1 ( 19-02-2018 20:03:51 змінене Ярематойсамий )

Тема: Вперше побачене ім'я

Пропоную на цій сторінці подавати імена, які ви вперше побачили в документах і які зараз добре відомі. Тобто, зафіксуємо період, коли вони увіходили "в моду". Маю на увазі такі: Валерій, Віктор, Анатолій, Вадим, В'ячеслав (та інші на -слав), Ігор, Олег, Світлана, Поліна, Галина і т.п. Тільки в документах!
ЛЮДМИЛА. Вперше зустрів у списку підселенців у ст-цю Саратовську 1906 р. у родині військового старшини Гукова Марка Авксентійовича. Дочці Людмилі було тоді 7 років. Очевидно, росіяни й городяни.
ВЕРА. У цьому ж списку  в цій родині. Дівчинка 1903 р.н.
ЛЮБОВЬ. У списку переселенців з Оренбурзького війська у ст-цю Абхазьку 1864 р.в родині Молявкіна Петра Івановича, його жінка. Роки не вказано.                                                                                     
МАЙЯ. У списку першопоселенців ст-ці Бакинської 1864 р. жінка Мащенка Михайла. Їй було 20 років, 1844 р.н.
НАДЕЖДА. У цьому ж списку в родині Бундюка Йосипа, його дочка 13 років, 1851 р.н.
............................................
Імена Вера, Надежда, Любовь (Любовія) встречаются в документах конца 18-19 вв.
............................................
ВАЛЕНТИНА - п. 671, 1886,
ГАЛИНА - П. 665, 1863, Канівщина
АНГЕЛИНА - п. 606, 1911, Херсонщина

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

107 ( 27-05-2015 12:57:23 змінене Bragida )

Re: Вперше побачене ім'я

Плюс третя Феодора.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0 … 1%80%D0%B0

Феодо́ра, Теодо́ра (греч. Θεοδώρα — Божий дар) — женское имя, вариант имени Феодор. В России не очень распространено, а в Сербии, например, в 2003—2005 годах входило в десятку самых популярных женских имен.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

108

Re: Вперше побачене ім'я

Федорино горе (с) Чуковский

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

109

Re: Вперше побачене ім'я

А я зустрічав в 1890х в Волинській губернії католика Михаилъ-Богданъ (подвійне ім`я)

Share

110

Re: Вперше побачене ім'я

Ні-і, Хведорька - то "божий дарунок", а "дарувати" й "давати" не те ж саме. Хоча в літературі часто буває, що Богдан - це Федір.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

111

Re: Вперше побачене ім'я

Не спеціаліст в теології, але припущу, що божественне "давати" це швидше таки "дарувати"  smile

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see
Thanks: ГіП1

Share

112

Re: Вперше побачене ім'я

Та й я потім подумав, що з боку бога то все одно. А люди дане можуть забрати назад. Правда, бог забирає й дане, й дароване. Щось я запутався. Треба теолога або фільозопа. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП, Bragida2

Share

113

Re: Вперше побачене ім'я

Т.В. пише:

1859г.
Неожиданно женская форма Феодота и Афанасия. Причем Феодот- женщин не одна)))

  В той же црк Золотоношского уезда, в том же году:
  Лукина. Думала, описка, Лукерья, нет, Лукина и не одна. Видимо, от Луки. smile
  Но еще лучше - Ермолида smile
  Священник, видно был большой оригинал. smile
   Здесь же Любовь - крепостная крестьянка. Конечно, это имя по Святцам, но мне в старых документах встретилось впервые.  smile

Thanks: ГіП, Алена2

Share

114

Re: Вперше побачене ім'я

Здесь же Любовь - крепостная крестьянка. Конечно, это имя по Святцам, но мне в старых документах встретилось впервые.

 
 У меня самые ранние исповедки 1740 года и в них есть крестьянки по имени Любовь.

Thanks: Т.В., kelme2

Share

115

Re: Вперше побачене ім'я

Мені Лукина не попадалася, лиш Лукія. Любки у 19 ст. є, але поодинокі.
............................
А коли кому вперше зустрілася Валентина? І Валентин?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

116

Re: Вперше побачене ім'я

Ярематойсамий пише:

............................
А коли кому вперше зустрілася Валентина? І Валентин?

Мне в 1925г. smile Мать носителя с трудом запомнила полное имя Валентин, причем не сразу. Так крестили детей, родившихся во второй половине апреля, накануне православного дня Св. Валентина.
По иронии валиком (вальком) называли скатку из глины, которыми закладывали щель между стеной и крышей при постройке (ремонте) мазанки. Представьте "удовольствие" ребенка.

