1

Тема: Переселения с Украины на Дальний Восток

Тема присвячена міграціям з України до Далекого Сход 19 -20 століть







Білоусова Л. Г. Українці на Далекому Сході: міграційні потоки у ХІХ – на початку ХХ cт.

Share

2

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Т.В. сказала:Сначала шли ходоки, все смотрели, докладывали, рассказывали, что увидели, а уже после разведки переселялись.
Куди ходоки ходили? На Амур й Уссурі? Тут на Закубання з Чорноморії переселяли, та й то не всі знали, що їх тут жде. А ті, хто сюди з Полтавщини, Харківщини, Чернігівщини, Вороніжчини, зовсім нічого не знали. Їм казали дуже коротко- на Кубань, тому що знали, що там вже склалася думка, що Кубань - багатий край, чорноземи, безкрайні степи, череди худоби. Про гори, ліси й вовків ніхто не казав. Зате обіцяли на перший рік казьонне насіння, "підйомні" і всякі пільги. А тут і землянок не можна було рити, бо опадів багато, заливало. Просто кажучи, людей дурили. Так далеко до прокладки залізниць не ходили. Було трохи інакше. Дехто через рік-два вертався назад і розповідав, що й до чого. Остальні самі маракували, переселятися чи ні. Були й брехунці, підкуплені вербувальниками й владою. А з Далекого Сходу років з три, мабуть, ніхто не повертався... Коли я у 1980-ті роки порівнював, як жили ми на Закубанні і як жила Харківщина й вся Україна, то міг назвати добровольних переселенців у наш край хіба що дураками. Нічого гарного й на Зеленому Клині не було. Людей просто витісняли з Батьківщини і часто дурили. Головна причина - малоземелля. Але де та земля тут? Покажіть її мені!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

3

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий, не знаю, как на Кубань, но знаю, как в Сибирь, на Дальний Восток, в Казахстан (Тургайская губ.)
Был следующий порядок - составлялись списки желающих переселится (причем не всем разрешали), собирали деньги на ходаков-разведчиков, доверенных людей, они ездили, все узнавали, докладывали и только после этого семьи трогались в путь. Те, кто не сдавал деньги на ходаков, к переселению не допускались. Все переселенцы имели специальные документы, свидетельства переселенцев,  проездные билеты и т.д. Переселялись в строго определенное место. По одной моей ветке переселенцев в Томскую губ. даже фамилии 2 ходаков повезло выяснить.
Литературы на эту тему достаточно.
Конечно, были и самостоятельные, "дикие" переселенцы. Но без специальных документов их участь была не завидна, они не могли законно получить землю, "приписатся" в сельское общество, построить дом.

Share

4

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Т.В., То Вам відомі конкретні і "правильні" приклади на місцях. Так воно б мало у нормальних людей вестися і так воно у них було. Але теоретично державі й вербувальникам такі ходоки-розвідники були невигідні. І те, що я чув, мабуть, було без них. Так воно й донині ведеться - хтось поїде, рознюхає, потім вже всім пише або вертається й розказує. Так у нас їздили нафтовики у Варандей на Карське море. А недавно один "по чутках" поїхав за "довгими рублями" в ХМАО чи в ЯМАО, батько йому чемодан сала дав. Він сало поїв і вернувся:"Пусть им дураки по такому морозу трубы железные до 60 кг тягают!"

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

5 ( 21-01-2017 16:04:15 змінене Elizar69 )

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий пише:

А у козаків та у переселенців у козацькі війська на нові завойовані території "ходоків" і не могло бути. Це все одно, що при обов'язковій військовій службі посилали ходоків і потім вирішували, у яку частину йти служити, а, може, зовсім не йти. Це наші чорноморці ще знали, що воно за Закубання та всіляко відбрикувалися - кому заможному впав жеребок, відкупався від переселення, бідного намовляв за гроші та пару биків замісць себе переселятися. Заселення Закубання було примусовим. Чорноморці аж дибки ставали, щоб не переселяться. До останнього часу вони там на нас казали, що за Кубань самих голодранців, ледацюг, конокрадів та іншу наволоч переселили. Сам чув від одного краснодарського композитора. Мало не побив його... Але, бачите самі, що воно, мабуть, недалеко від правди. smile

Может в Вашем случае и так как Вы говорите, видимо для каждой местности есть свои особенности. Но на Дальний Восток России, переселялись далеко не "нищеброды")))) Да, был свой порядок и свои условия переселения, в сети много об этом есть. Были и возвращенцы, были и те, кто доезжал до Владивостока, а там в пункте переселения и оставался, жил на пособие и в последствие устраивался в городе. Ведь более половины переселенцев на Дальний Восток России, дала Украина. Мне вон мать рассказывала, во время войны деревни по украински в Приморье говорили, да что говорили, одни названия деревень, сами за себя говорят. Было бы там плохо и печально, не ехали бы тогда, как я думаю.

