1,891

Re: Походження українських прізвищ

Ху ти, господи, налякали! Я теж водицю люблю. Може, водоп'ян - це просто той, хто любить пити воду? (а не "п'яний від води")?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,892

Re: Походження українських прізвищ

Даль згадує водоп*ян лише у назвах рослин:

Дурман м.  дыдор,  растенье Datura stramonium,
коровяк?  гломуша, дурнишник, дурнопьян, бодяк? водопьян, пьяные огурцы,
корюка?  ды(у)дор,  шалей;  (ошибч.  белена. Hyoscyamus).

МАРЬ или мара ж.  растенье Chenopodium,  лебеда разных видов: мучник,
селедник.  Маревый,  к мари относящийся (см.  также  мара).  Ch.  album,
лебеда.  Ch.  bothrys,  кудрявец,  душистая  лебеда,  мар  (марь?).  Ch.
urbicum,  глухой водопьян.  Ch.  vulvaria,  мара,  марь.  Ch.  Quinoa, у
огородников, перувианский бальзам.

Також

Голуби́ка, или Голубика обыкновенная (лат. Vaccínium uliginósum)
Русские общеупотребительные или местные названия растения и (или) ягод: водопьянка, голубец, голубица, гонобоб, гонобобель, гонобой, гоноболь, дураха, дурника, дурниха, дурница, пьяная ягода, пьяника, пьяничка, пьяница, синий виноград, синика.

И. Ганжина, Ю. Федосюк "Водопьянами встарь называли непьющих людей" - на підставі чого така заява - не знаю.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,893 ( 23-04-2018 21:58:03 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

И. Ганжина, Ю. Федосюк "Водопьянами встарь называли непьющих людей" - на підставі чого така заява - не знаю.

UPD
Тепер бачу, що заява безпідставна.
Цитата: "В говорах водопьян - «водохлеб», так называли людей, не употреблявших алкогольных напитков."
"В говорах" - це у автора Словарь русских народных говоров, Выпуск 4. В-Военки. 1969.
https://iling.spb.ru/vocabula/srng/srng_04.pdf
Так от, "не употребляющий алкогольных напитков" = водопЁрх (сторінка 344)
також водопёрх = "водохлёб, что пьет, хлебает одну воду и будто ею поперхнулся"

тому навіть якщо у якихось місцевостях водоп*ян і дорівнює водохлёбу, то це ніяк не зачіпає вживання чи невживання алкоголю
(поширення окремого прояву на всіх є логічною помилкою)

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,894

Re: Походження українських прізвищ

З прикладів Даля видно, що водоп*ян - це рослина, контакт з якою ВЕДЕ до сп*яніння, а не від кореня "вода".
Як, наприклад, у слові хоровод
Порівняйте також поширене у нас прізвище Лобода (у Даля лебеда, марь = водопьян)

Підсумовуючи версії:
- той, хто хлище багато води
- людина, яка пережила "водяне отруєння" (гіпергідратацію) або організм якої схильний до симптомів гіпергідратації
- людина, яка пережила "водні" способи катування
- за назвою рослин, що викликають задурманення свідомості (дурман, блекота, лобода, буяхи (рос. голубика https://uk.wikipedia.org/wiki/Буяхи) - для порівняння поширене прізвище Лобода

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,895

Re: Походження українських прізвищ

Ще версії - а) той, що водить п'яних (додому); б) той, що розводить п'янство. smile... Я в таких випадках Далю не дуже вірю. Він "скирдував" слова. Міг почути прізвище Водоп'ян, звести його до апелятива й "пояснити". Моя перша версія - Родопьян.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,896

Re: Походження українських прізвищ

не ображайте Даля
будучи сином датчанина і німкені, він був педантичним і об*єктивним збирачем-фіксатором мовних явищ і дуже мало де "пояснював" з власних міркувань

на відміну від іншого німця Фасмера - той вже точно "скридував" наліво й направо
бо заробляв цим на життя

Водоп'ян від Родопіана малоімовірний з простої причини - другий як ім*я майже ніде не зафіксований, крім самих святок (для порівняння - на ВГД жодної згадки Родопиан\Родопиян\Родопьян крім простої констатації "існує". А Родион\Радион - море прикладів з документів різних часів).

