1,786

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Balakyn, А -т- звідки?

Я не кажу. що це правильний варіант, лише пропоную альтернативи, які можуть допомогти.

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

1,787

Re: Походження українських прізвищ

Чомусь при прізвищі Вірастюк мені приходить на думку "фірас", хоча можливо і ім'я Фіраса - родоначальника фракійців...

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: kbg_dnepr1

Share

1,788

Re: Походження українських прізвищ

Хто що думає з приводу походження прізвища Цвітоха?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,789 ( 12-09-2017 12:38:48 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

Цветоха - 4
Цвитоха - 38
Светоха - 2
Святоха - 292

імовірно - спотворення останнього

також є село на однойменній річці, згадки від 1520 року
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0 … %BB%D0%BE)

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,790

Re: Походження українських прізвищ

Bragida, Так! Я саме про це й думав, але в мене нема баз під рукою і прізв. Святоха не чув. Не думав, що такі приголомшуючі й переконливі цифри виринуть. Дякую за викладку!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,791

Re: Походження українських прізвищ

Ще один + до думки п. Яреми про походження прізвищ від імен: вдалося встановити, що прізвище Сабат, всього-навсього ім'я Сава латиною.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,792

Re: Походження українських прізвищ

Т.В. пише:

  Вельможко - младший, сын, уменьшительное от "Вельма".

Возможно Вы правы, встретилась такая фамилия в 1823 год.
Но один раз.

Post's attachments

1 Вельма.jpg
1 Вельма.jpg 72.79 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

1,793

Re: Походження українських прізвищ

litar Л, очень возможно, что это ошибочная версия. Фамилия Вельма  распространена в с.Великий Бурлук и вообще в Харьковской обл, в восточных и западных областях, но всего 487 чел.   ridni.org/karta/%D0%92%D0%B5%D0% … %B0?type=1
  А Вельможко только в Запорожье. Это какая-то уникальная фамилия. Ее происхождение может быть совсем другое. Может, пан Ярема что-то интересное скажет.

Share

1,794

Re: Походження українських прізвищ

Balymba, Думаю, що Сабат - то таки не Сава, а Сав(в)атій. Вони всі на Сав- змішувалися й плуталися (Сава, Саватій, Савин, Савел, Саверій, Савініан).
.........................
litar Л, Т.В. Не зовсім зрозумів, про що ви там (Вельма-Вельможко)?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

1,795

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий, когда-то, давно-давно, Лариса хотела выяснить происхождение фамилии Вельможко. Тогда у меня в голове были фамилии Великого Бурлука (в т.ч. Вельма) и поэтому предположила, что Вельможка - производное от Вельмы. Сейчас я не стала бы такого утверждать, вообще, это весьма-весьма сомнительная версия. Уменьшительное от Вельмы было бы Вельменко?
А что Вы думаете о происхождении фамилии Вельможко?

Share

1,796

Re: Походження українських прізвищ

Думаю, що Вельможко від вельможа, а Вельма - від Вельямін-Веніамін.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: litar Л1

Share

1,797

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий, о происхождении фамилии Вельма есть еще и такая версия:

Фамилия Вельма ведет свое начало от прозвища Вельма. Прозвище Вельма, предположительно, происходит от украинского прилагательного «вельмий» - «великий». Скорее всего, такое прозвище принадлежало человеку богатырского телосложения.

Вполне вероятно, что именование Вельма могло представлять собой и языческое имя. В старину существовал ряд личных имен, отражавших качества, проявления которых родители хотели бы увидеть в своем ребенке. К таким именам, очевидно, относится и имя Вельма. Родители могли так назвать своего ребенка в надежде, что он вырастет крепким, сильным человеком.

В украинском и белорусском языках мирское имя или прозвище могло превратиться в родовое именование без оформления каким-либо суффиксом. По этой модели и образовалось фамилия Вельма.

www.ufolog.ru/names/order/%D0%92 … 0%BC%D0%B0

Thanks: litar Л, О.І.2

Share

1,798

Re: Походження українських прізвищ

Може десь на діалектному рівні й відбулося таке. Але відбувався ще процес засвоєння грецьких імен шляхом переосмислення: Наум - на ум; Мефодій - Нехводій - Нехода - не ходити і Нехуда - не худий; Трифіллій - Трухіль - трухлявий і Трипілій - Триполець - три поля і Терпило - Терпелець - терпіти. Те ж саме могло статися і з Веніамін - Веньямін - Вельямін - Вельма - вельми(й). Ну й, класичний приклад Венедикт - Венедик - Ведмеди'к - ведме'дик. Що я не прибічник так званих "язичницьких" версій, оберегових імен і т.п., думаю, вже знаєте. Мало вірю у те, що прізвиська й язичницькі імена давали батьки (щоб оберегти, наприклад). Їх давала переважно тодішня "громадськість".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,799

