1 ( 13-03-2018 16:50:53 змінене glaptev86 )

Тема: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Мой дед носил такую фамилию Мандреголь (или галь), жил в пригороде Херсона до войны, умер незадолго после. Поиски в Гугле ничего не возвращают, может кто встречал записи с такой фамилией?
Интересно происхождение, значение, возможные варианты.


Спасибо

Share

2

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

glaptev86, Смик Г.К. у "Словнику народних назв рослин" дає "мандригуля, мандрагора, матридуна" та ін. як народні назви рослини скополія карніолійська. Це раніше було відоме "відьомське" зілля (для "польотів в астрал" smile ). В Україні воно росте на Поділлі, Прикарпатті, Карпатах і далі в Європі. На Кавказі - Західний Кавказ, Західна Грузія з Абхазією, Понт. В науці мандрагорою називають іншу рослину з цієї ж родини Пасльонових, яка росте в Зах. Азії. Як одна з версій - "мандреголь, мандреголя" - українські локальні варіанти назви цієї рослини. Раніше заготовлялося кореневище у великих масштабах (для виробництва скополаміну). Ті люди, що його довго збирали (мили, різали, сушили) зазвичай під старість втрачали розсудок - наскільки шкідливі навіть пари. У кінці 1960-х було розшифровано формулу й почали випускати синтетичний скополамін. З того часу скополія на Кавказі прогресує. Основний шлях розповсюдження - річкові наноси. Вживання коріння викликає стійкі галюцінації. Тривале вживання викликає серйозні наслідки, які майже не лікуються (морфієзалежність лікується легше).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: glaptev861

Share

3

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Дякую, дуже цікава інформація. До речі, цеж прізвище у дівоцтві мала Євдокія, жінка Кириченко Олексія Ілларіоновича, першого секретаря ЦК КПУ у 50х, тому що була рідною сестрою мого діда. Вони з однієї місцевості що зветься Чернобаєви хутори поблизу міста Херсон (там де зараз чи був аеропорт, у напрямку Микалаєва). Інша сімейна лінія по бабці мала прізвище Осадчі, з тої таки Чернобаївки. Я малим там проводив влітку багато часу (у 60-70х), але зараз зв"язки втрачені.Чи єхто на форумі з цього місця або знає його історію?

Share

4

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Еще одна версия mandrigoli (mandrigola): castange secche (it) - чищенные сушенные каштаны, традиционный сухофрукт для окрестностей Вероны, название на веронском местном диалекте.

Share

5

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

glaptev86, Такі "сухофрукти" ми теж сушили, хоч до Верони далеченько. Потім їх замочували і варили. Можливо, то була якась кулінарна назва, бо є "мандрики" - обрядове печиво з начинкою на Петра й Павла. Третя версія - "Мандриг'уля" - від "мандрувати+гуляти".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

6

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Стає все далі цікавіше, бо той Джованні Скополі, що описав "Скополія карніолійська", тобто мандригуля в Карпатському діалекті, родом з півночі Італії, де і є Верона. Мій італійський друг каже що і досі на великі свята у Вероні перед церквами стоять столи з mandrigoli і це як святе, купити його і скоштувати. Цікаво в який власне частині Карпат користують цю назву? Я помітив що в сусідній Словаччині є подібні призвища.Що ж може єднати каштани і лікарську рослину?

Share

7

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Я вище прибрехав, сказавши, що справжня мандрагора росте лиш у Зах. Азії. Вона є у всіх середземноморських країнах. І, мабуть, це італійська або грецька назва.  Тобто, між назвою рослини та каштанами є якийсь зв'язок. Можливо, між мандриками також, бо по-німецькому мандрагора - мандраке (mandrake).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

8 ( 16-03-2018 22:57:20 змінене glaptev86 )

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Чоловічі плоди мандагори можуть нагадувати очищені каштани, як варіант. Є вирогідність що мандригуля це локальна назва цих плодів на русинському діалекті (тоді зрозуміло чому є поширення співзвучного прізвища в Словаччині де русини в прикарпатському регіоні доволі самовизначені).А мандагора і по англійськи mandrake.

Thanks: gennadii54081

Share

9

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

А батько Василів від горя очумів, 
Зізнався, що обох, зі злості, опоїв 
Терпким дурманом зілля-мандригулі 
Від знахарки, яку прозвали Куля.

Подробнее  turka-ua.net/publ/2-1-0-415#ixzz59wpaZZFb 

Share

10

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Есть такой сайт forebears.io/surnames который дает анализ встречаемости фамилий по всему миру.По их информации:
1. Мандриголь - 10 фамилий в Украине, 6 в России
2. Мандригаль - 7 фамилий в США
3. Мандрагола - 6 фамилий в Италия/Франция
4. Мардригуля - 5 фамилий в Украине


Как я уже указывал, есть ники/ссылки на подобные фамилии в Словакии.
Большинство Украина, локализация известна. Остатется узнать с какой именно части Украины эта фамилия
происходит?

