36

Re: Хрещені батьки.

liz

Интересный пример, когда крестная была совсем из далека.

Таврическая губерния, Мелитопольский уезд, с.Юзкуи. 30 марта 1910 г. крестили  Ирину. Родители жители  села Юзкуи Костенко Федор Семенович и Матрона Васильевна.
Крестная ( правоприемник): Черниговская губерния, Стародубенский уезд, с.Некриева,  Афанасия Ивановича ТКАЧЕВА жена Евдокия Ивановна.

тут дело в том, что из далека был ее муж, приписанный к Стародубскому уезду, но могший там не проживать уже очень долго, откуда она из записи не ясно.

Share

37

Re: Хрещені батьки.

Интересно то, что люди с фамилией Ткачев или Ткачева в том селе не проживали. И в соседних селах такой фамилии не было. Она вообще не характерна для той местности.

Share

38

Re: Хрещені батьки.

Работники Херсонского архива говорили, что жителе заселенных переселенцами сел, часто в крестные брали родственников со своей родины.

Возможно сама Матрона Васильевна была родом из с.Некриева Черниговской губернии? Женился на ней служивый родом из Таврии и привез на родину. А женушка по близким скучала, крестных  из родного села приглашала.

Share

39

Re: Хрещені батьки.

liz пише:

... Женился на ней служивый родом из Таврии и привез на родину. А женушка по близким скучала, крестных  из родного села приглашала.

Да, это уже материал для исследования.
Только мне кажется опираться на ТКАЧЕВ не надо. Надо на ТКАЧ и добавлять все его возможные варианты - ук, -енко, -ев

Если что у Вас прояснится, расскажите нам, пожалуйста. Всегда интересно законченный рассказ smile

Share

40

Re: Хрещені батьки.

Морошкін Славянский именослов 1867

Вотъ что говорить о личныхъ Болгарскихъ именахъ Каравеловъ: «Болгары сохранили народныя имена своихъ предковъ, хотя и въ испорченномъ виде. Испорченность эта увеливается «по мере того, какъ поколения идутъ впередъ. При крещении первенца мальчика дается ему то имя, которое носилъ его дедушка, отецъ отца; первой же девочке — имя бабушки, и такъ идетъ изъ рода въ родъ. Второму мальчику и девочке даютъ имя дедушки отца матери и бабушки, третьему имя крестника (крестнаго отца), а девочке—имя крестницы. Нужно заметить, что «право кумовства наследственно, и кроме известнаго лица никто другой не «имеетъ права окрестить младенца. Въ случае же отсутствия крестнаго отца, «новорожденнаго крестить крестная мать, или старший въ семействе.

«У Болгаръ крестить только одно лице, или крестникъ или крестница. Такимъ же образомъ и право шаферства принадлежптъ крестнику, который, исполняя эту должность, называется кумомъ, но по большей части шаФеромъ бываетъ крестница пли кума. Четвертому мальчику даютъ имя дяди, т. е. брата отца, девочке имя тетки и т. д. Часто случается, что у отца новорожденнаго мальчика нетъ братьевъ, а только сестры, тогда четвертому мальчику даютъ имя его тетки, т. е. если тетка называется Неделя, мальчику «даютъ имя Неделье, Петкана—Петканъ, Петко и наоборотъ. Имена, даваемыя при крещении, изменяются потомъ въ устахъ народа след, образомъ: мальчика окрестили Владимиромъ, а мать изъ нежности называетъ его Владко или Владё, и Владко такъ уже и остается за нимъ навсегда, а Владимиръ забывается. А когда у Владки, бывшаго Владимира, родится внукъ, то имя ему уже не Владимиръ, а Владко или Влаё, и доходить до того, что первоначальное имя теряетъ не только свою форму, но даже и смыслъ. Напр, изъ Родомиръ выходить Радъ, изъ Радъ — Лало; изъ Любенъ — Личо, изъ Личо — Илія, изъ Стоянъ — Цоко и т. п. Есть у Болгаръ и такія имена, которыхъ никакъ нельзя принять за Славянскія, напр. Нончо, Цеко, Геро, п т. п. Но зная обычай Болгаръ изменять первоначальныя имена, мы не сомневаемся, что и имя Цеко произошло отъ какого нибудь Стамена или Станислава, какъ отъ Стоянъ - Цоко.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

41

Re: Хрещені батьки.

D_i_V_a пише:

Серед хрещених на Україні зустрічалися 16-тирічні дівчата/дівиці, але ніколи такі молоді хлопці. Зазвичай вік хрещеного батька 18 (а частіше 20) плюс.

09.09.1799 року, хрещеною у моєї триюрідної прапрапрапрабабці Марії Мойсеєнко була 13-ти річна донька священника Феодосія Василіва Завадська.

Thanks: Алена1

Share

42

Re: Хрещені батьки.

