1,751 ( 07-02-2017 19:33:19 змінене Yulita )

Re: Походження українських прізвищ

А які будуть версії щодо прізвища Лабиш?Дід розповідав, що так в нашій місцевості (Сквирський повіт Київської губерниї) називали прибалтийців, але мої предки жили там з 1790-х років (більш ранніх документів поки що не знайшла).

Дзюман, Замула, Иващенко, Лабыш, Черненко - крестьяне Васильковского, Сквирского уездов Киевской губернии;
Берегуленко, Гречаный, Притис, Сорочан - крестьяне Елисаветградского (Бобринецкого) уезда Херсонской губернии;
Кавур, Кавуров - крестьяне Могилевского уезда Могилевской губернии;
Бляхер, Бурштейн, Каменецкий - евреи Богуславского, Шполянского и Матусовского обществ Киевской губернии.

Share

1,752

Re: Походження українських прізвищ

Може, то так помінялося "латиш" на "лабиш"? Або дід трохи забув? Можливо, від діал. "ла'ба" - лапа або "лобиш" від "лоб, чоло".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Yulita1

Share

1,753

Re: Походження українських прізвищ

Це прізвище без змін було як найменше з 1790-х років, не думаю, що в ті роки латишів називали саме латишами.На даний час є три осередка цього прізвища: Володарський район Київської області, Західна Україна та Молодечненський район Білорусі.

Дзюман, Замула, Иващенко, Лабыш, Черненко - крестьяне Васильковского, Сквирского уездов Киевской губернии;
Берегуленко, Гречаный, Притис, Сорочан - крестьяне Елисаветградского (Бобринецкого) уезда Херсонской губернии;
Кавур, Кавуров - крестьяне Могилевского уезда Могилевской губернии;
Бляхер, Бурштейн, Каменецкий - евреи Богуславского, Шполянского и Матусовского обществ Киевской губернии.

Share

1,754

Re: Походження українських прізвищ

Я теж не думаю, що латишів і естонців тоді взагалі знали, бо росіяни довго естів чудинами звали, а латишів тоді як таких взагалі не було. Латгальців більше сприймали як литовців, а навколо Риги жила "чудь лівська", та трохи земгалів. Литовців називали "жмудинами". А литвинами - білорусів. А лотишами, латишами теж не латишів звали, а бідноту в латках. До речі, "лейш" - це по-латиському "литовець".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Yulita1

Share

1,755 ( 08-02-2017 16:50:41 змінене Yulita )

Re: Походження українських прізвищ

Підняла свої записи з білоруськими Лабишами, в їх сім'ї розказували, що предки прийшли з Литви десь на границі 1780-х років. Але документально це не підтверджено.


Ось ще знайшла цікаве у статті про литовські прізвища:
"Во всём мире литовцев называют «лабасами», ну, это понятно: от слова «labas» - «здравствуй»"

Дзюман, Замула, Иващенко, Лабыш, Черненко - крестьяне Васильковского, Сквирского уездов Киевской губернии;
Берегуленко, Гречаный, Притис, Сорочан - крестьяне Елисаветградского (Бобринецкого) уезда Херсонской губернии;
Кавур, Кавуров - крестьяне Могилевского уезда Могилевской губернии;
Бляхер, Бурштейн, Каменецкий - евреи Богуславского, Шполянского и Матусовского обществ Киевской губернии.

Share

1,756

Re: Походження українських прізвищ

Я знайшов, що їх більше дражнили "лабусами", і прізвища Лабус(ь), Лабусов досить поширене. Можливо, оце "лабус, лабас" дід і чув, а чи можна казати, що "лабиш" походить від "лабас" - хтозна. Думаю, що можна. Як одна з версій. Також мати на увазі, що в ті часи предків сучасних литовців сприймали за одне з предками сучасних латгальців, які були підданими РП й католиками. Отже, то могли бути вихідці з тих країв.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Yulita1

Share

1,757

Re: Походження українських прізвищ

Про прізвище Молоток. Здавалося, нічого незвичайного тут нема - молоток - добре відомий інструмент широкого застосування, багатьох різновидів. За що могли так прозвати людину, треба пофантазувати. Але, знаючи несподіванки й круті повороти утворення прізвищ, другою версією може бути або спотворення імені Мелітон, Мелитон, або утворення с цього або близького імені Мелетій вуличного прізвиська Молоток. Можливо, хлопця хрестили Мелитоном, а родичі та сусіди переробили таке рідкісне ім'я на Молоток. Наприклад, достеменно відомо, що навіть більш поширене Венедикт/Бенедикт дуже часто преробляли на Ведмеди'к.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,758

