1

Тема: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

В Україні нараховується 10 людей з прізвищем Нісенгольц.
Найбільше з них проживає в: **ДНІПРОПЕТРОВСЬК (3)**, ХАРКІВ (2), МЕЛІТОПОЛЬ (2).
ridni.org/karta/%D0%9D%D1%96%D1% … %86?type=1

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: kuks701

Share

2

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

На Pra.in.ua:

Нісенгольц Йосип
Ім'я батька - Лейб
Рік народження - 1913
Місце народження - Корець, Корецький район, Рівненська область, Україна

Шукають американські нащадки

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

3

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Thanks for allowing me to join GENEO-gen and thank you very much for creating this page for the Nissenholtz family.  I'm American and I live in England. I'm sorry I don't know Russian or Ukrainian.  I am trying  to research the Nissenholtz family, the family of my maternal grandfather, from Mezhirichi, in the Korets Raion of the Rivne Oblast in  Ukraine. My grandfather emigrated to the US in the 1920s. His father's name was Froyam Nisenholtz, born 1868. Sadly my grandfather's family in Mezhirichi did not survive the Second World War- the only survivor was my grandfather's brother, who also emigrated to Boston in the US. I discovered that my grandfather and great uncle had an uncle named Pincus Nissenholtz (born 1865) who emigrated to St Louis in the US in the early 1900s. I also discovered that another uncle, Joseph Nissenholtz (born 1877) had two sons who emigrated to Winnipeg in Canada before the first First World War. I know that my great great grandfather's name was Bentizen Nissenholtz and his wife's name was Golde.I believe the Nissenholtz family may have originally come from Ostrog as I saw many immigration records from New York and Philadelphia for families with the name who stated that they came from Ostrog- I don't know how they are connected to my grandfather's family, but as many of the first names are similar I think they're related.  If anyone knows any information about this family or any Nissenholtz families from the Koretz or Ostrog regions, please contact me here or at cosmodewey@hotmail.com. Thank you! Спасибо! Дякую!

Share

4 ( 05-07-2017 17:17:22 змінене cosmonaut )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

PS On the Karta website linked above  is the hotspot to the East of Kiev Zhytomyr (Житомир)?


Thanks: kbg_dnepr1

Share

5

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

cosmonaut пише:

PS On the Karta website linked above  is the hotspot to the East of Kiev Zhytomyr (Житомир)?


Yes, you are right, Ivy. Its Zhytomyr.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

6

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

I think, to connect with НИСЕНГОЛЬЦ ФРИДРИХ МИХАЙЛОВИЧ/NISSENHOLZ FRIEDRICH (1936, Melitopol, nomer.today/allukraina/ database) is good idea for you.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

7

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Thank you Boda73! Interesting that there may be someone in  Zhytomyr named Nisenholtz.  Zhytomyr is over 150 km from Ostroh and Mezhirichi, but it may be possible that there's a connection to my grandfather's family.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

8

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Ok, then what about Oleksander Nisenholtz (1987) from Zhytomyr? smile

Thanks: kbg_dnepr1

Share

9

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=74379753

Nisenholtz Matvey (1907) from Zhytomyr - was killed in 1942.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

10 ( 06-07-2017 10:42:02 змінене kbg_dnepr )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Переклад посту № 3:

Я намагаюся шукати родину Нісенгольців - це гілка мого діда по матері з Межирічі Корецького р. Рівненьської обл. Мій дід емігрував до США у 20-ті роки ХХ ст. Його батька звали Фроям Нісенгольц (Froyam Nisenholtz), він народився у 1868 р.

Нажаль, родина діда в Межирічах не пережила ДСВ, вижив тільки брат діда, який теж емігрував до Бостону в США. Я знайшла, що в мого діда та його брата був дядя Пінкус Нісенгольц (Pincus Nissenholtz) 1865 р. народження, який емігрував до Сент-Луїсу в США на початку ХХ ст.

Я також знайшла, що в іншого дяді, Йозефа Нісенгольца (Joseph Nissenholtz) 1877) було двоє синів, які емігрували до Канади (Вінніпег) перед ПСВ. Я знаю, що мого пра2діда звали Бентізен Нісенгольц (Bentizen Nissenholtz), а його дружину звали Голда.

