71

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

AppS пише:

Кози з худоби найбільш подібні до котів.

Так? Чомусь раніше думав, що до овець та корів. Значить, нам професори брехали. smile
....................................................................................
....................................................................................
Думки, навіяні черговим (у моєму інтернет-житті) обговоренням походження прізвища Цуркан. Пошвендяв по інтернету й знайшов, що є небезпідставна думка, що породу рацка пригнали у 9-му столітті з Азії мадяри. Що це угорська назва, сподіваюся, доводити не треба. Про цурканську породу не знайшов такого, але як фахівцеві щось дуже вона мені нагадує середньоазіатські грубововняні породи, такі, як каракульська, гіссарська. Від мадярів ті породи перейняли волохи, тому у нас вони більш відомі під назвою волоських овець. Ці вівці були до середини 20 ст. дуже поширені по всій Україні, Кавказу, Донщині й далі на схід. Як і каракульська, ця порода була смушковою, тобто, шкірки ягнят до 4-х днів мали багато завитків. Після забою половини ягнят, бездітних маток доїли. З ягнячих шлуночків виробляли сичужний фермент для бринзи. Технологія один в один. Так ото така версія - якщо одна з пригнаних мадярами/угорцями в Карпатський субрегіон порід відома під мадярською назвою - рацка, то другу назву вони могли запозичити разом з вівцями - "цуркан", можливо, від іранського "сурхан". Є кілька топонімів з цим елементом, в якому ономасти вбачають таджицьке "сурх" - "червоний". Але тут не "сурх", а "сурхан". Звичайно, "Сурхоб" - це "Червона річка, вода", але в тому, що "Сурхандар'я" - те ж саме, більш доскіпливі науковці сумніваються. І ще цікаво, що в каракулеводстві є термін "сур" - колір смушку. Моя гіпотеза на цей момент така. Овець-цурканів, як і овець-рацка, тисячоліття тому пригнали на схід Карпат та в прилеглі краї мадяри. Назва найбільш поширеної протягом наступнього тисячоліття породи - "цуркан" (у румунській мові)- походить з іранських або інших східних мов. Вона дуже співзвучна топонімічному елементу "сурхан" та терміну "сур". У румунській же мові "țurcan" (цуркан) нічого не значить, крім назви старовинної породи овець і ніяк не етимологізується з латини або інших місцевих мов. В переносному значенні - "патлатий, кучерявий" (як баран або вівця породи цуркан).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

72 ( 02-04-2016 18:37:58 змінене Ярематойсамий )

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Я трохи розмито написав. Волоська порода й порода цуркан - не тотожні, хоча близькі за походженням, напрямком продуктивності, технологіями. Близька до них у цьому плані і порода рацка, але ж екстер'єр надто оригинальний - pticedvor-koms.ucoz.ru/forum/77-309-1. Десь такого походження й романовська порода. В російському написанні в останні часи часто - "валашская "порода", але це неправильно, бо назва походить не од Валахії, а од волохів і не так валаських(мунтенсько-олтянських), як од молдовсько-трансильвансько-карпатських. Отже, рос. "волошская". Так раніше й писалося, так нас вчили, проф. П.Д. Ненашев, наприклад, мій викладач вівчарства (овцеводства), царство йому небесне. Тільки зараз дізнався, що він мій земляк з ст-ці Ключової. Про породу цакель чомусь нічого не знаю й нічого путнього не знайду.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

73

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Дякую за фото оригінальної породи рацка. Наші вівці скоріше є сумішшю різних порід, тому рацка хоч і має закручені в "сверлик" роги, але вони набагато менші ніж на фото.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

74

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Balymba
До останнього часу "порода" - дуже відносна категорія. Скоріше, то була худоба, яку розводили довгий час в одному регіоні, і в центрі вона мала якісь більш-менш чіткі ознаки, а по суміжжі - розмиті, бо помалу переходила в іншу "породу". "Чисті породи", заводська селекція - це витвір кінця 19 -20 вв., капіталізму. А про цакель що знаєте? А кажуть у вас, що м'ясо чорних, темних овець набагато смачніше білих, особливо тонкорунних? Шльонки у вас були відомі?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

