1 ( 12-10-2015 17:06:03 змінене AppS )

Тема: Y-DNA тести та їхнє використання

Періодично піднімається питання про те, що дають днк-тести

Питання навіщо обговорюємо в рамках ситуації, коли людина цікавиться минулим свого роду. Якщо для Вас історія роду не цікава, то далі тему можна не читати.

Випадок 1.
Один з моїх кілька разів пра має прізвище Шабала. Найдавніший предок жив у Чернігівському полку на початку 18 ст. - Шабала Матвій Васильович 1699 р.н. Відносно поширене прізвище без певної етнічної прив'язки.
робимо тест на 12 маркерів

отримуємо N1c з тьмою "родичів"
вже на цьому етапі очевидно, що не з теплих країн

821x543

наступні 37 маркерів уточняють "родичів" і підкреслюють виражений північний слід
і що цікаво, серед них з'являються нащадки Володимира Мономаха, тобто Рюриковичі

587x552

67 маркерів зменшують список до кількох скандинавів, одного британця, північного росіянина та знову ж Рюриковичів N1c, зокрема нащадка князя Вадбольського (позначка в Румунії - документальний нащадок, здається Шаховського)

підгрупа вже визначається як скандинавська підгрупа гаплогрупи N1c
569x544

далі робимо 111 маркерів.
458x554

Рюриковичі та ін відсікаються аж до середини 1 тис. нашої ери (відстань до спільного предка)
Залишається фін з Фінляндії.
Контактую з ним, мені повідомляють, що найдавніший предок жив на рубежі 17/18 ст. в шведській частині Фінляндії та був ковалем.
Запитую спеціалістів по N1c, спеціалісти визначають N1c Y4339, та спільного предка з вказаним фіном, що жив 400+-200 років. Враховуючи, що родовід у обох тестованих до кн.17 ст, можна сказати, що спільний предок проживав в 1450-1650 рр. З врахуванням місця проживання решти "родичів", це ймовірно була саме Скандинавія, вірогідно власне Фінляндія.

По грошам ціна в залежності від сезонних знижок бл.250-350 дол.
325x534

Share

422

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

ktaras пише:

Але те буде тестування по прямій чоловічій лінії, тобто по лінії вашого прізвища. Якщо у Вас прізвище Коба мала мама чи бабуся, то треба шукати родичів-чоловіків із цим прізвищем.

У меня эта фамилия по женской линии в середине 18 века. То есть тест мне не особо поможет ? Значит какая то "наследственность" мужчинам передается по мужской линии, а женщинам по женской? А если сделать тест у моей сестры? Как думаете будет толк? Визуально я увидел очень большую схожесть моей бабушки и ее сестры в восьмом колене. У них один пра..дед ~ 1690 года рождения. Мне удалось найти эту родственную мне ветвь Коба и обменяться фотографиями.

Share

423

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

Ні. Y-хромосома передається лише по прямій чоловічій лінії від діда до батька, від батька до сина і т.д. (тобто фактично по прізвищу) і є лише в чоловіків, у жінок її взагалі немає. 

Ви можете зробити собі і сестрі звичайні аутосомні тести (Family Finder), які покажуть збіги по всіх лініях протягом останніх 5-7 поколінь, але там будуть дуже різні прізвища і регіони, із цим Кобом майже напевне не буде ніякого зв’язку.

Якщо хочете дослідити саме це прізвище, то треба десь у тій місцевості шукати саме чоловіків з цим прізвищем і їх тестувати, сподіваючись, що вони теж нащадки того Коба з 18 століття і що ви родичі.

Thanks: DmitroR-22

424

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

ktaras пише:

Ні. Y-хромосома передається лише по прямій чоловічій лінії від діда до батька, від батька до сина і т.д. (тобто фактично по прізвищу) і є лише в чоловіків, у жінок її взагалі немає. 

Ви можете зробити собі і сестрі звичайні аутосомні тести (Family Finder), які покажуть збіги по всіх лініях протягом останніх 5-7 поколінь, але там будуть дуже різні прізвища і регіони, із цим Кобом майже напевне не буде ніякого зв’язку.

Якщо хочете дослідити саме це прізвище, то треба десь у тій місцевості шукати саме чоловіків з цим прізвищем і їх тестувати, сподіваючись, що вони теж нащадки того Коба з 18 століття і що ви родичі.

Подскажите пожалуйста, а по женской линии что то можно исследовать при помощи ДНК тестов?

