1 ( 13-10-2020 11:03:10 змінене Vitalii Byczko-Tokovyi )

Тема: Грузини на теренах Новосанжарщини

Рятуючись від турецького переслідування грузини почали переселятись на територію України ще у XVIII столітті. На поселення прямували часто і князі, і дворяни. З грузинських мігрантів була сформована спочатку рота, а потім полк. У 1738 році тим, хто служив у грузинському полку, на вічне спадкове володіння було надано землі в «пристінних місцях» (князь отримував 30, а дворянин — десять дворів). Поселення відбувалось на землях Полтавського, Миргородського, Лубенського і Прилуцького полків — всього на Полтавщині царський уряд поселив 5 тисяч грузинів. Типові військові поселення на півдні України утворили і грузини-переселенці.

Згідно з указом імператриці Анни Іванівни від 25 березня
1738 року на території Полтавського, Миргородського, Лубенського та Прилуцького
полків було виділено землі для поселення солдатів Грузинського гусарського
полку, який діяв у складі російської армії, — загалом 2 305 родин. До
Російської імперії вони прибули з грузинським царем Вахтангом.

Поселилися грузини на Полтавщині в 1740-х роках, зокрема
в Старих і Нових Санжарах, Кобеляках, Келеберді, Великих Будищах, Біликах,
Пирятині, Миргороді, Хоролі, Чорнухах, Багачці, Устивиці, Лохвиці та інших.

Авторитетний історик та дослідник ранньомодерної історії України
В.В Кривошея перераховує роди наступних грузинських князів та дворян, котрі
переселилися на територію містечка Нових Санжар та отримали довколишні землі з
дворами та посполитими (на 1756 рік):

Князь Єлисей Кобулов – 5 дворів.
Князь Дмитро Шарлінов – 5 дворів.
Князь Микола Ратієв – 1 двір.
Дворянин Єгор Ігнатієв – 3 двори.
Дворянин Спиридон Ревазов – 6 дворів.
Дворянин Кайкос Шахіндаров – (двори відсутні).
Дворянин Єгор Павлінов – 3 двори.
Дворянин Іотія Павлінов – 3 двори.
Дворянин Шивта Англіблов – 1 двір.

Цікавим фактом є те, що видатний український письменник,
класик вітчизняної літератури другої половини XIX – початку XX століття Панас Мирний
(Рудченко) (народився у м. Миргород, на Полтавщині), був нащадком грузинського
дворянського роду Хачапурідзе.


 
Література та джерела:

1. https://uk.wikipedia.org/wiki/Грузини_в_Україні
2. https://uk.wikipedia.org/wiki/Грузинськ … Полтавщині
3. Українське козацтво в національній пам'яті. Полтавський полк. Монографія: у 2 т./ В.В Кривошея. – Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2014 – Т.II – 496 с. – С. 57.
4. Л. Розсоха. Грузини в Україні. Шляхами Давида Гурамішвілі: Монографічне дослідження. – В двох книгах. Миргород: Миргород, 2005. – 488 с: іл. – С. 222.
5. https://www.facebook.com/groups/3183018 … 644916440/



Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

2

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Vitalii Byczko-Tokovyi, це не Кривошея перераховує. Це відомості щодо збору консистенського податку і індуктового збору за 1753 р. Документ у фонді Генеральноі військовоі канцеляріі в ЦДІАК.

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

3

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, це не Кривошея перераховує. Це відомості щодо збору консистенського податку і індуктового збору за 1753 р. Документ у фонді Генеральноі військовоі канцеляріі в ЦДІАК.

Це перераховує Кривошея у своїй книзі, спираючись на документ від 1756 року. Можливо це саме той документ, котрий він використав. Посилання на нього він не дає.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

4

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, це не Кривошея перераховує. Це відомості щодо збору консистенського податку і індуктового збору за 1753 р. Документ у фонді Генеральноі військовоі канцеляріі в ЦДІАК.

На жаль я не маю можливості зараз проводити власне дослідження із пошуками документа, вказаного В. Кривошеєю, в Київ ще не їздив, та й тема створена була для того, аби заповнити прогалину у дослідженнях такого типу.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

5

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, це не Кривошея перераховує. Це відомості щодо збору консистенського податку і індуктового збору за 1753 р. Документ у фонді Генеральноі військовоі канцеляріі в ЦДІАК.

