1 ( 12-11-2014 15:11:49 змінене D_i_V_a )

Тема: Имена на просторах Украины

Тема создана для обсуждения имен наших предков. Ваши находки и открытия.
Как оно было в прошлом? Какие имена были исконно русскими а что пришлым? Ян и Иван - это одно и тоже? Да и многое другое чего мы сегодня не знаем.

Share

842

Re: Имена на просторах Украины

iromko пише:

Мені навіть на думку не спадало, що Галя може бути записана Анною. В мене мати- Галина, ніхто її Анною чи Ганьою не називав ніколи.

Трохи не так. Записаних Аннами називали Ганнами, Галями (переважно). Майже всі Галі до 1920 р. - це Анни, Агафії, Алли й будь-що, тільки не Галини. А записаних Галинами ніхто й ніде Аннами й не називав, а Галями, Галами, Галинками, Галюсями тощо.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена, iromko2

Share

843

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

nfs79, А там не "Любка", бува, написано? (у мене не відкривається). Можливо, звали Любкою, а писар знав, що воно "по-розумному" якось не так, та й записав "Любва". Можливо, Любава припленталася аж у 18 вік.

Post's attachments

любва.jpg
любва.jpg 9.6 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

844

Re: Имена на просторах Украины

nfs79, А то точно ім'я? Частіше наче ж писали:"Чайчиха вдова", тобто, чоловік був Чайка.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

845 ( 22-07-2017 22:16:16 змінене nfs79 )

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

nfs79, А то точно ім'я? Частіше наче ж писали:"Чайчиха вдова", тобто, чоловік був Чайка.

Гадаю,що ім'я

Ще один приклад...

Post's attachments

стеф.jpg
стеф.jpg 19.53 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436
Thanks: О.І., Алена2

Share

846

Re: Имена на просторах Украины

...

Post's attachments

кат.jpg
кат.jpg 26.5 kb, 1 downloads since 2017-07-22 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

847

Re: Имена на просторах Украины

Ніколи не зустрічала такого імені -Фаллал..
Це с.Норинськ, Житомирського уезду. Сповідальна 1912р

Емельян Фаллалеев Таргоний  67 л.
Фаллал Емельянов Таргоний  35 л

Карпенко, Даниленко, Пікуль, Бортник -  Чернігівська губ
Таргоній, Шамбір, Кріштопець, Дедух - Рівенський уезд
Селезнев, Свістов, Шерстняков, Сіденко
Ведмідь(Медведєв), Пріходченко, Котенко, Сахненко, Адешелідзе

Share

848

Re: Имена на просторах Украины

Фалалей. Ймовірно, народне Талалай, Талалей. Прізвища від нього (а також від Фал, Фаласій) : Талалай, Телелей, Талалайко, Телелейко, Талах, Талаш, Телелій, Фалько, Хвалько тощо. Яким б воно рідкісним не було, а в прізвищах "наслідило".
ФАЛАЛЕЙ,  ФАЛЕЛЕЙ, ФАЛЕЙ.  Молода гілка маслинова (грецьке).
17 (4) лютого - мученик Фалалей.
12 березня (27 лютого) - преподобний Фалалей Сирійський.
2 червня (20 травня) і 2 грудня (19 листопада) - мученик Фалалей.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Doly7771

Share

849

Re: Имена на просторах Украины

Дякую, пане Яремо !

Карпенко, Даниленко, Пікуль, Бортник -  Чернігівська губ
Таргоній, Шамбір, Кріштопець, Дедух - Рівенський уезд
Селезнев, Свістов, Шерстняков, Сіденко
Ведмідь(Медведєв), Пріходченко, Котенко, Сахненко, Адешелідзе

Share

850

Re: Имена на просторах Украины

Не в тему, але оцьому імені співзвучний наш старовинний вигук "алале'й!" По-російські найближче "как тебе не стьідно!" так казали голому, тому, у кого щось видно (з-під одягу), що треба ховати. Хтось чув таке ще десь, крім Кубані?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

851

Re: Имена на просторах Украины

ИВ 1865
м. Пятигоры Таращанский уезд

Маркелл

Маркелл (Маркел) — мужское имя, в переводе с латинского языка — «воинственный», дословно — посвященный Марсу, римскому божеству войны. Римское родственное имя.

В позднелатинской транскрипции — Марцелл или Марцел. Производные имена: Маркеллин (Марцеллин). Итальянский вариант Марчелло. От этого имени происходит русская фамилия Маркелов.

Share

852

Re: Имена на просторах Украины

ИВ с. Мойсивка Пирятинского уезда Полтавской губернии 1854 г.

АФРИКАН  Помещицы Татианы Густавовны Волховской у крестьянки Татианы Самуиловны Федьковой

Шукаю  :   Тіль - Катеринослав, Пологи - Запоріжжя, Щербинівка - Бахмутський повіт.
                 Дергачови, Фоменко  - Новий Буг, Костянтинівка Донецкої області.
                 Писанка, Козенко, Терещенко,Сербиненко - с.Корніївка, Убіжище , с.Наталівка,
                 с. Олексіївка Пирятинського повіту.

