1 ( 12-11-2014 15:11:49 змінене D_i_V_a )

Тема: Имена на просторах Украины

Тема создана для обсуждения имен наших предков. Ваши находки и открытия.
Как оно было в прошлом? Какие имена были исконно русскими а что пришлым? Ян и Иван - это одно и тоже? Да и многое другое чего мы сегодня не знаем.

Share

947

Re: Имена на просторах Украины

Підкажіть, чи правильна логіка: Франиха - Франьо - Франциск? Чи може бути Фелікс?
Вперше зустрівся з можливими ознаками присутності серед предків поляків в документальний період, а з польськими іменами погано орієнтуюся.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

948 ( 17-01-2018 11:08:39 змінене Walentyna )

Re: Имена на просторах Украины

Balymba
в переписи 1897 Антон Францев, к сожалению на момент переписи отец умер,
а в МК записан сын Франца и Мариянны,
в записи о смерти Францишек (отец Антона).

другая семья – Франц Францев, 
скончался Франц Домбровский, оставил сыновей  Франциска,
дома называли отца Франц, а сына Франык.

Женское имя Францишка - Франя

однозначно не Феликс.
из переписи 1897 Круликовская Францишка Феликсова

Каминские, Домбровские, Перинские (Пержинские), Калетинские, Токарские, Духновские, Шмигержевские (Шмигеровские), Круликовские, Березницкие, Войновские
с.Юзефовка, Соколовка, Гребенки, Пологи, Янковка (Лопатынщина), Лосятын, Белая Церковь, Роток, Марьяновка
Киевская губ. Васильковский уезд

Share

949

Re: Имена на просторах Украины

Добрый день!Ищу инфу о своем деде и бабе
Чапский Василий Тимофеевич 1912г рожд с.Степановка,Близнюковский р-н Харьковской обл
Чапская(Максимова) Екатерина А? ?г.
а также все что связано с их родителями Чапскими и Максимовыми
они проживали в Константиновка Сталинской обл с 1930-1985(может раньше)
Заранее благодарю,
Виктор

Share

950

Re: Имена на просторах Украины

Balymba, Перша логіка б, начеб, правильна, але тут, поки не бачимо першого того "Франьо" чи "Фран", чи "Франко" - як він дійсно був хрещений та записаний, не можна того стверджувати. Могло статися таке. Польсько-католицьке "Франциск" та похідні від нього "Франьо", "Франєк" тощо були дуже поширені й відомі у РП всім верствам населення. Тому вони були "модні" й "культурні" і тому "Франями" й "Франками" могли називати хрещених такими греко-православними іменами: Євфросин, Євфрасій,  Африкан, Афродисій, Ферин, Фирмиліан, Фирмин, Фронтасій. Особливо привертає увагу останнє, здається, воно й є відповідником "Франциску".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

951 ( 16-01-2018 14:09:24 змінене Balymba )

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий Мова точно йде про римо-католиків, прізвище я вже знаю - Тирський. Але в документі немає імен батьків потрібної мені людини, замість цього в примітках зустрічаються прізвиська - Франишина, Франишин. Переглядаючи костельні метрики цього роду, на Ф я зустрів тільки Фелікса, то пробую зрозуміти чи може бути прізвисько пов'язане з цим іменем...

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

952

Re: Имена на просторах Украины

Balymba, Якщо "по-нормальному", то від Фелікс "Фран..." не утворюється, а якщо "не по-нормальному", то будь-що від будь-чого утворюється. Могло бути, що й від "Фелікс". Франьо було добре відомим ім'ям, а Фелікс - ні. Люди взяли та й утворили від канонічної маловідомої форми більш відому народню.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba, LG 7752

Share

953

Re: Имена на просторах Украины

Balymba, Знайшла запис в МК костелу на київщині
1885р народився Фелікс,
а в переписі 1897р. він записаний як Філько.

Каминские, Домбровские, Перинские (Пержинские), Калетинские, Токарские, Духновские, Шмигержевские (Шмигеровские), Круликовские, Березницкие, Войновские
с.Юзефовка, Соколовка, Гребенки, Пологи, Янковка (Лопатынщина), Лосятын, Белая Церковь, Роток, Марьяновка
Киевская губ. Васильковский уезд

Share

954

Re: Имена на просторах Украины

То знов на мій млин вода - хрестили багатьма різними іменами, але народних імен було менше. Філь, Філько може бути від Філимон, Філолог, Філарет,  ще багатьох на Філ-, а тепер бачимо, що й від Фелікс. Але Франьком його не додумалися зробити.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

955

Re: Имена на просторах Украины

Телей напевне від Пантелей? Чи можливі інші варіанти?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

956

Re: Имена на просторах Украины

Balymba, Власне, Пантелеймон. Ще може від Телесфор, Телетій, Протолеон (Протелей - Телей), Фалалей (Талалей-Телелей-Телей).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

957

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

Balymba, Власне, Пантелеймон. Ще може від Телесфор, Телетій, Протолеон (Протелей - Телей), Фалалей (Талалей-Телелей-Телей).