Share

6

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Пам'ятаю як у 1970-х у нас агітували переселятися на Далекий Схід. Обіцяли гори-доли. Із мого села поїхала одна жінка, в якої життя не склалося.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: DmitroR-21

Share

7

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Переселение переселению рознь.
Были и принудительные и добровольные.
А ходоки многое значили!
"Пригодные для переселения земли должна была найти группа ходоков, которых выбирал общий сход крестьян, готовых к переселению.
Ходоки получали "проходное свидетельство".
Украинцы дали ходокам строгий наказ по выбору места для переселения: плодородная земля и обязательно проточная речка с заливными лугами, близко расположенный лес и ближайшая железнодорожная станция не далее чем в 30-50 верстах. Климат должен позволять выращивать традиционные украинские сельскохозяйственные культуры."

Кременецкие, Лазаренко, Бабенко, Чаплины, Абакумовы, Орловы, Белоконь, Тхор.
Интересуюсь родом Кременецких от Аслана-Мурзы-Челебея.
Thanks: nfs79, Т.В., litar Л3

Share

8

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Elizar69 пише:

Мне вон мать рассказывала, во время войны деревни по украински в Приморье говорили, да что говорили, одни названия деревень, сами за себя говорят. Было бы там плохо и печально, не ехали бы тогда, как я думаю.

То у великих українських містах  по-українському не говорять, а в багатьох селах Примор'я, як і в наших чорноморських станицях багато людей, як бачите, й досі говорять. Або "балакають". То дуже складна проблема - добре там чи не добре було. Багато з нас сьогодні розсуждають за нинішніми мірками та уявленнями. А тоді, якби там і гірко було, більшість людей не вернулася б. Хоча б тому, що дорога була дорога', важка й далека. Селянину гузникатися з місця на місце ой не так просто було! А головне те, що переселення було в першу чергу потрібне не селянам, а державі. Треба було якнайшвидче колонізувати "вновь приобретенньіе" землі. Ходоки - то чиста одмазка. Якщо вони й дійсно були на новому місці, то не тільки дивилися на землі, річки, левади та ліси, а й зустрічалися з представниками влади. Влада була зацікавлена у колоністах. Ходокам могли обіцяти гори (їм особисто), підкупляти їх, брехати, аби тільки їхали. Нема жодного краю в колишній Російській імперії крім районів Кубані від річки Кубань на північ до лінії Канівська-Новопокровська, які б були кращі за Подніпров'я. Не краще було й Примор'я, а тим більше Амурська область. Головна причина переселень з України (усієї) на схід і на захід - безземелля. Але на схід йшло переселення у межах однієї держави. І ця держава тримала весь процес у своїх руках - від того, що вона спричинювала безземелля до того, що на нових місцях всіляко старалася утримати переселенців. Також не треба забувати, що держава була дуже зацікавлена в розпорошуванні "строптивьіх малоросов", тому у Таврії та на Катеринославщині поселяла німців. Якби на Далекий Схід не схотіло переселятися українське населення, держава б спробувала виселити туди з Кубані козаків. Не раз від краєзнавців чув, що був проект завоювання Західної Вірменії (Східної Туреччини), а на місце турків та курдів поселити кубанських козаків. Перший етап - спровокувати турків на різню вірменів, другий етап - "братская помощь христианскому народу", третій - колонізація "нашими малоросами верховій Тигра и Евфрата". Це й вірмени так кажуть, бо то не дуже приховувалось. Навіть трохи козаків туди встигли переселити, і десь вони там бідують, але про те мовчок. Але не все так сталося, як бажалося.  І ще. Якщо хтось з нас побачить, що на переселенців виділялося зерно на посів, "підйомні", не треба те ідеалізувати, бо за російською традицією значна частина з того розкрадалася. І результат тих переселень ми бачимо зараз - з Далекого Сходу відток населення. Про українство й говорити нічого. Пам'ятаю, як 20 років тому мати й теща моїх знайомих слізно просила забрати її з дідом відтіля, бо там тяжко жити, особливо без родичів. Хата нікому непотрібна була, бросили. Зять через усю країну їздив забирати їх та барахло та деякий посуд. Меблі сусідам роздали. Старання Муравйова-Апостола давно пішли псу під хвіст! Мало не забув. Так той дід потім мене любив, знаєте, за що? За те, що я говорив так саме, як вони з бабою. От і стрілися колишні чернігівці на Кубані. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

