1

Тема: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Перепрошую, якщо в нас вже є така тема - не може бути, щоб пан Ярема її не створив. Сподіваюся, що в цьому випадку моє повідомлення може бути просто приєднане до вже існуючої теми.

Для початківця може бути важко уявити, що Панас - то варіант канонічного імени Афанасій, а рос. Осип - то народне Іосіф (українське Йосип), Оксана - то Ксенія, Груша - Агріппіна і т. ін.

То було б добре, коли б хтось із знавців написав на цю тему щось розумне і додав перелік найбільш дивних відповідностей.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: serp1

Share

2

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Моїх прабабусь звали: Олімпіаду - Лушкою, Пелагєю - Палажкою чи Параскою. Недавно зрозуміла, що таке гарні імена як Євфим і Євфимія - це Химко і Химка.

Бакумовські, Хірний (-на, -енко), Винниченко (Винник) - Гостролуччя, Андріївка, Благовіщенка (Іваненкова), Мала Білозерка, Комишуваха;
Ільченко - Лежене, Бердянськ, Курінь; Бойко - Бердянськ, Харіни - Курськ, Лежене; Попови - Бердянськ; Хирняк - Благовіщенка; Корнієнко - Мала Білозерка (Верхня Білозерка); Сердюк - Мала Білозерка; Місченко - Бердянськ; Путятіни - Бердянськ; Шеремет, Помаленький - Верхня Білозерка.
Ахунжанов - Казань???????

Share

3

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Пелагій-Палажок також часто Поля називали.

З повагою,
Чай.

Share

4

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Роман Маленков
https://www.facebook.com/permalink.php? … 0680672878
Розмаїття українських імен. Кладовище села Гнилець. Черкащина.
Харлам, Євдокія, Трохим, Євмен, Лаврентій, Сикліта, Марк, Хома, Дем'ян, Оверко, Назар, Ярохтей, Юхим, Нестор, Юхимія, Дементій, Захар, Гафія, Пистина, Параска, Фан, Тасія, Марфа, Ївга, Архип, Яхрем, Лукія, Нионіла, Мавря, Мартіян, Федоська, Якилина, Прокіп, Харитина, Василина, Онисько, Конон. Але одне ім'я - Маркурій, просто супер. І де тут Нікіта і Єгор?
Народ, любіть українське. Поширюйте.

Thanks: Алена1

Share

5 ( 17-09-2020 14:12:37 змінене AppS )

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

AppS пише:

===========================================

Некоторые формы имен характерные для северных сел Нежинского уезда:

Левая - используемая в метриках.
Правая - ежедневно употребляемые на практике (читать
согласно правилам современного украинского языка, доп буквы - букву ɤ
читать как дифтонг близкий к "уа" - звук у с почти незаметным звуком а в
конце произношения)
. Красным - ударение.

Александръ - Лександер, Сашко
Алексій - Лексій (напр. праздник - "Теплого Лексія" )
Антонъ - Антɤн
Венедиктъ - Велендик
Григорій - Грицько
Ѳеодоръ - Хведор,  Хведɤр
Ѳеодоръ - Хведɤт, Хведот
Евминъ - Йовмин
Радіонъ(Іродіонъ) - Радиюн
Илларіонъ - Варивɤн
Михаілъ - Мишко
Пантелеймонъ - Пантелеймɤн
Прокопій - Прокɤп
Созонтъ - Сазьон, Сазюн
Стефанъ - Степан, Стецько

Александра - Шура
Анна - Ганна
Ангелина - Ангелина (сравн. с лит.украинской формой - Ангеліна)
Агафія - Гапа
Анастасія - Настя
Ефросинія - Прɤська
Евгенія - Ювга
Евлампія - Явлаша
Евдокія - Вувдя
Елена - Олена, Оленка
Параскева - Параска
Пелагія - Палажка
Марія - Маруся, Маня, Маша (лит.украинская форма Марія фактически не употребляется)
Матрона - Мотря
Марѳа - Марта
Любовія - Любка
Наталія - Наталка
Ирина - Орина, Оришка
Ѳекла - Векла
Аѳанасія - Хванька
Татіанна - Тетяна

Share

6

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Евгенія - Ювга

Евдокія - Вувдя

Вот это для меня новое в обиходных именах. Буду благодарна, если еще добавите подобное необычное из локальных.