75

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Ярематойсамий пише:

Balymba
До останнього часу "порода" - дуже відносна категорія. Скоріше, то була худоба, яку розводили довгий час в одному регіоні, і в центрі вона мала якісь більш-менш чіткі ознаки, а по суміжжі - розмиті, бо помалу переходила в іншу "породу". "Чисті породи", заводська селекція - це витвір кінця 19 -20 вв., капіталізму. А про цакель що знаєте? А кажуть у вас, що м'ясо чорних, темних овець набагато смачніше білих, особливо тонкорунних? Шльонки у вас були відомі?

Я не любитель овечого м'яса, але чув що мясо чорних краще. Тонкоруних у нас не вирощують (не вирощували).

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

76

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

про гайстрів

Share

77

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

А я білих лелек двічі у житті бачив, і то у нас раз восени на прольоті край дороги сіли. А чорних багато, але вони не живуть біля людей, а десь в лісі, хоч часто крутяться біля людей. До мого дядька раніше прилітав у город на дренажну яму жаб ловити, а тепер води нема і він не летить. Хоч він у Червоній Книзі, але я їх бачу багато. Написано, що в краї десь сім пар гніздиться, а я їх сім над собою за раз бачив. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0 … 0%B8%D0%B9

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

78

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Цього року буськи  прилетіли 02.04, що не менш ніж на тиждень раніше ніж звичайно.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: Алена1

Share

79

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

А я наших ще не бачив, та, мабуть, вже давно прилетіли. Пишуть, що чорний лелека - відлюдько, але то не так. Він гніздиться на відлюдді, а залітає полювати, бува, аж у станицю й людей не дуже жахається. У мене колись була картопля над річкою, і бджоли там, так один часто прилітав. То жабу схопить, то мишу, то гадюку. Любив чабулькать понад берегом по мілині.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

80 ( 04-04-2016 21:16:27 змінене AppS )

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

переглядав тут сповідний розпис, а там в кінці справи приклеївся листок з Дебитом та Кредитом (так і написано).
цифри не виписав, а назви тварин такі:
(місце дії Ніжинський полк)
(листок добре поцвівший)


Воловъ
три-
дву-
одногодовыхъ

Биковъ
три-
дву-
одногодовыхъ

Бугаевъ
старих
три-
двугодовыхъ

Коровъ
старихъ
молодихъ

Телицъ
двугодовыхъ
одногодовыхъ

Телятъ
биковъ
телицъ

Лошадей
Мороновъ(?)
кобилъ

Жеребчикъ - 1

Барановъ

Ѡвецъ

Валаховъ

Ярчатъ
баранцовъ
вала..ковъ
ягницъ

Коз

Козлов

Козлят прошлогодских
козликов
козок
валацковъ

Свиней

Поросят
боровцовъ
свинокъ

Share

81

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

онлайн камера за гніздом гайстрів десь в І-Фраківській обл.

Share

82

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

=AppSпереглядав тут сповідний розпис, а там в кінці справи приклеївся листок з Дебитом та Кредитом (так і написано).
цифри не виписав, а назви тварин такі:
(місце дії Ніжинський полк)
(листок добре поцвівший)

Мороновъ(?) - мериновъ. Меринами зараз у рос. мові називають жеребців-кастратів, а тоді, можливо, просто жеребців.

