1 ( 19-02-2018 20:03:51 змінене Ярематойсамий )

Тема: Вперше побачене ім'я

Пропоную на цій сторінці подавати імена, які ви вперше побачили в документах і які зараз добре відомі. Тобто, зафіксуємо період, коли вони увіходили "в моду". Маю на увазі такі: Валерій, Віктор, Анатолій, Вадим, В'ячеслав (та інші на -слав), Ігор, Олег, Світлана, Поліна, Галина і т.п. Тільки в документах!
ЛЮДМИЛА. Вперше зустрів у списку підселенців у ст-цю Саратовську 1906 р. у родині військового старшини Гукова Марка Авксентійовича. Дочці Людмилі було тоді 7 років. Очевидно, росіяни й городяни.
ВЕРА. У цьому ж списку  в цій родині. Дівчинка 1903 р.н.
ЛЮБОВЬ. У списку переселенців з Оренбурзького війська у ст-цю Абхазьку 1864 р.в родині Молявкіна Петра Івановича, його жінка. Роки не вказано.                                                                                     
МАЙЯ. У списку першопоселенців ст-ці Бакинської 1864 р. жінка Мащенка Михайла. Їй було 20 років, 1844 р.н.
НАДЕЖДА. У цьому ж списку в родині Бундюка Йосипа, його дочка 13 років, 1851 р.н.
............................................
Імена Вера, Надежда, Любовь (Любовія) встречаются в документах конца 18-19 вв.
............................................
ВАЛЕНТИНА - п. 671, 1886,
ГАЛИНА - П. 665, 1863, Канівщина
АНГЕЛИНА - п. 606, 1911, Херсонщина

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

527

Re: Вперше побачене ім'я

схоже Сосипатер
1850 рік у нашій Троїцькій зафіксовано

Post's attachments

Сосипатер.JPG
Сосипатер.JPG 33.55 kb, 1 downloads since 2017-09-25 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

528

Re: Вперше побачене ім'я

Не "схоже", а точно він, тільки у святцях "Сосипатр". І, бачите ж, хлопець був "незаконнорож.". Значить, правда, що попи давли рідкісні імена "неблагополушним" або як кару батькам. Таке ім'я знаю давно і, здається, попадав на нього, але отак в оригиналі бачу вперше. Тепер думаю, як його могло звати довкілля? "Сосипатром" точно не звало? А як? Версії - Патько, Сипатько, Сопатько, Сось (а від цього Сосенко), Зозь... Які ще думки будуть?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

529

Re: Вперше побачене ім'я

ГiП , а какого числа рождение и крещение совершено? Если ок. 28 апреля (день памяти Сосипатра), то как положено в традиции Церкви. А если нет, то Ярематойсамий прав!

Ищите и обрящете. (Мф 7, 7.)
Thanks: Алена1

Share

530

Re: Вперше побачене ім'я

сергей-гродовка пише:

ГiП , а какого числа рождение и крещение совершено? ... А если нет, то Ярематойсамий прав!

А якщо й 28.04, то Ятс все одно правий smile Бо він вище не договорив, що такі імена священники давали по правилах і по закону - у день святого чи мученика, але родичі могли попросити чи ще у якийсь спосіб дати інше ім'я. Й ото, коли щось було не так, панотець називав Сосипатром, Мельхиседеком або Пудом. А родичі переназивали Патрусем, Мельком або Пудьком. А якби всіх називали по святцях, то ми б бачили ці імена значно частіше - один з двох тисяч точно б був Сосипатр, а так їх десь утроє менше.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

531

Re: Вперше побачене ім'я

сергей-гродовка пише:

ГiП , а какого числа рождение и крещение совершено? Если ок. 28 апреля (день памяти Сосипатра), то как положено в традиции Церкви. А если нет, то Ярематойсамий прав!

21 апреля родился, 22 крестили

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

532

Re: Вперше побачене ім'я

Справа була, мабуть, так. Принесли хрещені батьки дитину хрестити. Батюшечко дума:"Еге, байстреня! Зараз я охрещу!" Й пробіг очима близькі дні й уздрів Сосипатра. Можливо, згори їх "накачували", що вони малий масив імен використовують, отож, треба якось було викручуватися.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

533

Re: Вперше побачене ім'я

Зустрів цікавий варіант - Марія Магдалина. щоправда самого запису про хрещення нема, але в третій чверті 19 століття в записах фігурує як мати, а на початку 19 - як бабуся. Найцікавіше, що в понад десятку записів ніде нема звичної приписки binom (тобто 2 імені). Виходить Марія Магдалина трактувалося як одне ім'я. Окремо часом зустрічається Магдалина - а народі Мадина.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

534 ( 27-09-2017 07:36:14 змінене Ярематойсамий )

Re: Вперше побачене ім'я

Balymba пише:

Виходить Марія Магдалина трактувалося як одне ім'я.

