1 ( 12-11-2014 15:11:49 змінене D_i_V_a )

Тема: Имена на просторах Украины

Тема создана для обсуждения имен наших предков. Ваши находки и открытия.
Как оно было в прошлом? Какие имена были исконно русскими а что пришлым? Ян и Иван - это одно и тоже? Да и многое другое чего мы сегодня не знаем.

Share

72

Re: Имена на просторах Украины

Складено рейтинг найпопулярніших імен 2014 року.

Найбільш розповсюдженими іменами, якими українці називають своїх дітей, стали Артем та Анастасія. Рік тому ситуація була приблизно такою самою, повідомляють «Вести».

А от серед відносно рідкісних імен з'явилися цікаві тенденції. Все частіше зустрічаються слов'янські імена, що вийшли з ужитку, — Прохор, Златослава, Стефанія, Велізар, Дарослав, Севастьян. Повертаються до життя імена, які давали дітям ще в XIX столітті: Ніканор, Полікарп, Євпраксінья, Добриня, Аделіна, Фружина.

Прогресує й інша тенденція — називати дітей біблійними іменами. Надзвичайно популярне в цьому році у Центральній Україні ім'я дружини старозавітного царя Давида — Вірсавія. Серед новонароджених зустрічаються Авраами, Самуїли, Лазари, Есфірі, Маріанни, Рувими.

На Черкащині народився Юда — український варіант імені апостола, який зрадив Христа, а до цього надзвичайно популярне у стародавньому Ізраїлі ім'я, що не мало негативного забарвлення.

На Івано-Франківщині популярні жіночі імена латинського походження: Юліанія, Франческа, Юстинія, Філомена.

Але іноді батьківська фантазія переступає далеко за межі буденності. На Донеччині підростає маленький Іхтіандр. На Полтавщині — дівчинка на ім'я Домна і маленькі Тамерлан із Зевсом. У Чернігівській області — Шахеризада.

В іменах відображені й бурхливі політичні події цього року. Кияни ностальгічно назвали дочку ім'ям Ялта. А мешканці Донеччини назвали сина Даримиром, аби він дарував людям мир.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

73

Re: Имена на просторах Украины

kukin пише:

Складено рейтинг найпопулярніших імен 2014 року. 

Все частіше зустрічаються слов'янські імена, що вийшли з ужитку, — Прохор, Златослава, Стефанія, Велізар, Дарослав, Севастьян. Повертаються до життя імена, які давали дітям ще в XIX столітті: Ніканор, Полікарп, Євпраксінья, Добриня, Аделіна, Фружина.



Але іноді батьківська фантазія переступає далеко за межі буденності. ... На Полтавщині — дівчинка на ім'я Домна

Прохір, Стефанія та Савостян з якого стрибу стали "слов'янськими!? Никанорами та Полікарпами називали хлопців у милу душу ще на початку ХХ ст. А у Домні чого такого фантазійного?  Невже не застали жодної баби Домки або Домці (Домна, Домника, Доминіка)?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

74

Re: Имена на просторах Украины

І ще сюди можна додать Харлампій, бо в народі то все було Хар(ь)ко. Отамана Чорноморського війська звали Харько Чепига, а "по-вумному" писався "Захарій". І таке було скрізь і всюди - в церкві піп хрестив одним іменем, родичі вже на виході з церкви чипляли своє, а писар або батюшка, який служив панахиду, від того імені відновлювали (як їм здавалося) правильне церковне. Хрестили Пантелеймоном або Прокофієм, все життя звали Паньком та Проньком, а відспівали Афанасієм та Прохором (Провом).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

75

Re: Имена на просторах Украины

Такой вопрос.
 Моя мама Гликерию называла Лукирою, а Лукия тоже Гликерия?

Thanks: kelme1

Share

76

Re: Имена на просторах Украины

Лукия - она же Луша, она же Лукерия

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"
Thanks: turina1

77

Re: Имена на просторах Украины

Гликерія / Ликеря/ Лукеря/ Ликира з одного боку та Лукія з другого - це різні імена.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: turina1

Share

78

Re: Имена на просторах Украины

У моїх була така персона При народженні записана Лукїа, а через 10 років в ревізії Лукерія

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: turina1

Share

79

Re: Имена на просторах Украины

У меня есть рождение Гликерии Ильиной Ященко, а через 48 лет встречается взрослая дочь крестьянки-собственницы Лукии Ильиной Ященко.
 Вот и думаю: Гликерия и Лукия - один человек или нет.