Носіїв прізвища (з варіаціями) досі в Україні за 3 тисячі. Це майже однозначно свідчить про походження від масово вживаного слова.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,897

Re: Походження українських прізвищ

Якби "водоп'ян" було масово вживаним словом, воно відобразилося у словниках. У Грінченка його зовсім нема. У Даля тільки як локальна назва кількох рослин. Вибачаюся перед Далем! Він дійсно проїхав і пройшов багато країв, але ніде не зафіксував це слово, крім малопоширених назв коров'яку, гонобобеля (буяхів), лободи тощо. Більше не відзначів жодних значень (щодо людини). Я Родоп'янів (рос. Родопьян) у мережі знаходив. Їх мало ще, можливо, тому, що хрещених Родопіанами звали Родько, Радько і воно тут же зливалося з Родіоном. Це ім'я ймовірніше знайти у записах про народження, а потім їх часто могли писати Родіонами. А народ більше називав Родько, Родька, Радько. Отже, частина Родчиних, Родченків, Радченків, Радчуків тощо не від Радивона, а від Родоп'яна. Тепер звернімо увагу, що прізвище Водоп'ян в Україні не має конкретної локальної прив'язки. Частина російських Водоп'янових є русифіковані Водоп'яни, але більшість - російські від початку.І теж нема прив'язки. То що, колись було відоме слово для характеристики людини на широких просторах України й Росії (І Білорусії, мабуть), у 17-19 ст. воно ставало прізвищем, але лексікологи його вже не зафіксували у 19-му ст. в жодному регіоні? Лиш малу частину хрещених по житті звали "Родоп'ян" (негатив - "п'ян"). 3000 носіїв - не дуже й багато. Якщо взяти частотність сучасних прізвищ від імен, то вона не співпадатиме з частотністю імен у 18-19 ст.ст. У документах Іван і Іоан(н) десь порівну, а прізвища - ...

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,898

Re: Походження українських прізвищ

Bragida, З прикладів Даля видно, що водоп*ян - це рослина, контакт з якою ВЕДЕ до сп*яніння, а не від кореня "вода".
Як, наприклад, у слові хоровод
Вельми сумнівно. Там, де "вод" від "водити", "вести", воно стоїть у кінці - хоровод, животновод, садовод, дисковод, рисовод тощо. Там, де "вод" на початку, там означає воду: водоканал, водозабор, водопой тощо. У слові ВОДОПРОВОД перше "вод" - вода, останнє "вод" - веде. Це приклади з російської мови. Отже, для людини, яка добре знає українську й/або російську мови, "водоп'ян" пов'язується з водою.Подібність "п'ян"до "п'яний" скоріше оманлива. У мене ще є версія, що "водоп'ян" могло походити від "водопій, водопой". Тобто, водоп'ян - хто живе біля водопою або доглядає його, або ганяє худобу на водопій. Особливо треба було доглядача водопою біля криниць - треба було довго тягати води у великі корита. Чабани й чередники приганяли худобу до криниць-колодязів в один час, й такий робітник мусив налити чимало води. Без нього навряд би обійшлося.  На жаль, я ніяк не знайду нарис "Вівці й чабани на Чорноморії", подивитись, що там пише Кухаренко.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

1,899

Re: Походження українських прізвищ

"Вівці і Чабани в Чорноморії" Кухаренка у цій збірці стор. 107 і далі

chtyvo.org.ua/authors/Kukharenko … nk_tvoryv/

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,900

Re: Походження українських прізвищ

Здравствуйте. Подскажите пожалуйста, отчего могла произойти фамилия Очкусь? Судя по карте Ridni.org фамилия западно-украинская, я даже сказал бы - приграничная.