А воно по-нормальному так і мало б бути, бо Магдалина - то додаток, конкретизація Марії, а не самостійне ім'я. Православні церкви не хрестять ім'ям Магдалина, бо, по суті, його й не було, а її звали Марія. У святцях РПЦ Магдалини нема, а Марія Магдалина поминається двічі. Практики католицької церкви не знаю, але Магдалена, Магда - поширені імена. Знаю двох Магдалин, грекинь, і там щось було, коли хрестили малу (на честь баби). І, здається, хрестили Марією, а батьки записали Магдалиною. А як бабця (1930-х рр. народж.) вийшла Магдалиною - хтозна? Мабуть, через безладдя тих часів. Настільки знаю, ще жоден з нас самостійної Магдалини у записах не бачив (на "православних теренах"). І, мабуть, під польським впливом батьки просили охрестити Магдаленою чи Магдалиною, а священник не міг того зробити, хрестив Марією, а записав отак. А вони її звали Магдалиною. А інші теж так хрестили, а, махнувши рукою, записували без "Марія".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

535

Re: Вперше побачене ім'я

Максим Трифильев - это ж какое имя, Трифилий?

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

536

Re: Вперше побачене ім'я

litar Л.  Трифилий - греческое имя (клевер, трилистник). 
Святитель Трифиллий, первый епископ Левкуссии Кипрской. Почитается в православной и католической церквях в лике святителей. День памяти 13 и 26 июня.


Монах-старовер Трифилий.        1660-е г.г. монах Симонова монастыря (Москва). Был противником реформ патриарха Никона. За раскольничество был заключен в Кирилло-Белозерский монастырь.

Share

537

Re: Вперше побачене ім'я

Ярематойсамий пише:

.... А родичі переназивали ..... А якби всіх називали по святцях, то ми б бачили ці імена значно частіше - один з двох тисяч точно б був Сосипатр, а так їх десь утроє менше.

Трохи погортав, що є під рукою, виходить, що Сосипатер може і не «незаконнорожденный». В сповідках 1849-го його мати разом з чоловіком записана, а Сосипатер народився у квітні 1850-го. Далі є 1854-й, де мати Сосипатера – «жена находящегося в бегах…», а Сисипатер вже – Порфирій.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

538 ( 10-10-2017 00:20:10 змінене kuks70 )

Re: Вперше побачене ім'я

мне первый раз такие попались:    
Моркурій (вероятно от Меркурия, может описка) http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 05#p157105
и Харіесса http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 06#p157106

Поиск предков в Херсонской губ.: Лапа, Лаппа, Кривошея, Бабенко, Стародуб, Твердоступ, Дубровинский; в Екатеринославской губ.: Белемеря (Беломеря), Дядькин, Балдинов, Вергелес, Вегеря, Магдычавский, Бабич, Милюк, Коваленко, Бойе, Бабаенко, Акольцев; в Волынской губ., с. Авратын: Шлапак, Переймибіда, Порохончук; в городах Пенза и Харьков, на Дальнем Востоке: Мутилин.

Share

539

Re: Вперше побачене ім'я

ХАРИЕССА.   Приятная (греч.).
23 (10) марта и 29 (16) апреля - мученица Xариесса.

ХАРИСА.   Вариант имени Хариесса.
10 февраля (28 января) - мученица Xариса.
......................
Я теж вперше таке чую. Але у святцях є аж у двох варіантах. А от народну форму Харися десь чув, але думав, що то Харитина, Харита. І, мабуть, вони, всі ці імена, на рівні Харисі зливалися-перетиналися.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

540

Re: Вперше побачене ім'я

В наших краях встретила впервые - Зотик.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

541

Re: Вперше побачене ім'я

У нас це було рідкісне, але відоме ім'я. Ізот, Зот, Зонь, Зось, Зонько, Зосько.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

542

Re: Вперше побачене ім'я

1898, Херсонский уезд

Глафира

Глафира (с греч.—«изящная, стройная; утонченная, искусная, гладкая») — женское имя греческого происхождения. Коротко - Глаша, Глашенька, Фира .

Святая Глафира Амасийская — дева, мученица, обезглавлена за веру Христову в 322 г., 9 мая (26 апреля)

Share

543 ( 13-10-2017 20:35:39 змінене nfs79 )

Re: Вперше побачене ім'я

Надежда,Зоя - 1781 г( с.Чемер Черниговской губ)

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

544

Re: Вперше побачене ім'я

Таку давню Зойку/Зоську ще не бачив.
Глафіру надибував, але рідко. Гланька, Ланька, Гласька, Глашка, Гашка, можливо, Галька.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

545

Re: Вперше побачене ім'я

Клеопатра Васильевна, дочь священника 1893 г.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

546

Re: Вперше побачене ім'я

У моєї матері однокласниця була Клеопатра, царство їм небесне. Звали вони її Пата, Патка. І так у списках у 19 ст. бачив.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

547

Re: Вперше побачене ім'я

Ярематойсамий пише:

А вони її звали Магдалиною.