9

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Не согласна с  Ярематойсамий . В местах переселения далеко не всегда были рады переселенцам. Начальству не нужны лишние хлопоты, денег не хватало, земельные участки не были выделены, между приезжими, местным или ранее переселившимся населением были стычки,  и пр.  Переселение не раз останавливалось. Местные власти скорее были заинтересованы в прекращении переселения  или хотя бы его сокращении.  В специальной литературе все это есть.
И ходоки не были "отмазкой". Они-то переселялись, для себя выбирали, да еще перед обществом ответ держать. Что не так - сожрут и опозорят.
В 30-е годы мой дед ездил с места переселения домой, к родственникам. Думаю, не без мысли вернутся - на новом месте его семью преследовали невзгоды.  Посмотрел, и мысли о возвращении отпали. Сказал: "Там такая нищета..." 
  Нашла родственника в др. селе того же Мглинского уезда, семья не переселилась. Никого в живых не осталось, кто умер от голода, кого немцы убили...  Остался в живых один ребенок-беспризорник, бродил по свету, заехал на Дальний Восток, там жил, учился в ремесленном, женился... К старости вернулся в Брянскую обл. но в родном селе больше никогда не был, хотя вспоминал и описывал единственному сыну какое оно было, где и как расположено...
  Так что не известно, кому повезло. wink

Share

10

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий пише:

Я згадав лиш два конкретні регіони - Закубання й Зелений Клин. Тут була порожнеча і переселенців ждали. Щодо Сірого Клину, особливо західних районів тодішньої Томської губ. - нинішні Новосибірська обл. і Алтайський край, то, так, там ситуація була інша. Зустрічав у літературі, що на Алтаї довго була чортоскубія навіть між великороським населенням старожитним і новим.   У нас живе тітонька корінням з Узина, якої батьки перед революцією переселилися на Алтай, в чисто українське село. Їй вже 90, не дуже хочеться тривожить. Не знаю де і як, а ми вже бачимо, що скрізь і в різні періоди по-різному було, але на Зелений Клин переселення українських селян ініціював сам губернатор М. Муравйов (Амурський, а не Апостол, бо то я забрехався). Тут ще справа в тому, що сільськогосподарський рік курського або тамбовського селянина - квітень-вересень, а полтавського - березень-жовтень (від Сорок Святих до Покрови), і природі й клімату Примор'я відповідає Полтавщина. Подніпровські поселенці раніше себе добре зарекомендували в інших регіонах, вони дуже швидко освоювалися на нових місцях. Така гнучкість пояснюється, мабуть, тим, що й сама Полтавщина заселялася з Правобережжя, а в Україні йшло постійне перемішування населення. А ще не знаю, які там ходоки попервах могли бути, коли перших возили на кораблях з Одеси через Суецький канал та Сінгапур. Звичайно,  державним коштом, наскільки то важлива справа була. Бо не встигла б Росія, встигли б Корея й Китай. Там і так повно корейських поселень було. А потім Арсеньєв хунхузів китайських з усурійської тайги виганяв. А заразом і "Дерсу Узала" про нанайського ординарця свого написав.Там жив син висланців з Кубані 30-х років. Збирав лимонник та інше зілля й на прабатьківщину щороку привозив здавати. Ми думали, він зекам пляшки ставив, а вони йому тягали. Але ж ні, сам ходив. А потім нема й нема. Через рік жінка пише, що вже рік, як він з тайги не вернувся, а на другу осінь люди знайшли залишки від одягу його. Чи звірина розірвала, чи помер. Але багато тамтешніх знавців кажуть, що по тайзі натовпи китайців промишляють і прибирають з дороги всіх, щоб потім не виказували їх. Що хочеш, те й думай. Але, здається, й справа Арсеньєва теж слідом за справою Муравйова пішла.
..............
Так у мене запитання так і залишається - чи знали переселенці, що в тайзі, крім вовків і ведмедів, живуть тигри й леопарди?

На самом деле, да и как выше сказали, у всех разная история. Я понял вашу точку зрения и позицию по данному вопросу. Дискутировать не смогу, я не такой спец, как вы в этом вопросе, да и потом, могу судить только на примере своей семьи, которая переселилась с Украины в Приморье в 1893 году. Ни чего похожего, что описано выше я не слышал и не встречал. Да и литература, которую я читал о переселении, таких выводов мне сделать не позволяла. Но это нормально, что каждый может иметь свою точку зрения)

Share

11

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Elizar69, Так вони засилали ходоків на розвідку чи ні?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

12

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий пише:

Elizar69, Так вони засилали ходоків на розвідку чи ні?

