1,611

Re: Походження українських прізвищ

У нас в селі і Кікало і Гікало казали на того, що часто ікає ...

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

1,612 ( 02-10-2016 20:35:08 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

Грінченко

Post's attachments

cyc.png
cyc.png 107.67 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,613

Re: Походження українських прізвищ

Тобто, Кікало, Кикало, Гікало, Гикало: а) той, хто "кикає", тобто кує або, як якийсь птах пускає звуки-кикання; б) той, хто гикає (гикавка); в) той, хто ледь не г'иг'нув або здохлій-доходяга.
А ще є жіноче ім'я Кикілія (Цецилія).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,614 ( 12-10-2016 20:21:45 змінене andrey.gorevoy )

Re: Походження українських прізвищ

Прізвище Лалак не підпадає під жодне з оговорених закінчень, то що ж може означати?

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

1,615

Re: Походження українських прізвищ

При чому тут "оговорені закінчення" (ким? де? які?)? Залежно від первісного наголосу у прізв. Лалак у мене є кілька версій (якщо це українське). Лала'к - 1. Тюрк. "лелека", власне, "лелека" - тюркізм. 2. Лола'к - народна форма імені Лоллій. 3. Нащадок Лола, Лоли - від Лоллій. 4. Той, хто лалакає - приспівує, або лялякає - базікає. Ла'лак - можливо, діалектне "кажан, летюча миша, лилик".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,616

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

...Залежно від первісного наголосу у прізв...

Лала'к

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

1,617

Re: Походження українських прізвищ

Увидела редкую фамилию Шатух...   Какое может быть происхождение?

Share

1,618

Re: Походження українських прізвищ

А я "Шатоха" бачив.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,619 ( 25-10-2016 22:31:19 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

Грінченко:

Шатило, -ла, м. Лгунъ. Черном.
Шатирити, -рю, -риш, гл.
    1) Искать, шарить. Переясл. у. Стрільці шатирять по терну. Греб.  351.
    2) = шарувати 1. Черниг. у.
    3) Мошенничать.              
Шатувати, -тую, -єш, гл. Спѣшить. Вх. Лем.  484.

Схоже, що всі ці три слова від шатан - чорт, шайтан

Шата, -ти, ж.
    1) Богатая одежда. Наші лати переходять панські шати. Ном. № 1615.
    2) Риза. Коли не піп, так і в шати не одягайся. Ном. № 9571.
    3) Окладъ на иконѣ. Образи в срібних шатах. Г. Барв.  261. Ум. шатонька. При одній свічі личенько вмивав, при другій свічі татоньки вбірав. АД.  І. 6.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,620

Re: Походження українських прізвищ

А "шаткувати - різати, сікти, дрібно рубати" у Грінченка нема? Рос. "шататься - швендяти, волочитися; хитатися

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,621

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

А що може означати прізвище Лой?

У нас лоєм називали твердий козячий жир (бо він плавиться при високій температурі). Грудка лою була в кожній хаті - для компресів та пиття з гарячим пареним молоком при простуді. Це мене так лікували малого... поки астма не накрила. Дякую професорові Довженку з Феодосії - вилікував.

А овечий хіба ні?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,622

Re: Походження українських прізвищ

Якось у Нальчику накупив жиру й натопив. Такий самий твердий, як і козячий, і я б його теж лоєм назвав. Може, так і було раніше, але в нашій родині був тільки купований козиний, тому й я знаю, а про барашачий просто не знаю. Мабуть, увесь твердий лоєм називали.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

1,623

Re: Походження українських прізвищ

МАЛОРУССКИЕ прозвища Херсонской губернии: Этнограф. очерк //Новороссийский календарь на 1893 год. - О., 1893. - Т.2. - С.29-45. Автор - ЯСТРЕБОВ ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ [1855-1899] - український етнограф, археолог

www.kraeved.od.ua/book/novoroskalendar.php

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

1,624

Re: Походження українських прізвищ

Панове, а хто бачив у словниках або в кого є думки щодо походження прізвища Синельник, Сінельник?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,625 ( 04-12-2016 13:07:10 змінене gennadii5408 )

Re: Походження українських прізвищ

Я зустрічав в розписах  серед категорії - "цеховые". Ще тоді подумав, чи це не той, хто фарбує тканини (в синій колір) ...

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

1,626 ( 04-12-2016 14:50:07 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

gennadii5408 Три плюси! (два в боргу smile ). Я те ж саме думав, хоч документів не бачив. Тепер аж подивився, у Даля є "синильникъ, -ница или синильщик м. , -щица ж. мастер, красящий ткани в вайду, в кубовую краску, местами в дервн. красильщик вообще (как и красильщик от красный)". Заразом ми й значення прізв. Вайда знайшли. Вайда - фарбувальна рослина з родини Капустяних - https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D … 0%B0%D1%8F А також знатимемо, що таке "кубова" запаска, спідниця, плахта - синьо-фіолетоввого кольору, з тканини, фарбованої у вайді. Трьох зайців убили! Той факт, що це підтверджується документом, дуже важливий.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,627

Re: Походження українських прізвищ

І мені задоволення ...