Я думаю, що родина Нісенгольців походила з Острогу, оскільки я бачила багато іммігрантів до НЙ та Філадельфії з цим прізвищем з Острогу. Я не знаю, чи вони мають відношення до родини діда, але оскільки там багато подібних імен, то я думаю, що вони повязані. 

Якщо хтось має якусь інформацію про цю родину або інших Нісенгольців з Острогу або Корецю, будь ласка, напишіть мені тут або на ел. пошту. (див. в пості № 3).

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

11 ( 06-07-2017 09:50:05 змінене kbg_dnepr )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Post No. 9 is a link to the database of Soviet losses in the WWII

101. Старший политрук Нисенгольц Матвей Эллевич - военный комисар батареи 183 зенитного артиллерийского полка 3 дивизии ПВО. Погиб 24.3.1942.

1907 г. Жена Нисенгольц Геня Давыдовна - г. Житомир, ул. Подольская 7 кв. 2. Список вх. 1321


Коллеги, я правильно понимаю, что это послевоенный список потерь по военкомату?
This document was done after the war, on 30.08.1947.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

12

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

kbg_dnepr пише:

Коллеги, я правильно понимаю, что это послевоенный список потерь по военкомату?

Так, на першій сторінці документу дата - 30.08.1947.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

13 ( 06-07-2017 10:42:46 змінене kbg_dnepr )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Dear Ivy,

I asked about the possible source of the information on Pra.in.ua in the group UAGenealogy on the FB https://www.facebook.com/groups/UAGenea … 9815189084

The answer is: difficult, because if it was private info, an icon of a link to the tree would appear; if it was open source, it would let itself google - neither nor is the fact.

So you maybe should ask on Pra.in.ua directly, maybe like this:

Шановні автори, як мені знайти джерело наступної інформації з Вашого сайту?
Нісенгольц Йосип
Ім'я батька - Лейб
Рік народження - 1913
Місце народження - Корець, Корецький район, Рівненська область, Україна

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: kuks70, boda732

Share

14

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Порада з ФБ:

В 1913 р не існувало Рівнеськоі области (як і Житомирськоі чи Волинської областей), а Корець належав до Ноаоград-Волинського повіту Волинської губерніі Росії. Губернським містом був Житомир, може там і треба робити пошук.
А чи, ще краще, в Новограді-Волинським

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

15 ( 07-07-2017 08:03:53 змінене kbg_dnepr )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Нісенгольц Михайло Шмельович (1909)[додати інформацію]
Дата народження: 1909 р.
Місце народження: Вінницька обл. с. Очеретня Погребищенського р-ну
Національність: єврей
Соціальне походження: із робітників
Освіта: вища
Професія / місце роботи: курсант партшколи політупр.Сер.-Азіат.ВО
Партійність: чл. ВКП
Дата арешту: 9 листопада 1942 р.
Орган, що засудив: Вироком ВТ Середньо-Азіатського ВО
Стаття: 61 ч.2 КК Таджицької РСР
Вирок: 8 р. ВТТ; Дата вироку: 25.03.1943;
Реабілітуючий орган: ВП центрального регіону України; Дата: 30.01.1996; [№: 28726];
Джерела відомостей: Національний банк репресованих

https://ua.openlist.wiki/%D0%9D%D1%96%D … %87_(1909)

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: boda73, kuks702

Share

16

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

спасибо kbg_dnepr!

Share

17 ( 07-07-2017 15:18:44 змінене kbg_dnepr )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

It's only the beginning wink

In fact, as the information on Pra.in.ua seems to be neither private nor from an open source, then it belongs them and the only way is to ask them about it (buy it from them).

Another ways I see are
- to write to the Rivne archive asking to search the synagoge books for your grandfather and his kinship
- to ask somebody in Ukraine to do it for you or to do the whole research. There are lots of possibilities (one of them surely Pra.in.ua).

Do you have a tree on MyHeritage or in private? I like pictures wink

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

18

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Thanks kbg_dnepr. A friend of mine went to the  Zhytomyr archives and was successful in finding revision lists from Mezhirichi. He found well as copies of the 1858, 1850 and 1816 for Mezhyrichi Revision lists in the Central Archives for the History of Jewish People in Jerusalem.