Да засылали конечно, в 1896 году или чуть ранее. Я к тому, что не слышал и мне не попадалась информация о том, что ходоков там обманывали. Я не утверждаю, что такого не было, просто я об этом не слышал и не читал.

Share

13 ( 22-01-2017 18:04:48 змінене Ярематойсамий )

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Я теж не кажу, що їх дурили, але по своєму району знаю, що ходоків точно не було. А на прикладі переселенців з села Вейделівка (тепер Білгородська обл.) точно знаю, що й хитрували або дурили. Здається, обманювали багатьох, ким заселювали гірські станиці, де навіть поганої землі не оказалося, бо за кілька років більшість населення було виселено у підгірні станиці. Колонізація гірської частини та побережжя Західного Кавказу йшла дуже туго. Уряд вдався до того, що став поселяти тут всіх охочих навіть іноземців аби тільки християнського віросповідання (православні РІ, у т.ч. молдавани), естонці, греки й вірмени Османської імперії, чехи, німці. Українці й росіяни в горах жити не могли. Про ходоків чув тільки естонських, які з Ставрополля, де вони не змогли жити, вирядили розвідників по р. Мала Лаба через хребет до нинішнього містечка Красна Поляна. Там вони потім заснували кілька хуторів або сіл. Естосадок з переважаючим естонським населенням існує досі. Це, мабуть, найвищий нас. пункт Краснодарського краю. Клімат і природа там дуже нагадують Естонію, тільки що гори.
..........................................................
Лучче чи гірше новий край за старий - теж кожен по своєму оцінює. Дуже стражджає перше покоління, навіть якщо більшість визнає, що на новому місці краще. Молоді покоління, які не жили у старому краї, по-іншому все оцінюють. У них вже сформувалися навички господарювання в нових умовах, для них новий край стає батьківщиною. І все-таки до останнього часу більшість людей вважають, що стара Чорноморія - мало не райський край і старалися туди спочатку втекти (вернутися), а потім виїхати. Але якась частина прижилася тут, їм не треба чорноземів, великого багатства, рівних доріг та вулиць, а треба, щоб були ліс та річка, тепла, хоч і гнила, зима, гриби, ягоди, недалеко гори, добра вода і т.д. Я, наприклад, не степовик. Мені навіть Богодухівщина не подобалася, бо, скоріше, я лісовик-підгірянин. Мабуть, так і на Зеленому Клині було. На жаль, держава десь з 1900 року не сприяла "укоріненню" нащадкіів поселенців у нових краях. У нас точно.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

14

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Климат Спасска-Дальнего (норма 1981—2010 гг.)


Средняя температура воздуха в Спасске-Дальнем
Янв. -18,3
Фев. -13,6
Март -4,3
Апр. 6,4
Май 13,2
Июнь 18,0
Июль 21,2
Авг. 21,1
Сен. 14,9
Окт. 6,6
Нояб. -4,5
Дек. -14,7
Год 3,8


Норма осадков, мм
янв - 17
февр - 17
март - 26
апр - 41
май - 64
июнь - 75
июль - 131
авг - 90
сент - 83
окт - 61
ноя - 33
дек - 21
за год - 659

Источник: метеостанция Свиягино  (З Вікі)
......................................................
Мусонний клімат - літо дуже вологе, дуже багато опадів, але тепле й навіть жарке. Зима суха, великих снігопадів буває мало. Зима дуже холодна. Це тому, що Тихий океан заходить в арктичні широти й холодне повітря взимку вільно вистуджує  обидва береги - азійський і американський. Холодно взимку буває навіть у Ханої, столиці В'єтнаму. Холодна вода в океані в Каліфорнії. Для рису й сої непогані умови. Помидори вистигають, але, мабуть, хворіють. Для пшениці, жита, ячменю - умови погані.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

15

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Мой дедушка рассказывал, что от волости сначала отправлялись ходоки, они на месте высматривали место под поселение, общались с местными или уже поселившимися, осматривались и, если их все устраивало, то отбивали телеграмму, мол, можно переселяться. По крайней мере, когда переселялись мои в 1898-99 годах, то уже имели представление о том, что их ожидает. Хотя, были и те, кто возвращался обратно через год-два так и не найдя себе места на новой земле.

Дзюман, Замула, Иващенко, Лабыш, Черненко - крестьяне Васильковского, Сквирского уездов Киевской губернии;
Берегуленко, Гречаный, Притис, Сорочан - крестьяне Елисаветградского (Бобринецкого) уезда Херсонской губернии;
Кавур, Кавуров - крестьяне Могилевского уезда Могилевской губернии;
Бляхер, Бурштейн, Каменецкий - евреи Богуславского, Шполянского и Матусовского обществ Киевской губернии.