До речі, у випадку використання монографії авторитетного дослідника нас з Вами вчили посилатися саме на нього, а не моментально на документ). Я ж не вказую номери фондів ІР НБУ зі справами, коли пишу про Бичів, оскільки їх можна прочитати в книжці, ці посилання є. В тому випадку посилання на 57 сторінці другого тому взагалі немає. Відповідно посилаюся лише виключно на самого дослідника. Мене принаймні вчили так)

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

6

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Vitalii Byczko-Tokovyi, мене вчили інакше. "До материка". І це не про вікіпєдію.
(за вашою логікою з селом Яківці як бути?)

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

7

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, мене вчили інакше. "До материка". І це не про вікіпєдію.
(за вашою логікою з селом Яківці як бути?)

Я не маю доступу до документу із ЦДІАК, я маю доступ до двохтомника Кривошеї В.В. Кривошея В.В опрацював документ, котрий він не зазначає в списку використаної літератури на сторінці 57. То як мені вчиняти?). Їхати в Київ і шукати цей документ?)). Навіщо, якщо я посилаюся на опрацьований матеріал відомого дослідника, автора монографії? Всі, хто хоче доповнити цю інформацію - будь ласка. Люди будуть знати, що це за документ, тому я вам плюсую.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)
Thanks: kuks701

Share

8 ( 25-08-2020 09:40:33 змінене Vitalii Byczko-Tokovyi )

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, мене вчили інакше. "До материка". І це не про вікіпєдію.
(за вашою логікою з селом Яківці як бути?)

Вікіпєдію я використовую як допоміжне джерело інформації, аби простий народ мав можливість простими і зрозумілими для нього словами прочитати ту історико-краєзнавчу інформацію, котра подається. Знаєте, головна проблема нашої науки в тому, що ми всі дуже сильно мудрі), намагаємося часто подавати складні речі для простого народу у академічній формі). Це ми з вами знаємо, що таке рекрутське присутствіє, ратніки, дом общественнаго презрения, ЦДІАК, ЦДАВО, ДАПО, ДАКО, РДАДА і так далі. Простий народ спочатку сприймає прості речі, а потім уже починає розбиратися. І до чого тут Яківці? Я не спеціаліст із Яківців)

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)
Thanks: kuks701

Share

9

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, це не Кривошея перераховує. Це відомості щодо збору консистенського податку і індуктового збору за 1753 р. Документ у фонді Генеральноі військовоі канцеляріі в ЦДІАК.

І до речі це документ не за 1753, а за 1756 рік. Списки грузинських переселенців - в першу чергу князів, є також і в Старосанжарській сотні, теж за 1756.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

10

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Vitalii Byczko-Tokovyi пише:
Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, це не Кривошея перераховує. Це відомості щодо збору консистенського податку і індуктового збору за 1753 р. Документ у фонді Генеральноі військовоі канцеляріі в ЦДІАК.

До речі, у випадку використання монографії авторитетного дослідника нас з Вами вчили посилатися саме на нього, а не моментально на документ). Я ж не вказую номери фондів ІР НБУ зі справами, коли пишу про Бичів, оскільки їх можна прочитати в книжці, ці посилання є. В тому випадку посилання на 57 сторінці другого тому взагалі немає. Відповідно посилаюся лише виключно на самого дослідника. Мене принаймні вчили так)

Так, є і такий нюанс. Але за такою логікою, спираючись на монографію В.Заруби про адміністративно-територіальний устрій Війська Запорозького, ви будете змушені визнати існування в Білицькій сотні села Яківці. Я, в свою чергу, спираючись не на монографію, а на реєстр по збору порцій і рацій, а саме його проаналізував дослідник, заперечуватиму іх існування. От такий власне приклад.

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

11

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, це не Кривошея перераховує. Це відомості щодо збору консистенського податку і індуктового збору за 1753 р. Документ у фонді Генеральноі військовоі канцеляріі в ЦДІАК.

До речі, у випадку використання монографії авторитетного дослідника нас з Вами вчили посилатися саме на нього, а не моментально на документ). Я ж не вказую номери фондів ІР НБУ зі справами, коли пишу про Бичів, оскільки їх можна прочитати в книжці, ці посилання є. В тому випадку посилання на 57 сторінці другого тому взагалі немає. Відповідно посилаюся лише виключно на самого дослідника. Мене принаймні вчили так)

Так, є і такий нюанс. Але за такою логікою, спираючись на монографію В.Заруби про адміністративно-територіальний устрій Війська Запорозького, ви будете змушені визнати існування в Білицькій сотні села Яківці. Я, в свою чергу, спираючись не на монографію, а на реєстр по збору порцій і рацій, а саме його проаналізував дослідник, заперечуватиму іх існування. От такий власне приклад.

