1 ( 23-11-2014 19:12:09 змінене Arxivist )

Тема: Козацькі прізвища

У товаристві запорожців понад усе цінувалися сміливість, кмітливість, добре серце і, звичайно ж, почуття гумору, яким було пронизане все життя Січі. Відомий дослідник козацтва Дмитро Яворницький писав: «З природних якостей, властивих справжньому козакові, відзначались уміння майстерно розповідати, підмічати смішні риси в інших і передавати їх у жартівливому тоні».

Цією рисою запорозьких козаків частково пояснюються й дивні прізвиська, котрі вони давали новачкам, які приходили на Січ: Непийпиво, Лупиніс, Загубиколесо, Задерихвіст тощо. Людину малого зросту вони, жартуючи, називали Махинею, великого зросту — Малютою, шибеника — Святошею. Хто спалив курінь, той — Палій, а хто подібний на перепічку, той — Корж.

Запорожець умів посміятися з ворога, зі смерті, із самого себе, завжди охоче кепкував із товариша. І це був сміх вільної людини, бо, як відомо, раби й пригноблені не вельми охочі до сміху.

Дмитро Ів. Яворницький навів малий приклад. Але маємо що маємо. А які Ви знаєте козацькі прізвиська? Прошу долучатись до обговорення.

Фирфир

Share

2

Re: Козацькі прізвища

А чого їх згадувати, коли вони в реєстрах є? А ті, що наводить Яворницький, а також і всі реєстрові не можна назвати козацькими, бо вони могли виникнути де завгодно. Хоча деякі нюанси є.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

3

Re: Козацькі прізвища

Ярематойсамий пише:

А чого їх згадувати, коли вони в реєстрах є? А ті, що наводить Яворницький, а також і всі реєстрові не можна назвати козацькими, бо вони могли виникнути де завгодно. Хоча деякі нюанси є.

Всі безумовно не були власно козацькі, але типові прізвища часто робились на власний розсуд козаків.

Фирфир

Share

4

Re: Козацькі прізвища

kameristyiy пише:

Всі безумовно не були власно козацькі, але типові прізвища часто робились на власний розсуд козаків.

На мою думку, доречніше говорити не так про типові "козацькі прізвища", як про типові масиви прізвиськ - прізвищ. Поодинці Зікран, Консул, Майборода, Куліш, Супрун, Лебідь, Байбуз, Шило, Таран, Топчій мені нічого не кажуть, а от укупі ця десятка явно є козацькою і, скоріше, запорізькою. Хочу укласти невеличкий реєстр (250-300 одиниць) найпоширеніших, найзнаковіших "козацьких" прізвищ. З етнонімічних там будуть Лях, Волошин, Литвин, Москаль, Гур(д)жій, Арнаут, Турчин, Жмудин, Черкес, Кімлик, Швед, ? Чемерис, ? Кашуба, Сербин, Жидок, Грек... Що ще?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

5

Re: Козацькі прізвища

Ярематойсамий пише:
kameristyiy пише:

Всі безумовно не були власно козацькі, але типові прізвища часто робились на власний розсуд козаків.

Кімлик,...

А Кімлик звідки, не з нашої Кімлички бува?

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

6

Re: Козацькі прізвища

kukin пише:

Всі безумовно не були власно козацькі, але типові прізвища часто робились на власний розсуд козаків.

Кімлик,...

А Кімлик звідки, не з нашої Кімлички бува?

Ні, з нашої. Здається, тоді так не тільки калмиків, а й усіх монголоїдів називали. Для моєї бабуні "у тілівізорі" японці, китайці, в'єтнамці і навіть тутешні корейці були кімликами. Ну, ще нагаїв якось виділяли, бо то були люди Криму.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП, Balakyn2

Share

7

Re: Козацькі прізвища

borisovichi пише:
kukin пише:

А Кімлик звідки, не з нашої Кімлички бува?

