

Схоже... Цікаво почути п. Ярему.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

16

Re: Неприкольные фамилии

Кажуть, що правда. На якомусь корпоративі (нормальною мовою - п'янці-гулянці у конторі) молдавських біологів у Кишиневі тост російською:"Выпьем за профессора Попу - лицо молдавской генетики!" Про прізв. Попа див. вище.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

17

Re: Неприкольные фамилии

Подарок форумчанам от Коротенко В.В.
i10.pixs.ru/storage/3/7/8/img003jpg_3123290_18346378.jpg
i11.pixs.ru/storage/3/9/7/Kopiyaimg0_1015582_18346397.jpg

Share

18

Re: Неприкольные фамилии

Вислогузова знал "вживую".
...........................................
Мариненко, Balymba
Я про те Цюцьмаць сьомий день думаю... Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого. "Цюця" - цуценя. Той, хто мацав цуценят? А де ви тут цюцюрку побачили?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

19

Re: Неприкольные фамилии

Зустрічав прізвище Безпипко.

20 ( 10-08-2015 08:55:08 змінене kbg_dnepr )

Re: Неприкольные фамилии

Ярематойсамий пише:

... Я про те Цюцьмаць сьомий день думаю... Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого. "Цюця" - цуценя. Той, хто мацав цуценят?

Припущення профана: це змінене (або асимільоване-дисимільоване) цицьмаць

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

21

Re: Неприкольные фамилии

"Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого."

Не вірю що на Кубані ні в кого цюцюрки нема!
А як же там дітей роблять ?
Та й взагалі кожна порядна людина, хоч раз на день, а цюцюрить, особливо після пива.

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

22 ( 10-08-2015 09:57:45 змінене kbg_dnepr )

Re: Неприкольные фамилии

Дуже дякую за освіту! wink А цюцюрять тільки чоловіки, у жінок це інакше називається?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

23

Re: Неприкольные фамилии

kbg_dnepr пише:

Дуже дякую за освіту! wink А цюцюрять тільки чоловіки, у жінок це інакше називається?

Того сказати не можу - ми малі були і босі, й бабами не цікавилися.
Та пізніше, коли дівчата почали відрізнятися від нас ...
Ну, самі розумієте, сексизм.
Дівки чули те від нас, і, з часом, самі казали своїм хлопчакам.
А от чи казали вони своїм дівчаткам, чи давали можливість самим взнати таке, я не знаю, чи не пам'ятаю.

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.
Thanks: ГіП1

Share

24

Re: Неприкольные фамилии

Ярематойсамий пише:

Вислогузова знал "вживую".
...........................................
Мариненко, Balymba
Я про те Цюцьмаць сьомий день думаю... Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого. "Цюця" - цуценя. Той, хто мацав цуценят? А де ви тут цюцюрку побачили?

Якщо вже почати визначати, що таке "цюця", то на "дитячій" ( а так хочеться сказати "дитинячій"!!!) мові це означає цукерку, цукор, чи взагалі щось солодке, смачне.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

25

Re: Неприкольные фамилии

В м. Кролевець у ХVIII ст. були козаки з пізвищем Сракун. Явно це прізвище їм допікало, бо в першій половині ХІХ ст. примудрилися змінити його на Страфун (так і досі залишається). Причому змінили його всі відгалуження роду. Думаю, на це мало бути якесь розпорядження органів влади. Але поки що не натрапляв.

Share

26

Re: Неприкольные фамилии

Мишастівський курінь, Реєстр 1756 р.

Засрацькый    180.Харько

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

27 ( 10-08-2015 18:45:58 змінене Julia_R1 )

Re: Неприкольные фамилии

Ну, "из песни документа слов не выкинешь":

ЦГИАК 127/1015/1112 – Исповедные Киева – Подол 1866 год
Пресвятой Троицы – Куреневка
Стр. 195 об.
Сергей Иоаннов Херов 23 года

ЦГИАК 127/1013/42
Метрики православные Чернобыль 1739-1775 Ильинская церковь.
Стр. 14
Родилась Акула – у Митрофана Ебуна и Приски, жителей Черевач

Там. же
Родилась Ефросиния – у Якова Пердунчька и Акилины, жителей Залесья

Ремезенко, Ничипоренко, Швець (Чорнобиль, Залісся); Поронько, Ткач, Кучеровець (Клочків), Хлібович (Браслав), Ковріженко, Кобець, Наумовський (Київ та область), Сапалановський, Ратинський, Шпаковський, Врублевський, Дидковський (Житомир, Троянів) та інші.
Мій блог: genea.musicfancy.net/

28

Re: Неприкольные фамилии

Ярематойсамий,
В Україні, презервативи в просторіччі називаються гумками, а також грубо гандонами (спотворене «кондом»), або чисто українське - «гумовий нацюцюрник»
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1 … 0%B8%D0%B2

Thanks: kbg_dnepr1

Share

29

Re: Неприкольные фамилии

Julia_R1 пише:

Ну, "из песни документа слов не выкинешь":
Сергей Иоаннов Херов 23 года
Родилась Акула – у Митрофана Ебуна и Приски, жителей Черевач
Там. же
Родилась Ефросиния – у Якова Пердунчька и Акилины, жителей Залесья

Нарід здоровий був.
Не боявся природніх слів та явищ.
То потім, прийшло московське словоблудіе та французька галантність.
Й почали по Гоголю евфимізмами займатися.
Дозаймалися до сьогоднішняго маразму.
Маразму, що виправдає любий злочин аж до всесвітнього ядерного попелища.

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

30

Re: Неприкольные фамилии

Та я, начеб, питав тільки про цюцюрку...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Balymba, то цукерка цюця, а канхвет - кетя.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

31

Re: Неприкольные фамилии

Ярематойсамий пише:

Та я, начеб, питав тільки про цюцюрку...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Balymba, то цукерка цюця, а канхвет - кетя.

Останніх два слова у нас не вживаються.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

32

Re: Неприкольные фамилии

Ярематойсамий пише:

Та я, начеб, питав тільки про цюцюрку...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Balymba, то цукерка цюця, а канхвет - кетя.

Ніколи і не думав,що то як я називав у дитинстві цукерки - це дійсно існуюче слово. Я гадав,що це просто якась дитяча мова.))))

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

33 ( 11-08-2015 07:59:11 змінене Ярематойсамий )

Re: Неприкольные фамилии

nfs79, а ще нічого знайомого тут не знайдете -http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=3284?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

34

Re: Неприкольные фамилии

Ярематойсамий пише:

nfs79, а ще нічого знайомого тут не знайдете -http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=3284?

слів так за 10 знайомі)))

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

35

Re: Неприкольные фамилии

не прізвища, але також неприкольні smile

Share