Share

16

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий пише:

Elizar69, Ответ на пост в разделе "Новости".
Нет, не это. Я понимаю, что в "плотном соприкосновении" на новом месте были немногие. Меня интересует, во время рассказов о Приморье, Уссурийском крае им говорили, какой там климат, какая природа, что в глубиине тайги живут тигры? Что они об этом узнавали на месте, сомнений нет. По тому, как шло переселение у нас, видно, что практически ничего не рассказывали. Разница в том, что жившие рядом черноморцы хорошо знали этот край, поэтому всячески сопротивлялись переселению. А жившие далеко попадались на удочку. Видимо, спасала положение господдержка и различные посулы.
Тигры вообще не склонны, как медведи и шакалы, шляться по помойкам. Но дело ещё и в том, что до 1980-х гг. вокруг даже крупных сельских нас. пунктов никаких помоек и мусорок не было. Пищевые отходы шли на корм скоту, сельхозотходы тоже все шли в дело, пластмасс было мало. Всё началось с битого стекла. А за помои в разных столовых, пищеблоках буквально дрались, но не тигры, а люди - кормили свиней и др. живность.

День добрый.Тут relocation.pgpb.ru/pereselen.html достаточно не плохо все описано.

Share

17

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Не понимаю, как вставить картинку. Я хотел разместить, результат что смогла сделать семья с момента переселения, а это 1893-й год, на момент переписи, а это 1908-й, на примере своих предков.

Share

18

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Вот, какое имущество было у моего прапрапрадеда уже через 10 лет после переселения:

Гавриил Иващенко – 1 жатвенная машина, 1 веялка, 3 плуга, 150 пудов пшеницы на 120 руб., 100 пудов овса на 100 руб. и 50 пудов гречихи на 25 руб., 6 коров, 8 лошадей, 10 свиней. При пожаре сгорел дом стоимостью 700 руб.

Это не считая хозяйств его сыновей.

До переселения ему приходилось чумаковать, т.к. маленький надел земли уже не мог обеспечить всё семейство.

Дзюман, Замула, Иващенко, Лабыш, Черненко - крестьяне Васильковского, Сквирского уездов Киевской губернии;
Берегуленко, Гречаный, Притис, Сорочан - крестьяне Елисаветградского (Бобринецкого) уезда Херсонской губернии;
Кавур, Кавуров - крестьяне Могилевского уезда Могилевской губернии;
Бляхер, Бурштейн, Каменецкий - евреи Богуславского, Шполянского и Матусовского обществ Киевской губернии.

Share

19 ( 27-01-2017 18:26:25 змінене Elizar69 )

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Лист 1

Post's attachments

rgiadv1 001.jpg 318.49 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Share

20

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Лист 2. В 1893 году из Полтавской губернии переселялась семя. Глава семьи, его жена и 5 сыновей. Младший, умер по дороге в Одессе. Остальные переселились, и весьма успешно. Развили хозяйств и еще много чего.

Post's attachments

rgiadv2 001.jpg 298.55 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Share

21

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий пише:

Yulita, Ніяк не найду відповіді на дуже просте запитання - чи знали ті, що збиралися переселиться на Примор'я, що в тайзі є тигри?
.............................
Що при всякому переселенні є люди, які там бистро стають на ноги, річ звичайна. Цікаво інше - як жилося-велося всім? Чому багато вчорашніх переселенців шукало заробітку в Харбіні, Порт-Артурі, навіть на Гаваях? Кому можна було продавати сільгосптовари? Які школи й інші навчальні та медичні заклади були в великих селах? Яка була врожайність різних культур? Чи з розумом закладали нові села - щоб їх не топило? Бо там ніхто не міг того знати, а корейці й китайці, напевно, такі нюанси приховували. Що сталося з місцевими заможними селянами у 1917-1930-ті рр.? Який відсоток нащадків першопоселенців залишається у рідних селах, який в інших селах, який у містах Примор'я, а який їде в Європу? Чому населення міста Спаськ-Дальній зменшується швидкими темпами?

Я думаю что про тигров знали, а что это меняет? На остальные вопросы Вы самостоятельно можете почерпнуть ответы на просторах интернета, тем более такой опытный исследователь как Вы. Все  в открытом доступе. Дерзайте!)

