1

Тема: Правобережжя у 17 ст.

Прочитавши та дослідивши доступні матеріали про другу половину 17 ст., дійшов висновку що Правобережжя майже знелюднило у кінці 17 ст.
Населення мігрувало через війни та згони населення у Галичину, Полісся та на Лівобережжя.
Лишилося, по різним населеним пунктам, від 0% до 10-20% від того населення, що було до Хмельниччини.

У своїх пошуках по сучасним Київщині, Житомирщині та Черкащині дійшов максимум до 1660 років (та й то по побатькові, за іменами до 1690-х-1700-х.).
Питання:
Чи хтось знайшов своїх пращурів з цієї території раніше за 1650-1700 роки?

Share

2

Re: Правобережжя у 17 ст.

Мариненко пише:

Чи хтось знайшов своїх пращурів з цієї території раніше за 1650-1700 роки?1x1

Мені допоміг один історик дійти до 1620 (посполиті, Чигиринщина). Через показання свідків-старожилів на майновому суді у Смілі, що відбувся у 1730р! smile

P.S. Але тільки по одному прізвищу...

Чигиринський повіт (Журавка, Лебедин, Янопіль, Рубаний Міст), Звенигородський (Пальчик), Уманський (Довгеньке, Бабанка, Білашки, Гордашівка, Оксанина, Майданецьке, Підвисоке), Липовецький (Дашів), Єлисаветградський (Кальниболота, Кучерівка, Новоархангельськ, Новомиргород, Панчеве), Чорнухинська сотня (Харсіки, Ковалі)

Share

3

Re: Правобережжя у 17 ст.

alexkr8,
А які прізвища там згадуються? і яке село?

Share

4

Re: Правобережжя у 17 ст.

Мариненко пише:

alexkr8,
А які прізвища там згадуються? і яке село?

село Лебедин. Прізвища: Кривий, Близнюк, Зась, Яковець, Горб. Коротко історія їх така: з Лебедина всіх вислали на лівобережжя (мої попали в Власівку), а в кінці 1690-х частина звідти вернулася назад і доказувала свої права на землю. Судилися з київським монастирем, тому документи і збереглися.

Чигиринський повіт (Журавка, Лебедин, Янопіль, Рубаний Міст), Звенигородський (Пальчик), Уманський (Довгеньке, Бабанка, Білашки, Гордашівка, Оксанина, Майданецьке, Підвисоке), Липовецький (Дашів), Єлисаветградський (Кальниболота, Кучерівка, Новоархангельськ, Новомиргород, Панчеве), Чорнухинська сотня (Харсіки, Ковалі)

Share

5

Re: Правобережжя у 17 ст.

alexkr8 пише:

alexkr8,
А які прізвища там згадуються? і яке село?

село Лебедин. Прізвища: Кривий, Близнюк, Зась, Яковець, Горб. Коротко історія їх така: з Лебедина всіх вислали на лівобережжя (мої попали в Власівку), а в кінці 1690-х частина звідти вернулася назад і доказувала свої права на землю. Судилися з київським монастирем, тому документи і збереглися.

Ще, як варіант: у архіві монастиря (Київського Межигірського) збереглися поминальники людей з сіл цієї округи, датовані 1755-1760рр. У кожному- півтора-два десятка імен. Я цих поминальників тримав в руках небагато, з десять, але я і тільки кілька справ брав, можливо там і ще щось є. Звісно, праця тяжка, гори документів і не факт, що щось є про своїх... sad

Чигиринський повіт (Журавка, Лебедин, Янопіль, Рубаний Міст), Звенигородський (Пальчик), Уманський (Довгеньке, Бабанка, Білашки, Гордашівка, Оксанина, Майданецьке, Підвисоке), Липовецький (Дашів), Єлисаветградський (Кальниболота, Кучерівка, Новоархангельськ, Новомиргород, Панчеве), Чорнухинська сотня (Харсіки, Ковалі)
Thanks: Алена2

Share

6 ( 01-02-2015 12:16:50 змінене Мариненко )

Re: Правобережжя у 17 ст.

alexkr8 пише:

з Лебедина всіх вислали на лівобережжя (мої попали в Власівку), а в кінці 1690-х частина звідти вернулася назад

це, як я розумія, після першого згону 1680-х.
мало у кого пращури на Правобережжі пережили ці згони 1680-х та 1711-12 та лишилися/повернулися назад! Більшість осіла на нових землях, а Правобережжя заново колонізували з Полісся, Галичини, Волині, Румунії, Польщі, Білорусі, Московії і т.д.

п.с. єдиний плюс-це те що населення Правобережжя колонізувало Лівобережжя, Слобожанщину та Південь. Якби не це, то чи була б то Україна зараз?

Thanks: alexkr81

Share

7

Re: Правобережжя у 17 ст.

п.с. єдиний плюс-це те що населення Правобережжя колонізувало Лівобережжя, Слобожанщину та Південь. Якби не це, то чи була б то Україна зараз?[/quote]

Досить велика частина тих земель поки що в Московії, та й населення там вже на 99% промосковське...

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

8

Re: Правобережжя у 17 ст.

Судилися з київським монастирем, тому документи і збереглися.[/quote]Ще, як варіант: у архіві монастиря (Київського Межигірського) збереглися поминальники людей з сіл цієї округи, датовані 1755-1760рр. У кожному- півтора-два десятка імен. Я цих поминальників тримав в руках небагато, з десять, але я і тільки кілька справ брав, можливо там і ще щось є. Звісно, праця тяжка, гори документів і не факт, що щось є про своїх... sad[/quote]

А ви б не могли написати де ж ці поминальники зберігаються (реквізити справ)? Дякую

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

9

Re: Правобережжя у 17 ст.