Валаховъ

вала..ковъ- валашков
валацковъ- валашков. Зменшувальне від "ва'лах"-  баран-кастрат.
..............................................
Я не зрозумів, що таке "бики"( якщо є "воли" й "бугаї")? Якби не було "волів", то під "биками" можна було розуміти робочих кастратів. Якби не було "бугаїв", під "биками" можна було розуміти саме бугаїв. Але тут, здається, і воли, і бики - кастрати. Скоріше, бики - це тяглова худоба, а воли - неробоча худоба на відгодівлі. А, може й, навпаки. У нас запряжних частіше називали биками, а волами - дуже рідко.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

83

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Źmicier Krymoŭski
11 ноября 2016 г. ·

Беларускія мянушкі сабак (upd з улікам каментароў фб і НН):
*змяніўся фармат допісу (шмат дасылаюць мянушак і няма часу, кампетэнцыі іх аналізаваць), таму трэба ўлічваць, што ў спісе не ўсе мянушкі выключна беларускага паходжання; нешта запазычана, каторыя ўжывалі раней, нейкія выйшлі з ужытку, ёсць і новыя, але яднае іх тое, што яны ўсе ўжываліся/ужываюцца на Беларусі.

Астра
Агрэст
Аза (сучка, з цыганскай "моцная, дужая")
Айк
Альма (з лац. Alma - карміцелька)

+ Читати більше

Альфа
Араміс
Асоль (Ася)
Атос
Багіра
Бадзі
Байкал
Бакс
Барон
Барс (Барсік)
Бася (ад Барбара або Басэтля)
Белка (белай масці)
Бім
Бінгось
Боб (Бобік)
Бобс
Бой
Боня
Борка
Борман
Боцман
Босік
Босы (калі белыя лапы, а сам іншага колеру)
Браслет
Букет
Бульба
Булька
Буня
Бурусь
Буры (Бурык)
Буш
Буян
Бэдзік
Бэтка (Бэця, Бэці)
Бяляш (белага колеру)
Валет
Ваўчок
Вета
Віцязь
Войт
Вэлька
Вятка
Гай
Гайда
Гайдан
Галас
Гаўры
Грант (Гранцік), Гранд
Граф
Гром
Грын
Дазор
Джон (Джонік)
Джына
Джэк
Дзік
Дзіндра
Дзюна
Дзянёк (Дэн)
Дона
Дролік
Друг (Дружок)
Дунай
Дымок (шэрага колеру)
Жадзі
Жужа
Жук
Жуля = Жулька = Жулік
Жучка
Жэк
Жэўжык
Зефір
Зорка
Зоркі
Ірма
Кабздох
Кай
Карай
Касандра
Каштан
Кір
Кнаба
Кратом
Крона
Кудрык
Кузя
Кундыль, Кундзель, КУдлік, Кудла, Кудлаты (кудлаты)
Курт (куртаты - з абрэзаным хвастом)
Кусай
Лада
Лайма
Ланда
Лапа
Лёва
Лёлік
Лізка
Лорд
Луша
Лыска (з белай плямай на лбе)
Лялька, Ляля
Мальта
Манюня
Мара
Марык
Маскаль
Мірта
Муля (Мулька)
Мунік (Муня) (звалі сабаку М. Улашчыка)
МУрза
МУха
Мухтар
Мара
Мона
Моня
Мушка
Мэйсан
Мэра
Найда (знойдезная)
Нежка
Непта (выжла Пане Каханку)
Ной
Нора
Одзін (Дзін)
Палкан
Пальма (праўдападобна паходзіць ад Альма)
Партос
Пепка
Пікусь
Пірат
Пушок (белы або маленькі сабачка)
Рабы (Рабчык)
Рай
Райт (сабака генерала С. Булак-Балаховіча)
Руды, Рудзік, Руд, Рудзі (рудога колеру)
Ружа
Русак
Рыжык (рыжага колеру)
Рэй
Рэкс
Рэм
Сігнал
Скіф
Снежка
Стары
Стаўры
Талер
Тая
Тога
Топа
Туз = Тузік = Тозік
Туман
Фаза
Фёдар
Фікус
Філімон
Фіджы (Фіджык)
Фіфа
Францік
Хан
Хмарка
Хуч
Цуцык = Цюцька
Цыган
Чапа = Цяпа
Чара
Чарлі (Чарлік)
Чарныш / Чарнышка
Чуйна
Чуча
Чыка
Чуня
Чып
Шархан
Шарык
Шкыдла
Шмэды
Шчота
Шэльма
Эля
Эрна
Яда (ад Ядвіга)
Яшка

https://www.facebook.com/bhajravi.mahav … 8540657993

Share

84

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Ярематойсамий
Думаю кастровані тут тільки воли.
Бики - некастровані самці на відгодівлі
Бугаї - некастровані племінні самці