Але це ми вже дуже далеко заходимо), це вже не для простих людей. У випадку заглиблення в конкретну краєзнавчу інформацію та у випадку наявності суперечливих конфліктних фактів, в тому числі конкретно архівних джерел, потрібно спиратися на дещо інший тип дослідження - археологічні розвідки, а потім розкопки, котрі б засвідчили взагалі існування цього села, оскільки я наприклад взагалі вперше чую про село Яківці в Білицькій сотні, знаючи про існування Яківців (в Полтавському районі), а це інші, наскільки я зрозумів

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

12

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Vitalii Byczko-Tokovyi, от про ті Яківці і мова. Здається з Другоі Полковоі. Без джерела вони так і будуть у Білицькій. Тому і джерело.

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

13

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, от про ті Яківці і мова. Здається з Другоі Полковоі. Без джерела вони так і будуть у Білицькій. Тому і джерело.

Ну якщо це ці, то це називається помилка в документі, таке бувало раніше. Помилку можна виправити за допомогою дослідження наявності подібного населеного пункту в інших джерелах та документах, вивчити це самостійно, а потім спростувати новим дослідженням. В пергу чергу повноцінною монографією, ну це як на мене. Нас свого часу вчили, що ми можемо критикувати відомих дослідників лише після того, як самі напишемо монографію на цю тему), тому я поки не сперечаюся з Кривошеєю, не маючи належних підтверджених та введених у науковий обіг джерел. Але я в процесі), щоправда по іншій темі.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

14

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Vitalii Byczko-Tokovyi, ви не почув. У джерелі - це полтавські Яківці. В інтерпретаціі джерела Зарубою - це вже Білицька сотня. І ніякоі магіі.
Нас вчили критиці і аналізу недокладних джерел. Вас теж мали wink

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

15 ( 28-08-2020 20:45:09 змінене Vitalii Byczko-Tokovyi )

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, ви не почув. У джерелі - це полтавські Яківці. В інтерпретаціі джерела Зарубою - це вже Білицька сотня. І ніякоі магіі.
Нас вчили критиці і аналізу недокладних джерел. Вас теж мали wink

А-а, ви про це. Дивіться: справа в тому, що автор не ознайомлений зі специфікою місцевості, а якщо таке відбувається, то лише одна помилка, відсустній документ і неточність може призвести до неправильного трактування документу і, як наслідок, неправильно поданого опрацьованого матеріалу. Я нещодавно на повному серйозі наткнувся на документи початку XX століття, в яких село Лелюхівка називається і Лемеховкою, і ще іншими словами, а також відноситься в один і той самий період до різних волостей - то до Новосанжарської, то до Великокобелячківської, і якби я не знав місцевої специфіки, то став би інтерпретувати по-своєму, допустив би помилку. А щодо критики, то так, все вірно, нас цьому теж вчили, але вже після написання монографії)), Вільховий про це говорив, на третьому курсі здається). Хоча я сам порушує це все, того ж Кирила Григоровича Бичка знайшов ще й у рашівській сотні Гадяцького полку, хоча у Кривошеї в загальному описі представника роду він не значиться, та й звуть його Кирило Григорович Биченко, а тут уже в справу вступає не джерельна база, а ономастика, за відсутності даних про те, звідки хорунжий родом

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

16

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Vitalii Byczko-Tokovyi, ви вперто не чуєте про що мова. В "порціях і раціях" Яківці записані правильно. В монографіі вони перекочували чомусь.
Це ще я легенду про 300 дворів у Біликах, Кобеляках і Нових Санжарах не згадував))) Для вас це дійсно 300 дворів (всього) а ж про це є в монографіях Мякотіна, Компан і... Сердюка. Для мене це 668 дворів (тільки) посполитих.
Про що з цього говорив Вільховий?
(але давайте не флудити)

Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

17

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Relic hunter пише:

Vitalii Byczko-Tokovyi, ви вперто не чуєте про що мова. В "порціях і раціях" Яківці записані правильно. В монографіі вони перекочували чомусь.
Це ще я легенду про 300 дворів у Біликах, Кобеляках і Нових Санжарах не згадував))) Для вас це дійсно 300 дворів (всього) а ж про це є в монографіях Мякотіна, Компан і... Сердюка. Для мене це 668 дворів (тільки) посполитих.
Про що з цього говорив Вільховий?
(але давайте не флудити)

Так я ж вам написав, чому вони могли перекочувати: помилка дослідника, так само, як і з написанням назв. Так буває, коли опрацьовуєш величезну кількість населених пунктів, наводиш статистичні дані і не є знайомим із специфікою місцевості. Заруба уродженець Полтавщини?

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

18 ( 13-10-2020 11:00:33 змінене Vitalii Byczko-Tokovyi )

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Рід Гангеблідзе (Гангеблових) на Новосанжарщині у XVIII столітті.



Помітний внесок у громадське життя України внесла родина грузинів Гангеблідзе. Азнаури-дворяни брати Андрій, Георгій і Шіош, сини Христофора Гангеблідзе, наприкінці 30х років XVIII століття жили в Москві.
Андрій входив до складу почту царевича Бакара; Шіош (1705 – 1757) і Георгій (1718 – 1772) служили в Грузинському гусарському полку: перший – полковим обозним, другий – квартермістром. Як і всі воїни грузини дворянського стану, вони одержали землі й по 10 селянських дворів, Георгій – у містечку Остап’ї Миргородського полку, а Шіош – у Старих і Нових Санжарах Полтавського полку. 1770 року Георгій Гангеблов служив капітаном Молдавського
гусарського полку 1, мав “ґрунт” у селі Броварках Говтв’янської сотні. Фаховий військовик, Георгій Христофорович Гангеблов постійно перебував на службі. Він брав участь у війні зі Швецією, в Семилітній війні (1756 – 1763) і в російсько-турецькій війні, яка розпочалася 1768 року, під час якої він загинув 1772 року, маючи звання прем’єр-майора Охтирського гусарського полку. Загинув на полі бою й брат Георгія Шіош Гангеблов.




Література:

1. Л. Розсоха. Грузини в Україні. Шляхами Давида Гурамішвілі: Монографічне дослідження. – В двох книгах. Миргород: Миргород, 2005. – 488 с: іл. – С. 138.
2. Сборник Харьковского историко-филологического общества. – Т.5. – Вып. 1. – Харьков, 1893. – С. 1 – 22.
3. Закавказье. – 1910. – № 278.
4. Такайшвили Э. Описание рукописей «Общества распространения грамотности среди грузинского населения”. – Т.2. – Вып.3. – Тифлис, 1908. – С. 471 – 475.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

19 ( 16-10-2020 21:01:44 змінене Vitalii Byczko-Tokovyi )

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Рід Ревазішвілі (Ревазових) на Новосанжарщині. Історичні розвідки


 
Ревазішвілі серед грузинів емігрантів не вирізнялися знатністю походження – це був не князівський, а дворянський рід. Брати Деметре, Спиридон, Піран і Росеп Ревазішвілі супроводжували до Москви грузинського царевича Вахушті Багратіоні. У другій половині XVIII століття на Пресні розміщався двір ще одного представника цього роду – Павла Афанасійовича Ревазова. До містечка Нових Санжар Полтавського полку, прибули, згідно з указом імператриці Анни Іоанівни, тільки Деметре і Спиридон, які одержали у власність по 10 дворів. Чи були сини у Деметре, не відомо. А от його донька вийшла заміж за грузина Семена
Георгійовича Егнаташвілі – свого сусіду в Нових Санжарах.

1769 року Військова контора вимагала від Малоросійської Колегії надання довідок про те, чи не проживає на території Лубенського і Стародубського полків відставний капітан «старого Грузинського полку» Спиридон Ревазов, який потрібен був Військовій  конторі «к допросу по вопросным пунктам по произведенному Грузинского гусарского полку над полковником князем Жеваховым и пример майором князем Ратиевым при Кизляре следствии». Пішовши у відставку капітаном, Спиридон 1779 року ще жив у своєму новосанжарському маєтку. Зберігся документ – «мировое челобитье» 1777 року – який стосується розподілу підданих між С.Ревазовим і його родичем Егнаташвілі.