А що можна сказати про населення. Чи залишились признаки калмицькі в наш час

особливо не придивлявся, а на загальному фоні району не виділяються якось

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

8

Re: Козацькі прізвища

На мою думку, доречніше говорити не так про типові "козацькі прізвища", як про типові масиви прізвиськ - прізвищ. Поодинці Зікран, Консул, Майборода, Куліш, Супрун, Лебідь, Байбуз, Шило, Таран, Топчій мені нічого не кажуть, а от укупі ця десятка явно є козацькою і, скоріше, запорізькою. Хочу укласти невеличкий реєстр (250-300 одиниць) найпоширеніших, найзнаковіших "козацьких" прізвищ. З етнонімічних там будуть Лях, Волошин, Литвин, Москаль, Гур(д)жій, Арнаут, Турчин, Жмудин, Черкес, Кімлик, Швед, ? Чемерис, ? Кашуба, Сербин, Жидок, Грек... Що ще?

Укупі ця десятка може бути й в якомусь поміщицькому селі.

Share

9

Re: Козацькі прізвища

AppS пише:

Укупі ця десятка може бути й в якомусь поміщицькому селі.

Після сер. 18 ст. у будь-якому не тільки поміщицькому, але й козацькому селі Подніпров'я щонайменше половини прізвищ на -енко.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

10

Re: Козацькі прізвища

Після сер. 18 ст. у будь-якому не тільки поміщицькому, але й козацькому селі Подніпров'я щонайменше половини прізвищ на -енко.

Це Ви до чого?

Share

11

Re: Козацькі прізвища

Хто тут хто тут мого Зікраня пригадав? smile

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"

12

Re: Козацькі прізвища

AppS пише:

Це Ви до чого?

До того, що непатронімічні прізвища-прізвиська характерні лише для запорожців (до 90%) та для кубанців-чорноморців (до 70%), а поза "козацькою ойкуменою" - на Львівщині та Закарпатті.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

13

Re: Козацькі прізвища

FazU пише:

Хто тут хто тут мого Зікраня пригадав? smile

Я насмілився...Але чухаю потилицю.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

14 ( 25-11-2014 22:16:50 змінене AppS )

Re: Козацькі прізвища

Ярематойсамий

До того, що непатронімічні прізвища-прізвиська характерні лише для запорожців (до 90%) та для кубанців-чорноморців (до 70%), а поза "козацькою ойкуменою" - на Львівщині та Закарпатті.

Ви не могли б розписати звідки Ви взяли відсотки для інших регіонів і які межі "козацької ойкумени" в Вашому розумінні?

Share

15

Re: Козацькі прізвища

Зікранів локалізовано на Сумщині вЧернечій слободі та на Кубані

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"

16

Re: Козацькі прізвища

FazU пише:

Зікранів локалізовано на Сумщині вЧернечій слободі та на Кубані

на півночі Сумщини зустрічаються назви річок Звань, Есмань. Можливо і Зікрань була та перейменували. Зікрань - німецький нагадує теж, але, щось непевне

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

17

Re: Козацькі прізвища

Є село на Київщині-Зікрачі.

Share

18

Re: Козацькі прізвища

Може щось зікранили

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

19

Re: Козацькі прізвища

Зікратий, -а, -е. Бѣлоглазый. Зікратий кінь. Черк. у. І на зікратого сам сівши, на штурм їх не веде, а мчить. Котл. Ен. V. 30. (словник Грінченко)

Share

20

Re: Козацькі прізвища

AppS пише:

Ярематойсамий

До того, що непатронімічні прізвища-прізвиська характерні лише для запорожців (до 90%) та для кубанців-чорноморців (до 70%), а поза "козацькою ойкуменою" - на Львівщині та Закарпатті.

Ви не могли б розписати звідки Ви взяли відсотки для інших регіонів і які межі "козацької ойкумени" в Вашому розумінні?