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: Алена1

Share

85

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

У нас "віл, воли" мало вживали, а більше казали "бики". Биками називали й молодих некастрованих, й бугаїв. Здається, десь під кінець 19 ст. так було й на решті українських територій РІ, бо Руданський С. писав:"Та гей, бики...", хоча то були воли. А на відгодівлі у Росії десь до 1970-х рр. всіх кастратів волами називали, воловня - приміщення для волів. Для мене ж "віл" - це виключно доросла тяглова худобина. Мабуть, я не один такий був, і при мені вже писали "бычки, быки-кастраты". У нас десь до 1,5 року некастрата на відгодівлі називали "бузівок", а на "батька" - "бугаєць". Але чіткості в цьому не було. Це так я б та мої родичі сказали.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

86

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Теж так само вживалося "бики" і орали биками, а не волами. Але в офіційних документах "тяглі" іменувалися "волами".

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

87

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Так саме і в нас. А в фольклорі вже часто фігурують "воли, волики", а в прізвищах майлючно (це в мене так "майже виключно" набралося smile ) "віл": Рябовіл, Лисовіл, Лисоволик, Волик, Чорновіл, Біловіл тощо. "Бичачих" прізвищ мало, "бугаячих" більше.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

88

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Снято в 1975 году. Киевская обл.,Иванковский р-н, с. Жмеивка. Снимал мой брат на "Зоркий"5.

Share

89

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Вперше оту індокачку побачив десь у 1972 р. (господарів було прізв. Алфьорові, короче, в Алфьорі'в). Довго дивився на них, ну, як десь баран на нові ворота. smile Справа в тім, що я виріс на самій сільській околиці станиці, де було найбільше водоплаваючої свійської птиці - качок та гусей, а також курей, індиків та цісарок. А таких ще не було. Ото мене й спантеличило. Розказав однокласникам, що бачив "уток з красними сопляками", дехто пояснив, що то "індоутка".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

90

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Индоутка, на мой вкус, не очень. А вот характер у индоутака боевой - не боялся никого и если пихнуть слегонца пару раз аккуратненько ногой(что мы, пацаны, и делали), - давал сдачи, щипался и бил крыльями. Мои пару лет подержали их и перестали. Так же как и цесарок - те, гады, залетали на конёк дома и сидели там часами.

Thanks: Алена1

Share

91

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Гринцевич2 пише:

А вот характер у индоутака боевой - не боялся никого

Так їх же приборкав хто? Інки кечуанські-перуанські! Правда, я щось не замітив, щоб вони такі вже бойові були, як гуси або індики. Або деякі півні. Мій 12-річний Петро мене тільки не б'є. Мені саме таке м'ясо подобається - типу дичини.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

92

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Стою минулої осени край станиці на кручі 12 м над річкою. Дивлюся - десь 30 індокачок у річці хлюпочуться. Думаю:"Відкіля вони там узялися? З того боку, де низько, хати далеко. Мабуть, потікали в когось". Ось підходить дядько приїжджий, незнайомий. Питаю в нього. Каже, що сусідові. "А як же вони туди зійшли?" - "Слетели!" - "А назад?" - "Вьілетают." Не повірив би, але вони після його слів стали вилітати на кручу і йти до двору.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена, Ann2