Re: Походження українських прізвищ

Вельможко може бути зменшувальним від Вельма, тільки треба писати "Вельмошко" (Осташко, Івашко, Отрошко, Степашко тощо). Відбулася переетимологізація на "вельможа" і з'явилося -ж-.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: litar Л, Bragida2

Share

1,800

Re: Походження українських прізвищ

В самом раннем известном документе - РС 1816 года - Вельможка.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

1,801

Re: Походження українських прізвищ

litar Л, "Очень важная особа", короче. smile Так, багато прізвищ з -ка протягом 19 - 20 ст. стали писати з -ко. Така тенденція була. Класика - Гречко.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: litar Л1

Share

1,802

Re: Походження українських прізвищ

то що, Гречко справді не від грецького народу, а від рослини?

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,803

Re: Походження українських прізвищ

Bragida, Ви пошуткували чи серйозно? Більшість Гречко - від Гречка. Відомого радянського маршала навіть наголос не міняли. Не виключено, що є й первісні Гречко', хоч від "грек", хоч від "г'речний".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,804

Re: Походження українських прізвищ

я бачив вашу дискусію 2012 року на ВГД
Гречко - в старіших записах Гречка
Хвойко - Хвойка
Лукашенко - Лукашенка
тому і Хвойко і Лукашенко - насправді прізвища жіночого роду  lol

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,805

Re: Походження українських прізвищ

Лукашенко тут зовсім не в тему. Мабуть, Ви мене з кимось поплутали. Йдеться про прізвища на ненаголошені -ка, -ко без -ен- типу Ручка, Чайка, Білоніжка, Билинка, Падалка, які в більшості спочатку вимовлялися з -ка. І це дійсно прізвища жіночого роду. Винятків з ненаголошеним -ко спочатку було небагато - класичний - Бо'йко (хоч може бути й Бойка), більше імена - Гара'сько, Макси'мко, Заха'рко й т.п. Гречко хоч і стали частково писати з -о, але наголос не помінявся і більшість так і вимовляють "Гре'чка". Хоч деякі носії на новому місці можуть вимагати говорити "Гречко'". А там, де його знають з діда-прадіда, вимовлятимуть по-старому. Це ж стосується і Хвойка/Хвойко, але десь від початку могло бути Хвойко'. А що я там і де казав?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,806

Re: Походження українських прізвищ

Cubaneanu 22 декабря 2012 23:43 пише:

В списке Унбегауна Головко, Редько,Зайко, Жилко лишние точно, т.к. здесь ударение чётко в конце. Это он думал, что головка, редька, зайка и жилка. что ли? Судя по распространённости, Редько - это изменённое Радько, Родько (Радывон, Родион). Но возможно и от Редька, и я в это поверю, если мне кто-то покажет документы с изобилием этого прозвища (как Гречка, например). А Соломко тоже не от "солома", а от "Соломон" или даже "Соломия".

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,807

Re: Походження українських прізвищ

Bragida, Се моє! Про Лукашенка я такого не казав, а казав, що, якщо в російську мову потрапило б Лукашенка, то це б сприймалося, як прізвище жіночого роду. У 19 ст. українські прізвища на -енко відмінювали начеб вони кінчаються на -енка, жіночого роду - Шевченки, Шевченкой, Шевченке...

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: luvi1

Share

1,808

Re: Походження українських прізвищ

Бехало, а не міг носій прізвища мати мітку як у Горбачова від бешихи(бишихи)

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

1,809

Re: Походження українських прізвищ

ГіП, ?? Хто такий Бехало?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,810 ( 01-10-2017 10:42:25 змінене ГіП )

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

ГіП, ?? Хто такий Бехало?

так Каленик Калина Бехало, не чули про такого big_smile
один син його став Калениченком, два - Лобушками, а решта залишились - Бехалами.