Мариненко пише:

09.09.1799 року, хрещеною у моєї триюрідної прапрапрапрабабці Марії Мойсеєнко була 13-ти річна донька священника Феодосія Василіва Завадська.

Рада за Вас.
А собі кажу відоме прислів'я - ніколи не кажи ніколи

Share

43

Re: Хрещені батьки.

Подскажите, пожалуйста, а глухо-немой мужчина мог быть крёстным? на сколько я знаю, то крёстные должны читать Символ веры и др. положенное при Крещении. Такие люди как-то помечались в МК ?!

Ищите и обрящете. (Мф 7, 7.)

Share

44

Re: Хрещені батьки.

Привіт всім!Питання, мабуть, скоріше, "на засипку".
В містечку Веркіївка під Ніжином завжди було дві церкви.
Мої предки завжди належали і географічно, і по записах до однієї церкви.
Але у 19 ст. є великі розриви в збережених метричних книгах (більше 30 років): напр. 1842-1875 рр..
Далі глибше теж великі розриви (напр. 1837, 1835, 1831, 1826, 1822 і т.д.)...
Ці розриви припадають на активні роки мого предка (20-50 років), а його приблизна дата народження - 1810 р. і раніше... Важливо знайти хоча б один чіткий запис, щоб знати його по-батькові, щоб відкрити наступне покоління. Натомість, метричні книги сусідньої церкви в тому ж містечку збереглися досить добре протягом всього 19 ст. (розриви 1-3 роки)... 
ПИТАННЯ: чи реально шукати серед, наприклад, хрещених батьків чи сватів мого предка у записах сусідньої церкви? Зрештою, православні не були "закритим клубом", як ті ж євреї, греко-католики чи інші у нас на Чернігівщині? Чи зустрічали ви, коли члени однієї церковної громади хрестили дітей чи були сватами у іншій громаді?
Буду дуже вдячний за відповідь, або хоча б за думки, варто чи не варто...!
Володимир

Share

45

Re: Хрещені батьки.

volodymyrv, шукати поряд, а особливо в іншій церкві одного населеного пункту, завжди цілком реально. Але тут дещо інше. Якщо особа не була досить " знатною", не була в якійсь особливій повазі у священика, чи священик не перебував у "піднесеному" настрої,  по батькові могли просто не записувати. Все залежить від обставин: часу, традицій запису, ситуації. Тобто батька стопроцентово можна виявити  в записі про народженння дитини. В любому випадку знайти інфу про  чоловіка завжди більше шансів проти жіночої статі. Удачі.

Share

46

Re: Хрещені батьки.

volodymyrv пише:

православні не були "закритим клубом", як ті ж євреї, греко-католики чи інші у нас на Чернігівщині?

З чого Ви взяли, що греко-католики були закритим клубом? Хрещеними батьками у греко-католиків могли бути представники інших християнських церков - тобто і римо-католики і православні і представники вірменських східних церков.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

47

Re: Хрещені батьки.

Чи зустрічали ви, коли члени однієї церковної громади хрестили дітей чи були сватами у іншій громаді?

зустрічали, коли дітей в іншому селі хрестили навіть, не те що приході. А якщо наречена з сусіднього села чи у предка сестра чи ще якась родичка в інше село пішла заміж і вже своїх дітей там хрестила, то шанс знайти там когось різко виростає.
Тому звісно є смисл передивлятись сусідні приходи цього містечка, а також метрики сусідніх сіл. Принаймні записи про шлюб точно.

Share

48

Re: Хрещені батьки.

А почему, интересно, могло не быть крёстного отца, а присутствовала только крёстная мать? Причём она была(вроде бы) родной бабушкой крестницы со стороны матери. Конотоп, начало ХХ века, православные, крестьяне/казаки.

Share

49

Re: Хрещені батьки.

Гринцевич2, А почему он обязательно должен бьіть? У младеницьі вполне достаточно восприемницьі. У младенца--восприемника.
И в бабушке нет никакого противоречия. Муж и жена не могут крестить своего  ребенка, а равно и любого другого вместе.
Тривиальньіе вещи желательно знать.

Share

50 ( 24-02-2017 15:06:09 змінене Гринцевич2 )

Re: Хрещені батьки.

Vic-torА чего бы ему и не быть, крестному-то? По крайней мере, у остальных детишек с того фрагмента МК, что у меня есть, присутствует оба крёстных, вне зависимости от пола ребёнка. И родная бабушка в качестве крёстной мне не попадалась ещё у моих предков, в основном были братья/сёстры родителей или  супруги этих братьев/сестёр, ну, или соседи. Так что насчёт тривиальных вещей это Вы зря. Просто из рассказов моей бабушки(а крестили тогда именно её), отношения между её отцом и роднёй матери были не ахти. Возможно поэтому я и записи о венчании не могу найти, видно не в своей церкви венчались, да и записи о рождении старшей сестры бабушки тоже нет. Вот я и пытаюсь уточнить у людей знающих об аспектах и тонкостях процесса крещения. А Вы поучаете меня.