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

1,628

Re: Походження українських прізвищ

Прізвище Вайда поширене у Польщі на південному сході. На Лемковині, між нами. Та в краях новопоселення. Російська назва вайда запозичена у німців. Майже всі подібні запозичення йшли через польську та "руські" мови. Отож, можливо, ту рослину поляки теж вайда називали. Зараз у польській науковій номенклатурі - Urzet barwierski. Поляки кажуть, що Вайда - угорського походження, воєвода.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: gennadii54081

Share

1,629

Re: Походження українських прізвищ

А Натха хтось знає, що таке?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,630

Re: Походження українських прізвищ

Грінченко знає

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,631

Re: Походження українських прізвищ

Bragida Не підказуйте! Ума вивіряю. smile Та того, хто тим страджав, переважно по молодості.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,632

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

А Натха хтось знає, що таке?

Владика?

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

1,633

Re: Походження українських прізвищ

smile Зате чесна людина, не підглядав. Це погана відрижка, як тухле яйце, після протеїнового переїдання... Отакі прізвища у нас є!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,634

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

smile Зате чесна людина, не підглядав. Це погана відрижка, як тухле яйце, після протеїнового переїдання... Отакі прізвища у нас є!

Буду чесним до кінця - підглядав. smile наТХа, мабуть має спільне із ТХнути, заТХлий... але я не чув такого слова. Мій син - любив у дитинстві сам вигадувати слова, тож називав вихід газів "КРЕками"... я крекнув... не крекай... і багато інших слів, які в сім'ї закріпилися.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

1,635

Re: Походження українських прізвищ

Це не проста, а якась хвороблива, тухла. Кажуть, що частіше у молодих чоловіків. На Лінгвофорумі обговорювали це слово, доки кажуть, що від "дихати" (надха), хоч моя версія від "тхнути, тухлий".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,636

Re: Походження українських прізвищ

Доброго дня что может означать фамилия Регинский? Знаю что фамилия достаточно редкая.

Share

1,637

Re: Походження українських прізвищ

Фам. Регинский пересекается с Рогинский, Рединский. Эта последняя могла возникнуть как неправильно прочитанная и переписанная Реgинскій. Также Региня, Ригиня. Эти, вероятнее всего, есть народная форма канонического имени Ригин: РИГИН.   
10 марта (25 февраля) - священномученик Ригин, епископ Скопельский.

Случаи "облагораживания" фамилий путём дописывания "-ский" были нередки, особенно у священников, мещан, шляхты. Вторая версия - от "регент" (фонетич. "регин(т)"). Такую фамилию могли придумать семинаристу, сыну церковного регента.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,638

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Фам. Регинский пересекается с Рогинский, Рединский. Эта последняя могла возникнуть как неправильно прочитанная и переписанная Реgинскій. Также Региня, Ригиня. Эти, вероятнее всего, есть народная форма канонического имени Ригин: РИГИН.  
10 марта (25 февраля) - священномученик Ригин, епископ Скопельский.

Случаи "облагораживания" фамилий путём дописывания "-ский" были нередки, особенно у священников, мещан, шляхты. Вторая версия - от "регент" (фонетич. "регин(т)"). Такую фамилию могли придумать семинаристу, сыну церковного регента.

Интересный момент, дед мне говорил что предку фамилию дали за какое-то достижение.

Share

1,639 ( 14-12-2016 10:21:39 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

"Какое-то достижение" - очень широкое, растяжимое понятие. Скоробагатый, Убыйвовк, Купыкобыла, Красножон - тоже своего рода достижения. Может, хорошо руководил певчей или сам хорошо пел и прозвище дано по "регент". Или украл у какого-то европейского монарха "регину" - королеву. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,640

Re: Походження українських прізвищ

Iohhaan пише:

Интересный момент, дед мне говорил что предку фамилию дали за какое-то достижение.

Можливо це відголосок давніх часів, коли предок за якийсь подвиг був нобілітований і отримав "шляхетське" прізвище.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,641

Re: Походження українських прізвищ

Там могло бути не утворення наново прізвища Регинський, Ригинський, а "нагорода" шляхетським "-ський", дописаним до Ригин, Ригин-я, Регин. Це наймовірніше є канонічним ім'ям, а виникли прізвища на українсько-білоруських теренах, де вони ( без -ський, - скі) зустрічаються донині. Або хтось, "запанівши", й сам дописав.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

1,642

Re: Походження українських прізвищ

Недавно побачив прізв. рос. Топчевод. Багато "за", що це українська "продукція", бо Краснодар і в складі подвійного Бондарь-Топчевод (жінка). У радянські часи в РСФСР утворювати подвійні прізвища "посполитим" не дозволялося, а в УРСР дозволялося. Що таке Топчевод, Топчовод, Топчевід?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,643

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Що таке Топчевод, Топчовод, Топчевід?

спец по курячому сексу?

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

1,644

Re: Походження українських прізвищ

ГіП,  Буду відтепер дописувати, що прізвища виникали в епоху, коли ніякого сексу не було. Гречка була, лобода була, а отого не було і навіть не знали, що таке. Добре, хай це був фахівець по отому, але дуже сумнівно, щоб він займався тільки питаннями ... топтання. Його б, скоріше, назвали "півнятник, півнячий батько". Та й клопоталася біля птиці більше жінка. smile А тепер серйозно - ?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,645

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Недавно побачив прізв. рос. Топчевод. Багато "за", що це українська "продукція", бо Краснодар і в складі подвійного Бондарь-Топчевод (жінка). У радянські часи в РСФСР утворювати подвійні прізвища "посполитим" не дозволялося, а в УРСР дозволялося. Що таке Топчевод, Топчовод, Топчевід?

Може колись було Топчивода?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share