Share

22

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Опытный исследователь вряд ли должен стремиться получать ответы на просторах интернета.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

23

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий, чесно кажучи, не знаю, чи попереджали моїх переселенців саме про тигрів. Але це не завадило брату мого прапрадіда, колишньому хліборобу, який про тигрів до своїх 35 років не чув і в очі їх не бачив, стати тигроловом. Займався він цим майже до самої смерті у дуже поважному віці smile

Дзюман, Замула, Иващенко, Лабыш, Черненко - крестьяне Васильковского, Сквирского уездов Киевской губернии;
Берегуленко, Гречаный, Притис, Сорочан - крестьяне Елисаветградского (Бобринецкого) уезда Херсонской губернии;
Кавур, Кавуров - крестьяне Могилевского уезда Могилевской губернии;
Бляхер, Бурштейн, Каменецкий - евреи Богуславского, Шполянского и Матусовского обществ Киевской губернии.

Share

24 ( 29-01-2017 14:03:35 змінене Elizar69 )

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Ярематойсамий пише:

Опытный исследователь вряд ли должен стремиться получать ответы на просторах интернета.

Привет.Ну, я ведь то же, многое почерпнул из интернета) Я не являюсь профессиональным исследователем, и на многие Ваши вопросы не дам объективной оценки. Скорее это будут субъективные ответы. Как жилось всем? Я думаю как и везде, крестьянский быт, тяжелый быт, что говорить, а особо на новом месте. Были успешные, были и лентяи, были и те, кто уходил в город, на заработки, были и такие, кто по переселению оставался в городе и становился рабочим или торговцем. Что их толкало на это, я думаю они надеялись на более лучшую и легкую жизнь, чем крестьяне. Харбин и Порт-Артур? По сути, после завершения и строительства КВЖД, Восточная Маньчжурия были русскими провинциями, и Харбин был фактически русским городом. Естественно, требовалась рабочая сила, и те, кто имел возможность, уезжали в поисках легкой доли. 
То что производилось в селах, отвозилось в город естественно. Мои предки имели в собственности, водяную мельницу, молочные и спиртовые заводы. Продукция поставлялась в в города Уссурийск и Владивосток. По поводу образования, школы были в крупных городах, но грамотность в деревнях была низкой. Про то, что сеяли, мне лень искать информацию, все есть в статистических обзорах за 1900-е годы. Что выращивали, я информацию размещал. Где выбирать села, об этом в кратце писалось выше, по поводу их затопления во время разливов, думаю, что люде были к этому не готовы и не знали этого. Местное население не проживало сельским хозяйством, и думаю, что-то подсказать и посоветовать не могло. В 1917-1930 со всем населением Российской Империи случилось одинаково. Да я думаю, что единичные семьи остались в селах, все перебирались в город. Это тенденция присуща всем развитым странам. Процент я не считал. Не только Спасск-Дальний, население всего Дальнего Востока России уменьшается ежегодно, люди уезжают от не комфортного житья. Естественно те, кому ехать есть куда. 
Мне так это все кажется.

Share

25

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Не згоден про тенденцию зникнення сіл і росту міст у нас і в інших розвинутих країнах. У нас росли переважно великі міста, обласний/крайовий центр + ще 4-5, а малі міста стали давно вже занепадати. Навіть у нашому "багатому" краї ростуть Краснодар, Новоросійськ, Анапа, Сочі, Геленджик, Гарячий Ключ. Чотири останні - курорти, у яких майже ніякого виробництва. Приморський Туапсе стоїть на місці. Решта міст стоять на місці або зменшуються. У нас потужна централізація, особливо зараз, і адміністративні центри тягнуть одіяла на себе. Не рятують справу ніякі мігранти - етнічний склад населення змінюється, розвитку ніякого. У більшості європейських країн більше половини сучасних міст з населенням 5-50 тисяч ще 100 років тому були селами. У нас такі хіба що в ЮФО, а десь на Калужчині або Рязанщині навіть те, що було містами, повітовими центрами перетворилось на дрібні містечка. На мою думку, головна біда Росії - нехтування людським фактором. Захотіли - хапнули ціною загибелі маси людей, захотіли - переселили, а потім про їх забули, а потім репресували й до половини винищили, захотіли - визнали різні мови, а потім заборонили і т.д. Результат - в Зауральській Росії (Сибір, Далекий Схід) зараз живе 30 млн. чол., а в китайській Манчжурії - 150 млн. Канада, яка почала активно заселяться пізніже Сибіру людьми з-за океану вже обігнала його населенням. Друга наша біда - екстенсивна економіка. Хоч називається селище під Благовєщенськом Прогрес, а прогресу ніякого.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

26

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Людей в России, ни когда не считали....