В Осипа Маковея є гумористичне оповідання про трьох студентів-земляків, які вчилися на вчителів у Коломиї чи Станіславові, та про їхніх "репаних" сільських батьків. Один з хлопців написав додому листа про студентське життя-буття й дописав, що Михайло кохається з мандоліною, добре вже грає, скрізь з нею ходить і навіть спить з нею. Батько прочитав і в корчмі "між своїми" сказав про листа, що син добре вчиться, а Н-ів Михайло пропав - тягається з якоюсь міською потіпухою Магдалиною і навіть вже спить з нею. Дійшло до Н. Батько не гаючись поїхав рятувати сина - вибивати йому з голови Магдалину... І так далі. Це я до того, що галицьким селянам було добре відоме ім'я Магдалина.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

548

Re: Вперше побачене ім'я

Маргалина Алексеевна, дочь протопопа. 1780г. Екатеринослав.

Share

549

Re: Вперше побачене ім'я

sv17, ?? З близького є тільки МАРГАРИТА й МАРИАМНА. Не могли Мариамна як Маргалина прочитати?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: SV171

Share

550

Re: Вперше побачене ім'я

Ярематойсамий.Алексей Демьянов сын Хандалеев,
Жена его Елена Мойсеева,
дети их: Марфа, Павел, Маргалина.

Share

551

Re: Вперше побачене ім'я

Може, жіноче до Маркеллін, а, скоріше, Маргарита перероблена.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

552

Re: Вперше побачене ім'я

Рима
http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 53#p157753

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

553

Re: Вперше побачене ім'я

А хто то був - хлопчик чи дівча? Взагалі, це, як й Інна, чоловіче ім'я. У нас воно стало чисто жіночим. Його люблять народи Північно-Західного Кавказу. По-черкеському - Рім (також Роз, Свєт, Діан). Дівчата. Спалах Рімок був з 1925 по 1965. Потім вони майже зникли.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: litar Л, SV172

Share

554

Re: Вперше побачене ім'я

Ярематойсамий,
Дівчинка.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

555

Re: Вперше побачене ім'я

Всьо ясно - попи самі й пантеличили людей. Ще й з помилками писали.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

556

Re: Вперше побачене ім'я

Лариса год рожд.1889,с Парутино Николаевская область,у очаковского купца

Thanks: litar Л1

Share

557

Re: Вперше побачене ім'я

Иуда Иванов Иванов женился в 1903 г.с.Корениха,Николаевская область.

Share

558

Re: Вперше побачене ім'я

Ярематойсамий, оставлю пока здесь, некоторые имена явно были и раньше.
Если что, исправьте по возможности.
Спасибо!

1918:
Аркадий
Святослав
Станислав
Раиса
Зоя
Лидия
Леонид
Олег
Антонина
Виталий
Виктор
Апполинария

Аполлина́рия (от лат. Apollinaris — Аполлонова) — женское имя древнеримского происхождения. Происходит от притяжательного прилагательного, относящегося к имени греческого бога Аполлона. Женская форма мужского имени Аполлинарий.
В русском языке распространены разговорная форма этого имени — Поли́на и просторечная Полинария.
Производные формы: Аполлинарка, Аполя, Поля, Полина, Полюня, Полюша, Поляна, Лина, Апа

Share

559

Re: Вперше побачене ім'я

Я не натрапляв у 19 ст. на Станіслав, Святослав і Олег. Аполінаріями російські батюшки у всю душу зараз Полін христять. Антонін багато було. У першій пол. 20 ст. багато з них на Нін самі себе перехрестили. Ми вже про це говорили.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

560

Re: Вперше побачене ім'я

Larisa45,  Що Лариси у 19 ст.  були, ми знаємо хоча б по Лесі Українці, вона ж Лариса Косач. Напевно ж, прості люди, якщо дівчину так охрестили, "перехрещували" її. Йуди також були, бо є прізв. Юденко, Юдин, Юденич; можливо, Ядута теж від Юда (Юдута). Уже раніше ми говорили, що український селянин Йуда Кошман, який на межі 19 й 20 ст. на биках привіз саджанці чаю з Батума у Солохаул (під Сочі-Дагомисом), чи то сам себе перехрестив, чи так совєтські писателі його переназвали - був відомий як Іов (Йов). Бо низзя отцеві русского чаю зватися Іудою.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

561

Re: Вперше побачене ім'я

В русском языке распространены разговорная форма этого имени — Поли́на и просторечная Полинария.
Воно, може, й так, особливо, тепер, але дуже сумнівно, що саме Аполінарія "народила" в Росії Поліну, досить поширене ім'я з поч. 20 ст. До цього часу більшість російських ономастів схилялися до думки, що це запозичення від французів (Полін), яке було дуже модним у верхах, в аристократів та інтелегенції. Фр. Полін - це наше Павлина (жін. від Павел/Павло). У першій пол. 20 ст. Полінами стали звати більшість хрещених Пелагіями. Потім стали з'являтися паспортні Полінами. Потім стали хрестити їх Аполлинариями. Історія близька до Анна-Ганна-Галя-Галина.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share