1

Тема: Груба

Груба - легка пічка для вигріву житла й частково для готування їжі. За що так могли прозвати людину? Можливо, то був пічник або то був парубок з гарячим тілом, "як груба".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

2

Re: Груба

взагалі-то грубий ~ товстий. (на Вінничині, напр.)

Thanks: Алена1

Share

3

Re: Груба

Але прізв. Груба (Петро Груба), а не Грубий

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

4 ( 30-01-2015 10:33:35 змінене Bragida )

Re: Груба

як варіант від гребувати

ГРЕБУВАТИ, ую, уєш і ГРЕБАТИ, аю, аєш,
недок., ким, чим.
..
2. Ставитися до кого-, чого-небудь зневажливо,
гордовито, без поваги
, нехтувати когось, щось. [Варка:]
Перш ви гребували нами, а тепер наша черга (Марко Кропивницький,
II, 1958, 204); — Як, — гримнув чоловік, заскреготівши
зубами, — ти гребаєш моєю рукою, моїм товариством?
(Олекса Стороженко, I, 1957, 338); — Не всі ще, значить, гребують
нашим ремеслом, не перевелося чабанське поріддя!..
(Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 108).

але не наполягаю

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see
Thanks: Алена1

Share

5

Re: Груба

У сучасній Україні більще як півтори тисячі осіб на прізвище Груба www.nomer.org/allukraina/lastNam … ber_0.html !

А ще такі:

ГРУБА-ВОЛОДЫК
ГРУБАК
ГРУБАЛЬСКИЙ
ГРУБАНЬ
ГРУБАР
ГРУБАРЕВ
ГРУБАРЬ
ГРУБАСЬ
ГРУБАСЮК
ГРУБАЧ
ГРУБАШ
ГРУБАЩУК
ГРУБАЯ

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

6

Re: Груба

ГРУБА Василь Іванович,
1902, с. Новогупалівка Вільнянського р-ну Запорізької обл, німець. Член к-спу ім. Бульонного. Заарештований 29.01.38 р. Звинувачення: антирадянська діяльність. НКВС і Прокурором СРСР 31.05.38 р. засуджений до 10 р. позбавлення волі. Реабілітований у 1989 р.   2т

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

7

Re: Груба

Ярематойсамий пише:

Груба - легка пічка для вигріву житла й частково для готування їжі. За що так могли прозвати людину? Можливо, то був пічник або то був парубок з гарячим тілом, "як груба".

Взагалі-то груба призначена виключно для обігріву житла. А всякі "извращения" - то вже не від німців, а від лукавого... big_smile

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

8

Re: Груба

Хай я буду "лукавим". smile Дійсно, всі оті чисто обогрівні, буржуйки й т.п. у нас називають "груба, грубка". Ось чому я сказав "частково для готування їжі". Раніше їжу готували в печах, які називали "руська, варна", тобто, яку добре витоплювали, відсовували жар убік, а туди ставляли горщки, чавуни або саджали хліб, пироги, ковбаси тощо. Коли промисловість почала випускати чавунні плити під чавуни, почали робити оце, що по-російському зветься переважно "печь". У нас це піччю не називалося і не називається майже й зараз. Їх стали називати й груба, й плита. Грубою у нас ще називають гарячі стіни, що нагріваються такими плитами - "До груби у шубі притулилася та й припалила її". А таке саме на подвір'ї називали "кабиця" або "плита".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

9

Re: Груба

Чому я згадав про "лукавого"? То не про когось конкретно, а про спроби скомпонувати "німецьку" грубу для опалення і піч для приготування їжі.
Колись Ваша "руська, варна" називалася "бита піч" від способу побудови - заміс із глини "били", тобто пресували. Піч із плитою називалась "німецькою".