Re: Походження українських прізвищ

Пане Яремо! Як думаєте - від якого імені походить сучасне прізвище Ванчуляк ?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,759

Re: Походження українських прізвищ

З Ванчуляком ми з п. Балимбою успішно розібралися, що це є урізане Іванчуляк від Іванко або Іванчо, або Іванчул.
...........................
1.Гурмаза, Гурмазов, Гурмазій, Гурмажій, Гурмазенко, Гурмаженко та 2.Летнієнко - на наше широке обговорення: походження, варіанти, поширення і т.п.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

1,760

Re: Походження українських прізвищ

Панове, прошу звернути увагу на попередній пост.
До нас звернувся п. Тайкало з запитанням про походження прізвища (але не в ту тему, зараз перенесу сюди). Які будуть думки? Моя версія. Це прізвиськове прізвище - якогось предка прозвали Тайкало або Такало за те, що він часто говорив "Та!", тобто махав на все рукою. Навіть є дієслово "та'кати", а вже від дієслова походить прізвисько. Ось інші подібні прізвища віддієслівні на -ло: Сипало (сіпати, сипати), Гикало (гикати), Покотило (покотити(ся), Журило (журити(ся), Гатило (гатити), Шокало (шокати) і т.д.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: vtaykalo1

Share

1,761

Re: Походження українських прізвищ

я Тайкало  прізвище поширено в Полтавській і Чернігівській областях (Полтавська губернія). а і ще більш було в США  штат Юта і Мінесота  от може хто підскаже звідки таке прізвище  і де коріння мого роду?
Що там за носії прізв. Тайкало у США, треба знати. Юта - це мормонський штат, там дуже картатий етнічний склад населення, Міннесота теж є штатом Середнього Заходу, і там теж людність за складом близька до Юти. Але навряд щоб тамтешні Тайкали мали українське коріння.  Те прізвище іншого походження (як англійські та російські Чаплін і Дарвін).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,762

Re: Походження українських прізвищ

Позитивного всім настрою . Хто володіє якоюсь інформацією стосовно походження моєї фамілії " Йовик" , поділіться будьте такі ласкаві  ) Дякую .

Share

1,763

Re: Походження українських прізвищ

Діма пише:

Позитивного всім настрою . Хто володіє якоюсь інформацією стосовно походження моєї фамілії " Йовик" , поділіться будьте такі ласкаві  ) Дякую .

Щось явно мадярське. Напевне з Закарпаття.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: kbg_dnepr1

Share

1,764

Re: Походження українських прізвищ

Доброго дня всім ,всім !  Підскажіть, проясніть, розтлумачте, щось про мою фамілію " Йовик ", як знайти інформацію щодо її походження , мій батько родом з Львівщини виріс в Городоцькому районі Львівської області в селі Хишевичі . Чомусь в селі на нього говорили Яцків Степан хоч фамілія теж Йовик .

Thanks: kbg_dnepr1

Share

1,765 ( 03-05-2017 11:46:46 змінене kbg_dnepr )

Re: Походження українських прізвищ

У сучасній Україні не так вже й мало людей на прізвище Йовик - майже 350 осіб, з них 10 у Градиську, 43 у Львові.

То я б припустила, що всі вони - рідня, і приставала б до усіх (наприклад, на Фейсбуці, в "Одноклассниках"), чи хтось щось знає про історію родини.

Я створила тему http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 43#p135643 по прізвищу, напишіть там, що знаєте про своїх Йовиків.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

1,766 ( 04-05-2017 05:26:00 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

Діма,  Про прізвище Йовик отут - http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 98#p135698 . Традиція називати недокументованими сільськими вуличними прізвищами була, а в багатьох регіонах є й зараз. Вона більше поширена в старожитних селах, де всі знають одне одного з діда-прадіда і багато носіїв одного документованого прізвища. З допомогою таких прізвиськ місцеві люди краще розрізняються, бо зазвичай їх більше за документовані прізвища. Друга причина - родові могли "начепити" нове прізвище, але в документах було  й є інше, старе. Яцків - від імені якогось з предків Яцько, Яць (Яків, Яким, можливо, Іван-Ян і т.д.).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,767

Re: Походження українських прізвищ

Панове, у кого є версії походження прізв. Безмутько?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,768 ( 11-05-2017 23:27:39 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

без мудей, кастрат
або той, хто здійснює кастрацію

навряд чи "без мита"

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,769

Re: Походження українських прізвищ

Біда в тому, що я теж перше, Безмудько, подумав. Треба ще думку п. Балимби послухати, бо це з його регіону.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,770 ( 12-05-2017 07:45:29 змінене Balymba )