Share

1,901

Re: Походження українських прізвищ

Панове, а що то за прізвища Чорнорай, Білорай, Білгорай?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,902

Re: Походження українських прізвищ

Канцедал, Концедал, Концедайло, Канцедайло и т.п. Подивився на поширеність прізвищ в Україні, Молдові, Румунії, й дійшов висновку, що це скоріше українське і скоріше це спотворене під польським впливом канонічне ім'я Кантідіан.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,903

Re: Походження українських прізвищ

ochkas, По тому регіону не треба звертать увагу на нинішні кордони стосовно питань походження прізвищ, бо ті кордони недавні. Крім того, не так давно там мали місце "обміни населенням". Отже, Очкусь виникло не обов'язково саме там. Чимдалі, все більше схиляюся до версії, що прізвища ці походять від око-ві'чко(о'чко). Можливо, від очки-окуляри. Що це навряд тюркизм, показує поширеність прізвищ цього кореня на захід. Що це не балтізм - поширення на південь. І поширення таки значне. Що я теж "обертаюся в орбіті Очкасів", самі знаєте. А значить воно дуже поширене. smile
------------------------------
Які в кого будуть думки щодо ВатральТурковского у. в Галиции Александр Василиев Ватраль и законная его жена Марина Илиина?
Поцупив з іншої нашої тем.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,904 ( 21-06-2018 21:35:01 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Які в кого будуть думки щодо Ватраль -  Турковского у. в Галиции Александр Василиев Ватраль и законная его жена Марина Илиина?
Поцупив з іншої нашої тем.

Ватроль, -ля, м.
    1) Дубина, ухватъ. Угор.
    2) Остолопъ, дубина.

Ватралька, -ки, ж. Родъ кочерги, но не загнутой, а лить разширенной и расплющенной на концѣ. Вх. Лем.  395.

(с) Грінченко

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,905

Re: Походження українських прізвищ

Bragida, А не може це бути щось полонинсько-вівчарське - "ватраль" - той, хто доглядав ватру, готував страву? Бо щось запропоновані етимології "несмачні". smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,906

Re: Походження українських прізвищ

Може хтось підкаже,від чого на західній Україні/Польщі могло походити прізвище Кукелко/Кукелка?

З повагою,
Чай.

Share

1,907 ( 27-07-2018 17:52:29 змінене nfs79 )

Re: Походження українських прізвищ

Чай пише:

Може хтось підкаже,від чого на західній Україні/Польщі могло походити прізвище Кукелко/Кукелка?

может...

кукулка по польки - кукушка

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

1,908

Re: Походження українських прізвищ

но...
kukiełka - куколка и еще так называли булку(см 3)

1. «lalka teatralna umieszczona na kiju, poruszana przez aktora ukrytego za parawanem»
2. «prymitywna lalka zrobiona domowym sposobem z gałganków»
3. daw. «okrągła lub podłużna bułka ze słodkiego ciasta»

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

1,909

Re: Походження українських прізвищ

І звичайно, що таке "кукла" в російській мові,то мені зрозуміло.А  от які стосунки цього слова з українською мовою,то не очевидно.

З повагою,
Чай.

Share

1,910

Re: Походження українських прізвищ

Ще є прізв. Кукіль, Куколь, Кукольник. Кукіль могло вимовлятися й бути записаним як Кукель. Одне із значень - польовий бур'ян з род. гвоздикових, який забиває озимі хліба ("Куколю, не ходи по полю!").

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,911

Re: Походження українських прізвищ

Чай пише:

І звичайно, що таке "кукла" в російській мові,то мені зрозуміло.А  от які стосунки цього слова з українською мовою,то не очевидно.

