106 ( 01-10-2019 07:05:39 змінене valentinagg )

Re: Загальна тема по прізвищах

Всім привіт!

Тут є хто-небудь ?!

Допоможіть будь ласка розібратися з прізвищем "Бокарюк" , або "Бокорюк" , чи "Бакорюк", але вірогідно що перша форма вірна, саме як: "Бокарюк" !!! Напишіть , якщо хтось що-небудь знає стосовно цього прізвища, его значення, походження, та інше, потрібна будь-яка інформація! 

Як пишеться невідомо, лише на слух було записано від бабусі, про нашого прадіда "Антіна Бокарюка" , десь з Галичини чи Гуцульщини він був родом, але остаточно невідомо. Шукала самостійно на форумі, нічого не знайшла. Інтернет теж нічого не знає, окрім припущення, що прізвище походить від "бока", (чоловік з кривим боком, чи якимись вадами тіла), чи нібито від древніх історичних "Білих Хорватів" прізвиська Вока(Бока), із західної України. Чи може від "Бокор" (пліт), "Бокораш" (бокораші - що сплавляли ліс на Гуцульщині по річках, за плином). Більше ніяких свідчень не знайшла стосовно прадідуся, відомо що потім він вирушив до Донеччини-Луганщини. Мене цікавить саме походження прізвища, його коріння.

Дякую!

Share

107 ( 01-10-2019 11:54:32 змінене kbg_dnepr )

Re: Загальна тема по прізвищах

Шановна пані Валентина, і Вам привіт. Тут є багато кого. wink

Походження прізвища - проблема дуже непроста. Навіть якщо є очевидні варіанти (наприклад, хтось з предків Шевченка був шевцем, хтось з білоруських предків мого батька погано чув, когось з предків Іванова звали Іваном і т.п.), все одно щось достовірне про прізвище та його походження можна сказати тільки тоді, коли Ви дослідили місце і час його появи.

Тобто якщо Ви знаєте, що Ваш прадід Антін Бокарюк жив у Східниці на початку ХХ ст., це одна річ, а інші місця і часи можуть дати якісь інші варіанти.

У нашому покажчику прізвищ іні Бакарюків, Ані Бакорюків немає.

Але є угорець на прізвище Бокор серед репресованих http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=32178 І ще в кінці Х1Х ст. був такий собі пан Бокаріус у Харкові.

Я схильна думати, що останній не про Вас, а ось перший цілком може бути пов'язаний.

Може, ще відгукнеться та напише щось розумне наш знавець західноукраїнської ономастики пан Балимба. Я написала про Ваше питання в тему по українській ономастиці на ФБ https://www.facebook.com/groups/1622415604706647/.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: valentinagg1

Share

108 ( 01-10-2019 23:54:04 змінене valentinagg )

Re: Загальна тема по прізвищах

kbg_dnepr
Шановна пані Катерина, величезна Вам подяка за поміч! Буду очікувати на відповідь від пана Балимби, якщо у нього з'явиться вільна хвилинка часу. Дуже цікаво дізнатися значення слова "бокор (бокар)", від якого походить прізвище.



Переглянула сторінки за посиланнями: ще згадала як бабуся розповідала, що її старші брати у ранньому дитинстві , дуже давно (раніше ніж 1917 р.), приїздили до Чернівців (чи були проїздом з батьками, тимчасово). Вона казала, що це було неподалік , від тих місцин , звідки був родом їхній батько, (їхня родина, брати , та інші родичі). Коли їй було 70 років, вона називала ті місця "Гуцульщиною", "дід західняк" , "десь з Гуцульщини". Можливо ваше припущення щодо міста Снятин, має рацію.



Батько Антін (прадідусь) ніколи не говорив про Угорщину, бабуся такого не розповідала (ще вони роками тримали у таємниці походження з західної України). Відомо що він знав українську мову, але його мова відрізнялась від сучасної. Потім Бокарюки з якогось приводу, невідомо чому, швидко переїхав до сходу України,
Луганщини, десь поблизу селища Антрацит. Може тому на мапі прізвище
Бокар(ь) зустрічається найчастіше саме у східних областях.