Share

853

Re: Имена на просторах Украины

Сьогодні підтвердилася моя версія, що раніше хрещених Надеждами у народі частіше звали Настями. Землячка 1936 р. нар., Надежда, сказала, що Надькою її почали звати після від'їзду на Донбас у кінці 1950-х рр., а вдома вона була Настя. Як і всі інші дівчата, хрещені або записані Надеждами. Перші Надьки, Надежди почали з'являтися у станиці у війну, але то були всі немісцеві. Й от як усе швидко перевертається - вже у 1960-х хрещених Анастасіями майже не звали Настями, а більше Надьками або Нюськами.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: luvi, nfs79, kuks70, Lys, Bragida5

Share

854

Re: Имена на просторах Украины

У меня мама Надежда. В семье звали Ната. А вот в институте друзья называли Настей.

Історія і генеалогія села Смолянинове, Пурдівка, Гаврилівка, Олександрівка (екс Новоайдарський р-н Луганської області), Суханівка (Старобільський р-н), Білокузьминівка і Суханівка Донецької області, Безлюдівка (Харківська область від заснування до середини 18 ст). Особливо Лисенко (вони ж Лисаков (Пурдівка і Суханівка з сер. 19 ст), Пурда, Пурденко, Печененко і Донець (в Безлюдівці)) R-M269

Share

855

Re: Имена на просторах Украины

Lys, Она, случайно не из Тбилисского р-на Краснод. кр. родом? Я с такой Настей на одном курсе учился. smile Да, тогда (в 70-80-е) гг. "вспомнили" Настю и понемногу стали её в "оборот" вводить. Детей ещё не называли, но Надежд в дружеской среде опять Настями стали погонять. Видимо ж, по старой традиции.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

856

Re: Имена на просторах Украины

Нет. Северодонецк Луганской области. Училась во второй половине 70-х сначала в Харькове, потом в Луганске.

Історія і генеалогія села Смолянинове, Пурдівка, Гаврилівка, Олександрівка (екс Новоайдарський р-н Луганської області), Суханівка (Старобільський р-н), Білокузьминівка і Суханівка Донецької області, Безлюдівка (Харківська область від заснування до середини 18 ст). Особливо Лисенко (вони ж Лисаков (Пурдівка і Суханівка з сер. 19 ст), Пурда, Пурденко, Печененко і Донець (в Безлюдівці)) R-M269

Share

857

Re: Имена на просторах Украины

Ясно. Насті різні, час і тенденція одні. Регіони і населення близькі.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

858

Re: Имена на просторах Украины

возможно имя распространенное, но мне попалось впервые - Хіонія  
ГАДонецкойО, фонд Ф-332, опись 1, дело 27 (в записях 1908 года)

Поиск предков в Херсонской губ.: Лапа, Лаппа, Кривошея, Бабенко, Стародуб, Твердоступ, Дубровинский; в Екатеринославской губ.: Белемеря (Беломеря), Дядькин, Балдинов, Вергелес, Вегеря, Магдычавский, Бабич, Милюк, Коваленко, Бойе, Бабаенко, Акольцев; в Волынской губ., с. Авратын: Шлапак, Переймибіда, Порохончук; в городах Пенза и Харьков, на Дальнем Востоке: Мутилин.
Thanks: Алена1

Share

859

Re: Имена на просторах Украины

kuks70, не слишком распространенное, но  попадется. Феония, она же Хиония.

Thanks: kuks70, Алена2

Share

860

Re: Имена на просторах Украины

Дуже зрідка трапляється. Мабуть, у народі це було Фенька, Химоня. Зараз в РПЦ-івському календарі є "Феонилла" як парне до чол. "Феона", а "Феонія" або було, та викинули, або так і записували, бо дозволяється від усіх чоловічих імен утворювати жіночі, хоч їх і нема у святцях (Георгія, Кирилла тощо). Мабуть, і чоловіків звали Химонями, бо є прізв. Химоненко.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

861

Re: Имена на просторах Украины

У моєї бабці по батьку записано - Фийона.

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

862

Re: Имена на просторах Украины

gennadii5408, А як її свої звали? (на сторону - з живого не злізу, поки не скаже, це велика удача - жива пам'ять сама у руки прийшла smile ).
Тут ми маємо той випадок, коли деякі грецькі чоловічі імена (не тільки власне грецького походження) на -а сприймалися як жіночі Також Рімма, Інна. А деяким відкидали -а (Йон, Іон замісць канонічного Іона). Вже вкотре чую, що Феона у варіаціях - жіноче ім'я і тільки раз чув, що так звали чоловіка (північ Росії).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

863

Re: Имена на просторах Украины

Зараз вже ніхто не скаже, як її звали. Вона була Фійона Василівна Косенко, народила мого батька, а далі легенда : чи вона провалилася під лід, захворіла та померла, чи її звела з світу якась суперниця. Але вона точно померла в рік народження мого батька - 1931, хоча запису я не читав і батька, а, потім ще шістьох народила, виростила наша бабця Ліза (Супрунова, Супрун). Я зустрічався з рідною сестрою цієї Фійони  - Вєрою, але вона про сестру нічого не розказала, їй було три роки, коли та померла. На той час, коли я почав цим всім цікавитись вже живих і пам"ятаючих я не знайшов. Батько казав, що її звали - Фєня, але, як цьому можна довіряти ...