А мені очевидно, як і те, що в "українській нелітературній мові" є слова послідній, остаться, наравитися, щезнути, брехати (на собак) тощо. То така тенденція була - вибрати таке слово, якого нема в російській. Так саме і з "куклою/лялькою".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,912

Re: Походження українських прізвищ

Камеристий мені здається іноземне прізвище десь з Європи.Козацьке село - це поняття відносне і поняття козак також.В кожному селі були посполиті.Може німецьке слово - камер, треба подивитися по словнику.

Thanks: Arxivist1

Share

1,913

Re: Походження українських прізвищ

Астен - як по мені тюркське прізвище тим більше що поряд татари.Астен-Аслан

Share

1,914

Re: Походження українських прізвищ

Я думаю, що в різних місцинах ткачів називали по різному.Похоже що Ткаль прийшло з Заходу України. Однозначно звязано з професією.Ткали то всі в селах але були й майстри цієї справи, або ткали панові.

Share

1,915

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый пише:

Камеристий мені здається іноземне прізвище десь з Європи.Козацьке село - це поняття відносне і поняття козак також.В кожному селі були посполиті.Може німецьке слово - камер, треба подивитися по словнику.

Камеральний, камера - так в Галичині називалася державна власність (камеральна земля, камеральний ліс і т.д.)

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: litar Л, Arxivist2

Share

1,916

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый пише:

Я думаю, що в різних місцинах ткачів називали по різному.Похоже що Ткаль прийшло з Заходу України. Однозначно звязано з професією.Ткали то всі в селах але були й майстри цієї справи, або ткали панові.

Скільки переглядав метрик прізвища Ткаль не зустрічав, тільки Ткач чи Текстор.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,917

Re: Походження українських прізвищ

Добрый день!
Прошу помощи знатоков. Возможно, поможет мне найти место исхода предков.
Фамилия - Тарапай.

Share

1,918

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый пише:

Астен - як по мені тюркське прізвище тим більше що поряд татари.Астен-Аслан

  Ми раніше розібралися. Астьон, Астіон, Астен - це канонічне ім'я, яке стало прізвищем без змін:
АСТИОН.   Городской, иносказательно - вежливый (греч.).
20 (7) июля - преподобномученик Астион монах

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

1,919

Re: Походження українських прізвищ

Тут в темі Рясик (http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=46287) запитують:

Ais21260 пише:

Добранич. А Рясовские производная от Рясик?

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.
Thanks: litar Л1

Share

1,920

Re: Походження українських прізвищ

Версій походження прізв. Рясовський багато. Щоб вести про це розмову, треба знати, як мінімум, звідки воно йде - де жили найстаріші відомі люди з цим призвищем? Скоріше, воно не від Рясик, а від назви нп Ряси, Рясівка, Рясове, Рясівці.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balakyn1

Share

1,921

Re: Походження українських прізвищ

Погребняк тому що вихідець з Західних областей України однозначно. Щодо Шабала то в наших краях є село Шабалтаєве. Мабуть від татарського імеімені Шабалтай

Share

1,922

Re: Походження українських прізвищ

Думаю що курінь називали по імені курінного можливо першого.Бо в ті часи і в російській армії і українські полки та сотні називалися по іменам полковників та сотників

Share

1,923

Re: Походження українських прізвищ

А Пацаул або Пацула - мабуть з Волощини

Share

1,924

Re: Походження українських прізвищ

Бірмак як по мені то виходець з Галичини треба б подивитися в угорській мові що таке -бірма

Share

1,925

Re: Походження українських прізвищ

Александр Серый, Погребняк тому що вихідець з Західних областей України однозначно Це не "одноджерельне" прізвище - воно могло зародитися будь-де. Подивіться, скільки в реєстрах Січі козаків з прозвиськами на -ак.Найбільша поширеність їх на Львівщині і в Польщі не значить, що це конче звідти. А Решетняк, Ступак, Федак?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share