Share

93

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Сюди, оскільки матеріал про довготривалого годувальника людства - Mammuthus primigenius.
Мамонты: их прошлое и будущее
   На арктическом острове Врангеля шерстистые мамонты совсем немного не дожили до той поры, когда в Китае начали изготавливать поделки из бивней их вымерших на континенте соплеменников. Еще чуть-чуть — и мамонты из доисторических животных превратились бы в исторических.
   Слухи о том, что мамонта вот-вот клонируют, возродились с новой силой. Хотя успешно создать клон современного животного размером с овцу и крупнее удается примерно раз на несколько сотен попыток, а вполне себе живого слона вообще никто никогда не клонировал. Понятно, что научного смысла в этой шумихе нет никакого. Это все городские легенды, вроде рассказов про зомби…

https://nat-geo.ru/science/paleontology … udushchee/

Post's attachments

36daea8187.jpg
36daea8187.jpg 223.89 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Інтереси: історія Білицької сотні Полтавського полку.
Пошук: Калашник, Білецький, Пилипенко (Порубаї: Озера, Кишенька, Полт.) cool, Зданович (Кривошин: Брест., Білорусь), Чихар, Кириченко, Овсійко (Хмелів: Сум.) cool, Калініченко, Коломієць, Ігнашенко, Табурянський (Білогорілка: Полт.) cool, Сербул, Гуцуляк, Формос, Стефанюк, Петрович (Зелений Гай, Слобода: Новоселиця, Чернівец.).

Share

94

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

1922 р.  Херсонщина

коні:

Снегурка
Детка
Красавица
Пеструшка

Post's attachments

1.jpg
1.jpg 1.87 mb, 1 downloads since 2022-07-11 

2.jpg
2.jpg 859.77 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Share

95

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Balymba пише:
Ярематойсамий пише:

Вигуки, якими підзивали або відганяли худобу, птахів та інших тварин на Кубані
Гей!- гнати велику рогату худобу - корів, биків (не в ярмі)
Гей-гай! - гнати череду в.р.х., щоб швидше йшла на пашу або додому
Тпруч! Тпручи'! Тпручки'!(тпру - вібрація губ) - одганяти телят

+ Читати більше

Цоб! - на биків (волів) у ярмі, щоб завертали направо
Цабе'!- те ж саме наліво
Цоб-цабе'! - те ж саме, щоб рушали з місця або швидше йшли (прямо)
Ший!- команда волові наставити голову у ярмо
Кася'! - відганяти коней та лошат незагнузданих. вільних або путаних
Но! Вйо!- поганяти коней загнузданих
Тпру! (вібрація губ) - спиняти коней і вільних, і загнузданих
Др-р-р!- те ж саме
Гиря'!- гнати кіз. овець
Бирь-бирь! - підзивати овець
Чуч! Чучу'! -відганяти свиней
Паця'!- відганяти поросят
Паць-паць!- підгукувать поросят
Трусь-трусь !- підзивати й заспокоювати кролів (трусів)
Кшь-шь! Киш! Киша'!- відганяти курей
Тук-тук-тук! - звати курей
Ту'коньки-ту'коньки!- звати курчат
Ку'рі-ку'рі!- звати курей
Гиля'!- гнати гусей і качок
Гулі-гулі!- звати гусей
Гусі-гусі! - також
Утя'! - одганяти качок
Кача'!- одганяти качку
Кура'! - одганяти індиків
Індя, індя! - звати індиків
Струсь-струсь! - скликати страусів
Струся'!- одганяти страусів
Цібе'!- одганяти собак
Цібе', бода'й би ти здох! Чий ві'н?! - одганяти чужого собаку
Ціка'! Цька! - одганяти собаку. але раніше, мабуть так наЦЬКовували
Кусі'!- нацьковувать собаку на когось або на тварин
На клац! - команда собаці піймати на льоту харч або щось інше
Куть-ку'тю! - підзивати цуценят або малих собак
Кутю'к, кутю'к!- заспокоювати й гратися з цуценям
Тпрусь!(вібрація губ) - гнати котів
Кс-с-с! - звати котів
Киць-ки'цю!- також
Ки'ця, ки'ця! - заспокоювати, гратися та жаліти котів
Гай! Гай-гай! - лякати г'ав (воро'н), галок, сорок, граків, сойок , шулік та інших великих диких птахів
Гудь!- лякати вовка