Очевидно, по лінії Спиридона залишилися на Полтавщині зросійщені нащадки: у ХІХ столітті тут жили поручик Єгор Степанович Ревазов із синами Василем, Георгієм і Іваном та доньками Ганною, Катериною, Марією і Олександрою. Їхнє дворянство підтверджене указом Герольдії № 4702 від 5 грудня 1840 року. У Василя й Івана народилося лише по одній доньці, і рід Ревазішвілі на Полтавщин згас.

Проте пам’ять про нього залишилася у географічних назвах, зокрема, у найменуваннях кількох сіл Полтавщини. Ці назви такі давні, що вже на початку ХІХ століття дослідники історії краю відносили до групи топонімів з утраченим значенням. У Кобеляцькому повіті 100 років тому існувало село Ревазівка (із 108 душами обох статей), яке згодом було приєднане до села Пологи Низ, нині Новосанжарського району. У сусідньому селі Великих Солонцях є вулиця, яка носить назву Ревазівка (ймовірно, колишній хутір), а поряд із селом – Ревазівський заказник, Ревазівське болото площею 300 гектарів. Ще одне село з давньою назвою Ревазівка приєдналося до сучасного села Грекопавлівки Новосанжарського району (принагідно скажемо, що неподалік є ще й село Коби, назва якого, дуже схоже, утворилася від власного грузинського імені Коба). Цілком імовірним є той факт, що нащадки давніх грузинських князівських та дворянських родин досі проживають на території
Новосанжарського району, маючи як характерну зовнішність, котра передалася їм від давніх пращурів, так званий «кавказький ген», так і типові прізвища – Грузін, Грузіна та інші.





Література та джерела:

1. Л. Розсоха. Грузини в Україні. Шляхами Давида Гурамішвілі: Монографічне дослідження. – В двох книгах. Миргород: Миргород, 2005. – 488 с: іл. – С. 215-217.

2. Пайчадзе Г. К истории грузинской колонии в Москве в XVII – XVIII веках. – Тбилиси: Мерани, 1982. – С. 53.

3. ЦДІАУК (ЦДІАК) – Ф. 54. – Оп. 3. – Спр. 4239. – Арк. 18.

4. ЦДІАУК (ЦДІАК) – Ф. 1295. – Оп. 1. – Спр. 2. – Арк. 48 зв. – 49.

5. ЦДІАУК (ЦДІАК) – Ф. 1295. – Оп. 1. – Спр. 1. – Арк. 13 зв. – 14.

6. ДАПО. – Ф. 379. – Оп. 3. – Спр. 2. – Арк. 585.

7. Падалка Л.В. Прошлое Полтавской территории и ее заселение. – Полтава, 1914. – С. 220.

8. Список населенных мест Полтавской губернии. – Полтава, 1913. – С. 33, 34; Полтавська область: Адміністративно-територіальний поділ. – Харків: Прапор, 1978. – С. 51, 196.

9. Рішення виконкому Полтавської обласної ради № 437 від 16.11.1979 року «Про затвердження переліку нових заповідних об’єктів на території області». – Додаток № 2.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)
Thanks: mike.kilo1

Share

20

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Процес творення української політичної нації.

Грузини на Полтавщині.

Двори грузинських князів та дворян у сотнях Полтавського полку на середину XVIII століття.
Частина I.
Іноді розшифровка прізвища автора монографії не зовсім вірна у зв’язку з поганим станом документів вісімнадцятого століття та розмитістю текстів. Примітки та виправлення здійснені мною.

Старосанжарська сотня:
Грузинського князя Овсія Цецилова – 6.
Грузинського князя Матвія Коробулова (Кобулова, Кобуладзе) – 3.
Грузинського князя Афанасія Фобулова (Кобулова, Кобуладзе) – 4.
Грузинського князя Давида Ерістова (Еріставі) – 15.
Грузинського князя Олексія Ерістова (Еріставі) – 15.
Грузинського дворянина Махалова – 1.
Грузинського дворянина Реваза Джубова – 4.