Якщо йде мозковий штурм, вносяться будь-які варіанти: наприклад Телесик, Івасик Телесик...

Share

958

Re: Имена на просторах Украины

LG 775,  Наведених Вами імен нема у святцях smile . Телесфор, Телетій та ін. наведені мною - є. Як ми вже переконалися, у метриках за три століття могло "вискочити" будь-яке рідкісне, про яке ми раніше й не чули. Що то є "мозковий штурм"?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

959

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:   Що то є "мозковий штурм"?
Коли для вирішення проблеми збирається певна група людей, які напрацьовують ідеї вирішення (не критикуючі один одного і вносячі ідеї навіть фантастичного характера)

Share

960

Re: Имена на просторах Украины

LG 775, Тобто, хочете сказати, що тут зібралася банда, яка людям заси*є мозги? Як я в даному разі можу критикувати п. Балимбу, коли він, знайшовши десь у документах ім'я "Телей" виказав слушну версію, що то може бути скорочене "Пантелей(мон)"? Але я "погрібся" ще у святцях і знайшов ще кілька рідкісних імен, від яких також могло утворитися "Телей". Як він чи хтось мене може критикувати, бо ми, з одного боку, переконалися, що в утворенні таких народних варіантів можливі круті віражі, а, з другого боку, точно не знаємо від чого воно походить. Версії вони й є версії! І нічо' тут фантастичного нема. Такий наш форумчанський класичний приклад - імена Луфарь, Лифер, Лифарь від канонічного Єлевферій. Або таке - більшість наших форумчан тільки тут дізналася, що раніше Галя - це канонічне Анна. Якщо маєте версії - давайте, а під'-юджувати - то не дуже красно.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

961 ( 17-01-2018 22:37:28 змінене ЛіліКо )

Re: Имена на просторах Украины

У мене був дід, бабин старший брат. Звали його Віхтон. Це було не вуличне прізвисько, а саме ім'я, бо в іншому випадку чемній дитині не дозволяли б називати його "дід Віхтон", та й дружина називала би по-іншому. Як же я здивувалась, коли дізналась, що церковне ім'я мого двоюрідного діда - Мефодій! До цих пір гадаю, яким чином він став Віхтоном? (Згадала: в селі був ще один Віхтон, і теж, як потім виявилось - Мефодій).

Share

962

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий         Якщо маєте версії - давайте, а під'-юджувати - то не дуже красно.
Видно день такий сьогодні, на яку тему не зайдеш, скрізь сварка... видно зірки так стали, негативно впливають.... нащо мені під'юджувати? не збагну... про мозковий штурм - це я взагалі про себе мав на увазі...
Телесик - казковий герой. Значить має історію не менше 500-600 років. Що за Телесик, як це розуміти? Можливо натяк на роботу із деревом (тесля, тесляр).... адже він народився із дерева... таким чином до ваших варіантів, (святки), додав свою версію - за професійною ознакою ( на чому не наполягаю, бо розумію, які заперечення можуть бути)
Якщо Вам здалося, що я під'юджую, значить я винен, тому що дав привід так думати... за це вибачаюся....

Thanks: Balymba1

Share

963

Re: Имена на просторах Украины

ЛіліКо, Могло таке бути: Мефодій - Мехтодій - Міхтодь - Міхтод - Міхтон - Віхтон.
............................LG 775,  Одна з версій - Телесик - "голячок" (від "телесний", "телеса")

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ЛіліКо1

Share

964

Re: Имена на просторах Украины

Сосипатр -1800 с.Блудше Козелецкий уезд

Может быть такое,что трансформировалось в Иосиф?

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

965

Re: Имена на просторах Украины

nfs79, Важко сказати

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: nfs791

Share

966

Re: Имена на просторах Украины

кто может подсказать: в одном документе записана как Прасковья, в последующих - как Параскева, ясно, что речь об одном и тоже человеке, но одно ли это имя?

Поиск предков в Херсонской губ.: Лапа, Лаппа, Кривошея, Бабенко, Стародуб, Твердоступ, Дубровинский; в Екатеринославской губ.: Белемеря (Беломеря), Дядькин, Балдинов, Вергелес, Вегеря, Магдычавский, Бабич, Милюк, Коваленко, Бойе, Бабаенко, Акольцев; в Волынской губ., с. Авратын: Шлапак, Переймибіда, Порохончук; в городах Пенза и Харьков, на Дальнем Востоке: Мутилин.

Share

967

Re: Имена на просторах Украины

kuks70, Не одне, а варіанти: Прасков'я - це російський народний вар. канонічного Параскева. Укр найбільш поширене - Параска.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kuks701

Share

968

Re: Имена на просторах Украины

LG 775 пише:

Balymba, Власне, Пантелеймон. Ще може від Телесфор, Телетій, Протолеон (Протелей - Телей), Фалалей (Талалей-Телелей-Телей).

Якщо йде мозковий штурм, вносяться будь-які варіанти: наприклад Телесик, Івасик Телесик...