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

10

Re: Груба

У нас плити з'явилися дуже пізно. Можливо, й від німців у часи окупації. Недавно у горах на німецьких позиціях я знайшов чавунну широку плиту. Щойно проконсультувався. Коли пішла "мода" на ці плити десь у 1940-50-х рр., то їх добудовували до печей і попервах на них майже нічого не готували, хіба що гріли воду. Тому, мабуть, їх і назвали грубами. Оце вже я пам'ятаю, але вже помалу стали варити їжу й на них. Потім розламали піч, але бабуня не вони б були, примусили у кухні біля нової хати зробити їм піч, бо з духовки вони ні хліба, ні пирога не визнавали.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

11

Re: Груба

"Німецька" піч - це цілий комплекс, який включає плиту для варки, піч для хліба, духовку (т.з. "братрура"), котел для підігріву води, а також місця для просушування дров, взуття і т.д.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

12

Re: Груба

У нас були великі запічки. Там лежали сухарі, цукор. Я малим лазив на піч - спочатку на табурет зі сходинкою (для мене зробили), потім на запічок, а там ще стільчик стояв, з нього вилазив на піч. Часто й спали з мамою там.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

13

Re: Груба

Balymba пише:


Колись Ваша "руська, варна" називалася "бита піч" від способу побудови - заміс із глини "били", тобто пресували.

Ні, я такого не чув. У нас печі робили раніше з сирої цегли. Моя прабаба з малими тоді моїми матір'ю та дядьком у глинищі робили цю цеглу, сушили, а потім продавали. Потім у радгоспі побудували цегельню й стали класти печі з обпаленої.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

14

Re: Груба

24-25.05.1899 год
   Никита
Александровский мещанин Иван Иванов ГРУБА католического вероисповедания, жена Иулиания Емельянова, православная.
   ДАЗО.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.
Thanks: Алена1

Share

15

Re: Груба

Груба Григорій Юхимович, 1920 року народження, с. Єлисеївка Андріївського району Донецької області, українець, освіта 8 класів, безпартійний. Проживав: м. Долина Станіславської (Івано-Франківської) області. Начальник вузькоколійної залізниці лісопромкомбінату. Заарештований 14 травня 1950 року. Засуджений військовим трибуналом військ МВС Запорізької області на 25 років ВТТ з позбавленням прав на 5 років та конфіскацією майна. Реабілітований у 1955 році.

Реабілітовані історією. Донецька область. Книга третя.

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.
Thanks: Алена1

Share

16

Re: Груба

23.01.1905 год
села Н-Гупаловки госуд. крестьянин Феодор Трофимов Цокур. 24, 1-1 брак
Дочь Прускоподданого Евфимия Иванова Груба. 19, 1-й
ДАЗО.  Р - 5591, оп. 3, спр. 314

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.
Thanks: Алена1

Share

17 ( 09-01-2021 22:12:13 змінене alga )

Re: Груба

Груба Андрей Филлипов (18.9.1864 года рожд.) Крещ. 19.9.64 в Троиц. ц-ви , его жена - Феодосья Артемьева *1872, умерла в 1933 от голода. Жили в с.Поповка (ныне Смирново) Куйбышевского (ныне Бильмакского) района Запорожской области.
12 детей. Александра *1902, Григорий *1903, стрелок в ВОВ 20.8.41-+11.41, Степан *1904, стрелок в ВОВ 19.8.41-+8.43, Иван +ВОВ, Прасковья (Поля) *12.5.1912, Мария *1914, Ольга *1918.Из Запорожского архива получен ответ по МК-1914 ц-вь св.Николая с.Попивка Бердянс. пов. Тавр. губ. Р-5593-3-439 л15. о рождении Марии.
и: Перепись 1917г: 254-1-9 л1478: Дочь *1894, Дочь*1899, Сын *1900, Сын *1903, Дочь *1909, Дочь *1911, Дочь *1914.Родители Андрея: Филлип Симеонов Груба и Марина Саввина.


Искала по Книгам Памяти Голодомора, но нет информции по Груба Афанасии и Андрею в с.Поповка.

Share