===
Новосанжарська сотня.
1743 рік:
Наявні дані і на цей рік.
-
1756 рік:
Грузинського князя Єлисея Кобулова (Кобуладзе) – 5.
Грузинського князя Дмитра Шарлінова (Шалікова?) – 5.
Грузинського князя Миколи Ратієва (Ратішвілі) – 1.
Грузинського дворянина Єгора Ігнатієва (Ігнатьєва – Егнаташвілі) – 3.
Грузинського дворянина Спиридона Ревазова (Ревазішвілі) – 6.
Грузинського дворянина Кайкос Шахіндарова – (інформації немає).
Грузинського дворянина Єгора Павлінова (Павленішвілі) – 3.
Грузинського дворянина Іотії Павлінова (Павленішвілі) – 3.
Грузинського дворянина Шивти Ангіблова (Гангеблова – Гангеблідзе) – 1.

===
Білицька сотня:
Наявні дані на 1743 рік.
-
1756:
Підполковника Грузинського (гусарського – моя прим.) полку Гурієлова (князь Кайкосро Гурієлі виїхав з царем Вахтангом VI і отримав маєтність в Україні) – 17.
Князя Джевахова – 5.
Княгині Олени Манвелової – 11.
Дворянина Кахова – 4.
Дворянина Мурзини – 4.
Померлого дворянина Івана Петровича Кахова вдови – 2.
Прапорщика Дмитра Цецієва – (інформація про кількість відсутня).

===
Кобеляцька сотня:
Грузинського князя Недора Баратова (Бараташвілі) – 27.
Грузинського князя Ростона (Ротона) Баратова (Бараташвілі) – 26.
Грузинського князя Ноала Баратова – 25.
Грузинського князя Подора Баратова (Бараташвілі) – 1.
Грузинського князя Давида Баратова (Бараташвілі) – 2 +24.
Грузинського князя Ревада (Реваз?) Баратова (Бараташвілі) – 3.

===
Сокільська сотня.
1743 рік:
Дворянина Герасима Чалеєва – 19.
Дворянина Павла Аробанова – 9.
Дворянина Зала Сушбеєва – 9.
Дворянина Єгора Тарахолідзе – 8.
Дворянина Хосію Тковадзе (Тхавадзе) – 8.
-
1750 рік:
Дворянин Єгор Малхоладзе – 1 двір +1 хата без двору.
Та інші (зазначені раніше).
-
1756 рік:
Грузинського дворянина Пати Аробанова – (інформація про кількість відсутня).
Дворянина Єгора Тарахолідзе – 1.
Дворянина Зала Сушбеєва (Супбеєва) – 3.
Дворянина Хосію Тковадзе (Тхавадзе) – 1.
Князя Пилипа Чалинова (Цицеєва?) – 1.
Грузинського дворянин Герасима Челеєва (Чалеєва) – (інформація про кількість відсутня).
Намісника, дворянина Григорія Ігнатієва (Егнаташвілі) – (інформація про кількість відсутня).

===
Кишенська сотня
1743 рік:
Князь Сергій Баратов (Бараташвілі) – 28.
Князь Зива Баратов (Бараташвілі) – 30.
-
1750 рік:
Князя Сергія Баратова (Бараташвілі) – (інформація про кількість відсутня, 30 вільних посполитих).
-
1756 рік:
Князя, поручика Баратова (Бараташвілі) – 26.
Князя, Баратова (Бараташвілі, його родич) – 6.

===
Керебердинська (Келебердинська) сотня.
1743 рік:
Князь Пранінстан (Прангістан) Туркистанов (Туркистанішвілі) – 24 посполитські і 2 підсусідські двори.
Князь Іван Туркистанов (Туркистанішвілі) – 24 посполитські і 2 підсусідські двори.
Князь Адам Цицеєв – 16.
Князь Заза Баратов (Бараташвілі) – 16.
Князь Іотон (Іотія?) Ерістов (Еріставі) – (інформація про кількість відсутня).
Князь Ростон Сальядзе – (інформація про кількість відсутня).
Дворянин Томадзе Таборідзе та його син Давід Таборідзе – (інформація про кількість відсутня).
Дворянина Данила Ахшарутова – (інформація про кількість відсутня).
-
1750 рік:
Двори мали ті ж люди (плюс вдова князя Ерістова).
-
1756 рік:
Князь Іван Туркистанов (Туркистанішвілі) – 2.
Князь Ростон Сальядзе – 1.
Князь Семен Ерістов (Еріставі) – 2.
Князь Зазі Баратов (Бараташвілі) – 1.

Військовим товаришем Керебердинської сотні у 1764 році став грузинський дворянин Матвій Невсадзе. Саме він активно вів тяжби з козаками с. Біликів Новосанжарської сотні та з мешканцями самого сотенного містечка.