Many years ago one of my cousins wrote a family tree for the Rosendorn family - the family of my grandfather's mother. He found several Rosendorn Ancestors on the   Mezhirichi   revision lists, but no Nissenholtz Families. I would like to see the  1875  revision list from Mezhirichi , But I will need help to see the if the Nissenholtz family is included.
My cousin discovered that the family is related to the  Gilfix and Zinman families from Mezhyrichi. I would also like to know any information about them. The Gilfix family emigrated to Canada, and also settled in Winnipeg.  The Zinman family emigrated to Israel.

My cousin inspired me to research the Nissenholtz family.He managed to trace the Rosendorn family back to the 1830s and I wanted to do the same for my grandfather's father's family. The Rosendorns, by the way,  setted in  Los Angeles in the 1900s - the whole family emigrated  except for my grandfather's mother, who stayed in Mezhirichi. I have copies of letters and postcards my great grandfather, my grandfather, and his brothers and sisters sent to the family in Los Angeles.

My cousin posted his research online and the Rosendorn family tree is posted on Geni.com and Ancestry (One of his cousins posted the tree there with pictures). I shared my information about the Nissenholtz family on Geni but I did not post any media. My Nissenholtz cousin from Canada posted the Nissenholtz tree on Ancestry with pictures. Please let me know if you would like to see any pictures or media I have. I started a group  on Facebook for the descendants of the Jewish community of   Mezhirichi   and I have corresponded with several people who also have family roots there.

Share

19 ( 08-07-2017 15:58:47 змінене kbg_dnepr )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Переклад попереднього посту:

Мій знайомий був у Житомирському архіві і знайшов там ревізії Мажирічей. Він також знайшов копії ревізій 1858, 1850 та 1816 рр. у Центральному архіві Історії Єврейського народу в Єрусалимі
(Central Archives for the History of Jewish People in Jerusalem).

Багато років тому один (одна?) з моїх кузенів зробив родинне дерево Розендорнів – матері мого діда. Він знайшов декілька предків Розендорнів в ревізьких казках Межирічей, але Нісенгольців там не було. Я б хотіла подивитися ревізію 1875 р. по Межирічах, але чи вони там є (But I will need help to see the if the Nissenholtz family is included)?

Мій кузен знайшов, що вони споріднені з Ґільфіксами (Gilfix) та Цинманами (Zinman) з Межирічей. Про них теж хотілося б знайти інформацію. Ґільфікси емігрували до Канади і теж оселилися у Вінніпегу. Родина Цинманів емігрувала до Ізраїлю.

Мій кузен надихнув мене зайнятися Нісенгольцями. Він зміг відслідкувати Розендорнів до 1830-х років і я б хотіла зробити те саме для родини батька мого діда. До речі, Розендорни оселилися в Лос-Анжелесі у 1900-ті роки – емігрувала вся родина крім матері мого діда, яка залишилася в Межирічах. В мене є копії листів та листівок, що їх надсилали до родини в ЛА прадід, дід та його брати і сестри.

Мій кузен опублікував своє дослідження та дерево Розендорнів на Geni.com та Ancestry (хтось з його кузенів розмістив там дерево з фото). Я дала мою інформацію по Нісенгольцям на Geni.com, але я не публікувала ніяких медіа-даних. Мій кузен-Нісенгольц з Канади опублікував дерево з фото на Ancestry. Я розпочала групу на ФБ для нащадків єврейської спільноти Межирічей, я спілкувалася з багатьма людьми, що походять звідти.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

20

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

спасибо kbg_dnepr!

Share

21

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Dear Ivy,

pressing the "Thanks" button is enough wink

I created a thread about Mezhirichi http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=32581
In fact, the village is called Velyki Mezhirichi, because there is another Mezhirich in the South of the Rivne oblast (rayon Ostrog).

I would appriciate if you could give there a link to your FB group.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: boda731

Share

22 ( 09-07-2017 13:53:49 змінене cosmonaut )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Thanks :) I've put a link to the Facebook page for the (Mezerich) Mezhirichi group. There is also a good page about Mezhirichi here with a list of businesses in 1913. I know there is another Mezhirich near Ostrog, which is smaller. There is also a town called Mezerich in Poland near Lublin, also  called Międzyrzec Podlaski.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

23

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Yes, the page is VERY interesting, thanks!