Share

117

Re: Вперше побачене ім'я

Т.В. пише:

По иронии валиком (вальком) называли скатку из глины, которыми закладывали щель между стеной и крышей при постройке (ремонте) мазанки. Представьте "удовольствие" ребенка.

У нас "вальками" ("вальо'к") називали круглий кимтях глиняного замісу, що може підняти обома руками одна людина,  для набивання стін "у латах" або турлучних.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

118 ( 01-06-2015 13:48:37 змінене kbg_dnepr )

Re: Вперше побачене ім'я

Чи зустрічали Ви таке ім'я? Чи це просто помилка?

стрелок Глушак Еф. Маммиевич правосл. женат Никольск‐Уссурийский Ивановская, д. Варварки ранен 27.11.1914 355 5666

Звідси svrt.ru/1914/primors/1914-primors-g.pdf

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

119

Re: Вперше побачене ім'я

МАММИЙ,  МАМИЙ.  Матушкин, мамочкин (сын) (лат.).
11 мая (28 апреля) - мученик Маммий.
...................................................
Мабуть, римляни так називали того, хто довго цицьку ссав. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

120

Re: Вперше побачене ім'я

Мені в метричній книзі кінця ХІХ століття с. Очеретуватого трапилося ім’я "Алемпіада" smile Вочевидь, малася на увазі Олімпіада, але все одно був дуже здивований.

121

Re: Вперше побачене ім'я

Є адигейські прізвища Мамій (Мамый) та Мамійок (Мамыикъу), досить відомі, але не дуже ясного походження. Мої версії - 1) від тюркського імені Мамай; 2) від латинського Маммій. Справа в тому, що західні черкеси були двічі (якщо не тричі) хрещені (частково). Перший раз в часи могутності Візантїї - у православ'я. Після занепаду Візантії вони знов перейшли до язичництва, зберігши деякі елементи (наприклад, до наших часів - назви днів тижня). Потім генуезцями та венеціанцями в часи впливу Генуї та Венеції в Середземномор'ї - у католицтво. Можливо, прізвище йде від латинського імені Маммій.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

122

Re: Вперше побачене ім'я

ktaras пише:

Мені в метричній книзі кінця ХІХ століття с. Очеретуватого трапилося ім’я "Алемпіада" smile Вочевидь, малася на увазі Олімпіада, але все одно був дуже здивований.

То так "правильно по-русски" записано "Олимпіада", бо воно думало, що тут -о- таке, як в Олексій, Оврам.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

123

Re: Вперше побачене ім'я

серед наших звичних імен хіба що Євтифій можна виділити. Зустрів недавно за 1744 рік Евтифій Евтушенко. Прізвище за ім"ям, як кажуть "наліцо".

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

124

Re: Вперше побачене ім'я

І знов таки, "Евтихій" переробило на "Евтифій". А насправді звали його Явтух Явтушенко.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

125 ( 01-06-2015 14:58:12 змінене ktaras )

Re: Вперше побачене ім'я

О, до речі, можливо хтось підкаже... Троюрідна бабуся каже, що її діда звали Оксентій Лаврентійович. В архівах я знайшов Авксентія Савостіановича (Севастіановича). І це точно він, бо його діти та роки збігаються, і більше жодних Авксентіїв на селі не було. Як тоді можна пояснити кореляцію між іменами Лавретній і Севастіян? Чи це просто хтось десь не так сказав бабусі чи вона невірно запам’ятла по-батькові діда?

126 ( 01-06-2015 16:16:32 змінене Ярематойсамий )

Re: Вперше побачене ім'я

Або люди переробили Савостяна на Лаврентія (Лавріна), або бабуся, дійсно, забула, як його по батькові. Оскільки по батькові наші предки мало вживали, то бабуся колись та щось чула, а в голові у неї "перемакітрилося".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ktaras, Balymba, ГіП3

Share

127

Re: Вперше побачене ім'я

може, прийомна дитина пізніше отримала друге "по батькові", а потім повернулась до "біологічного"?

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see
Thanks: ktaras1

Share

128

Re: Вперше побачене ім'я

Можливо, сам "Савостянович" соромився такого старовинного імені та поміняв на "Лаврентійовича". Ми недавно з однією родичкою по подіях 1920-х рр. зробили висновок, що її мати з тітками-дядьками напосіли на батька, щоб він помінявся з Самсона на Семена, бо їм чимось тхнув "Самсонович / Самсонівна". Спалили скриню з документами і все шито-крито! Згоріла лише скриня, бо начебто хтось забув на ній праску з вугіллям. Ви чули таке, щоб скриня перша у хаті загорілася та й ще від праски, але більше нічо' не згоріло? Бо той Самсон / Семен стояв на порозі з цеберкою води. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ktaras1

Share

129 ( 01-06-2015 22:41:03 змінене ktaras )

Re: Вперше побачене ім'я

Ну всюди в метричних книгах написано саме як Авксентій Савостіянович (не один раз). До того ж, в цей же самий час у селі було кілька інших Савостіяновичей-однофамільців - я гадаю, що то брати і сестри. Отже або бабуся щось плутає (мені здається найбільш ймовірним), або йому таки не подобалося по-батькові (але це дивно, бо по-перше, це ніби як відречення від батька, а по-друге, все ж таки Стефанович чи Степанович було б набагато ближче і співзвучніше, ніж Лаврентійович)...