Share

27 ( 14-11-2017 09:33:30 змінене Нэрт )

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

не могу ничего написать  :/

писал несколько раз, и ничего не отправляется, только пол строчки можно написать?
От себя ничего уже не пишу, достало, пишу а оно исчезает всё, проще дать наводку на книгу которая есть в интернете

Как на тигру - с берданкой хорунжевой
Да с ножом... Отступить ведь нельзя.
И отвагой - казачьим оружием
Ты однако, её, хлопче, взял.

Share

28

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Александр Конев
Переселение в Южно-Уссурийский край
Борисовка
страницы истории
1882-2012 г.г.

Владивосток
2012 год

В книге на основании архивных документов, воспоминаний потомков рассказывается об организации переселения морским путем крестьян из Черниговской губернии России в Южно-Уссурийский край во второй половине 19-го века.

Дана общая обстановка на Дальнем Востоке России, предшествующая началу переселения, обоснована его необходимость.

Показаны фрагменты архивных документов, рассказывающих об участии государственных чиновников в организации подготовки и перевозки крестьян морем, контроле за событиями на всех уровнях.

В приложениях приведены списки переселенцев, прибывших  в Южно-Уссурийский край в период 1883-1886 годов.

На фотографиях показаны первые переселенцы, прибывшие в Южно-Уссурийский край.

Автор выражает благодарность за помощь в подготовке материалов:
Лидии Могильниковой;
краеведу Мглинского района Брянской области
Екатерине Чеплянской;
начальнику отдела по работе с Борисовской территорией администрации Уссурийского городского округа Светлане Борблик;
заведующей библиотекой № 11 с. Борисовки Марии Тищенко;
библиотекарю Светлане Каргиной.
Корректор Н.Г. Рыбалочка.

Содержание
1. Предисловие……………………………………………………………3
2. Южно-Уссурийский край во второй половине 19-го века……….....4
3. Переселение крестьян морем……………………………………….…9
109
4. Борисовка - начало 20-го столетия…………………………………..33
5. Приложения:
Фото, документы……………………………………………………...44
Список крестьян Черниговской губернии, отправленных с
семействами в Южно - Уссурийский край на пароходе "Россия" 1 марта 1883 г.(приложение 1)……………………………………....65
Список семейств крестьян Черниговской губернии, отправленных в
Южно - Уссурийский край на пароходе "Петербург" 10 марта
1883 г. (приложение 2)………………………………………………..73
Список крестьян, своекоштных переселенцев из Сосницкого и
Городнянского уездов Черниговской губернии, отправленных на
пароходе «Царица» 1 марта 1884 г. (приложение 3)………….…....81
Список казеннокоштных переселенцев из Суражского (121 семья) и
Мглинского (1 семья) уездов Черниговской губернии, отправленных на пароходе «Россия» 3 марта 1884 г. (приложение 4) …………………………………………………….…84
Список казеннокоштных переселенцев из Суражского уезда (125
семей) и Мглинского уезда (1 семья), отправленных на пароходе
«Кострома» из Одессы 10 марта 1884 г. (приложение 5) …………92
Список своекоштных переселенцев Черниговской губернии, Городнянского и Черниговского уездов, отправленных в Южно- Уссурийский край на пароходе «Петербург» 28 сентября 1886 г. (приложение 6)………………………………………………………100
6. Источники и литература…………………………………………….108
7. Содержание………………………………………………………......109

Как на тигру - с берданкой хорунжевой
Да с ножом... Отступить ведь нельзя.
И отвагой - казачьим оружием
Ты однако, её, хлопче, взял.

Share

29

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Юрий Тарасов-Камчатский
ЮРИЙ ТАРАСОВ.
Родился на Камчатке, отсюда и дополнение к имени.
В настоящее время живу в г.Свободном Амурской области. Занимаюсь в основном вопросами истории. На этой базе и пробую пока писать литературные очерки. Опубликовал на своей странице также изданную в 2006 году книгу об истории города Артёма и несколько написанных в прошлом наиболее удачных статей, сообщений и информативных бесед.


