1

Тема: Чорнобиль у нашому житті

Оскільки ми щойно відзначили сумну дату - 30-річчя аварії на ЧАЕС, прошу поділитися своїми спогадами, бідою, що спричинені тією трагедією.
Спогади, звірені з архівами КДБ: www.bbc.com/ukrainian/ukraine_in … s_memories

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Оленка1

Share

2 ( 27-04-2016 16:07:00 змінене Оленка )

Re: Чорнобиль у нашому житті

В мене спогадів не багато, бо на той час була ще мала, та нічого не розуміла.
Якраз тоді я була в бабусі яка проживала в 50-ти кілометрах від Чорнобиля. Зі спогадів мами яка з батьком на той час були в Києві .
26 квітня, всі гуляли по вулицях.
Памятаю тільки як батько забрав мене до Києва десь на початку травня як дізнався -на попутках, всі старались пошвидше вивезти звідти дітей, в кого було куди,
а вже через деякий час відправили з тіткою та її дітьми до Одеси.
Село не підлягало виселенню, але було зоною, хто хотів тому надавали змогу переселитись в Полтавську область , та охочих було не багато, в основному більш освічені люди при керівницьких посадах.
А так дітей раз на рік відправляли в лагер на море.
По перш не дуже ходили до лісу  та боялись збирати ягоди та гриби, бо радіації було більше в лісі. Зараз ніхто не думає про радіацію ліс вирубують та ягоди здають. В тому році побачила одну з вирубаних ділянок покраям ліс , а в середині пусто.
Тоді весь час ходили страшні розповіді про народжених мутантів тварин, та хвороби людей.....

Зі спогадів чоловіка, в нього бабуся проживала в Народичах, вони як раз садили картоплю, і їм родич що працював в райадміністрації сказав , що сталось якесь лихо і що їм краще поїхати додому, але що саме сталось не розказав.
Як раз на Народичи впала добряча пляма радіації , хоча вони десь в 60-ти км від ЧАЕС ,  містечко підлягало виселенню,
Не так давно ми дозиметром міряли в ньому радіацію, коли приїжджали на поминальні дні на лузі показало 50 мкР/ч.,там  весело бавились діти купаючись в прозорій воді річки Уж.
Зараз містечко трохи повертається до життя поряд з занедбаними розібраними хатами є доглянуті зі спутниковими антенами. Люди що проживали в навколишніх селах перебрались до якого не якого містечка, були й такі що відмовились від переселення. Від хатин де проживали пращури чоловіка вже майже нічого не залишилось.
Сумно, що ніколи не буде повернення, Не має гіршого ворога для планети Земля- як людина.

Share

3

Re: Чорнобиль у нашому житті

В той час вчився в технікумі і в травні проходили на військовому полігоні в Чернівецькій навчальні збори по військовій підготовці (т.з. "трьохдневка"). Нас ознайомлювали з роботою дозиметрів. Всі вони просто зашкалювали. Інструктори були ошелешені, і після довгих роздумів пояснили нам, що "прилади вийшли з ладу"... всі разом.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

4

Re: Чорнобиль у нашому житті

Я добре пам'ятаю 26 квітня 86-го року. Було так саме тепло, як сейрік, мабуть, ще тепліше. Прийшов пізно з роботи. Старі вже повечеряли й сиділи біля телевізора. Пройшов невеликий теплий дощик-поливайчик. Я сів вечеряти надворі під виноградом. Радіо висіло на стіні нової хати. Десь о 9-й або 10-й у новинах сказали, що на Чорнобильській АЕС сталася якась аварія, але так мало й таким тоном, начеб то якась дрібна неполадка. Але я собі відзначив, що до цього ніколи не говорили про будь-які аварії на атомних об'єктах і зрозумів, що щось тут та не так. Можливо, я помиляюся, і то було не 26-го, а трохи пізніше, але у всякому випадку до 1-го травня. На другий день у кого не спитав, всі або не чули, або чули те ж саме й не надали тому значення ніякого. А потім дізналися, що то дуже серйозно, хмари прилетіли на Кущівку й Сочі. У травні 1989 року був у Києві і від людей чув багато різного. Знайомий з Боярки, який добре знає й дуже любить Київ, розповідав, що до середини травня місто спорожніло. Думав, що вже ніхто не вернеться, хотілося плакати. Чоловік двоюрідної сестри, який був "ліквідатором", вже давно помер.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

5

Re: Чорнобиль у нашому житті

Простите, есть ли кто здесь из села Народичи, к кому можно обратиться за информацией?

Бачинский/Белецкий/Вершинин/Войцеховский/Зарембо/Зелински/Ковалевских/Коноплин/Левкович/
Мартынов/Обухович/Петкевич/Плавинский/Розенман/Статкевич/Шведов/Шевгота/Юркевич/Ялтуховски/Baczynski/Beleçki/Jaltuhowski/Jurkiewicz/Lewkowicz/Obuchowicz/Pietkiewicz/Plawinski/Statkiewicz/Wojciechowski/Zarembo/Zelinski/

Share

6 ( 22-12-2018 18:59:08 змінене Оленка )

Re: Чорнобиль у нашому житті

mowgli пише:

Простите, есть ли кто здесь из села Народичи, к кому можно обратиться за информацией?

Пращури мого чоловіка з Народич. Можете мені написати в особисті, якщо чимсь зможу буду рада допомогти.

Thanks: mowgli, Алена2

Share