===
Великобудиська (Великобудищанська) сотня.
(коротка довідка)
На території сотні проживали наступні грузинські князі та дворяни:
Князі Масхалови
Князі Баратови (Бараташвілі).
Князі Туркестанови (Туркестанішвілі).
Дворяни Ерістови (Еріставі).



Література та джерела:
1. Українське козацтво в національній пам'яті. Полтавський полк. Монографія: у 2 т./ В.В Кривошея. – Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2014 – Т.II – 496 с. – С. 4, 124-125, 177-178, 268-269, 294, 334-335.
2. Українське козацтво в національній пам'яті. Полтавський полк. Монографія: у 2 т./ В.В Кривошея. – Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2014 – Т.I. – 504 с. – С. 400-401.
3. Л. Розсоха. Грузини в Україні. Шляхами Давида Гурамішвілі: Монографічне дослідження. – В двох книгах. Миргород: Миргород, 2005. – 488 с: іл.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)

Share

21 ( 08-06-2022 20:09:39 змінене Vitalii Byczko-Tokovyi )

Re: Грузини на теренах Новосанжарщини

Рід Егнаташвілі (Ігнатієви) на Новосанжарщині у XVIII столітті.

Егнаташвілі (Ігнатієви)

Цей рід на Україні був представлений грузинським дворянином Георгієм Симоновичем Егнаташвілі (нар. 1721), більше відомим на еміграції як Ігнатьєв (Ігнатієв), та його нащадками. Георгій Егнаташвілі 1724 року виїхав із Грузії разом із ріднею, 17-літнім юнаком пішов служити до грузинської гусарської роти (згодом полку), 1747 року одержав звання вахмістра, пізніше – капітана.
Царське надання – десять дворів у містечку Нових Санжарах – напевно, було замалим для нього, бо надалі, як бачимо, Г. Егнаташвілі намагався доточити до своїх володінь нові маєтності.
1781 року капітан Георгій Ігнатьєв, земський комісар Царичанської воєводської канцелярії Азовської губернії звертався до канцелярії з проханням: «…для ево необходимой надобности отпустить в малороссийской город Миргород и Новороссийской губернии в город же Новой Санжаров и другие места сроком на двадцать девять дней», адже ведення кількох господарств у різних місцях вимагало його присутності. Того самого року Георгій Ігнатьєв дав “уступний лист” своєму синові Осипові, прапорщикові Катеринославського пікінерського полку, на володіння своєю садибою в Миргороді.
Осип Егнаташвілі не раз виступав свідком при вчиненні актів купівлі-продажу частин майна свого миргородського сусіди Давида Гурамішвілі та інших земляків із Грузії.
Різноманітні дрібні конфлікти виникали у Осипа Егнаташвілі з сусідами у південному маєтку на Катеринославщині. Улітку 1781 року у нього постала незгода з сотником містечка Нехворощі Прокопом Калиною за володіння сіном.
Донька іншого представника грузинського дворянського роду Ревазішвілі (Ревазових) (батька звали Деметре), вийшла заміж за представника роду Егнаташвілі Семена Георгійовича, котрий був її сусідом у м. Нові Санжари.



ЛІТЕРАТУРА ТА ДЖЕРЕЛА:

1. Л. Розсоха. Грузини в Україні. Шляхами Давида Гурамішвілі: Монографічне дослідження. – В двох книгах. Миргород: Миргород, 2005. – 488 с: іл. – С. 149-151, 216.2. Кубанейшвили С. Давид Гурамишвили в Грузинском гусарском полку. – С. 284.
3. ЦДІАУК. – Ф.64. – Оп. 1. – Спр. 429. – Арк. 105 зв.
4. Там само. – Ф.2164. – Оп. 1. – Спр. 50. – Арк. 21, 41, 43.

Бичко-Токові (Новосанжарський р-н, селище Нові Санжари, Полтавська обл), Тельнюки (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Маковецькі (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Кіровоградська), Беженови (Олександрійський р-н, с. Дівоче Поле, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська), Богомоли (с. Попове, с. Бечеве, Новосанжарський р-н, Полтавська), Перерви (Новосанжарський р-н, Полтавська), Чорні (Онуфріївський р-н, Кіровоградська)
Thanks: nfs791

Share