Далі відомо, що прадід
побудував садибу, бджолині пасіки, садок плодових дерев, город, облаштував поле та пасовище (це розповідала бабуся, те що вона бачила, запам'ятала). Вони були заможною родиною серед інших селян, тому що багато
працювали. Звичайно, що потім все це знищували більшовики, дехто загинув з братів бабусі. Що саме сталося з прадідом, як завершилось його життя ніхто не знає, але якимось чином він намагався врятувати власних дітей. Історію нашої родини весь час ховали, замовчували, мов якусь жахливу таємницю.



Під час голодомору їхня
матір , за те що таємно збирала колосся у полі (на нивах), відсиділа у в'язниці
деякий строк "за крадіжку державного майна". Далі вона пам'ятає, як вони пережили голодомор, їли лободу
(лебеду), коріння, ховрашків. Пам'ятає, що дехто з сусідніх селищ варив мертвих дітей. Потім
четверо братів, ті що залишилися після першої світової та голодомору, вони загинули під час
другої світової , від радянських катів, дехто зник без вісті. Також бабуся деякий час перебувала у радянських таборах. Німці нікого не вбили у нашій родини , не брали у полон.



На сході, вже після другої світової війни, (1950-1960 роки) місцеві мешканці кликали їхню родину "хохламі" , а потім вже "бендерівкою", "бандеркою", "хібкою", "западенкою" (тому що бабуся казала переселенцям з Росії: " "Хіба можна красти?", - вони дали їй прізвисько "Хіба-бандерівка", "Хохлушка-хібка"). Вона розповідала, що після 1930х років на Донбас приїхало дуже багато кримінальників з Росії , грабіжників, вбивць, та їхніх дітей, малолітніх гвалтівників (так званих предків сучасних мешканців Донбасу). Вона їх вчила, що "не можна красти", або "не можна витирати брудні руки об фіранки" - за це її називали  "фашисткою". Ще у той радянський час на сході, дітям розповідали байки, що на заході України живуть людожери (українці), їдять м'ясо, ріжуть дітей (це теж розповідала бабуся зі своїх спогадів). Можливо тому , вона все життя тримала таємницю родинного походження.


Дякую що вислухали.
З повагою, Валентина.

Share

109

Re: Загальна тема по прізвищах

Питання з походження прізвища "Чемерис" - писалося, що від слова "чемер"- чуб, пасмо волосся, або рослини чемериця. А в "Архіві Коша" прочитала, що Чемериси - це означало національність, місце народження, так як Литвин, Грузин, Волох, Черкес і т.д. А от який народ представляли носії цього прізвища?

Share

110 ( 06-07-2020 20:56:22 змінене nasa2017 )

Re: Загальна тема по прізвищах

Lbcasa пише:

Питання з походження прізвища "Чемерис" - писалося, що від слова "чемер"- чуб, пасмо волосся, або рослини чемериця. А в "Архіві Коша" прочитала, що Чемериси - це означало національність, місце народження, так як Литвин, Грузин, Волох, Черкес і т.д. А от який народ представляли носії цього прізвища?

Українські чемериси  — етногрупа марійців, що переселилися в українські воєводства Речі Посполитої в 1527

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0 … 1%81%D0%B8

Share

111

Re: Загальна тема по прізвищах

Дякую за цікаву інформацію.

Thanks: nasa20171

Share

112 ( 01-08-2020 20:59:03 змінене Xtravaganza )

Re: Загальна тема по прізвищах

valentinagg пише:

На сході, вже після другої світової війни, (1950-1960 роки) місцеві мешканці кликали їхню родину "хохламі" , а потім вже "бендерівкою", "бандеркою", "хібкою", "западенкою" (тому що бабуся казала переселенцям з Росії: " "Хіба можна красти?", - вони дали їй прізвисько "Хіба-бандерівка", "Хохлушка-хібка").

Вона розповідала, що після 1930х років на Донбас приїхало дуже багато кримінальників з Росії , грабіжників, вбивць, та їхніх дітей, малолітніх гвалтівників (так званих предків сучасних мешканців Донбасу). Вона їх вчила, що "не можна красти", або "не можна витирати брудні руки об фіранки" - за це її називали  "фашисткою". Ще у той радянський час на сході, дітям розповідали байки, що на заході України живуть людожери (українці), їдять м'ясо, ріжуть дітей (це теж розповідала бабуся зі своїх спогадів). Можливо тому , вона все життя тримала таємницю родинного походження.

