1,926

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый, Думаю що курінь називали по імені курінного можливо першого.
Більшість куренів називаються по нас. пунктах: Полтавський, Менський, Батуринський, Стеблівські, Кальноболотський, Канівський, Крилівський, Переяслівський, Уманський, Корсунський, Ведмедівський...

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Спасибо сказали: gennadii54081

Поделиться

1,927

Думаю що Гелемба - прізвище десь із Закарпаття.Десь якусь книгу читав - зустрічалося Пан Гелемба з угорської словацької або польської мови.На прозвище не схоже

Поделиться

1,928

Остряниця - нащадки знаменитого Остряниці що підняв повстання в середині 17 сторіччя, жили на Полтавщині були полковниками Полтавськими і писали донос на МАзепу дійсно походять з Остра на Чернігівщині.Сам гетьман Остряниця  зажиточного роду був кошовим на Січі, на батьківщині в Острі щось поляки не поділили з його батьком.Сам же Остряниця з остатками свого війська після поразки відійшов на Московщину і осадив Чугуїв, потім повернувся на Україну,Конецькольський поселив їх на Полтавщині,де вони і проживали.Ну я думаю що Остряниця не один був

Спасибо сказали: kbg_dnepr1

Поделиться

1,929

Александр Серый пишет:

Думаю що Гелемба - прізвище десь із Закарпаття.Десь якусь книгу читав - зустрічалося Пан Гелемба з угорської словацької або польської мови.На прозвище не схоже

Є Гелемба, Гелембин і схожі в долині Прута. Можливо перекручене польське "голуб".

Турецький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Менів (Менюк), Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut

І-Р37/ Н

Поделиться

1,930

Шановні експерти,

чи не напишете Ви щось розумне про прізвище Макух http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 87#p192787 (я думаю, що краще в самій темі по прізвищу)?

Мені цікаво, як воно співвідноситься із прізвищем Макуха, чи правильно було починати окрему тему, чи це те саме прізвище?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Поделиться

1,931

Скоріше, це приведене до чол. роду Макуха. Є така тенденція прізвища на -а від апелятивів жін. роду приводити до  чоловічого роду, або до прізвищ на -ко: Ганзя - Ганз(ь), Цигиця - Цигиць, Падалка - Падалко, Крутиголова - Крутиголов...

Поделиться

1,932

Пане Яремо, напишете це в темі чи мені скопіювати Ваш висновок?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Поделиться

1,933

kbg_dnepr, Думаю, що ні Вам, ні мені не треба це туди копіювати, бо то всього лиш думка про Макуха/Макух, а не розгорнута стаття про походження прізвища.

Поделиться

1,934

та яке там латинське та єврейське любі друзі?Думаю всезначно простіше народ дуже не задумувався як прозиватися.Однозначно звязано з військовим званням.Українці ходили в походи разом з великоросійськими військами будували укріплення.Можливо був в "услужении" в якогось командира,можливо отримав подарунок.А більше за все просто прозвали для сміху "майор" - не так сказав або вимовив. Та в Україні за одне слово якийсь дотепник таке прізвисько міг приліпити. В моїй юності одній дівці один сказав - шльопнога і так 50 з лишнім років її й прозивають))))

Спасибо сказали: kuks701

Поделиться

1,935

Александр Серый, А "майор" хіба не латинське? А Сенатор, Консул, Маршал (українські прізвища)  або Президент (запорізьке прізвисько, реєстр 1756) з ким у похід ходили або подарунки від кого одержували? Чому Петренко, Сидор/Сидоренко, Охрім/Охріменко, Сай/Ісаєнко/Саєнко можуть бути від імен, а Майор/Майоренко/Майоров - ні, хоч всі ті імена дружньо стоять у святцях? Коли кажете щодо походження прізвища "однозначно", згадуйте приказку "Не спіши з козами на торг!"

Поделиться

1,936

Треба брати до уваги особливість заселення краю.На Кубать зразу приїзджали люди а потім називали річки та гори а на лівоберережжі спочатку 100-200 років жили уходники яке все поназивали а потім вже прийшли люди заснували населені пункти і назвали за гідронімами та топонімами.Так і прізвища.Одне слово має в різних краях різне значення.От як по мені треба знати до якого краю його привязати щоб узнати звідки предок прийшов на цю територію,адже 17-18 ст міграція населення на Україні була велика

Поделиться

1,937

Думаю не треба гадати.Козиряцький польське шляхетське. Я десь зустрічав на Житомирщині була Козиряцька волость.В нашому краї також були такі люди в 18-19 ст.Ясно що була якась місцина або поселення Козирящина або якось по іншому. А брати компут запорожський 1756 року для такого прізвища відносно відомого то запізно як на мене

Поделиться

1,938

Докторук звязано з лікарем просто західний варіант.Можливо син лікаря або фельдшера або ветеринара, або працював у нього або займався лікуванням.Думаю що це західно-українське прізвище - на лівобережжі такі прозвища зявляються вже в 20 сто.До цього такого слова не було.Було рос.ЛЕКАРЬ.І зараз на завхідній лікаря називають скрізь доктор іменно доктор а не дохтур

Поделиться

1,939

Александр Серый, А що скажете про прізвища Дятло, Спеціальний, Грубий?