Share

425 ( 29-01-2022 15:34:11 змінене ktaras )

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

https://antoniosdnaproject.de/wp-content/uploads/2019/10/Overview-DNA-en.png

По прямій жіночій лінії (мама мами мами мами ...) можна зробити тест mtDNA (дивіться на крайню схему праворуч), але з генеалогічної точки зору він найменш корисний. Він покаже mt-гаплогрупу і збіженців, але там проблема в тому, що навіть абсолютно повний збіг означатиме, що у вас із цією людиною є спільний предок протягом останніх 600 років з ймовірністю 95% (навіть не 100%). Але при цьому по цій лінії кожне покоління в жінок змінювалося прізвище, тож зазвичай знайти документальне підтвердження і приналежність до якогось роду - дуже важко. Втім, я все одно всім своїм родичам зробив, було досить цікаво.

Thanks: DmitroR-2, kuks70, Kora4

426 ( 08-05-2022 13:58:00 змінене Dr Livsi )

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

Тепер і я можу поділитися деякими враженнями від тестувань smile У період чорної п*ятниці замовив собі У-37 та аутосомний тести у FT DNA.
Отримав 14 збігів по ігреку з найближчою дистанцією 2 кроки.
Потім обновив до У-111, і сьогодні отримав!!!! 9 збігів з найближчою генетичною дистанцією 8 кроків.
Визначена гаплогрупа R-M198.
Отже, крім почуття глибокого морального задоволення від факту співучасті у важливому науковому експерименті результат по У можна вважати нульовим. Апгрейдитися до Біг-У точно не буду, краще проведу ще один експеримент з міто-тестом і закрию це питання на довгі роки.

Шукаю і знаходжу в архівах Кропивницького (Кіровоград).
Багара, Балєв, Барзіков, Білокуренко, Боєв, Божан, Буртаченко, Головатенко, Громовенко, Драгін, Дудніченко, Заступай, Іванов, Кабаченко, Касяненко, Каулін/Kauliņš, Каціка, Кашуленко, Команов, Кучер, Лихобаба, Мар'ян, Мельниченко, Павленко, Павлов, Пономаренко, Сърданов, Скаржинський, Сорока, Степаненко, Танасов, Федоров, Чекар, Чернов, Янченко
Thanks: DmitroR-2, iromko2

Share

427 ( 08-05-2022 14:04:30 змінене ArturVer )

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

Dr Livsi пише:

Тепер і я можу поділитися деякими враженнями від тестувань smile У період чорної п*ятниці замовив собі У-37 та аутосомний тести у FT DNA.
Отримав 14 збігів по ігреку з найближчою дистанцією 2 кроки.
Потім обновив до У-111, і сьогодні отримав!!!! 9 збігів з найближчою генетичною дистанцією 8 кроків.
Визначена гаплогрупа R-M198.
Отже, крім почуття глибокого морального задоволення від факту співучасті у важливому науковому експерименті результат по У можна вважати нульовим. Апгрейдитися до Біг-У точно не буду, краще проведу ще один експеримент з міто-тестом і закрию це питання на довгі роки.

Спробуйте у предиктор додати списком цифри своїх маркерів, і які вірогідні сніпи і гаплогрупи воно Вам покаже.
Це 1-ше. Ось сайт предиктора https://www.nevgen.org/
По-друге, потім, можете назву SNP вставити ось на цьому сайті
scaledinnovation.com/gg/snpTracker.html і побачити можливий шлях Ваших предків. Можете прямо R-M198 там вбивати, якщо з предиктором ще не розібралися, все одно шлях покаже, хоча і до неоліту.
Успіхів!

Результати Y-DNA: Ч: I-FT89137 (BIG-Y) (ранні Європейці Палеоліта, North Dinaric cluster); ЖЧ R-BY120038 (BIG-Y, балто-слов’янська лінія); ЖЖЧ R-FT216860 (BIG-Y, балто-слов’янська лінія) + ЧЧЖЧ R-FTB79685 (BIG-Y, слов’янська лінія).
Результати mtDNA: Ж: H; ЧЖ: U5b1e1; ЧЧЖ: H2a5b1; ЖЧЖ: X2b-T226C;
Подільска губернія. Православні та старообрядці + Мглинський повіт Чернігівської губернії

Share

428

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

Dr Livsi пише:

Тепер і я можу поділитися деякими враженнями від тестувань smile У період чорної п*ятниці замовив собі У-37 та аутосомний тести у FT DNA.
Отримав 14 збігів по ігреку з найближчою дистанцією 2 кроки.
Потім обновив до У-111, і сьогодні отримав!!!! 9 збігів з найближчою генетичною дистанцією 8 кроків.
Визначена гаплогрупа R-M198.
Отже, крім почуття глибокого морального задоволення від факту співучасті у важливому науковому експерименті результат по У можна вважати нульовим. Апгрейдитися до Біг-У точно не буду, краще проведу ще один експеримент з міто-тестом і закрию це питання на довгі роки.

