1,926

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый, Думаю що курінь називали по імені курінного можливо першого.
Більшість куренів називаються по нас. пунктах: Полтавський, Менський, Батуринський, Стеблівські, Кальноболотський, Канівський, Крилівський, Переяслівський, Уманський, Корсунський, Ведмедівський...

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,927

Re: Походження українських прізвищ

Думаю що Гелемба - прізвище десь із Закарпаття.Десь якусь книгу читав - зустрічалося Пан Гелемба з угорської словацької або польської мови.На прозвище не схоже

Share

1,928

Re: Походження українських прізвищ

Остряниця - нащадки знаменитого Остряниці що підняв повстання в середині 17 сторіччя, жили на Полтавщині були полковниками Полтавськими і писали донос на МАзепу дійсно походять з Остра на Чернігівщині.Сам гетьман Остряниця  зажиточного роду був кошовим на Січі, на батьківщині в Острі щось поляки не поділили з його батьком.Сам же Остряниця з остатками свого війська після поразки відійшов на Московщину і осадив Чугуїв, потім повернувся на Україну,Конецькольський поселив їх на Полтавщині,де вони і проживали.Ну я думаю що Остряниця не один був

Thanks: kbg_dnepr1

Share

1,929

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый пише:

Думаю що Гелемба - прізвище десь із Закарпаття.Десь якусь книгу читав - зустрічалося Пан Гелемба з угорської словацької або польської мови.На прозвище не схоже

Є Гелемба, Гелембин і схожі в долині Прута. Можливо перекручене польське "голуб".

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,930

Re: Походження українських прізвищ

Шановні експерти,

чи не напишете Ви щось розумне про прізвище Макух http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 87#p192787 (я думаю, що краще в самій темі по прізвищу)?

Мені цікаво, як воно співвідноситься із прізвищем Макуха, чи правильно було починати окрему тему, чи це те саме прізвище?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

1,931

Re: Походження українських прізвищ

Скоріше, це приведене до чол. роду Макуха. Є така тенденція прізвища на -а від апелятивів жін. роду приводити до  чоловічого роду, або до прізвищ на -ко: Ганзя - Ганз(ь), Цигиця - Цигиць, Падалка - Падалко, Крутиголова - Крутиголов...

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,932

Re: Походження українських прізвищ

Пане Яремо, напишете це в темі чи мені скопіювати Ваш висновок?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

1,933

Re: Походження українських прізвищ

kbg_dnepr, Думаю, що ні Вам, ні мені не треба це туди копіювати, бо то всього лиш думка про Макуха/Макух, а не розгорнута стаття про походження прізвища.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,934

Re: Походження українських прізвищ

та яке там латинське та єврейське любі друзі?Думаю всезначно простіше народ дуже не задумувався як прозиватися.Однозначно звязано з військовим званням.Українці ходили в походи разом з великоросійськими військами будували укріплення.Можливо був в "услужении" в якогось командира,можливо отримав подарунок.А більше за все просто прозвали для сміху "майор" - не так сказав або вимовив. Та в Україні за одне слово якийсь дотепник таке прізвисько міг приліпити. В моїй юності одній дівці один сказав - шльопнога і так 50 з лишнім років її й прозивають))))

Thanks: kuks701

Share

1,935

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый, А "майор" хіба не латинське? А Сенатор, Консул, Маршал (українські прізвища)  або Президент (запорізьке прізвисько, реєстр 1756) з ким у похід ходили або подарунки від кого одержували? Чому Петренко, Сидор/Сидоренко, Охрім/Охріменко, Сай/Ісаєнко/Саєнко можуть бути від імен, а Майор/Майоренко/Майоров - ні, хоч всі ті імена дружньо стоять у святцях? Коли кажете щодо походження прізвища "однозначно", згадуйте приказку "Не спіши з козами на торг!"