Поделиться

1,940

Александр Серый пишет:

Треба брати до уваги особливість заселення краю.На Кубать зразу приїзджали люди а потім називали річки та гори а на лівоберережжі спочатку 100-200 років жили уходники

Де Ви таке чули? Там, де про "Козиряцьку" чи якось так волость на Житомирщині? Докладую: на Кубані "люди" не назвали жодної серйозної річки та гори. Бо вони без них були підписані на карті.

Поделиться

1,941

Та Вам ясно з Кубані видніше і на Житомирщину і на лівобережжя, так же?

Поделиться

1,942

Та Вам ясно з Кубані видніше і на Житомирщину і на лівобережжя, так же?

Поделиться

1,943

Александр Серый пишет:

Докторук звязано з лікарем просто західний варіант.Можливо син лікаря або фельдшера або ветеринара, або працював у нього або займався лікуванням.Думаю що це західно-українське прізвище - на лівобережжі такі прозвища зявляються вже в 20 сто.До цього такого слова не було.Було рос.ЛЕКАРЬ.І зараз на завхідній лікаря називають скрізь доктор іменно доктор а не дохтур

В одному із моїх сіл є прізвище Докторук, але Метричні книги до 1880-х не збереглися. Тому орієнтовно найстарший носій прізвища десь 1800-1820 років народження.

Турецький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Менів (Менюк), Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut

І-Р37/ Н

Поделиться

1,944

Александр Серый, Хто Вам сказав, що коли з Кубані, то це хиба? Можливо, колись чули про такого - Борис Грінченко - Ваш майже земляк чернігівсько-слобожанський. Він зібрав 4-томний "Словарь української мови". Йому надсилали матеріали звідусіль - з Галичини, Кубані, навіть Закарпаття. Так у нього нема "доктор", а тільки "дохтор". За правилами української фонетики ненаголошене -о- вимовляється близько до -у-, тобто "дохту(о)р". Звідки у Вас впевненість, що на Заході простий люд скрізь чітко вимовляв саме "доктор", а Грінченко того не знав? Там "нівечили" іноземні слова не менше Сходу: адукат (адвокат), шандар, шендер (жандарм...
Як розумію, Ви читаєте наше писання-балакання дотеперішнє і висловлюєте свої зауваження. Ваше право, але при цьому давайте хоч посилання на сторінку, бо важко орієнтуватися. А також хоч старайтеся відповідати на мої запитання. Ну й, заразом - коли були волості нинішня Житомирщина була Волинською та Київською губерніями.

Поделиться

1,945

Ярематойсамий.
Звичайно з часів Грінченка пройшов час, але від старих людей я ніколи не чув слова "дохтор" (про те, що таке існує вперше почув в армії від хлопців з північної Луганщини), виключно "доктор". Та і існування самого прізвища Докторук в селянському середовищі теж щось значить. Якщо б воно було штучним, то місцеві швидко привели б його до "норми". А от адукат - адвОкат, то було.

І-Р37/ Н
Спасибо сказали: Ярематойсамий, v_golub2

Поделиться

1,946

Balymba, А як раніше називали лікаря? У польській мові лікаря доктором називають? Я ще думаю, що хоч і десь на провинції, то доктор вже й тоді б був з прізвищем і його сина так би й записали. Звичайно, то могло бути не фах, а прізвисько сільського знахаря або розумника, так саме, як Консул або Президент.

Поделиться

1,947

Ярематойсамий
Моя бабуся казала виключно "доктор", батьки - вже "лікарь". Я не такий знавець польської, аби міг щось стверджувати про цю мову.

І-Р37/ Н

Поделиться

1,948

Balymba пишет:

Ярематойсамий
Моя бабуся казала виключно "доктор", батьки - вже "лікарь". Я не такий знавець польської, аби міг щось стверджувати про цю мову.

Да, по-польски говорят лекаж или доктор(lekarz, doktor).

Романюк, Хопта, Наливайко, Лискович (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).
Спасибо сказали: Balymba, Ярематойсамий, litar Л3

Поделиться

1,949

Доброго дня, Перепрошую, ніхто приблизно не знає походження прізвища Сторож?

Поделиться

1,950

storoshbohdan1289 пишет:

Доброго дня, Перепрошую, ніхто приблизно не знає походження прізвища Сторож?

Словники кажуть, що "сторож"  на широких просторах не тільки України значило приблизно те ж саме - "особу, яка стерегла щось або когось". Тут більше цікаве, за що людину так могли прозивати? Окрім того, що вона дійсно стояла на сторожі, могли Сторожем назвати того, хто: а) стеріг свою жінку або своїх дочок; б)хто поводився, як сторож - вночі не спав, ходив по господі; в) з гумором - у кого з-під носу щось поцупили.

Поделиться