1 ( 16-07-2022 23:55:18 змінене Nyshporka )

Тема: Середньостатистична довжина селянської генеалогії

Вітаю!

Дещо філософське питання.


Дослідження селянського родоводу вважається досить складною справою.
Є багато моментів, які потребують удвічі більшої прискіпливості, ніж, наприклад, пошук пращурів серед козаків.
Часто так трапляється, що проміжки між МК, СК та РК складають 35-75 років, а коли дістаєшся  XVIII століття, тебе чекає сюрприз: у більшості СР другої та третьої чвертей відсутні прізвища. Але задачки на логіку часто розв'язувати вдається.


Куди іти далі, якщо твої предки жили у північній частині Переяславського та південно-східній Київського полків?


Чи є надія на появу нових документів або розшифрування недатованих?


Яка взагалі довжина для селянських родоводі вважається пристойною? На одному відомому форумі чув, що 1730-ті рр. — вже непогано. А як ви гадаєте?


І таке ще лихо мене спіткало. СР 1748 року пошкоджена на 95%. І це обезцінює СР 1763 року. Ще кілька метричних книг цього ж століття, і наступна СР вже датується 1823 роком.
У СР 1763 прізвищ немає. Як би ретельно не вираховувалося, вірогідність припуститися помилки при переході з 1823 у 1763 рік висока.
Чи є якісь професійні секрети? Які елементи можна співставляти? Номери будинків різні (60 років та підрахунок вівся з різних кутків села), прізвищ немає. Підсусідків багато.

Share

2

Re: Середньостатистична довжина селянської генеалогії

Nyshporka пише:

...
Куди іти далі, якщо твої предки жили у північній частині Переяславського та південно-східній Київського полків?..
...І таке ще лихо мене спіткало. СР 1748 року пошкоджена на 95%. І це обезцінює СР 1763 року. Ще кілька метричних книг цього ж століття, і наступна СР вже датується 1823 роком.
У СР 1763 прізвищ немає. Як би ретельно не вираховувалося, вірогідність припуститися помилки при переході з 1823 у 1763 рік висока...

Які саме населені пункти? Ви порівнювали СР 1763 з документами Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років?

Thanks: Nyshporka1

Share

3 ( 01-02-2022 22:40:42 змінене Чай )

Re: Середньостатистична довжина селянської генеалогії

В Україні дійти до XVIIІ століття - це якраз і є добрий варіант серед реальних для більшості. І для містян також. Глибше - то вже рідкість. А впертися раніше - то зовсім не рідкість.
Для моїх волинських селян 1730-ті рр. -  то поки недосяжна глибина, бо ревізії є лише з 1795 (і то не завжди), а з інвентарями чи метриками має добре пощастити. На Галичині наскільки я знаю ситуація схожа, вийти з останньої чверті XVIIІ століття тяжко.  Наскільки я можу судити по родоводах наших історичних знаменитостей, які зрозуміло бувають непогано дослідженні, то не рідко навіть священицькі, козацькі  та шляхетські родоводи уриваються на  XVIIІ столітті. Тож 1730-ті рр. - це вже дуже добрий результат для української генеалогії.

З повагою,
Чай.
Thanks: kuks70, Nyshporka2

Share

4 ( 02-02-2022 00:11:43 змінене ktaras )

Re: Середньостатистична довжина селянської генеалогії

Дуже сильно залежить від регіону - у кожного архіву своя збереженість документів, і це дуже впливає на результати.

У мене по батьківській лінії предки з 2 сіл сучасної Запорізької області (одне державне, інше кріпосне), а туди переселилися на початку 19 століття з Полтавщини і Чернігівщини. Завдяки хорошій збереженості документів, рідкісним прізвищам, а також завдяки дуже глибоким і якісним розвідкам інших дослідників, по кількох своїх гілках вдалося дістатися до предків, які народилися наприкінці 17 і початку 18 століть (наприклад, по багатьох селах Чернігівщини є сповідки за 1740і роки). По кількох гілках маю невеликий шанс копнути десь ще на 1-2 покоління глибше, завдяки інформації про походження у Румянцевському описі. Але я й так вважаю це ідеальним результатом і мрію про такий хоча б по половині гілок, а не по тих 3-4, що є зараз.

З іншого боку по маминій лінії багато гілок обривається вже в середині 19 століття, бо це сучасні Дніпропетровська і Кіровоградська області, а там бракує документів, ще й прізвища досить поширені. Вони почали заселятися трохи раніше, а частина мешканців взагалі була "місцевими", тож докопатися до переселень і знайти зв’язок - дуже важко.

У таких випадках треба шукати альтернативні інструменти, наприклад, ДНК-тестування - тестувати себе, близьких і далеких родичів, просто односельчан і однофамільців. Особливо по Y-хромосомі - там можна дізнатися про походження своїх предків на кілька тисяч років назад, а не те що до 17 століття. Часто можна знайти і якісь ближчі зачіпки, особливо якщо працювати над цим системно і тестувати масово. Прогалини в документах це не усуне, але на відміну від документів генетика не помиляється і не бреше smile

5

Re: Середньостатистична довжина селянської генеалогії

Щиро дякую за такий теплий прийом!
Дуже приємно, коли тебе розуміють з півслова.


Знаєте, найгустіша темрява настає перед світанком. Не все так погано.


Вирішив передивитися свій запис 17-річної давнини (я тоді ще в аспірантурі навчався і в яких тільки архівах/бібліотеках не побував, хоча наукова тема не була пов'язана з історією) та порівняти його з друкованим географічним покажчиком Генерального опису. Виявилося, не дописав 2 пункти. Це кілька десятків сторінок. Шанси просунутися далі суттєво збільшилися.


Крім того, вдалося локалізувати кутки і скупчення дворів, порівнявши МК 1820 та СР 1824 і 1763. Знайшов свою вулицю. Тепер можна пов'язати садиби та прізвища. Єдине, що дуже "змазують картину" підсусідки. Все швидко змінюється. Через 20 років (1783 -1763) підсусідків взагалі не стане, а залишаться кріпаки, які, за правилами, мали бути наділені землею або перейти в статус "дворових". Тобто вони матимуть окремий розділ в наступних документах.


Інколи так шкодуєш, що немає машини часу...

Share