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,936

Re: Походження українських прізвищ

Треба брати до уваги особливість заселення краю.На Кубать зразу приїзджали люди а потім називали річки та гори а на лівоберережжі спочатку 100-200 років жили уходники яке все поназивали а потім вже прийшли люди заснували населені пункти і назвали за гідронімами та топонімами.Так і прізвища.Одне слово має в різних краях різне значення.От як по мені треба знати до якого краю його привязати щоб узнати звідки предок прийшов на цю територію,адже 17-18 ст міграція населення на Україні була велика

Share

1,937

Re: Походження українських прізвищ

Думаю не треба гадати.Козиряцький польське шляхетське. Я десь зустрічав на Житомирщині була Козиряцька волость.В нашому краї також були такі люди в 18-19 ст.Ясно що була якась місцина або поселення Козирящина або якось по іншому. А брати компут запорожський 1756 року для такого прізвища відносно відомого то запізно як на мене

Share

1,938

Re: Походження українських прізвищ

Докторук звязано з лікарем просто західний варіант.Можливо син лікаря або фельдшера або ветеринара, або працював у нього або займався лікуванням.Думаю що це західно-українське прізвище - на лівобережжі такі прозвища зявляються вже в 20 сто.До цього такого слова не було.Було рос.ЛЕКАРЬ.І зараз на завхідній лікаря називають скрізь доктор іменно доктор а не дохтур

Share

1,939

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый, А що скажете про прізвища Дятло, Спеціальний, Грубий?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,940

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый пише:

Треба брати до уваги особливість заселення краю.На Кубать зразу приїзджали люди а потім називали річки та гори а на лівоберережжі спочатку 100-200 років жили уходники

Де Ви таке чули? Там, де про "Козиряцьку" чи якось так волость на Житомирщині? Докладую: на Кубані "люди" не назвали жодної серйозної річки та гори. Бо вони без них були підписані на карті.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

1,941

Re: Походження українських прізвищ

Та Вам ясно з Кубані видніше і на Житомирщину і на лівобережжя, так же?

Share

1,942

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый пише:

Докторук звязано з лікарем просто західний варіант.Можливо син лікаря або фельдшера або ветеринара, або працював у нього або займався лікуванням.Думаю що це західно-українське прізвище - на лівобережжі такі прозвища зявляються вже в 20 сто.До цього такого слова не було.Було рос.ЛЕКАРЬ.І зараз на завхідній лікаря називають скрізь доктор іменно доктор а не дохтур

В одному із моїх сіл є прізвище Докторук, але Метричні книги до 1880-х не збереглися. Тому орієнтовно найстарший носій прізвища десь 1800-1820 років народження.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,943

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый, Хто Вам сказав, що коли з Кубані, то це хиба? Можливо, колись чули про такого - Борис Грінченко - Ваш майже земляк чернігівсько-слобожанський. Він зібрав 4-томний "Словарь української мови". Йому надсилали матеріали звідусіль - з Галичини, Кубані, навіть Закарпаття. Так у нього нема "доктор", а тільки "дохтор". За правилами української фонетики ненаголошене -о- вимовляється близько до -у-, тобто "дохту(о)р". Звідки у Вас впевненість, що на Заході простий люд скрізь чітко вимовляв саме "доктор", а Грінченко того не знав? Там "нівечили" іноземні слова не менше Сходу: адукат (адвокат), шандар, шендер (жандарм...
Як розумію, Ви читаєте наше писання-балакання дотеперішнє і висловлюєте свої зауваження. Ваше право, але при цьому давайте хоч посилання на сторінку, бо важко орієнтуватися. А також хоч старайтеся відповідати на мої запитання. Ну й, заразом - коли були волості нинішня Житомирщина була Волинською та Київською губерніями.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

1,944

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий.
Звичайно з часів Грінченка пройшов час, але від старих людей я ніколи не чув слова "дохтор" (про те, що таке існує вперше почув в армії від хлопців з північної Луганщини), виключно "доктор". Та і існування самого прізвища Докторук в селянському середовищі теж щось значить. Якщо б воно було штучним, то місцеві швидко привели б його до "норми". А от адукат - адвОкат, то було.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,945

Re: Походження українських прізвищ

Balymba, А як раніше називали лікаря? У польській мові лікаря доктором називають? Я ще думаю, що хоч і десь на провинції, то доктор вже й тоді б був з прізвищем і його сина так би й записали. Звичайно, то могло бути не фах, а прізвисько сільського знахаря або розумника, так саме, як Консул або Президент.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,946

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий
Моя бабуся казала виключно "доктор", батьки - вже "лікарь". Я не такий знавець польської, аби міг щось стверджувати про цю мову.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: Алена1

Share

1,947

Re: Походження українських прізвищ

Balymba пише:

Ярематойсамий
Моя бабуся казала виключно "доктор", батьки - вже "лікарь". Я не такий знавець польської, аби міг щось стверджувати про цю мову.