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

24

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Нісенгольц Шимон Мойсейович (1906)
Дата народження: 1906 р.
Місце народження: Хмельницька обл. м. Кам'янець-Подільський
Національність: єврей
Освіта: малописьменний
Професія / місце роботи: / робітник
Де і ким заарештований: Заарештований 11.07.24. Звинувачення: член сіоністської групи.
Орган, що засудив: Подільським губернським судом 24.01.25 справу припинено, з-під варти звільнений.
Реабілітуючий орган: Реабілітований прокуратурою Хмельницької обл. 25.11.97.
Архівна справа: П-13427, архів УСБУ
Джерела відомостей: Національний банк репресованих

https://ua.openlist.wiki/%D0%9D%D1%96%D … %87_(1906)

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

25 ( 11-07-2017 09:47:36 змінене kbg_dnepr )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Книга пам'яті Хмельницької обл.:

Нісенгольц Григорій Саньович, 1939, м. Старокостянтинів, єврей, дошкільник. Розстріляний фашистами, лсп. 1942 р. Похований в бр. мог. м. Старокостянтинів
Нісенгольц Іцик Саньович, 1883, м. Старокостянтинів, єврей, візник. Розстріляний фашистами, тр. 1942 р. Похований в бр. мог. м. Старокостянтинів
Нісенгольц Рива Янкелівна, 1909, м. Старокостянтинів, єврейка, домогосподарка. Розстріляна фашистами, лсп. 1942 р. Похована в бр. мог. м. Старокостянтинів
Нісенгольц Соня Іцьківна, 1885, м. Старокостянтинів, єврейка, домогосподарка. Розстріляна фашистами, лсп. 1942 р. Похована в бр. мог. м. Старокостянтинів
Нісенгольц Фейга рувимівна, 1890, м. Старокостянтинів, єврейка, домогосподарка. Розстріляна фашистами, лсп. 1942 р. Похована в бр. мог. м. Старокостянтинів
Нісенгольц Яків Саньович, 1937, м. Старокостянтинів, єврей, дошкільник. Розстріляний фашистами, лсп. 1942 р. Похований в бр. мог. м. Старокостянтинів

kehilalinks.jewishgen.org/krasil … 68-469.pdf

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

26 ( 12-07-2017 14:03:04 змінене cosmonaut )

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

спасибо kbg_dnepr. I have found a list of people named Nissenholtz from Starokostyantyniv  on the Yad Vashem database here: yvng.yadvashem.org/index.html?la … styantyniv

I was looking today at Nissenholtz families on the Yad Vashem database from Ostrog. Then I tried Nissenholtz from Koretz and I found this: Froyka Niselgoltz. Prior to WWII he lived in Mezhirichi, Poland.This information is based on a List of persecuted persons found in List of residents from Miedzyrzecz, prepared by the Soviet Extraordinary State Commission, 04/1945; includes itemization of property damage:
yvng.yadvashem.org/nameDetails.h … &ind=4 

I wonder if Frokya Niselgoltz is my great great grandfather Froyem Nisenholtz. 
Can you help me with the list that appears as an image on this page please? Does it list only damaged property? Does it say if anyone on the list has survived the war, or is it just the original owners of the properties?

Share

27

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

I can't get the image from the page in a readable form, the resolution is too small, I can't read the printed text. Is it possible to find the better image?

It's an interesting document.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: cosmonaut1

Share

28

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Here are some closeups of the image: 800x86800x102800x252800x332800x264800x355620x449

Share

29

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Dear Ivy, I still can't see anything there. I asked about the document, they wrote here on the forum that they were done in all oblasts and are in the oblast archives. Maybe colleagues can help with the form.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: cosmonaut1

Share

30

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Thanks! Maybe I can write to Yad Vashem and ask if they have a better scan available. I have asked about the Book of Sorrows for the Rivne Region. I've only seen a few websites in English that mention the Book of Sorrows and I think it would be of great help for a lot of people looking for their ancestors.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