Thanks: kelme1

Share

80

Re: Имена на просторах Украины

Запросто

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"
Thanks: turina1

81

Re: Имена на просторах Украины

один, одна значит

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: turina1

Share

82

Re: Имена на просторах Украины

А тут та сама історія, що й з Харьком. У церкві хрестили Гликерією, називали Лукерькою, а найчастіше Лушкою або Лунькою. Наступний писар від імен оцих зробив Лукію. У нас одного звали Дьомкою. Як його хрестили, що там було в документах - ??, а троє дітей записано Демидовна, Демьянович та Дементьевич.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: turina, SV17, Balakyn3

Share

83

Re: Имена на просторах Украины

Лукія - це жіноча пара до Лук'ян (Лукіан), наш відповідник італ. Лючия, ісп. Люция, франц. Люси.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

84 ( 30-11-2014 23:06:32 змінене ГіП )

Re: Имена на просторах Украины

На Лук 'яна  є Лук 'яна , на Луку Лукина( Лукія)

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

85

Re: Имена на просторах Украины

Ага, ще й Лукина. Ці всі хоч спільні за походженням, а Лукеря найдалі від них стоіть. Наскільки розумію, вони латинські, а Гликерія - грец. "солодка" і їй до пари Гликерій.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

86

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

Гликерія - грец. "солодка" і їй до пари Гликерій.

це той Гликерій, що Лікьор.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

87

Re: Имена на просторах Украины

Той самий.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

88

Re: Имена на просторах Украины

В одном документе: Феифимия - Феоктиста
http://forum.genoua.name/viewtopic.php?pid=17658#p17658

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.
Thanks: ГіП1

Share

89

Re: Имена на просторах Украины

А не Евфимия?.... Или Хымка, или Фенька

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

90 ( 01-12-2014 22:30:19 змінене Т.В. )

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

А не Евфимия?.... Или Хымка, или Фенька

  Евфимию ни с чем не спутаю. Так в документе. Даже Коротенко В.В. показывала - любопытный случай.
Но Вы можете сами посмотреть, все данные документа указаны. Ваш вариант признаю самым правильным. smile

Thanks: etcetera20081

Share

91

Re: Имена на просторах Украины

Ни Феи-, ни Фео-фимии нет в святцах. А, может, раньше было, ведь их периодически подчищают. А, может, то Феофилия - боголюбивая?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: etcetera20081

Share

92

Re: Имена на просторах Украины

Феоктиста, Я. 31, Н. 9 – Богом созданная (греч.).
Феонилла, О. 29.
Феопистия, С. 20 – Богу верная (греч.).
Феофания, Д. 16 – богоявление (греч.).
Феофила, Д. 28 – боголюбивая (греч.).
Фервуфа, Ап. 4.
Фессалоникия, Н. 7 – из Фессалоник (греч.).

Кременецкие, Лазаренко, Бабенко, Чаплины, Абакумовы, Орловы, Белоконь, Тхор.
Интересуюсь родом Кременецких от Аслана-Мурзы-Челебея.

Share

93

Re: Имена на просторах Украины

Прошу допомоги:Никонъ у 1778 році міг стати Микитою у 1860 році  (93 роки)?

Короленко  Миргородський полк
Даценко     с. Мала Павлівка у Охтирському районі Сумської області
Thanks: etcetera20081

Share

94

Re: Имена на просторах Украины

korol1979a пише:

Прошу допомоги:Никонъ у 1778 році міг стати Микитою у 1860 році  (93 роки)?

За милу душу! Хрестили Никоном, а це ім'я у 19 ст. помалу виходило з моди, а Микита був досить популярний до поч. 20 ст. А потім і Микити стали "перехрещуватися" - то на Микол, то на Михайлів...

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

95

Re: Имена на просторах Украины

У меня дед. Анатолий, но улица его знала до самой смерти как Володьку. Так что ничего удивительного.

А, например, для греков Приазовья характерно имя Юрий, но во всех МК они записаны Георгиями, а в РС Юриями