Книга Артём на заре своей истории
    Вступление -  - https://www.proza.ru/2012/01/30/305
    Глава 1. Вначале была почта - https://www.proza.ru/2012/01/30/308
    Глава 2. Черниговцы - https://www.proza.ru/2012/01/30/310
    Глава 3. Разлучённые Батальянзой - https://www.proza.ru/2012/01/30/311
    Глава 4. Первый хуторянин и предприниматель - https://www.proza.ru/2012/01/30/312
    Глава 5. Фермеры-пионеры - https://www.proza.ru/2012/01/30/313
    Глава 6. Рождение младших деревень - https://www.proza.ru/2012/01/30/314
    Глава 7. Крёстные деревень - https://www.proza.ru/2012/01/30/317
    Глава 8. Ходасевич и другие - https://www.proza.ru/2012/01/30/319
    Глава 9. Короли Артёмовских углей - https://www.proza.ru/2012/01/30/32
    Глава 10. Колонисты из Восточной Азии - https://www.proza.ru/2012/01/30/322
    Глава 11. Обустройство первопоселенцев - https://www.proza.ru/2012/01/30/324
    Глава 12. Развитие инфраструктуры - https://www.proza.ru/2012/01/30/326
    Глава 13. Угольная лихорадка - https://www.proza.ru/2012/01/30/328
    Глава 14. Народные традиции первопоселенцев –
    https://www.proza.ru/2012/01/30/329
    Глава 15. Крестьяне и рынок - https://www.proza.ru/2012/01/30/331
    Глава 16. Сельскохозяйственные промыслы - https://www.proza.ru/2012/01/30/333
    Глава 17. Несельскохозяйственные промыслы - https://www.proza.ru/2012/01/30/335
    Глава 18. Сельская промышленность, торговля и кооп - https://www.proza.ru/2012/01/30/336
    Глава 19. Столыпинские хутора - https://www.proza.ru/2012/01/31/343
    Глава 20. Наркоторговля и хунхузничество. - https://www.proza.ru/2012/01/31/355
    Приложения Словарь топонимов - https://www.proza.ru/2012/01/31/374

Share

30 ( 12-03-2018 16:59:15 змінене chernik )

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Нэрт пише:

Александр Конев
Переселение в Южно-Уссурийский край
Борисовка
страницы истории
1882-2012 г.г.
Владивосток 2012 год.

В книге интересная информация, много фамилий.

Ссылка на книгу: relocation.pgpb.ru/files/konev1.pdf

Share

31 ( 11-03-2018 23:11:03 змінене kuks70 )

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

chernik пише:

Надеюсь, что получилось.

это просто ссылка на Вашу папку гугл-диска. В этом окне поставьте курсор на архив, к которому хотите дать доступ и в верхней части экрана (справа) есть кнопка в виде кусочка цепочки, называется "Включить доступ по ссылке". Когда включите - полученный адрес(ссылку) можно выложить здесь.

Поиск предков в Херсонской губ.: Лапа, Лаппа, Кривошея, Бабенко, Стародуб, Твердоступ, Дубровинский; в Екатеринославской губ.: Белемеря (Беломеря), Дядькин, Балдинов, Вергелес, Вегеря, Магдычавский, Бабич, Милюк, Коваленко, Бойе, Бабаенко, Акольцев; в Волынской губ., с. Авратын: Шлапак, Переймибіда, Порохончук; в городах Пенза и Харьков, на Дальнем Востоке: Мутилин.
Thanks: chernik1

Share

32

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Короленко, Владимир Галактионович (1853-1921). ... Признаки украинской колонизации на Урале / [Вл. Короленко]. - Киев : тип. т-ва Н.А. Гирич, [1906]. - 8 с.
https://search.rsl.ru/ru/record/01003735663

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.
Thanks: v_golub, DmitroR-22

Share

33

Re: Переселения с Украины на Дальний Восток

Забайкалье [Текст] : [справочная книжка для ходоков и переселенцев]. - Чита : издание Переселенч. управления Забайк. района : Паровая типо-лит. "Забайк. т-ва печатнаго дела", 1910-1911.

Переселенческие участки Урульгинской волости (близ станции Урульга Забайк. жел. дороги) : Справочная книжка для ходоков и переселенцев, направляющихся на участки в Урульгин. волости. - 1911. - 20 с.  https://search.rsl.ru/ru/record/01004003073

Переселенческие участки по реке Конде : справочная книжка для ходоков и переселенцев, направляющихся на участки по р. Конде, за озером Телембой, в 100 верстах от гор. Читы. - 1911. - 16 с. https://search.rsl.ru/ru/record/01004003071

Переселенческие участки по Байгулу : справочная книжка для ходоков и переселенцев, направляющихся на участки по Байгулу в 30 верстах от гор. Нерчинска и ст. Нерчинск, Заб. жел. дороги. - 1911. - 9 с. https://search.rsl.ru/ru/record/01004003072

Переселенческие участки около Еравинских озер и по р. Холою (в Кубдутской волости) : справочная книжка для ходоков и переселенцев, направляющихся на участки у Еравинских озер. - 1911. - 17 с. https://search.rsl.ru/ru/record/01004003070

Переселенческие участки вдоль линии Амурской жел. дор. По р. р. Унгурге, Куенге, Горбице, Агите и Алеуру : справочная книжка для ходоков и переселенцев. - 1911. - 13 с. https://search.rsl.ru/ru/record/01004003069

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.

Share