Share

51

Re: Хрещені батьки.

Vic-tor пише:

volodymyrv, шукати поряд, а особливо в іншій церкві одного населеного пункту, завжди цілком реально. Але тут дещо інше. Якщо особа не була досить " знатною", не була в якійсь особливій повазі у священика, чи священик не перебував у "піднесеному" настрої,  по батькові могли просто не записувати. Все залежить від обставин: часу, традицій запису, ситуації. Тобто батька стопроцентово можна виявити  в записі про народженння дитини. В любому випадку знайти інфу про  чоловіка завжди більше шансів проти жіночої статі. Удачі.

Vic-tor,Дуже дякую Вам за грунтовну відповідь. Я все ж таки сподіваюся знайти в поодиноких метричних книгах, які збереглися по своєму приходу церкви. Але якщо не буде жодних даних, то доведеться шукати в сусідньому. Щодо нехтування уваги священника, то це актуальна тема: я знайшов запис про смерть свого прапрадіда, а потім запис про його вінчання, і співставив обидві дати і його вік. Різниця - мінімум 5 років!!!!
Буду шукати, дякую ще раз! )))

Thanks: nfs791

Share

52

Re: Хрещені батьки.

AppS пише:

Чи зустрічали ви, коли члени однієї церковної громади хрестили дітей чи були сватами у іншій громаді?

зустрічали, коли дітей в іншому селі хрестили навіть, не те що приході. А якщо наречена з сусіднього села чи у предка сестра чи ще якась родичка в інше село пішла заміж і вже своїх дітей там хрестила, то шанс знайти там когось різко виростає.
Тому звісно є смисл передивлятись сусідні приходи цього містечка, а також метрики сусідніх сіл. Принаймні записи про шлюб точно.

Дуже дякую! так, такі записи я зустрічав і по своєму приходу, коли чоловіки походили з інших волостей чи навіть губерній. Хрищені батьки теж, але рідше. Зараз я на роздоріжжі, тому що в архів їздити доводиться в Чернігів з Києва. Тому з метою економії часу (а справи видають в обмеженій кількості) хочу побудувати певний алгоритм дій )))Дякую ще раз!

Share

53

Re: Хрещені батьки.

Balymba пише:

православні не були "закритим клубом", як ті ж євреї, греко-католики чи інші у нас на Чернігівщині?

З чого Ви взяли, що греко-католики були закритим клубом? Хрещеними батьками у греко-католиків могли бути представники інших християнських церков - тобто і римо-католики і православні і представники вірменських східних церков.

Я ж говорю, у нас на Чернігівщині... Міжконфесійні стосунки в одному регіоні не можна порівнювати з іншим. Занадто велика і неоднорідна в нас країна. А закритість інших конфесій тут є, скоріше, нормою, ніж дивиною. Наприклад, греки Ніжина завжди трималися окремо, хоч і самі православні. На євреїв, католиків та греко-католиків заводилися окремі метричні книги... І т.д.

Share

54

Re: Хрещені батьки.

volodymyrv пише:

На євреїв, католиків та греко-католиків заводилися окремі метричні книги... І т.д.

Я про те, що слід розрізняти конфесії, де закритість є обумовлена їхніми внутрішніми правилами ( ті ж іудеї), і ті де тиск з боку держави робив штучні обмеження, попри те, що не існувало внутрішньоконфесійних обмежень на контакти з іншими. А щодо окремих метричних книг, то вони всюди були окремими для кожної релігії і конфесії.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: volodymyrv, nfs792

Share

55

Re: Хрещені батьки.

Balymba пише:

На євреїв, католиків та греко-католиків заводилися окремі метричні книги... І т.д.

Я про те, що слід розрізняти конфесії, де закритість є обумовлена їхніми внутрішніми правилами ( ті ж іудеї), і ті де тиск з боку держави робив штучні обмеження, попри те, що не існувало внутрішньоконфесійних обмежень на контакти з іншими. А щодо окремих метричних книг, то вони всюди були окремими для кожної релігії і конфесії.

По іудеях тут навіть ніхто не буде дискутувати, це і так зрозуміло. Контакти, шлюби чи хрещення - це теж різні речі. Така була особливість суспільства, що після відходу Речі Посполитої з Лівобережжя греко-католики чи католики були, м'яко кажучи, не в пошані. Я не беруся говорити на 100 %, бо є для цього експерти, але я слабо уявляю собі, щоб козаки з підтвердженими державою правами та привілеями якось родичалися з представниками інших конфесій... Не в тренді, скажемо так :-) Виходячи з цього, я і назвав представників цих конфесій "закритим клубом"...