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"
Thanks: etcetera20081

96

Re: Имена на просторах Украины

У греков всех Георгиос было распространённым именем, но здесь они по старой украинской традиции звались Юрками. Самое смешное, что наши на Кубани где-то в сер. 19-го ст. крещённых Георгиями стали на великорусский манер звать Егорами, позже - Жорками, а про Юрку напрочь забыли.  Так что и Георгий, и Юрка воспринимались как греческие имена. Начиная с 1930=х гг. имя Юрий опять вернулось без влияния церкви, т.е. без привязки к Георгию. В апреле 1961 вышла директива всех мальчиков называть в честь Гагарина Юриями. Принудительно назвали и меня, вместо Александра. В это время моя бабуня по какой-то сельской причине поссорилась с кумой через улицу по имени Домка. Баба Домка в отместку назвала Юркой своего кабанчика.  В  те годы свинство днями ходило по улицам, барложилось в канавах. Вечерами бабка Домка громко звала кабанца по кличке. А традиционно поросят тогда звали Васька и Машка. Бабуне порядком надоело такое издевательство и она через улицу крикнула:"Ви нашо ж порося таким званієм назвали? Шоб нас кажин день дратувать?" - " А Юрка - це гречеське имня! А нашо ви дитину гречеським імням назвали?" - "А Домка  хіба не гречеське?!"

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

97

Re: Имена на просторах Украины

До одруження-Агафія, пізніше стала Агрипиною.

Thanks: etcetera20081

Share

98

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий,  начнем с того что греки Приазовья далеко не говорили на элинском наречии. И Георгиоса у них не было после переселения в Приазовье. Скорее всего не было и до переселения у урумов так точно, возможно какие то отголоски были у ромеев, которые говорили на более близком к элинскому. Но в основном все были Юриями, и как следствие они там в одном селе могут быть все Юрьевы.  Что правда бесфамильными на момент переселения были именно урумы или как их называют грекотатары, говорящие на тюркизированом диалекте.


Там при переселении были этносы разные, ну а греками записали всех подряд.

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"

99

Re: Имена на просторах Украины

Раз были Юрки, раз они были крещёнными, значит, их крестили Георгиями, поскольку РПЦ до последнего времени не крестила ни Юриями, ни Егорами. Егорами, если не ошибаюсь, и сейчас не крестит. А вот старообрядцы Георгия не признают, а только Егория. Как меня крестили -? Георгием, скорее всего. Сейчас Юриями крестит, но считает, что это вариант имени Георгий. Не знаю, как в Приазовье, а на Кубани и Черноморской губ. было несколько греческих церквей, подчиняющихся константинопольскому вселенскому патриарху, там уж точно только Георгиосами крестили. У ассирийцев разных конфессий - Геворгиз.
.................................
Но ведь ромейский яз. есть по сути диалект греческого или язык (наряду с понтийским) греческой группы.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

100

Re: Имена на просторах Украины

Мариненко пише:

До одруження-Агафія, пізніше стала Агрипиною.

До заміжжя була Гапкою, Гапкою і залишилася до смерті, але якийсь грамотій подумав, що Гапка й Горпина - все одно і записав Агріппіною.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: etcetera20081

Share

101

Re: Имена на просторах Украины

у мене дід згідно МК - Георгій, в радянських документах - Григорій.

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5
Thanks: etcetera20081

Share

102

Re: Имена на просторах Украины

У нас таке теж часто трапляється. Мій сусід дід Грицько, брат вищезгадуваного Дьомки-Демида-Дем'яна-Дементія мав двох дітей - син Георгиевич, а старша дочка - Григоровна. Ото такі "совєтські попи" грамотні були - вони думали, що Грицько, Григорій - це сковеркане "Георгій". Або так - моя мама в метриці Григоровна, а дядько - Григорьевич. Сват дідів Грицьків - в одних документах був Лукич, в інших - Лукьянович.... А недавно на таке натрапив - дійсно сміх і гріх - на кладовищі на хресті у однієї бабуньки, яку я ледь-ледь пам'ятаю було написано "Харитина", перегодом дивлюсь - чи то Килина, чи Ульяна. В голові проблиснуло:"Баба й тамечки перейменувалася". Потім вияснилося, що то онуки баб-свах поплутали іменами - яка з них Харитька була, а яка Килька.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balakyn1

Share

103

Re: Имена на просторах Украины

Vlad S. пише:

у мене дід згідно МК - Георгій, в радянських документах - Григорій.

А у меня и далеко до советских времен писали через раз то Георгий, то Григорий.

Thanks: kelme1

Share

104

Re: Имена на просторах Украины

Фарфма

Share

105 ( 23-12-2014 23:05:05 змінене Мариненко )

Re: Имена на просторах Украины

Ім'я- Мор/Моря. Його діти отримали прізвище Моренко.

Share

106

Re: Имена на просторах Украины

Такой вопрос

Могли ли детей Корнея писать с отчеством Корнилиев?
Во всех ревизиях есть только единственный Корней еще без детей, а через 20 лет в метриках чьи-то дети с отчеством Корнилиев-Корнилиева. Губерния Черниговская.

Thanks: kelme1

Share