1

Тема: Неприкольные фамилии

Предлагаю здесь давать истинные этимологии фамилий, главным образом украинских и белорусских, которые в русскоязычной среде из-за незнания языков и происхождения их, из-за новых реалий воспринимаются как смешные, ругательные и т.п.
Пидоря, Пидоренко, Пидорчук, Пидорюк, Пидорук - от жен. имени Пидоря, Пидорка / Феодора или муж. Федор, Феодор.
Крыса - поначалу форма имён Христофор, Хрисанф (Крысантий)
Стриляйбаба (как прозвище у запорожцев) - прозвище козаков, от безделия отстреливающих пеликанов, которых они называли бабами. Мясо пеликанов и бакланов из-за рыбного запаха даже собаки не хотят есть. До "рисовой эпопеи" в 1970-х на Кубани, на севере Славянского р-на был мелководный лиман Бабиный (т.е. Пеликаний).
Сирюченко - "парубоцкая" патронимическая фамилия от прозвища или фамилии отца Сирюк, от укр. "сирый" - серый.
Половой, Половый - от укр. "половый" (от "полова" - мякина) - соломенный (о цвете волос, масти животных) или служащий в трактире, кабаке.
Тхай - это не корейская фамилия и не повелительная форма глагола, а отглагольное существительное от укр. "тхнути" - вонять.

Спасибо сказали: Алёна, olyvd, nat423

Поделиться

2

Re: Неприкольные фамилии

Ярема, а Ярема - с четвёртой реинкарнацией, чтоли - на новой площадке(майданi)?

Поделиться

3

Гринцевич2 пишет:

Ярема, а Ярема - с четвёртой реинкарнацией, чтоли - на новой площадке(майданi)?

Сокур Таманбекович сдох безо всяких реинкарнаций.

Поделиться

4

Шут, Шуть, Шутько. Эти фамилии ни к шутам-скоморохам, ни к шуткам отношения не имеют. Считаю, что Шут - вторично, поскольку до сер. 19 века писари часто пренебрегали -Ь-. Шуть - это прозвище-существительное, происходящее от укр. "шутий" - безрогий, комолый. Так могли прозвать владельца комолого вола, коровы, человека с какими-то особенностями строения черепа или по какой-то оказии.
Пусть - что это фамилия-частица или союз - фантазия недобросовестных авторов. Это, как и Шуть, прозвище-существительное от прилаг. "пустий" или глагола "пустити".
Гусь - а это, вероятно, видоизменённое укр. Гузь.

Спасибо сказали: Алёна1

Поделиться

5

Матюк - патроним от формы имени Матфей или матроним от Мотря (Матрона). Возможно, от "мотати".
Топчан, Тапчан - так записали армянскую фамилию Топчиян, от тур."топчи" - пушкарь.
Попа - молдавское "поп" (православный священник).
Пачкай - это не повелит. форма русского глагола "пачкать", и ударение здесь на второй слог. Это акающий вариант украинской фамилии Почкай не совсем ясной этимологии. Возможно, от глагола "почекати" - подождать; медлительный, выжидающий.

Поделиться

6

Ярема пишет:

Матюк - патроним от формы имени Матфей или матроним от Мотря (Матрона). Возможно, от "мотати".
медлительный, выжидающий.

Матюк - від українського імені Матей. Один мій знайомий мав прізвище Матюшок. Я приколювався над ним, що поки він молодий - то ще матюшок, а як подорослішає - стане справжнім матюком. wink

У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Поделиться

7

VHB пишет:

Матюк - від українського імені Матей. 

Якби то було Матеюк, то певно  од Матей, а так - хтозна

Поделиться

8

Ярема пишет:
VHB пишет:

Матюк - від українського імені Матей. 

Якби то було Матеюк, то певно  од Матей, а так - хтозна

Згоден, що за сучасними граматичними правилами побудови слів мало би бути Матей - Матеюк. І такі прізвища теж є. Однак народна розмовна традиція часто намагається спрощувати вимову складних слів. Тому прізвищ Матюк зустрічається в 6 разів більше, ніж Матеюк. Тому Кащей породило не Кащеюк, а Кащук, Соловей - Солов'юк, Бурлей - Бурлюк, тощо.

У кожному жарті є частка жарту.
-------------------------------------
Боднар - Красій - Гринишин - Герасимов - Бас - Романовський - Денисевич - Троїцький
R-YP591|HV1a2 - Проект "Українська ДНК"

Сайт VHB

Поделиться

9 (07-06-2014 13:05:24 отредактировано Ярема)

Згоден, що якихось чітких правил народного антропонімотворення нема, але ж Матюк може бути : а) від Матей, б) від Матвій, в) від Мать, г) від мати (ненька), д) від Мотюк тощо. А Кащук і Кащенко я виводжу від "Касько" (Кас'ян, Казимир, Калістрат, Каленик й подібних імен) - Касько - Касчук - Кашчук - Кащук, подібне й з Кащенком. А Кащей що таке?
Матюків маємо вшестеро більше не так через спрощення у народних вустах, а через те, що "вихідних матеріалів" для творення Матюків більше. smile  Думаю, що нащадки Матеїв таки ж в більшости сьогодні благочесні Матеюки, а не якісь там спрощені Матюки.  smile

Поделиться

10

А нема тут ніякого спрощення, тому, що Кащук - від Касько або Кашко, з Соловей тільки -е- випало, бо воно в ньому й при відмінювані випадає - солов'я тощо, а Бурлюк - навряд чи від Бурлей (від Бурло  чи щось таке). Від Бурлей буде Бурлейчук, Бурлеюк. Хоча в цьому отанньому випадку спрощення могло відбутися. Тобто, правила були, винятки теж, але не так часто.