31

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Великие Межиричи

К началу Второй мировой войны в городе проживало около 3000 евреев. В октябре 1941 году немцы уничтожили в городе около 1500 евреев, а в августе 1942 уничтожили большую часть оставшихся. В городе около 100 евреям удалось бежать в Россию, и около 50 из них присоединиться к партизанам. В 2000 году установлен памятный знак на месте расстрела еврейского населения.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 … 1%87%D0%B8


"В местечке Большие Межиричи Ровенской области на краю расстрельной ямы эсэсовцы заметили ковер, на котором как ни в чем не бывало играли два мальчика-близнеца, дети Авраама Нисенгольца."

www.russian-bazaar.com/ru/content/8079.htm

Кременецкие, Лазаренко, Бабенко, Чаплины, Абакумовы, Орловы, Белоконь, Тхор.
Интересуюсь родом Кременецких от Аслана-Мурзы-Челебея.

Share

32

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

DVK_Dmitriy пише:

Великие Межиричи

"В местечке Большие Межиричи Ровенской области на краю расстрельной ямы эсэсовцы заметили ковер, на котором как ни в чем не бывало играли два мальчика-близнеца, дети Авраама Нисенгольца."

www.russian-bazaar.com/ru/content/8079.htm

я уже просто прочитать до конца текст не могу, что людям пришлось пережить/"пережить"... нет слов    совсем.

Поиск предков в Херсонской губ.: Лапа, Лаппа, Кривошея, Бабенко, Стародуб, Твердоступ, Дубровинский; в Екатеринославской губ.: Белемеря (Беломеря), Дядькин, Балдинов, Вергелес, Вегеря, Магдычавский, Бабич, Милюк, Коваленко, Бойе, Бабаенко, Акольцев; в Волынской губ., с. Авратын: Шлапак, Переймибіда, Порохончук; в городах Пенза и Харьков, на Дальнем Востоке: Мутилин.

Share

33

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Ivy, can you read (with Google) the terrible text from the post no. 31 (second link)?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

34

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Thank you Kuks70, DVK_Dmitriy, and kbg-dnepr. Thank you DVK_Dmitriy, for the link to the articles I didn't know about them until now. I see the second link  is from a Russian newspaper in the US. I don't know if the author had a connection to Mezhirichi.
I know about the terrible incident. A few years ago, when I started to research my grandfather's family, I found a copy of a memorial book about Mezhirichi on a website: www.jewishgen.org/yizkor/mezhiri … rich.html. (There are many projects to translate these memorial books and post them online to make them more accessible. There is another memorial book about Mezhirichi which is still being translated into English by the way that is posted on the same website). ]I was shocked to read about the destruction of the Jewish community of Mezhirichi. My grandfather's family was there, they were some of the people who perished. I recognised the passage about Mezhirichi from this page:

This happened in Nevirkov, a village that everyone was forced to march to. The twins who were playing on the blanket were girls,  i know because when I was a child my mother told me that my Uncle Abraham was the only one of the family who survived, and he had twin girls. 
My uncle immigrated to the US after the war and lived in Boston with my grandparents, my mother and uncle before he remarried and had a daughter. He changed his name to Gold like my grandfather did. Uncle Abe (my grandfather's brother, actually my great uncle)  never spoke about how he survived. My cousin knows very little about her two sisters who died. She didn't know their names until I showed her some of the things I discovered through our family papers and the Yad Vashem website. She wrote pages of testimony for the family and sent them to Yad Vashem. 
They were Masha and Bluma Nisenholtz. Their mother also perished.
I can't imagine what my uncle had to go through to survive. 
I'm trying to discover the history of the family, not just because I want trace back the Nissenholtz family as far back as my cousin traced the Rosendorn family. I want to find as much as I can about the people my family lost, and honour their memory. 
(My cousin by the way started collecting the Rosendorn family history in the 1960s when he was young. He grew up in Los Angeles where they settled in the early 1900s. I wish I had known my grandparents while I was growing up. My grandmother died before I was born, and my grandfather passed away when I was 11. I didn't have the chance to speak to them about life in the Ukraine and our family there.)

Thanks: kuks70, boda732

Share

35

Re: Нісенгольц / Нисенгольц / Nissenholz

Can you repeat the first link separately?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share