Да, по-польски говорят лекаж или доктор(lekarz, doktor).

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

1,948

Re: Походження українських прізвищ

Доброго дня, Перепрошую, ніхто приблизно не знає походження прізвища Сторож?

Share

1,949

Re: Походження українських прізвищ

storoshbohdan1289 пише:

Доброго дня, Перепрошую, ніхто приблизно не знає походження прізвища Сторож?

Словники кажуть, що "сторож"  на широких просторах не тільки України значило приблизно те ж саме - "особу, яка стерегла щось або когось". Тут більше цікаве, за що людину так могли прозивати? Окрім того, що вона дійсно стояла на сторожі, могли Сторожем назвати того, хто: а) стеріг свою жінку або своїх дочок; б)хто поводився, як сторож - вночі не спав, ходив по господі; в) з гумором - у кого з-під носу щось поцупили.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

1,950 ( 09-01-2019 22:58:09 змінене MyshastyiA )

Re: Походження українських прізвищ

ktaras пише:

Переглядаю метрики Великої Білозерки (Запорізька область), заселена переважно переселенцями з Полтавщини і Чернігівщини.
Зустрів кілька цікавих та рідкісних прізвищ:

По-перше, цілий ряд прізвищ на -юра:
Децюра
Лизюра
Мисюра (Месюра)
Як на мене, то не схоже, щоб вони походили від чоловічих імен...

По-друге, деякі дуже рідкісні - зараз всього від кількох десятків до кількох сотень носіїв:
Базна
Батюта
Бужеря
Голда
Дубогрій
Каба
Касярум
Кимлач (Комлач)
Кривка
Курмач
Малюга
Мишастий
Ослам
Остроконь
Печерей
Ромнянець (зараз взагалі не існує)
Терець
Теряник
Цюкила (Цукила, Цукило)
Шадара
Шквиря
Шкиндир

Цікаво було б дізнатися гіпотези про походження хоча б деяких із них, якщо є ідеї smile

Я якраз розбираю метрики Великої Білозірки. Можливо ви пам'ятаєте, в яких роках саме зустрічалось прізвище і яка церква.

Про прізвище Мишастий. Перша згадка в архівних документах - ім'я козака "Улас (Влас) Мишастий" (1692). Тут або колір волосся, або масть коня. Не виключено що прізвище виникло в різних місцевостях з обох причин

Share

1,951

Re: Походження українських прізвищ

Ні, на жаль, не пам’ятаю.

1,952

Re: Походження українських прізвищ

ktaras пише:

Ні, на жаль, не пам’ятаю.

Оті Ваші прізвища на -юра повністю вписуються в мою місцевість, і справді походять від чоловічих імен.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,953

Re: Походження українських прізвищ

MyshastyiA пишет:,

Можливо ви пам'ятаєте, в яких роках саме зустрічалось прізвище і яка церква.

Если Вы имеете ввиду фамилию Мышастый, то мне она встречалась в Преображенской и П-Павловской ц.
http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 46#p194146

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

1,954

Re: Походження українських прізвищ

Допоможіть, будь ласка, з'ясувати значення та походження прізвища ШикИна (Шикіна). Представники віднайдені принаймні з кінця 18ст. у селах Радомисльського повіту, що пізніше увійшли до Чорнобильського району, аж біля самого кордону з Білоруссю. У сім'ї лише наполягали, що це відмінне від більш відомого чол. ШИкін/жін. ШИкіна). У метриках 19ст. ще паралельно зустрічається написання Шекина. Тих, кого за часів СРСР не переписали як Шикіних, зараз можна визначити за чоловічою формою, і більшість знайдених є нащадками або самими переселенцями після аварії на ЧАЕС.