Vlad S. пише:

А ви б не могли написати де ж ці поминальники зберігаються (реквізити справ)?

Я по пам’яті писав, це Видубицький монастир, соррі: ЦДІАК Ф 130 Оп 1 спр 247 "О состоянии монастырской пасеки в селе Лебедин, 1769г"
У цій справі згадуються люди з Лебедина, Липянки, Коробчина, Рейментарівки, Листопадово, Пастирського. Є списки людей з указанням хто скільки дав на поминовіння,
є старожили, які дають свідчення по подіях 1740-х років: Погасій, Плахута, Скомердяка, Рибалка, Пелешенко, Крячко, Литок.
Поминальники родів: Іліи Червонченка (жителя Номиргородского?), Федора Рябоконця (Лип’янка), Стефана Мащенка (Лип’янка), Дем’яна Коваля (Лип’янка)

Чигиринський повіт (Журавка, Лебедин, Янопіль, Рубаний Міст), Звенигородський (Пальчик), Уманський (Довгеньке, Бабанка, Білашки, Гордашівка, Оксанина, Майданецьке, Підвисоке), Липовецький (Дашів), Єлисаветградський (Кальниболота, Кучерівка, Новоархангельськ, Новомиргород, Панчеве), Чорнухинська сотня (Харсіки, Ковалі)

Share

10 ( 01-02-2015 14:37:04 змінене alexkr8 )

Re: Правобережжя у 17 ст.

Мариненко пише:

з Лебедина всіх вислали на лівобережжя (мої попали в Власівку), а в кінці 1690-х частина звідти вернулася назад

це, як я розумія, після першого згону 1680-х.
мало у кого пращури на Правобережжі пережили ці згони 1680-х та 1711-12 та лишилися/повернулися назад! Більшість осіла на нових землях, а Правобережжя заново колонізували з Полісся, Галичини, Волині, Румунії, Польщі, Білорусі, Московії і т.д.

     Так, мова йшла про перший згін. Другого в цих краях, по-суті, не було: по-перше, малозаселена територія, по-друге, дуже великі ліси! smile Ви у іншому розділі зсилалися на документ про Корсунське староство, судячи з нього, до згону було 50 димів, а в 1714- 20.
     Я можу помилятися, але якщо брати моїх, то відчуття, що сама сім’я залишилася на Лівобережжі, а один-два сини повернулися назад. І таких в селі переважна більшість прізвищ. Але у мене всього 80 км від Дніпра...

Чигиринський повіт (Журавка, Лебедин, Янопіль, Рубаний Міст), Звенигородський (Пальчик), Уманський (Довгеньке, Бабанка, Білашки, Гордашівка, Оксанина, Майданецьке, Підвисоке), Липовецький (Дашів), Єлисаветградський (Кальниболота, Кучерівка, Новоархангельськ, Новомиргород, Панчеве), Чорнухинська сотня (Харсіки, Ковалі)
Thanks: Алена1

Share

11

Re: Правобережжя у 17 ст.

Лебедин пишете, це той, що біля Матусова? У Ваших записах згадується (трапляється) Матусів?
Все хочу добратися до початків Матусова, до списку осадчиків чи засновників його і поки не вдається!

Share

12

Re: Правобережжя у 17 ст.

LG 775 пише:

Все хочу добратися до початків Матусова

У мене сама рання інформація із справи ЦДІАК Ф127 оп1020 спр 3069, "Описание церквей... князя Любомирского", 1758 рік
Там написано, що церква в Матусові закладена 11.03.1753р "от вельможного мл-ти Прымовича", освячена 12.07.1753. "Каплан- Корнылий Недуженко, рукоположен Архыпыстырем Ныкифором Митрополитом в марте 1750". В описі церковних володінь два рази попадається словосполучення Матусів байрак: "за байраком назвищем Матусовым" "пастбище прозванием Матусов байрак"

Чигиринський повіт (Журавка, Лебедин, Янопіль, Рубаний Міст), Звенигородський (Пальчик), Уманський (Довгеньке, Бабанка, Білашки, Гордашівка, Оксанина, Майданецьке, Підвисоке), Липовецький (Дашів), Єлисаветградський (Кальниболота, Кучерівка, Новоархангельськ, Новомиргород, Панчеве), Чорнухинська сотня (Харсіки, Ковалі)

Share

13 ( 25-12-2017 00:26:45 змінене LG 775 )

Re: Правобережжя у 17 ст.

Дякую друже  alexkr8
У мене дуже рідко буває допомога зі сторони, тому я щиро вдячний. Інформація опосередкована, але дати і Матусів байрак, для мене нові факти. Вони підтверджуються моїм знайденим найдавнішим записом:
Року 1757, м-ца генваря 15 числа
Аз иерей Корнілій парох СвятоДмитровский матусовский по трьох заповедях роздільних, исповеди Святой и по принятий євхаристії  браку сочетал раба Божія Иоана Стеценка жителя матусовского з невестою Марією Рибалковною жительки матусовской.     Свидетели їх билі Иоан Стеценко житель Капустянский.
Успіхів у Ваших пошуках.  Вітаю із Різдвом Христовим (хоч ми і не грекокатолики),  Удачі!!!

Thanks: Алена1

Share

14

Re: Правобережжя у 17 ст.

А ніхто не має інформації якпроходило переселення на лівобережжя і в які місця?

Share