Боже какая просто чушь!!!!! Вот так Геббельскими методами промывают мозг! КАкие званые предки сучасних мешканців Донбасу??? Вы о чем, Туда съезжались на шахты люди из всей России, Украины, потому что голод был, а там деньги платили и была работа. Только небольшая часть осужденных была, половина из них осужденных ни за что!!!! Какие убийцы, какие гвалтивники? Люди натерпелись и настрадались, как с востока, так и с запада. Война, голод... Не было ничего. А там был шанс выжить. Потому бежали и заселяли пустынные земли. И в советское время и сейчас зарплаты и пенсии несопоставимы с западной частью Украины, раз мы говорим об этом. Потому и уезжали, и дома бросали. Семьями по 10-20 человек. Деревнями.

Возмущена вашим постом. И т.к. являюсь потомком обеих сторон, мои оба деда просто в гробу переворачиваются. Оба отсидевшие. Оба грамотные, один русский, второй венгр. Те, которые жизнью своей вас от немцев защищали. Жесть. И позор вам.

Блюсович, Добош/Добуш, Плютач, Калинец, Русин, Готра, Машкаринец, Васильев, Нишин, Климкович, Вилинский, Домарацкий, Дубанёвский, Пясецкий, Семигиновский, Николин, Кук, Комаринский, Горленко Марков.

Share

113

Re: Загальна тема по прізвищах

Xtravaganza, не варто так емоційно реагувати на пост, який не має прямого стосунку до теми дослідження походження прізвищ. Якщо ви вважаєте, що написане порушує чиїсь права чи має образливий характер - повідомте про це модератора (під кожним постом є відповідне посилання).

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

114

Re: Загальна тема по прізвищах

Balakyn пише:

Xtravaganza, не варто так емоційно реагувати на пост, який не має прямого стосунку до теми дослідження походження прізвищ. Якщо ви вважаєте, що написане порушує чиїсь права чи має образливий характер - повідомте про це модератора (під кожним постом є відповідне посилання).

Серьезно? Вы сейчас защитили ту, которая сгребла под гребенку всех жителей Донбасса назвав их поколение - потомками убийц и  насильников? Так может тогда и западную Украину причислим к тому же рангу, вспомним СС Галичину и ОУН УПА? Или сразу ее айпишник пробить и сообщить на миротворец? Ничего что я на русском? Меня ж не придете убивать.
А то ж я можу писати і на державній мові і ще на 7 мовах. Чому ж ії пост пропустили і не зробили зауваження, а мене прочухранили. Та ні, я не образилася. Просто це не об'єктивно дуже. За справедливість мовчу, її давно нема у світі. 
Так що без образ, але це вибачте, паскудство. І я не вірю, що десь в глибині душі ви зі мною не згодні. Ну не вірю. 
Тому що я особисто просто за ці 6 років опинилася на бездоріжжі. Я представник обох сторін. Я моцкальська бандеровка чи бандерівська моцкалька.
І терпіти таке не має ніхто! Ні тоді ні зараз! 
Так що нехай вибачеться перед усіма, хто і зараз голову вклонив і тоді...

А вам особисто приношу вибачення за емоційність. У мене в роду ще й козаки. Так що сабля зі мною.  tongue  big_smile

Блюсович, Добош/Добуш, Плютач, Калинец, Русин, Готра, Машкаринец, Васильев, Нишин, Климкович, Вилинский, Домарацкий, Дубанёвский, Пясецкий, Семигиновский, Николин, Кук, Комаринский, Горленко Марков.

Share

115

Re: Загальна тема по прізвищах

Xtravaganza,
Ой, что-то мне кажется, Вы ну очень не правы.
Во-первых, Вы не отметили, что автор "згадала як бабуся розповідала" (к приехавшим из России на Днепрострой у нас относились почти так же).
Во-вторых, Вы как-то проигнорировали

это місцеві мешканці кликали їхню родину "хохламі" , а потім вже "бендерівкою", "бандеркою", "хібкою", "западенкою"

В третьих и четвертых - не буду.
Очень надеюсь, что поостыв Вы удалите свой пост (я свой тоже, как не соответствующий теме).