Share

1,955

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Александр Серый, Хто Вам сказав, що коли з Кубані, то це хиба? Можливо, колись чули про такого - Борис Грінченко - Ваш майже земляк чернігівсько-слобожанський. Він зібрав 4-томний "Словарь української мови". Йому надсилали матеріали звідусіль - з Галичини, Кубані, навіть Закарпаття. Так у нього нема "доктор", а тільки "дохтор". За правилами української фонетики ненаголошене -о- вимовляється близько до -у-, тобто "дохту(о)р". Звідки у Вас впевненість, що на Заході простий люд скрізь чітко вимовляв саме "доктор", а Грінченко того не знав? Там "нівечили" іноземні слова не менше Сходу: адукат (адвокат), шандар, шендер (жандарм...
Як розумію, Ви читаєте наше писання-балакання дотеперішнє і висловлюєте свої зауваження. Ваше право, але при цьому давайте хоч посилання на сторінку, бо важко орієнтуватися. А також хоч старайтеся відповідати на мої запитання. Ну й, заразом - коли були волості нинішня Житомирщина була Волинською та Київською губерніями.



СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ONLINE (упорядкував Борис ГРІНЧЕНКО)  services.ulif.org.ua/grinch/Entr … p;name_fl=
Реєстрових слів - 67284.

Thanks: kuks70, ГіП2

Share

1,956 ( 24-01-2019 12:16:12 змінене kbg_dnepr )

Re: Походження українських прізвищ

Sajuka,

ситуація дійсно непроста через збіг з "більш зрозумілою" російською формою Шакін, Шекіна. А що в родині відомо про національність? Я питаю, бо мої предки з Шираївки Суразького повіту Чернігівсьткої губ. (теж на кордоні з Білорусією) себе вважали білорусами.

Якщо Ваші Шикина (Шикіна, Шекина, Шекіна) з наголосом на другому складі теж звідти, то витоки та пояснення треба шукати у білоруській або польській мові.

Наприклад, ось що є на СВРТ серед втрат у ПСВ по Могилівській губ.:

Ряд. Шекин Аксен Сам. Прав. Жен. Горецкий Савской, д.  Зубры Безв. пр. 06.11.1914 996 15933 svrt.ru/1914/mogilev/1914-mogilev-sh.pdf

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

1,957

Re: Походження українських прізвищ

Прошу помочь.Подскажите от чего происходит фамилия Яксун.
Он родом из (как записано в справке с фронта) с.Барышевка, Лукашевский район, Киевской обл.(запись 1944 года). Иван Васильевич Яксун(Яксунов) 1927 г.р.

Share

1,958

Re: Походження українських прізвищ

Щощо походження прізвища Яксун http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=49668 важливо взяти до уваги, що прізвище існує вже в 1841 р. (інформація з теми):

брак:    14 январь 1841    Богоявленская церковь, Паволоч, Сквира, Киев, Украина   
супруг(а):    Мария Львова Макарчук
https://www.familysearch.org/search/rec … %83%D0%BD~

Александр Антонов Яксун
Украина, дупликаты метрических книг Киевской Православной консистории
Имя    Александр Антонов Яксун
Тип события    Marriage
Дата события    14 Jan 1841
Место мероприятия    Богоявленская церковь, Паволоч, Сквира, Киев, Украина

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: luvi1

Share

1,959

Re: Походження українських прізвищ

rraud пише:

Прошу помочь.Подскажите от чего происходит фамилия Яксун.
Он родом из (как записано в справке с фронта) с.Барышевка, Лукашевский район, Киевской обл.(запись 1944 года). Иван Васильевич Яксун(Яксунов) 1927 г.р.

Скорей всего от имени Аксентий, Аксен - Яксун. Хотя, могли  такое прозвище дать Якову или Якуну.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

1,960

Re: Походження українських прізвищ

Панове, цікавить походження прізвища Рущенко. Зустрічав чимало версій - від слів рушниця, рушка, риштувати і т.д. У мене чогось виникла думка - а може, Рущенко - це усічений варіант іншого прізвища, наприклад, Трущенко? Хто що підкаже?

Цікавлюсь історією с. Собича Шосткинського району Сумської області та його мешканців.

Share