Відсотки даю не для регіонів, а для окремих груп - запорожців (реєстри 18 ст.) та чорноморців (списки різних куренів та станиць кінця 18-поч. 20 ст.). Там мало прізвищ на -енко, -ук, -ич. Звичайно, чітких меж у моєї "козацької ойкумени" немає. Подніпров'я та туди-сюди. Але "сюди" - аж над половину серед носіїв укр. прізвищ мають на -енко, а "туди" - ще більше на -ук. Крім Львівщини (найбільше на -ак) та Закарпаття. На Кубані рахуба приблизно така: серед перших чорноморців носіїв -енкових прізвищ були одиниці, серед підселення першої половини 19 ст. (переважно з козацьких сіл Подніпров'я та Слобожанщини) - 25-40%, з пізніших козацьких переселень - 35-50%, а серед некозацької людності кінця 19-поч.20 ст. 55-70% були з прізвищами на -енко. Отже, на початок 20 ст.у козаків колишніх чорноморських станиць носіїв прізвищ на -енко було по різних станицях від 25 до 45%, а в місті Катеринодар (некозаки-іногородні) - над 70 %!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП, Balakyn2

Share

21

Re: Козацькі прізвища

AppS пише:

Зікратий, -а, -е. Бѣлоглазый. Зікратий кінь. Черк. у. І на зікратого сам сівши, на штурм їх не веде, а мчить. Котл. Ен. V. 30. (словник Грінченко)

Якщо брати саме слово, то на білий колір там і літери нема. Зір+крат скоріше вказує на розмір- очі+великі. Великі білки "очкастого" коня просто створювали подобу білих очей.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

22

Re: Козацькі прізвища

Я ніяк не допетраю, що таке "белоглазий"? Що в очах має бути білим? Хіба що більма, але на більмастому коні далеко не помчиш. Може, спочатку було "зіркатий", з білими плямами навколо очей?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

23

Re: Козацькі прізвища

Ярематойсамий пише:

Може, спочатку було "зіркатий", з білими плямами навколо очей?

Якщо зіркатий, тоді більш схоже на "коня в яблоках". Кінське яблуко схоже на зірку?

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

24

Re: Козацькі прізвища

Самі Зікрані кажуть що то прізвище від того що який ся пращур підранив кабана, а кабан то зік. От і вийшло Зік-рань

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"

25

Re: Козацькі прізвища

FazU пише:

Самі Зікрані кажуть що то прізвище від того що який ся пращур підранив кабана, а кабан то зік. От і вийшло Зік-рань

Значить  били кабана точно "в глаз", щоб сало не псувати

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

26 ( 26-11-2014 14:08:00 змінене Ярематойсамий )

Re: Козацькі прізвища

Зірками, звьоздочками та лисинами називали білі плями тільки на голові, на лобі худоби, а яблуками (і то тіке в рос. мові) називали нечіткі плями-розводи на тулубі, здебільшого на стегнах коня, наприклад, орловського рисака). Вірю Грінченкові та Котляревському - першому, що слово вживалося у Черкас. пов., що то "белоглазьій", а другому - що хтось там помчав на зікратому коні. А от не зрозумію і не вірю, що хтось заглядав коневі або бикові у вічі - якого вони там кольору?! Отож моя версія, що "зікратий кінь" то кінь з білою шерстю навколо очей. А від цього недалеко й до "зіркатий". пише:
Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

27

Re: Козацькі прізвища

FazU пише:

а кабан то зік. От і вийшло Зік-рань

А "зік" що таке? "Ковік"?  Це так кабан зойкнув та відійшов до того світу?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

28

Re: Козацькі прізвища

Я не в курсі шо і як. Але Зікрані кажуть що зік то так кабан зветься

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"
Thanks: ГіП1

29

Re: Козацькі прізвища

borisovichi пише:

Козаки в Диканці мали багато прізвищ типу Андренко, Герасименко, Григоренко, Гриценко, Даниленко… увесь патрономічний ряд. Дід з козаків Василей Григориев Марченко іншого разу записан як Григоренко. Як виключення з так званим козацьким прізвищем був один Невгони Зайцов


А ось посполиті були Бухоник, Безпалий, Бережний, Божко, Бик, Бородай, Бублей, Бурак, Борщ, Бут…
На -енко майже немає, а якщо попадаються то або похідне з вище перелічених або з козаків записавшихся в подданство