130

Re: Вперше побачене ім'я

Хтозна...Може, хтось з родичів був Лаврентійович, отож бабуня й попутали. Тут варіантів багато.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ktaras1

Share

131 ( 02-06-2015 21:57:19 змінене ktaras )

Re: Вперше побачене ім'я

Ось ще деякі імена, які мене трохи здивували або які я вперше побачив:


Кодрат (замість звичного Кіндрата)
Оврам (замість звичного Авраама)
Єфан (замість звичного Івана)

Пров
Іграф
Секлитинія
Хіонія
Неоніва
Вустя (я так розумію - від Юстинії?)

132

Re: Вперше побачене ім'я

Вам Оврам дивний, а Авраам звичний?! А чого дивного в Прові? Секлетинія, Секлетикія і як її тільки не писали - це наша ріднесенька Секле'та. Їх, вже старих баб, ще 50 років тому на Кубані було достобіса. В Остапа Вишні є "одноосібниця Секлета". Іграф - це явно Євграф, Хіонія - Феона, Неоніва - Неоніла. Теж нічого особливо дивного. А "Вустя, Устя" - таких бабців я добре пам'ятаю, від Іустина (Юстина, рос. Устинья), пара до чол. Устин, Устим. Єфан - навряд Іван, Єпифан, мабуть. Треба подивитися. Рос. Єфанов - відоме прізвище. А Кодрат - це правильне канонічне, а Кіндрат, рос. Кондрат(ий) - це народні форми.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ktaras1

Share

133

Re: Вперше побачене ім'я

Ярематойсамий пише:

Вам Оврам дивний, а Авраам звичний?!

Так. Чесне слово, ніколи не чув про Оврамів smile

Ярематойсамий пише:

А чого дивного в Прові?

Просто ніде не зустрічав раніше... вперше побачив у якості по-батькові в метричній книзі і спочатку подумав, що то може якесь скорочення Прокопа чи щось таке, а потім вирішив загуглити і виявилося, що це повноцінне ім’я.

Вам мабуть нічого дивного, а мені - 25-річному дніпропетровчанину, який ці імена вперше бачить у метричних книгах 150 річної давнини, вони незнайомі. Зараз в місті таких імен не зустрінеш smile

134 ( 02-06-2015 23:21:20 змінене Ярематойсамий )

Re: Вперше побачене ім'я

ktaras Ну, Ви попалися! Зараз почну вчити! Оврам - це чи не єдина народна форма канонічного Авраам на Подніпров'ї у 16-19 ст. (як рос. Абрам). Просто писарі часто писали "Аврам, Авраам", пізніше під рос. впливом "Абрам, Обрам", але я впевнений, що в народі то все був Оврам. Пров у народних вустах частіше звучав як Пронь, Пронько, Проць, Прошка, але ці форми могли утворитися й від Прокіп, Прохор, Протас(ій), Прокл та ін. на Про-.
Дуже радий Вашій молодості і тому, що серед нас і молоді з'являються. Слава тобі, господи! За повчання прошу не сердитися. То я такий спочатку понурий, а потім усміхаюся. Інколи. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ktaras, Алена2

Share

135

Re: Вперше побачене ім'я

Та що Ви, все гаразд, я навпаки спраглий до знань і це все мені надзвичайно цікаве :)

136

Re: Вперше побачене ім'я

1816г. Золотоношский уезд
   Минодора Пугач.

Share

137

Re: Вперше побачене ім'я

Мені тільки одна потраплялася, але знаю одну нестару Дорку. Треба розвідати, чи не Федора або Минодора вона у паспорті?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

138

Re: Вперше побачене ім'я

Іуда, 1863 рік.

Share

139

Re: Вперше побачене ім'я

Українського селянина Кошмана, який від проф. Краснова з Батума биками  привіз саджанці чаю у с. Солохаул під Сочами, "отца русского чая", звали Іуда. Хоч у радянські часи скрізь писали "Иов".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

140

Re: Вперше побачене ім'я

Іпатій, 30.03.1872 р.н.

Share

141

Re: Вперше побачене ім'я

Мариненко пише:

Іпатій, 30.03.1872 р.н.

Не здивували. З Степаном Іпатовичом працював. Сибіряк-красноярець, не старовір.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share