Share

11

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

glaptev86,  Мабуть, не "фамилий", а число носіїв? Тобто, 16 - це певно українські Мандриголі + 5 Мардригуля = 21. А точно Мардригуля? Не Мандригуля? Італійсько-французькі(провансальські або корсиканські) Мандраголи - то вже друге. Що таке американські - хтозна, але теоретично, скоріше українські. Оскільки локалізація прізвща в Україні відома + 6 душ в Росії, то навряд щоб воно було закарпатське. Скоріше, це подільське - південь сучасних Хмельницької та Вінницької областей. Скоріше, всі українські - одного роду. Скоріше, прізвище пов'язане з рослиною скополія.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: glaptev861

Share

12 ( 20-03-2018 22:32:47 змінене glaptev86 )

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Ярематойсамий. Згоден, я невдало використовую термінологію. Втім, дозволю собі не згодитися з ймовірним подільским походженням прізвища (прозвиська). Вище наведено фрагмент віршу поетеси Оксани Маковець, яка мешкає в США і підкреслює своє бойковське походження. Вона використовує поєднання "зілля-мандригуля". Також я бачив з іншого джерела середини 19 ст. про рослини , що "мандригуля" як мандрагора має русинське походження. Тепер моя версія як "я" в кінці могла бути замінена на мякий знак - скоріш за все в правописі царського часу використовували літеру "ять" (ja), яка згодом була замінена на мякий знак. Таким чином ми маємо і Мадриголь і Мандриголя (або Мандригуля, бо "у, о" часом вимовляються дуже подібно). пише:

Share

13

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя


Источникъ:Н. И. Анненковъ.Ботаническій словарь. — СПб.: Имп. Академія наукъ, 1878. — С. 321https://upload.wikimedia.org/wikisource/ru/0/0d/Yat_round_icon_red_crossed.png


[font=Cambria, 'Times New Roman', Times, FreeSerif, serif][/font]
[321]

[font=Cambria, 'Times New Roman', Times, FreeSerif, serif]Scopōlia atropoides Schult. Solanac. XIII. 1. 552. — Русины Галасове зілло. Мандригуля. — Пол. Blekot brunatny. — Чешск. Visalka (род.) — Сербск. Devesin (род.) —Самог. Fraka ropy, Traka rope, т. e. рѣпа, растущая на выгорѣвшей землѣ.[/font]
[font=Cambria, 'Times New Roman', Times, FreeSerif, serif][/font]

Share

14 ( 21-03-2018 20:43:53 змінене Ярематойсамий )

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

glaptev86, А я нічого не казав про поширення народної назви скополії "мандригуля", а лише висловив свою версію про можливе походження прізвища й роду українських (Ваших) Мандреголів). А те, що скополія росте спорадічно по Правобережжю й далі більше по заліснених долинах річок по Поділлю й у Крапатах і далі в Європу, теж казав. Мабуть, назва скрізь близька. Все-таки "мандриголь" не зовсім "мандригуля". Оскільки словник старий, то русинами там названо не лише сучасних словацьких або навіть всіх закарпатських, а всіх австро-угорських, західноподільських також. "Зілло" так там не кажуть, а "зіллє". Оскільки Ваші Мандреголі жили біля Миколаєва і в Росії 6 душ є, то це навряд закарпатські. І навряд галицькі. У нас це зілля (Західне Закубання) називали "мандрагон".
-----------------------------

glaptev86 пише:


Чоловічі плоди мандагори можуть нагадувати очищені каштани, як варіант.

У скополії нема поділу на чоловічі й жіночі рослини. А якби був, то плоди були тільки на жіночих екземплярах. "Чоловічих плодів" не буває, лиш квітки. У скополії плоди - сухе насіння, яке зовсім не нагадує каштани. Це рослина-ефемероїд. Зараз (у нас) вона вже вилазить з землі і заразом зацвітає фіолетовими дзвониками. До початку травня оцвіте й виросте десь по пояс. А до початку липня висохне вся надземна частина. Дебеле розгалужене кореневище. Ззамолоду і здуру я з'їв шматок, але вона мене не взяла, бо був .... під доброю мухою. П'яних вона не бере. Більше не експериментував. Отака користь від горілки. smile У нас раніше її було дуже-дуже мало, а зараз річка багато нанесла. У списку заборонених рослин РФ її нема. Здається, є у Червоній книзі Сочі, але її зараз не знищують і по долинах та щілях її море. У 1970-х рр. у Ставропольському й нашому краях був скандал. На заготівельному пункті поплутали сухе коріння скополії та оману високого (дивосилу). На фармфабриці розфасували скополію за оман й пустили в аптечну мережу.... Розповідають, що такі галюцінації - дерева йдуть корінням з-під гори просто на тебе. Або збирали каштани, й городські навчили черкесів, що "у вас такой кайф под ногами". Хлопець наївся і йому показалося, що то не мішок з каштанами, а гола дівка...
----------------------------------------
Дійсно, плоди (ягоди) справжньої мандрагори лікарської можуть нагадувати каштани - https://uk.wikipedia.org/wiki/Mandragora_officinarum

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

15

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Весела історія, шкода мішка, був цілий, став дирявим. Я вирішив трохи зайти з іншого боку - той Мандриголь,

що мій дід, працював на дворі у батька моєї баби, тобто був "заробітчанином". Бабина родина мала прізвище

Осадчі, і її батько був дуже крутим за місцевими мірками (70 дворів на хуторах), так що його навіть розкуркулювали у 20х про що згадується у історії краю радянського видання.

Я планую знайти всі метричні записи по цієї парі, народження, реєстрація шлюбу тощо.

Навіть знайшов що вони повинні знаходитися в архівах Успенського собору м.Херсон (Чернобаєви хутори відносилися до нього). Але, нажаль поки не знаю чи є цифрові метричні дані, мабуть треба таки їхати в Херсон.    

Share

16

Re: Мандреголь / Мандрегаль / Мандиголь / Мандриголя

Моя прабабушка в девичестве Мандриголь Пелагея Павловна родилась в Днепропетровске, жила в д. Маловодино, Днепропетровской области, далее проживала в Симферополе после замужества.

Thanks: kuks701

Share