Таке скрізь по Гетьманщині було. Ось у чому тутечки діло. У козацькі реєстри записували насамперед молодих хлопців та чоловіків, які - це дуже важливо! - жили у рідних містечках та селах при своїх родичах, із своїми батьками або десь поряд з ними. Мало хто з цих козаків міцно став на власні ноги, "увібрався в пір'ячко", як то кажуть. Отож, їх записувано парубоцькими патронімічними формами прізвищ на -енко, зрідка на -(ч)ук. Старі батьки були Лебідь, Ступак, Вага, Сушко, а синів записали - Лебеденко, Ступаченко, Важенко та Сущенко. Коли ж у батьків не було сталих прізвищ або хлопці вагалися, то писарчуки виводили прізвище від батькового імені (Кузьменко, Юрченко..), а подекуду й від материного. Моя фантазія. У містечку Н. біля управи сотні або ще якогось правління зібрали козаків і по черзі заводили "писатися".
Писар : Як називаєшся?
Козак: Петро!
Писар: А як вас на прізвище кличуть або як до цього твого батька писали?
Козак: Та тепер дурні люди Кальногузними дражнять, а знаю, що батька Буряком писали.
Писар: Еге! До Буряка ти ще не доріс, бо молодий і молоко на губах не обсохло, а записую тебе, дурня, Буряченком! Ступай собі геть та ще якогось загукуй!
Потім значна більшість десь після 40 років відкидала -енко, але більшість відіменних так і залишалися. Зверніть також увагу на те, що жінок записано всіх виключно жіночими формами прізвищ, а дівок - дівоцькими. На Запоріжжі, а пізніше у Чорноморському війську справа з утворенням прізвищ та їх записом дуже відрізнялася від Гетьманщини. Головна причина в тому, що одні жили в повному суспільстві, а другі замкнено, де не було батьків-дітей, жіноцтва тощо.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balakyn1

Share

30

Re: Козацькі прізвища

На мою думку досить цікава тема, бо багато прізвищ вже зникло з України,  а вони досить кумедні і дивні:

Баланда, Болиживіт, Вовкодавенко, Гей, Пукало, Сіроштан, Убийвол (-кінь, -собака)...

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

31

Re: Козацькі прізвища

Та ці, мабуть, ще десь виринають, а ось такі запорізькі прізвиська з реєстрів 18 ст., здається не стали прізвищами: Не те ходить (мабуть, картярський махляр), Качина біда (стріляв качок?), Стріляй-баба (стріляв пеліканів ?), Балуй кобилиць (кохався у конях, розводив їх?), Штикдацький ?, Переймичовник, Засрацький. По пам'яті, а там такого чимало.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП, Balakyn2

Share

32

Re: Козацькі прізвища

А Лихолай чи Войцицька це козацькі чи ні?

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

33

Re: Козацькі прізвища

kukin пише:

Войцицька

це схоже на полонізоване південно слов'янське прізвище Войчич.

Thanks: ГіП1

Share

34

Re: Козацькі прізвища

kukin пише:

А Лихолай чи Войцицька це козацькі чи ні?

Нє, таких не стрівав, тіке Лихолата та Свинцицьку

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

35

Re: Козацькі прізвища

Щодо козацьких прізвищ  та і про всі імена та прізвища я мислю так дорогі друзі.На сьогоднішній день дуже важко сказати по прізвищу  де він його одержав.Адже в 17 на початку 18 сторіччя у  людини за життя могло бути декілька імен, адже тоді йшло активне заселення Лівобережжя багато вело напівкочовий спосіб життя від однієї слободи до іншої.Мені здається не так просто буде вивести найпоширеніші імена на Січі вони наскільки різні що це неможливо просто.По прізвищу можно тільки щось думати...Треба ще сказати любі друзі що не така почесна ще й була скажемо на початку 18 ст і козацька служба.Багато від неї тікали з дорогою душею правдами і неправдами переходячи в посполитий клас....а прізвища то лишалися.І такі  ж прізвища надавалися і посполитим.Треба ще сказати,що наше населення по своїй сутності з початку 17 сторіччя і до його середини було все козаче освоювали ж землі з шаблею в руці.

Share