Keep calm and carry on
в разной степени ищу-исследую инфо по фамилиям: Ангелов, Вервейко, Давыдов, Киселёв, Панна, Переверзев и пр.
GEDmatch XB3628797

Share

7

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Анастасія - Надія. Стикнулася з цим, коли шукала документи прабабусі (Кіровоградська область, початок 20 століття). Потім ще купу прикладів аналогічних навели.
І наша сусідка, вона родом з Дніпропетровської області, вже поважного віку пані каже, що у них ніколи не називали Анастасій Настями. А називали Надійками

Велика Виска -Мокряки і все село; Кухаревський/Кухаревский - звідусіль; Цихаиз/Чехаиз/Чіхаїз - звідусіль; Кейбал - Полтавщина і звідусіль; Гірчак-Горчаков - Луганськ і околиці. Шукаю народження Варвари Григорівни Кодаченко у 1884-1886 роках скоріш за все у Херсонській губерніі, де - невідомо.

Share

8

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Странно, я из Днепропетровской области и такого никогда не слышала/не встречала. В моем окружении были обиходное имя Анастасии - Настуня и Тася, а Надежды все были обычными Надя и Надийка (когда маленький ребенок).

Keep calm and carry on
в разной степени ищу-исследую инфо по фамилиям: Ангелов, Вервейко, Давыдов, Киселёв, Панна, Переверзев и пр.
GEDmatch XB3628797
Thanks: kuks70, serp2

Share

9

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Дніпропетровська обл. Бабусю звали Євдокія - всі в селі називали її Дуня, в дитинстві (з розповідей бабусі) та чоловік звали Дуняша. Ім*я  Явдоха в селі звучало, а от Вівдя- ніколи. Бабусина сестра Анастасія - називали Настунька. Дідову сестру Оксану - називали Санька. Олена звучала як Оляна.

Share

10 ( 02-12-2022 00:42:53 змінене Смолоскипенко )

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Потребую підказки.Цікавить ім'я Сергій.
Не можу знайти інфи як у звичаєвій формі українці називали Сергіїв.Можливо, комусь в ранніх метриках попадалися українізовані версії написання.

Thanks: Ann1

Share

11

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Київщина, Полтавщина, 1784-1795 рік — Сергей або Сергий:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 … A6X7F-9PC2

https://www.familysearch.org/ark:/61903 … A6X7T-CYVW

Post's attachments

Сергей_1795.jpg
Сергей_1795.jpg 120.45 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

12 ( 02-12-2022 12:35:25 змінене Смолоскипенко )

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Мені так само, виключно Сергій зустрічався.Мене турбує закінчення "-ій" яке було нехарактерне для звичаєвих українських імен. В той же час, не пам'ятаю, щоб в нас були варіанти накшталт "Серго", "Сірга".
Навіть, якщо у 18 столітті ім'я мало суто московитський вплив, все одно ж селяни мали його якось фонетично українізувати, чи не так?

Thanks: Ann1

Share

13

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Мені так само, виключно Сергій зустрічався.Мене турбує закінчення "-ій" яке було нехарактерне для звичаєвих українських імен. В той же час, не пам'ятаю, щоб в нас були варіанти накшталт "Серго", "Сірга".
Навіть, якщо у 18 столітті ім'я мало суто московитський вплив, все одно ж селяни мали його якось фонетично українізувати, чи не так?

Найпростіше - пошукати по варіантам прізвищ.
Є ж Гриценко, Костюк, Лесюк ітп. Якщо були короткі варіанти - можуть бути і похідні прізвища.

Share

14

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Смолоскипенко пише:

Мені так само, виключно Сергій зустрічався. Мене турбує закінчення "-ій" яке було нехарактерне для звичаєвих українських імен. В той же час, не пам'ятаю, щоб в нас були варіанти накшталт "Серго", "Сірга".
Навіть, якщо у 18 столітті ім'я мало суто московитський вплив, все одно ж селяни мали його якось фонетично українізувати, чи не так?

Можливо, справа в наголошуванні. Казали не Сергій, а Сергій.

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

15

Re: Канонічні імена та їх сучасні варіанти

Кіровоградська обл. Ім'я Анна в бабусі, в рідної сестри прадіда і ще одної родички, але називали їх сім'ї тільки Галинами.

Розшукуються в Олександрійському повіті, Херсон. губ.:
МЗН Самойленко Григорія 1885 р. н., батьки його: Самойленко Філіпп Макарович і Матрона Кодратова із с. Яново, Глинська вол.;
вінчання Афанасьєва Євдокима Івановича з Софією Гордіївною в 1880-1885 роках, МЗН їх доньки Олександри в 1909-11 рр.;
вінчання Афанасьєва Микити Івановича з Афанасією Дорофєєвою/Арєфьєвою, МЗН їх дітей: Михайло в 1885-1887 рр. і Наталі?

Share