щодо Телесика, то там все прозоро і за межами казки розширюватись по повноцінного імени причин немає:

Post's attachments

teles.png
teles.png 34.3 kb, 1 downloads since 2018-01-29 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

969

Re: Имена на просторах Украины

nfs79 пише:

Сосипатр -1800 с.Блудше Козелецкий уезд

Может быть такое,что трансформировалось в Иосиф?

Сосипатр - Сос(ій)/Зос(ій) - Йось - Йосип

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see
Thanks: nfs791

Share

970

Re: Имена на просторах Украины

Bragida, nfs79,  Якби мені дали "в зуби" того Сосипатра, то я б з нього зробив Патько, Сипатий, Сосько, Зось(ко), Патрусь, Патруш, Патрик й десь наостанок - Йосько та Йосип.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

971

Re: Имена на просторах Украины

Абрагам і Абрам одне і те ж чи різні імена? Здається Абрагам зустрічається у вірмен?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

972

Re: Имена на просторах Украины

Balymba, Так, це все одно, а у нас найбільше було Оврам. Плутати -б- й -в- нас "навчили" греки. У вірмен є Абрагам, є прізв. Абрагамян (рос. частіше Абраамян), але воно в них геть непопулярне. Справа, мабуть, в тому, що на ранніх стадіях Абрагам у них перейшло в Арам. Це найперша версія походження імені Арам: Имя Арам имеет несколько версий происхождения. Самая распространенная версия – это библейское происхождение имени, арамейское имя. В Библии Арам – это сын Сима, внук Ноя.. Отже, виходить близьке до Оврам. Вірменський іменник схильний до імен на Ар- ще тому, що по-вірменському "ара'" - друг, а також екзоетнонім "армяне, армені, ермені" (ендоетнонім - гай). Отже, популярне у всі часи ім'я Арам, хоч і походить від Абрагам, але вже на рівні сприйняття не пов'язується з біблійним ім'ям, а сприймається як щось "чисто вірменське". Приблизно як сприймалися у нас у старовину Мокрина й Наум.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba, LG 7752

Share

973

Re: Имена на просторах Украины

Сівши, вона вихваляє того, хто вразив її серце, і звертається до нього так: «Іване [Ivan], Федоре [Fedur], Дмитре [Demitre], Войтку [Woitek], Микито [Mitika]» і т. д., тобто, називає його одним із згаданих вище імен, які тут найбільш поширені.

Боплан, Опис України
litopys.org.ua/boplan/opys.htm#divch

Thanks: litar Л1

Share

974

Re: Имена на просторах Украины

Микито [Mitika]»
А хіба то "Микита"?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

975

Re: Имена на просторах Украины

Херсонский уезд, 1894 год

Исаiя


Иса́ия (Иса́йя, ивр. יְשַׁעְיָהוּ — Йешаяху — «Спасение, посланное (Богом) Яхве», Йешаяху сын Амоца) — один из библейских пророков, выходец из знатной еврейской священнической семьи, родился в Иерусалиме около 765 года до н. э. Пророчествовал на древнееврейском языке. Исаия примечателен, в первую очередь, своими пророчествами о Мессии.

Именины по православному календарю Исайя (в церковном написании также Исай) отмечает 27 января, 1 марта, 22 мая, 28 мая, 5 июня, 12 июня, 11 октября.

Thanks: litar Л1

Share

976

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

Микито [Mitika]»
А хіба то "Микита"?

Чомусь в українському варіанті Микита, хоча в тексті з паралельним перекладом 2004 року чітко видно саме Митика (див. малюнок). Чи то Боплан не розчув...

Post's attachments

Митика.jpg
Митика.jpg 93.36 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

977

Re: Имена на просторах Украины

Алёна, Зазвичай то було Ісай, в народі Сай (Саєнко), Сайко. У мене сусідка баба Настя (1914 р. нар.) була Ісаївна.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

978

Re: Имена на просторах Украины

Тільки тепер дізнався ім'я матері моєї однокласниці - Матіфа. Вперше дізнався про таке ім'я.

Share

979

Re: Имена на просторах Украины

1932 год Г-Польский р-н.
В одном документе имя написано Фалимей, в другом Хвалемей.
?

Post's attachments

Хвалемей.jpg
Хвалемей.jpg 93.47 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

980

Re: Имена на просторах Украины

litar Л, Думаю, що то Фалалей.
LG 775, Малфефа є, Манефа є, Матіфи не знайду.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: litar Л1

Share

981

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

Матіфи не знайду.

Не думаю, що це православне ім'я:
Искандарова Матифа Хупеевна
Родилась в 1928 г. Проживала: Башкирская АССР, Месягутовский кантон, Белокатайская Волость. Приговорена: в 1930 г. Приговор: раскулачена, выселена за пределы Башкирии.
lists.memo.ru/d14/f386.htm

А ще слово "матіфа" є тут: https://www.pealim.com/ru/dict/1197-lehatif/ (але це, здається, єврейська мова).

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.
Thanks: litar Л1

Share