Re: Походження українських прізвищ

На жаль нічого навіть в голову не приходить. Каструвати - валашіти. Кастрований -валашіний. Природний псевдокастрат (тобто особина в якої яєчки знаходяться у черевній порожнині) - "нутр".
Тай дивне якесь прізвище, напевне звідкись занесене, бо звучить незвично.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,771

Re: Походження українських прізвищ

Ва'лах - це в нас баран-кастрат, нутряк - те, що й "нутр". Думаю, чи не було Безматько, Безматько', яке перейшло у Безмутько'?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,772

Re: Походження українських прізвищ

Пане Яремо, а напишіть отут http://forum.genoua.name/viewtopic.php? … 63#p142163 щось про прізвище Ометюх - і навіть якщо нічого припустити не можете, теж напишіть про це, будь ласка.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: Алена1

Share

1,773

Re: Походження українських прізвищ

Панове друзі! У кого які думки щодо походження прізв. Вірастюк?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,774 ( 23-07-2017 20:08:53 змінене LikaZp )

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий
Ваше мнение по поводу фамилии

Post's attachments

Фамилия.jpg
Фамилия.jpg 38.8 kb, 2 downloads since 2017-07-23 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Share

1,775 ( 23-07-2017 20:55:09 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

Куряча Вода? То ще не прізвище, а момент перехода прізвиська у прізвище. Потім воно якось змінилося - стало або Курячевод, або просто Курячий (таких чимало). За що таке "начепили"? Можливо, у нього був хутір, де у ставку мало води. Або хотів чолов'яга пити та й "украв" у курей воду, бо іншої не було. Хтозна.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: LikaZp, Алена2

Share

1,776

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий
а я прочитала "Курячей Совы"
И подумалось что-то типа "Курица не птица".
Надо посмотреть, что было дальше...

Thanks: kbg_dnepr, Bragida2

Share

1,777

Re: Походження українських прізвищ

Дійсно, Куряча Сова. Можливо, так десь називали пугача (рос. филин), бо він навідується вночі у незачинені курники. І десь вже я таке чув, не згадаю. Можливо, якусь курку...що вночі не спала. Не згадаю.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,778

Re: Походження українських прізвищ

Прізвище "Куряча Сова" зустрічається серед козаків Запорізького низового війська 1776 року: http://forum.genoua.name/viewtopic.php?pid=30099#p30099

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

1,779

Re: Походження українських прізвищ

Balakyn пише:

Прізвище "Куряча Сова" зустрічається серед козаків Запорізького низового війська 1776 року

Посмотрела. Но как бы с того времени до указанного события прошло четверть века, а фамилия, или прозвище, получается, не изменилась.

Share

1,780

Re: Походження українських прізвищ

Та здається, цей Куряча Сова там був і у 1756 році. Чверть століття не такий великий час, щоб змінилося запорізьке прізвисько. То я там його, мабуть, і бачив.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,781

Re: Походження українських прізвищ

Щодо того загадкового Вірастюк у мене дві версії. Обидві від імен. Перша - це ікавічне Орестюк від Орест (Овчар-Вівчар, ермени - ормени - вірмени). Друга (більш подобається) - від Ераст: Ерастюк - Ирастюк - Ірастюк - Вірастюк. Більш нічого поки що не придумаю.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Bragida1

Share

1,782

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Дійсно, Куряча Сова. Можливо, так десь називали пугача (рос. филин), бо він навідується вночі у незачинені курники. І десь вже я таке чув, не згадаю. Можливо, якусь курку...що вночі не спала. Не згадаю.

На Сумщині великого яструба називають курячим яструбом (курятником). Тож схоже, що прізвище було якимось чином пов'язане з виловом курей - можливо, той козак був майстром у цьому ділі.

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

1,783

Re: Походження українських прізвищ

Сова курей не ловить, бо мала. А от про пугача чув, що в нього є тенденція вночі залітать у відчинені курники й патрати курей. Він подужає. Отож, можливо, куряча сова й пугач - одне. Ще була приказка "Пугу-пугу, козак з Лугу". То так козаки перекликалися вночі. Може, з цим якось пов'язане прізвисько. А, може, просто вештався вночі.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,784

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Щодо того загадкового Вірастюк у мене дві версії. Обидві від імен. Перша - це ікавічне Орестюк від Орест (Овчар-Вівчар, ермени - ормени - вірмени). Друга (більш подобається) - від Ераст: Ерастюк - Ирастюк - Ірастюк - Вірастюк. Більш нічого поки що не придумаю.

Більшість носіїв цього прізвища зосереджені в Західній Україні. А "вірас" литовською - чоловік. Можливо, тут є якийсь зв'язок.

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share

1,785

Re: Походження українських прізвищ

Balakyn, А -т- звідки?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share