Share

56

Re: Хрещені батьки.

Bragida, Те, що Морошкін пише про ім'янаречення й імена у болгар, посилаючись на Каравелова, м'яко кажучи, далеко не так. Або - чому у болгар повинні бути тільки слов'янські імена, коли їх у всіх слов'ян, особливо грецької віри, менше чверті? Болгари не були й не є якісь "испорченньіе", коли так міняють імена. Так змінюють імена всі, і ніякий російський ономаст не скаже, як буде по-церковному ім'я Панша або Кірша, а болгарський - Панчо або Кірчо. Просто болгари довго були бездержані і в них народні форми імен більше вкорінилися. Традиції щодо кумівства в різних регіонах були різні. І про такі стійкі наречення-присвяти, про які, начебто, розповідає Каравелов,  ніде в серйозній літературі нема.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

57

Re: Хрещені батьки.

volodymyrv пише:

 щоб козаки з підтвердженими державою правами та привілеями якось родичалися з представниками інших конфесій... .

Аж такого не очікував...

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

58

Re: Хрещені батьки.

Гринцевич2 пише:

Vic-torА чего бы ему и не быть, крестному-то? По крайней мере, у остальных детишек с того фрагмента МК, что у меня есть, присутствует оба крёстных, вне зависимости от пола ребёнка. И родная бабушка в качестве крёстной мне не попадалась ещё у моих предков, в основном были братья/сёстры родителей или  супруги этих братьев/сестёр, ну, или соседи. Так что насчёт тривиальных вещей это Вы зря. Просто из рассказов моей бабушки(а крестили тогда именно её), отношения между её отцом и роднёй матери были не ахти. Возможно поэтому я и записи о венчании не могу найти, видно не в своей церкви венчались, да и записи о рождении старшей сестры бабушки тоже нет. Вот я и пытаюсь уточнить у людей знающих об аспектах и тонкостях процесса крещения. А Вы поучаете меня.

Два то  от "жиру", или скажем так, характерно для более позднего периода. а вообще, вполне достаточно одного.
Об єтом можно легко спросить у того же гугла. Поэтому такие вещи считаю тривиальными. Вам еще много много чего попадется, где гугл не будет знать ответа. Вот тогда и появятся, действительно, интересные вопросы, как для Вас, так и для остальных. Лень порок тяжелый-:)

Share

59

Re: Хрещені батьки.

Всім доброго дня! Під час проведення своїх досліджень родичів в с. Ярмолинці Роменського повіту Полтавської губернії знайшов такий запис 1885 год

Л79об.-80
№22 28(28) октября Стефан
Козак Митрофан Лаврентиев сын Волошин и законная жена его Мария Стратонова дочь, оба православные
В.: солдат Николай Стефанов Санбур и дворянка Мария Иванова Дроздовская

1887 год

Л118об.-119
№15 11(11) апреля Иоанн
Козак Митрофан Лаврентиев сын Волошин и законная жена его Мария Стратонова дочь, оба православные
В.: солдат Николай Стефанов Санбур и дворянка Мария Иванова Дроздовская

1889 год

Л165об.-166
№12 9(10) апреля Александра
Козак Митрофан Лаврентиев сын Волошин и законная жена его Мария Стратонова дочь, оба православные
В.: дворянин Тит Семенович Несходовский и дворянка Мария Иванова Дроздовская




Питання полягає, як у простих козаків, хрестили дітей дворянство, ще и у трьох дітей з однієї сідм ї одна і та ж хрешена з відомого дворянського роду Дроздовських.  Перший раз в своїх дослідженнях зустрічаю подібне.
 Дякую за відповідь. З повагою до всіх!

Share

60

Re: Хрещені батьки.

gorec5642, 1.Вони могли не дуже вже й простими козаками бути 2. Могли бути добрими сусідами 3. Можливо, Дроздовські і Несходовські були чимось повинні Волошинам, за щось вдячні 4. Щось було таке, чого ми не знаємо і  про що не здогадуємось. Що одна людина була хрещеником (хрещеницею) кільком дітям - річ звичайна. І яка різниця, ці діти з однієї сім'ї чи ні?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: gorec56421

Share

61

Re: Хрещені батьки.

Ярематойсамий пише:

gorec5642, 1.Вони могли не дуже вже й простими козаками бути 2. Могли бути добрими сусідами 3. Можливо, Дроздовські і Несходовські були чимось повинні Волошинам, за щось вдячні 4. Щось було таке, чого ми не знаємо і  про що не здогадуємось. Що одна людина була хрещеником (хрещеницею) кільком дітям - річ звичайна. І яка різниця, ці діти з однієї сім'ї чи ні?

Дякую за варіанти! Тепер буду шукати свої відповіді. З повагою до Вас!

Share