Поздравляю с получением результатов по Y-тесту!!!

А почему Вы считаете результат "нулевым"? 9 матчей на 111 маркерах, плюс матчи на 25-37-67 (а часть из них явно не проапгрейдилась дальше) это очень неплохо.


У меня по одному киту так вообще матчи только на 12-ти маркерах и матчи по БИГу и то я очень доволен-я получил захватывающую загадку, которая благодаря БИГу очень очень тихонько, по маленькому кирпичику открывает свои тайны.  


Кроме того STR-тесты без БИГа в наших условиях в основном неполноценны, потому что СТР-матчей обязательно нужно подтверждать БИГом либо его аналогом.


Мито-тест, если говорить честно, почти не имеет генеалогического значения. Хотя некоторые специфические задачи он решает и в опред. случаях может натолкнуть на какие-то выводы.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

429 ( 08-05-2022 16:55:19 змінене Dr Livsi )

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

ArturVer, дякую, ось що з того вийшло.Той самий R-M198, не більше.

Post's attachments

nevgen_org_screen_111_.jpg
nevgen_org_screen_111_.jpg 251.64 kb, 2 downloads since 2022-05-08 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Шукаю і знаходжу в архівах Кропивницького (Кіровоград).
Багара, Балєв, Барзіков, Білокуренко, Боєв, Божан, Буртаченко, Головатенко, Громовенко, Драгін, Дудніченко, Заступай, Іванов, Кабаченко, Касяненко, Каулін/Kauliņš, Каціка, Кашуленко, Команов, Кучер, Лихобаба, Мар'ян, Мельниченко, Павленко, Павлов, Пономаренко, Сърданов, Скаржинський, Сорока, Степаненко, Танасов, Федоров, Чекар, Чернов, Янченко

Share

430

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

DmitroR-2, результат вважаю нулевим, бо з тих 9 збігів два на генетичній дистанції 8, а інші на дистанції 9-10. Така глибока відстань виходить за рамки паперової генеалогії і мені як досліднику практично нічого не дає. Хіба що колись хтось рідніший протестується smile

Тест міто дасть точно такий самий нульовий практичний результат, як і У: гаплогрупу, набір цифр і карту міграцій предків по материнській лінії.
Усе це цікаво, не більше того. 
 Як вже хтось писав на форумі, краще за ті ж гроші зробити десяток аутосомних тестів родичам з різних гілок, і це буде в рази практичніше і цікавіше.

Шукаю і знаходжу в архівах Кропивницького (Кіровоград).
Багара, Балєв, Барзіков, Білокуренко, Боєв, Божан, Буртаченко, Головатенко, Громовенко, Драгін, Дудніченко, Заступай, Іванов, Кабаченко, Касяненко, Каулін/Kauliņš, Каціка, Кашуленко, Команов, Кучер, Лихобаба, Мар'ян, Мельниченко, Павленко, Павлов, Пономаренко, Сърданов, Скаржинський, Сорока, Степаненко, Танасов, Федоров, Чекар, Чернов, Янченко

Share

431 ( 08-05-2022 17:34:01 змінене DmitroR-2 )

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

Dr Livsi пише:

DmitroR-2, результат вважаю нулевим, бо з тих 9 збігів два на генетичній дистанції 8, а інші на дистанції 9-10. Така глибока відстань виходить за рамки паперової генеалогії і мені як досліднику практично нічого не дає. Хіба що колись хтось рідніший протестується smile

Тест міто дасть точно такий самий нульовий практичний результат, як і У: гаплогрупу, набір цифр і карту міграцій предків по материнській лінії.
Усе це цікаво, не більше того. 
Як вже хтось писав на форумі, краще за ті ж гроші зробити десяток аутосомних тестів родичам з різних гілок, і це буде в рази практичніше і цікавіше.

Всё зависит от того, как промутируют STR-маркеры. Знаю случай когда два потомка человека рождённого примерно 370 лет назад-в 1750-х гг. видели друг-друга только на 12 и 111 маркерах и не видели на 25-37-67. При этом на 111 у них была дистанция в 8 шагов-т.е. та самая дистанция, которая "виходить за рамки паперової генеалогії" и "досліднику практично нічого не дає".