Post's attachments

Бехало.JPG
Бехало.JPG 51.61 kb, 2 downloads since 2017-09-30 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

1,811

Re: Походження українських прізвищ

ГіП, Бачу Калину, а Каленика не бачу. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

1,812

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

ГіП, Бачу Калину, а Каленика не бачу. smile

я вже виправив Каленика на Калину, а Бехало то нікуди не поділось

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: О.І.1

Share

1,813 ( 01-10-2017 12:33:22 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

ГіП пише:

Бехало, а не міг носій прізвища мати мітку як у Горбачова від бешихи(бишихи)

Більшість прізвищ на -ало від дієслів
Бухкало 115
Штокало 753
Бекало 229
Гакало 462
Тупало 562
Гупало 3095

за Грінченком бехати = бухкати
hrinchenko.com/slovar/znachenie- … show_point

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,814

Re: Походження українських прізвищ

Бе'хать, бе'хкать, бе'хнуть - у нас ці слова до останнього часу "україномовлення" були в активному лексиконі. Ще:
Гуцало
Сипало
Кидало
Гримало

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,815

Re: Походження українських прізвищ

Репало
Трепало
Буфало

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,816 ( 02-10-2017 07:48:06 змінене ГіП )

Re: Походження українських прізвищ

до Бехала питань немає, зрозуміло і те, що один із Іванів Калиновичів з Бехаленка перетворився на Калініченка. А от чому два Калиновичі(підстарший і один з менших)стали Лобушками?

Post's attachments

Лобушка.JPG
Лобушка.JPG 16.08 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

1,817

Re: Походження українських прізвищ

ГіП, Елементарно. Тоді ще прізвища не "устаканилися", їх з різних причин міняли. Можливо, їх всіх Лобушками дражнили, а, мо', тільки двох братів (лобасті були або ще щось), ото й записали Лобушками. Може, вони удвох погризлися з іншими братами та й просили їх по-иншому записати, щоб ніхто й не знав, що вони одного роду. А тут тобі якийсь ГіП у 21 ст. та й докопався, що вони брати і бідкається тепер їхньою бідою. smile А мені більш інтересно, що батько був Калина, а сини Калиниченки - так, нібито його звали Каленик або Калиник. Ото й думай тепер, чи то його тільки так писар написав - Калина, а насправді люди його звали Калеником, чи то знали, що Калина - це майже той Каленик й прізвища парубкам зробили "Калиниченко". Ми бачимо у записах "Калина", але де Калиненки. От зараз ми бачимо Калину, а прізвище від нього не Калиненко. Висновок - його таки звали Каленик, а лиш записали Калиною. Звичайно, не можна заперечувати, що й Калини були, але це знов підтверджує, що іменник старих документів не відображує істинного народного іменника, а заразом і церковного.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

1,818

Re: Походження українських прізвищ

у 1749 сини були ще Калинниковы, а 1769 вже -Калениковы

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

1,819 ( 03-10-2017 05:35:06 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

ГіП, Виходячи з усього сказаного, з більшою вірогідністю він був Каленик, з меншою - Калина, і майже з нульовою - Калиник. А записи імен та прізвищ від них більше всього залежали від особистості писаря, і ніякі записи не можна сприймати за "чисту монету". Хіба що в записах про народження та хрещення грамотний піп писав правильні канонічні імена, а вже в записах інших навіть у того ж священника йшов збій, бо часом йому доводилося мерекувати над народними варіантами імен людей, яких він не хрестив (як писати Груньку, Гальку чи Ївка?) і часом самі носії не знали своїх церковних імен, а тим паче ще менше знали про це молодші родичі. Один писар записав по-церковному "Калинников", інший - по-народному "Калеников". Або й перший вирішив ближче до народного написати.
....................
По секрету. Це я так розпікаюся вже не вперше про тих Калеників-Калин-Калиниченків на знак подяки колишньому прокурору Туапсе й Туапс. р-ну Калиниченкові, що він мене справедливо "одмазав" від джубгинських ментів, які пробували запустити руку у мою кишеню та й ще лякали 15-ма сутками. Облизалися! smile  Бо більше з мене нічого узять. Давно це було... Всім доброго ранку!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,820

Re: Походження українських прізвищ

Панове, хто має думки щодо прізвища рос. Подуремя, Подуремы? Село Хижки' Конотопського р-ну - http://forum.genoua.name/viewtopic.php?pid=160146

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: olyvd1

Share