Спробую максимально подати те ж для мого регіону:

Го! - вигук, щоб зупинити велику рогату худобу, або привернути її увагу;
Ги! - гнати ВРХ;
Ги, горі - направляти ВРХ вверх по схилу;

+ Читати більше

Ги, долі - направляти ВРХ вних по схилу;
Киц! - відганяти телят;
Нег-нег - підкликати ВРХ

Бйи! - поганяти коней;
Тр-р-р-р - спиняти коней;
Війшта - вліво;
Гайта - вправо;
Цурік - назад.

Вушь! - відганяти курей;
Тю-тю-тютінька - звати курей;
Ціп-ціп-ціпонька - звати курчат

Марш! - відганяти собак;
Хосьту! -підкликати собак;
Куть-куть - підкликати цуценят;
Пса-пса - нацьковувати собаку на когось, або тварин (окрім котів);
Кота-кота - нацьковувати собаку на котів.

Прус! - гнати котів;
Миць! - звати котів

Ге-ге-е - лякати ворон, сорок, галок і т.п.

Шю -ге -лякати яструбів, каней та інших хижих птахів.

Ту-ту-ту - кликати курей (хоча вже дорослі кури відгукуються і на моє ціп-ціп).
В ф. 22 ЦДІАК в одній із справ книг (23), 1616 року прочитала, що кликали могоричників, щоб ті підтвердили, що коня було куплено, а не викрадено.
https://www.hroniky.com/news/view/18223 … -profesiia
+ зустрічала в актах ХVІІ ст. того ж фонду, щодо коней такий опис - драпятий, дригант (вже відомо, так як читала акт, то відразу записувала, що ці прикмети означають).

Розшукуються в Олександрійському повіті, Херсон. губ.:
МЗН Самойленко Григорія 1885 р. н., батьки його: Самойленко Філіпп Макарович і Матрона Кодратова із с. Яново, Глинська вол.;
вінчання Афанасьєва Євдокима Івановича з Софією Гордіївною в 1880-1885 роках, МЗН їх доньки Олександри в 1909-11 рр.;
вінчання Афанасьєва Микити Івановича з Афанасією Дорофєєвою/Арєфьєвою, МЗН їх дітей: Михайло в 1885-1887 рр. і Наталі?
Thanks: Balakyn, litar Л2

Share

96

Re: Тваринництво у минулому, свійські та дикі тварини

Клички коней і кобил. Ймовірно Лубенський р-н Полтавської обл.:
48. кінь                  гнідий                  "Гарбуз"
49. -"-                        -"-                     "Буян"
50. -"-                        -"-                     "Пітух"
51. -"-                        -"-                     "Клок"
52. кобила              сіра                    "Баталія"
53. -"-                    ворона                 "Татарка"
54. -"-                     гніда                    "Малютка"
55. -"-                 Ворон. к.з.               "Голубка"
56. -"-                     гніда                     "Змійка"
57. кінь               вороний                   "Сокол"
58. -"-                   гнідий                     "Дикий"
59. -"-                 вороний                   "Грифиль"
60. -"-                      -"-                        "Чорномор"
61. -"-                      -"-                        "Каштан"
62. -"-                      -"-                        "Рукленоп"
63. кобила           гніда                       "Лисиця"
64. -"-                  ворона                    "Весела"
65. -"-                   гніда                       "Тонка"
66. -"-                     -"-                          "Голубк"
ДАПО ф. Р-9106, оп. 1, спр. 3406
https://www.familysearch.org/records/im … eView=true

Thanks: Ann, nfs79, Алена3

Share