Как Вы думаете, сильно бы обратили друг на друга внимание эти два человека, если бы они не знали друг-друга и протестировались только до уровня в 37-67 маркеров? Подумали бы: ну вылез какой-то тип с моей очень распространённой фамилией на 12-ти маркерах, и что? Вот если бы он на 37 или 67 появился, тогда был бы разговор, а так явно какой-то левый однофамилец, с которым общий предок жил тысячи лет назад.

А с другой стороны бывает что на первый взгляд близкое и перспективное совпадение на 67 маркерах после БИГа оказывается мягко скажем совсем не близким-общий предок оказывается жил 6000 лет назад (да, это не описка-именно 6000 лет назад, а не 600).

Так что любой случай индивидуален.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

432 ( 08-05-2022 17:37:36 змінене DmitroR-2 )

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

Dr Livsi пише:

ArturVer, дякую, ось що з того вийшло.Той самий R-M198, не більше.

В настройках укажите что это субклад r1a, тогда расчёт уже будет идти по субкладам внутри этой гаплогруппы.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

433 ( 08-05-2022 19:08:42 змінене Dr Livsi )

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

DmitroR-2, дякую, тепер буду шукати, що можна визначити з цієї інформації.Бо що це таке і значення циферок, я ще не розібрався.

Post's attachments

nevgen_org_screen_111_r1a_.jpg 128.18 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Шукаю і знаходжу в архівах Кропивницького (Кіровоград).
Багара, Балєв, Барзіков, Білокуренко, Боєв, Божан, Буртаченко, Головатенко, Громовенко, Драгін, Дудніченко, Заступай, Іванов, Кабаченко, Касяненко, Каулін/Kauliņš, Каціка, Кашуленко, Команов, Кучер, Лихобаба, Мар'ян, Мельниченко, Павленко, Павлов, Пономаренко, Сърданов, Скаржинський, Сорока, Степаненко, Танасов, Федоров, Чекар, Чернов, Янченко

Share

434

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

На FTDNA є 121 Big Y з цим субкладом, із них 69 росіян, 38 без вказаної країни походження, 4 українці, 3 білоруси, по 2 литовці і фіни, по одному поляку, німцю і італійцю. Тобто це вже цікавий результат, бо не надто типовий для України.

https://phylogeographer.com/scripts/heatmap.php - введіть там в поле R-Y2910 і побачите ареал поширення. Ця мапа будується на основі результатів з YFull.com - туди багато хто імпортує з FTDNA, але є результати й з інших лабораторій - Небула, YSEQ тощо, але це російський сайт, тож я тепер не раджу туди нічого завантажувати.

https://www.yfull.com/tree/R-Y2910/ можете просто під VPN глянути.

А от для того, щоб з’ясувати до якої саме гілки і субрегіону ви ближче, то можна буде якось зробити Big Y. Як бачите з YFull там є результати у яких TMRCA по 450 або 600 років, що в принципі не так вже й давно.

До речі, мені буквально в лютому на ФБ писала людина з Чернівців (Albert Sayin), в якої по 111 теж передбачає цей субклад. У вас випадково немає його десь у збігах?

435

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

ktarasдякую за посилання, буду бавитися.Albert Sayin є в мене як збіженець на 12 маркерах з дистанцією в 1 крок.

Шукаю і знаходжу в архівах Кропивницького (Кіровоград).
Багара, Балєв, Барзіков, Білокуренко, Боєв, Божан, Буртаченко, Головатенко, Громовенко, Драгін, Дудніченко, Заступай, Іванов, Кабаченко, Касяненко, Каулін/Kauliņš, Каціка, Кашуленко, Команов, Кучер, Лихобаба, Мар'ян, Мельниченко, Павленко, Павлов, Пономаренко, Сърданов, Скаржинський, Сорока, Степаненко, Танасов, Федоров, Чекар, Чернов, Янченко

Share

436

Re: Y-DNA тести та їхнє використання

Dr Livsi пише:

Albert Sayin є в мене як збіженець на 12 маркерах з дистанцією в 1 крок.

Ну це не показово. От якби на 111 маркерах - тоді було б цікавіше.
Ще можна подивитися, які субклади пише у ваших найближчих збігах на 111 маркерах. Можливо хтось із них робив Big Y і має вже остаточні результати, а не просто R-M198. Є ймовірність, що ваша гілка може бути десь плюс-мінус поряд.