Поделиться

11 (31-01-2015 12:33:25 отредактировано Алёна)

Небаба
Пышная
Лялька
Холява

Поиск предков и потомков, сбор информации, генеалогические исследования.

https://www.youtube.com/watch?v=i33RIe4TEpE https://www.youtube.com/watch?v=OmYhiWykDy0   
https://www.youtube.com/watch?v=srru9cQ7Eqk

Поделиться

12

Курінний - від "курінь", підрозділ на Січі, потім у Чорноморському війську до 1842 р. Можливо, "курінний отаман (писар, кухар...)" Наголос - Курінни'й. Правильна російська передача - Куренной.
Холява - це холоша, рос. голенище у чобота, штанів. Звичайно, у сучасному розумінні "халяву" тоді не вживали, та й не проходила вона так часто, як зараз.
Пишний, Грубий, Гладкий, Справний, Дебелий, (В)годований, Череватий....:)

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Спасибо сказали: Алёна1

Поделиться

13

Сподобалось прізвище Цюцьмаць.

Турецький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Менів (Менюк), Gut

І-Р37/ Н

Поделиться

14

Balymba, мацав цюцюрку ? )))

Поделиться

15

Мариненко пишет:

Balymba, мацав цюцюрку ? )))

Схоже... Цікаво почути п. Ярему.

Турецький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Менів (Менюк), Gut

І-Р37/ Н

Поделиться

16

Кажуть, що правда. На якомусь корпоративі (нормальною мовою - п'янці-гулянці у конторі) молдавських біологів у Кишиневі тост російською:"Выпьем за профессора Попу - лицо молдавской генетики!" Про прізв. Попа див. вище.

Спасибо сказали: Balymba, ГіП, LuckyLuke, Dobrovolsky4

Поделиться

17

Подарок форумчанам от Коротенко В.В.
i10.pixs.ru/storage/3/7/8/img003jpg_3123290_18346378.jpg
i11.pixs.ru/storage/3/9/7/Kopiyaimg0_1015582_18346397.jpg

Поделиться

18

Вислогузова знал "вживую".
...........................................
Мариненко, Balymba
Я про те Цюцьмаць сьомий день думаю... Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого. "Цюця" - цуценя. Той, хто мацав цуценят? А де ви тут цюцюрку побачили?

Поделиться

19

Зустрічав прізвище Безпипко.

Бульба, Гончар, Делятинський, Кушнір, Осавул, Терещенко (Новгородка, Кіровогр.обл.)
Мороз, Ступак (Очеретувате, Дніпропетр.обл.)
Гетьман, Децюра, Кузьменко, Омельченко, Пастернак, Юхник (Вел.Білозерка, Запорізька обл.)
Білий, Гладкий, Кравченко, Мойсеєнко, Хижняк, Шалабала (Біленьке, Зап. обл.)

Поделиться

20 (10-08-2015 08:55:08 отредактировано kbg_dnepr)

Ярематойсамий пишет:

... Я про те Цюцьмаць сьомий день думаю... Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого. "Цюця" - цуценя. Той, хто мацав цуценят?

Припущення профана: це змінене (або асимільоване-дисимільоване) цицьмаць

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Поделиться

21

"Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого."

Не вірю що на Кубані ні в кого цюцюрки нема!
А як же там дітей роблять ?
Та й взагалі кожна порядна людина, хоч раз на день, а цюцюрить, особливо після пива.

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Поделиться

22 (10-08-2015 09:57:45 отредактировано kbg_dnepr)

Дуже дякую за освіту! wink А цюцюрять тільки чоловіки, у жінок це інакше називається?

Поделиться

23

kbg_dnepr пишет:

Дуже дякую за освіту! wink А цюцюрять тільки чоловіки, у жінок це інакше називається?

Того сказати не можу - ми малі були і босі, й бабами не цікавилися.
Та пізніше, коли дівчата почали відрізнятися від нас ...
Ну, самі розумієте, сексизм.
Дівки чули те від нас, і, з часом, самі казали своїм хлопчакам.
А от чи казали вони своїм дівчаткам, чи давали можливість самим взнати таке, я не знаю, чи не пам'ятаю.

Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.
Спасибо сказали: ГіП1

Поделиться

24

Ярематойсамий пишет:

Вислогузова знал "вживую".
...........................................
Мариненко, Balymba
Я про те Цюцьмаць сьомий день думаю... Пробачте, я не знаю, що то таке "цюцюрка". Або в нас її не було, або я не чув такого. "Цюця" - цуценя. Той, хто мацав цуценят? А де ви тут цюцюрку побачили?

Якщо вже почати визначати, що таке "цюця", то на "дитячій" ( а так хочеться сказати "дитинячій"!!!) мові це означає цукерку, цукор, чи взагалі щось солодке, смачне.

І-Р37/ Н

Поделиться

25

В м. Кролевець у ХVIII ст. були козаки з пізвищем Сракун. Явно це прізвище їм допікало, бо в першій половині ХІХ ст. примудрилися змінити його на Страфун (так і досі залишається). Причому змінили його всі відгалуження роду. Думаю, на це мало бути якесь розпорядження органів влади. Але поки що не натрапляв.

Поделиться

26

Мишастівський курінь, Реєстр 1756 р.

Засрацькый    180.Харько

Поделиться

27 (10-08-2015 18:45:58 отредактировано Julia_R1)

Ну, "из песни документа слов не выкинешь":

ЦГИАК 127/1015/1112 – Исповедные Киева – Подол 1866 год
Пресвятой Троицы – Куреневка
Стр. 195 об.
Сергей Иоаннов Херов 23 года

ЦГИАК 127/1013/42
Метрики православные Чернобыль 1739-1775 Ильинская церковь.
Стр. 14
Родилась Акула – у Митрофана Ебуна и Приски, жителей Черевач

Там. же
Родилась Ефросиния – у Якова Пердунчька и Акилины, жителей Залесья

Ремезенко, Ничипоренко, Швець (Чорнобиль, Залісся); Поронько, Ткач, Кучеровець (Клочків), Хлібович (Браслав), Ковріженко, Кобець, Наумовський (Київ та область), Сапалановський, Ратинський, Шпаковський, Врублевський, Дидковський (Житомир, Троянів) та інші.
Мій блог: genea.musicfancy.net/
Спасибо сказали: Balymba, kbg_dnepr, Bragida, Акафій, sv175

Сайт Julia_R1

Поделиться

28

Ярематойсамий,
В Україні, презервативи в просторіччі називаються гумками, а також грубо гандонами (спотворене «кондом»), або чисто українське - «гумовий нацюцюрник»
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1 … 0%B8%D0%B2

Спасибо сказали: kbg_dnepr1

Поделиться

29

Julia_R1 пишет:

Ну, "из песни документа слов не выкинешь":
Сергей Иоаннов Херов 23 года
Родилась Акула – у Митрофана Ебуна и Приски, жителей Черевач
Там. же
Родилась Ефросиния – у Якова Пердунчька и Акилины, жителей Залесья

Нарід здоровий був.
Не боявся природніх слів та явищ.
То потім, прийшло московське словоблудіе та французька галантність.
Й почали по Гоголю евфимізмами займатися.
Дозаймалися до сьогоднішняго маразму.
Маразму, що виправдає любий злочин аж до всесвітнього ядерного попелища.

Поделиться

30

Та я, начеб, питав тільки про цюцюрку...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Balymba, то цукерка цюця, а канхвет - кетя.

Поделиться

31

Ярематойсамий пишет:

Останніх два слова у нас не вживаються.

І-Р37/ Н

Поделиться

32

Ярематойсамий пишет:

Ніколи і не думав,що то як я називав у дитинстві цукерки - це дійсно існуюче слово. Я гадав,що це просто якась дитяча мова.))))

Труш cool ,Харченко cool ,Матюшко cool - с. Патюти /с. Будище  Козелецький район Чернігівська обл. 
Плечистий,Галаган,Коршок -с. Киселівка /с.Ведмедівка/с.Держанівка Носівський район Чернігівська обл. 
Сидорець(I-P37) cool ,Запорожець - Ніжин/Вертіївка Чернігівська обл.
Дубік,Щерба(?) - с. Кислицьке Томашпільский район Вінницька обл.

Поделиться

33 (11-08-2015 07:59:11 отредактировано Ярематойсамий)

nfs79, а ще нічого знайомого тут не знайдете -http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=3284?

Поделиться

34

Ярематойсамий пишет:

nfs79, а ще нічого знайомого тут не знайдете -http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=3284?

слів так за 10 знайомі)))

Труш cool ,Харченко cool ,Матюшко cool - с. Патюти /с. Будище  Козелецький район Чернігівська обл. 
Плечистий,Галаган,Коршок -с. Киселівка /с.Ведмедівка/с.Держанівка Носівський район Чернігівська обл. 
Сидорець(I-P37) cool ,Запорожець - Ніжин/Вертіївка Чернігівська обл.
Дубік,Щерба(?) - с. Кислицьке Томашпільский район Вінницька обл.

Поделиться

35

не прізвища, але також неприкольні smile

Спасибо сказали: nfs79, Bragida, litar Л3

Поделиться