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

864

Re: Имена на просторах Украины

Село Вяльки Стародубского полку
В средине 18 века появляется наряду с именем Мария новое имя Маря. Повторяется в ИВ за разные годы.
Интересно, что имя Васса пишут Вася))) , а Бонифаций - Ванифатий.
Популярно имя Фотиния.

Share

865

Re: Имена на просторах Украины

На памятнике написано "Груня Михайловна, 1898 г.р."

Ярематойсамий, а в метрике какое имя нужно искать?

Share

866

Re: Имена на просторах Украины

Груня у нас було від Агриппина / Горпина, можливо також Аграфена / Графина, Грапина.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

867

Re: Имена на просторах Украины

gennadii5408 пише:

Батько казав, що її звали - Фєня, але, як цьому можна довіряти ...

Не знаю, як хто, а я Вашому батькові довіряю.
Т.В. сказала:
, а Бонифаций - Ванифатий.
А Боніфація в святцях РПЦ й нема, а Воніфатій. Боніфаци(й) - це польське.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Bragida, Т.В.2

Share

868

Re: Имена на просторах Украины

Т.В. пише:

Село Вяльки Стародубского полку
В средине 18 века появляется наряду с именем Мария новое имя Маря.


Та то Мар'я (Марья). Вже треба звикнути до того, що писарі не знали -ь-. Апострофа також.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Bragida, Т.В.2

Share

869 ( 17-09-2017 08:49:49 змінене Т.В. )

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий, думала об этом.
Мария и Марья - не одно и тоже? 
В ИР есть оба имени, но Маря одна персона, а Мария - много.

Share

870

Re: Имена на просторах Украины

Ні, Марія і Мар'я - не те ж саме smile. Хоч, звичайно, Мар'я - основний російський народний варіант канонічного імені Марія, і, звичайно, Мар'ю хрещено Марією. Може, так вимовляли там - Маря, а, може писар знехтував -ь-. Мені цікаво, що таке Мара - Марія чи Мавра? Кілька разів чув, але допитаться не можу.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Т.В.1

Share

871

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий, спасибо!
Нашла Агрипину!

Share

872 ( 18-09-2017 14:14:50 змінене Т.В. )

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий, в данном случае не Мавра. Имя Мавра есть в тех же ИР и написано правильно.
Марью в Вялках ни разу не встречала.  Редкое имя?

Может, "ларчик просто открывался" - просто не дописанное Мария?
Сложно проверить версии - слишком мало документов сохранилось  sad

Share

873

Re: Имена на просторах Украины

Думаю, що в тих місцях Мар'ями більшість Марій називали. Отож, не рідкісне воно було, просто його в документаз вряди-годи писали, а то більше Марія. Так що там без різниці - "Маря" Мар'я чи Марія.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

874

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий пише:

Думаю, що в тих місцях Мар'ями більшість Марій називали.

Попробую уточнить у местный жителей. Но на первый взгляд - не похоже. В этом селе ИВ писали как слышали, и даже вместо фамилий уличные прозвища. В соседних селах Марья тоже нигде не пишут. Марья нашлась только одна, в с. Горки того же полка Новгородской сотни в 1766 г. и то - жена, кто знает, откуда взяли. Горки - большое село, монастырское, если дьяк отделил Марью от Марий, значит, воспринимал как другое имя.
Но, собственно, для меня это не принципиально. Упомянутые Мара и Марья к моим предкам отношения не имеет, просто односельчане.

Share

875

Re: Имена на просторах Украины

Ярематойсамий,
Т.В., пишет: 

Попробую уточнить у местный жителей.

Получила один отзыв. Все-таки Мария, в обиходе Маня, Манька, Маняша.
Были еще корреспонденты из тех краев, но остались в "Одноклассниках". Придется довольствоваться этим.

Share

876

Re: Имена на просторах Украины

Т.В., Я раніше у нас жодної Мар'ї не знав, а по документах  сер. 19 ст. були. І дуже сумнівно, що їх так звали, бо Авдотій точно не було, а в документах багато, а Явдохами всі були, а в документах - тільки Євдокії й Авдотьї. Отже, приділяти багато уваги нюансам запису імен не слід, бо вони часто тільки морочуть і ні про що не говорять. Друге - Ви спитали сьогодні, а мова йде про давно минулі часи.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share