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

116 ( 02-08-2020 20:52:54 змінене Xtravaganza )

Re: Загальна тема по прізвищах

litar Л пише:

Xtravaganza,
Ой, что-то мне кажется, Вы ну очень не правы.
Во-первых, Вы не отметили, что автор "згадала як бабуся розповідала" (к приехавшим из России на Днепрострой у нас относились почти так же).
Во-вторых, Вы как-то проигнорировали

это місцеві мешканці кликали їхню родину "хохламі" , а потім вже "бендерівкою", "бандеркою", "хібкою", "западенкою"

В третьих и четвертых - не буду.
Очень надеюсь, что поостыв Вы удалите свой пост (я свой тоже, как не соответствующий теме).

" (так званих предків сучасних мешканців Донбасу)." - это уже слова автора, а не бабушки!

Ее обзывали, были неправы. Чем она лучше? Такая же. 

Блюсович, Добош/Добуш, Плютач, Калинец, Русин, Готра, Машкаринец, Васильев, Нишин, Климкович, Вилинский, Домарацкий, Дубанёвский, Пясецкий, Семигиновский, Николин, Кук, Комаринский, Горленко Марков.

Share

117

Re: Загальна тема по прізвищах

Ann пише:

Підкажіть, будь ласка, чи може на практиці прізвище Степанов видозмінитись на Стефанов?

Може.

З повагою,
Чай.
Thanks: Ann, Алена2

Share

118

Re: Загальна тема по прізвищах

Прочитавши текст про "предків сучасних мешканців Донбасу" була теж обурена, але промовчала, щоб не продовжувати тему. Але все ж, коли почали обговорювати, скажу: треба думати, перш ніж ображати будь-кого. Не можна звинувачувати всіх мешканців  східної України в негативному ставленні до жителів західної, бо той же камінь може полетіти і в зворотному напрямку. Скрізь живуть однакові люди: злі і добрі, чемні і невігласи. І так буде завжди, тому закидати звинувачення цілому краю - це просто наклеп.

Thanks: kuks701

Share

119

Re: Загальна тема по прізвищах

Шановне товариство, що можете сказати про прізвище Розмовний? Пошук в Інтернеті виявив, що більшість носіїв з Луганської області, м. Стаханов (нині Кадіївка); крім того, існують деякі носії у Вінницькій, Івано-Франківській, Полтавській, Херсонській, Хмельницькій, Чернівецькій областях та м. Києві.

Share

120

Re: Загальна тема по прізвищах

vladgrum504, якщо вірити цьому ресурсу - найчастіше ваше прізвище зустрічається на Поділлі: https://ridni.org/karta/%D1%80%D0%BE%D0 … 0%B8%D0%B9 Прізвище поширене, походження його, я думаю, сумнівів не викликає. Починайте зі своєї гілки досліджувати - може, і до коренів дістанетеся. Успіхів вам у пошуках і міцного здоров'я!

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

121

Re: Загальна тема по прізвищах

Balakyn пише:

vladgrum504, якщо вірити цьому ресурсу - найчастіше ваше прізвище зустрічається на Поділлі: https://ridni.org/karta/%D1%80%D0%BE%D0 … 0%B8%D0%B9 Прізвище поширене, походження його, я думаю, сумнівів не викликає. Починайте зі своєї гілки досліджувати - може, і до коренів дістанетеся. Успіхів вам у пошуках і міцного здоров'я!

Якщо вірити цьому ресурсу (https://ridni.org/karta/розмовний, https://ridni.org/karta/розмовна) - то серед районів і міських рад обл. значення (до впровадження нового районування України) найбільша кількість носіїв зосереджена у Стахановській міській раді.

Share

122

Re: Загальна тема по прізвищах

Тема для фамилий на "енко" есть, а для "ук" - нет. Решила оставить здесь

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.
Thanks: Ann, Balakyn2

Share