36

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

gennadii5408 пише:

Мав тестя на прізвище Мамонтов, він був з Курщини. Зустрічав в документах прізвище Момот, згадував, думав - може тесть мав змінене прізвище від Момот, бо - які там мамонти! Не заглядав в Словники. І от в сл. Білий Колодязь, що в Харківському намісництві мені зустрілось ім"я - Мамонт. Тепер вже я подивися в православному ім"янослові. "Мамант" - мати, годувальниця. Чи це єдиний варіант походження прізвища - Мамонтов?

Не треба забувати про набожність наших пращурів і про те, що часто імена давав священник. Святий Мамант, Мамант Кесарійський - християнський святий з Кападокії, легендарний юнак-священномученик. Саме ім'я має корінь МАМА, пам'ятаєте, в російській імперії ще називали МАМАН, на західний манер, а на заході в Римі МАМАНТ означало жіночі груди, а МАМАНТом могли називати того, хто довго не був відлучений від грудей, або любив і був нерозлучний із матір'ю. Більше схиляюся до церковних коренів імені предка від якого пішло прізвище.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

37

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

kobzavshhuk пише:

Звідки походить и що означає моє прізвище Кобзавщук?

кобзати: бити, штовхати, кОпати, валити... щук/чук - означало малий (молодший, син), тож "кобзавчук"ом могли називати малого (дитину) розбишаку, або сина людини з такими асоціаціями.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

38

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

kobzavshhuk пише:

Звідки походить и що означає моє прізвище Кобзавщук?

Як варіант може змінене від Кобзарчук

Якщо Кобзавщук, то ймовірно походження з Західної України

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

39 ( 09-10-2016 19:02:20 змінене Ярематойсамий )

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Шапарь на Чорноморії у кінці 18 - 19 ст. - це завідувач рибними промислами: Черноморское войско уже в первые годы после переселения учредило на войсковых рыболовных заводах должность шапаря, т. е. чиновника, заведовавшего рыболовным заводом. У гирлі Кубані є хут. Шапарський (рос. Шапарской).
........................................
Думаю, що всі прізвища Мамонтов, Мамонтенко - це патроніми від імені Мамонт.
........................................
Кобзавщук, Кобзовщук могло утворитися насамперед від Кобзовський, Кобзавський. -щук є варіантом форманту -чук (фонетично -шчук), власне, це й є -чук +ш, на який закінчується корінь (Кобзавський - Кобзавсчук - Кобзавшчук - Кобзавщук). Таке могло утворитися не тільки на заході України, а навіть на Кубані. Так в народі утворювали парубоцькі форми від прізвищ на -ський: Полянський - Полянщук, Богуславський - Богуславщук тощо. Є такі прізвища - Кобзовський, Кобзавський? Є нас. пункти типу Кобзів, Кобзова, Кобзівка і т.п.?  Можливо, від Козовський - Козовщук, у яке за співзвучністю згодом закралося зайве -б-. Такі прізвища від топонімів могли утворюватися і без посередництва форм на -ський.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kobzavshhuk1

Share

40

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Поделитесь своими мнениями какого происхождения фамилии Недобор, Федис(ь)ко. Это малоросс.? Федиско от какого имени и какая раньше могла быть эта фамилия?

Ищите и обрящете. (Мф 7, 7.)

Share

41

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Думаю, Недобор є чисто прізвиськове прізвище - когось за щось так прозвали. Можливо, був низеньким. У нас (Кубань) казали:"Він з недобором шось на мене дивиться", тобто, невдоволено, сердито. Отже, Недобором могли прозвати ще й завжди сердитого, підозрілого.  Федис(ь) -  зменшувальне від імен на Фед- (Федір, Федот, Федул, Федосій тощо). Суфікс -ись не дуже поширений (Іванис(ь), Іванисенко). До Федись додали більш вживаний формант -ко - Федись-ко. Друга версія - Федисько утворене безпосередньо від Федосій-Феодосій або Фетис-Феоктіст

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

42

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Як могло утворитися прізвище, яке в рос.імперії писалося як "Горевой", в кого які думки? Дякую.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

43

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

andrey.gorevoy пише:

в рос.імперії писалося як "Горевой"

"Горькую" мабуть пив раз в російській імперії, там таке діло люблять, а схоже на Горовой, ну той що на горі жив

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

44

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

ГіП пише:

в рос.імперії писалося як "Горевой"

"Горькую" мабуть пив раз в російській імперії, там таке діло люблять, а схоже на Горовой, ну той що на горі жив

Вважаю, тут не місце безпідставних образ і флуду.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

45

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Російське написання Горевой найбільше відповідає українському Горьовий.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

46

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

andrey.gorevoy пише:
ГіП пише:

в рос.імперії писалося як "Горевой"

"Горькую" мабуть пив раз в російській імперії, там таке діло люблять, а схоже на Горовой, ну той що на горі жив

Вважаю, тут не місце безпідставних образ і флуду.

  Пардон якщо образив, а якщо б у вас було прізвище Безштанько наприклад і вам сказали, що предок штанів не мав, ви б теж образились? Просто згадав Горького. Коли збирались на вечірку в будинку свекра моєї тітки, Горький, Макаренко та ще деякі поважні особи. Так Горький і казав, що він Горький не тому, що життя гірке було, а тому, що "горькую" п"є.
  Своє прізвище ви повинні дослідити самі, покопавшись в документах 17-18 століття. Бо, що значить "жив у РІ", де жив уКарелії чи на Чукотці, чи на українськіх теренах?

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

47

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Ярематойсамий пише:

Російське написання Горевой найбільше відповідає українському Горьовий.

На українську потім переводили як Горе/є/ьо/ови/ой (8 варіацій), які всі співпадали в російському варіанті. Оскільки в РІ записи робилися виключно російською, тому питаю про рос.варіант. Предки жили в нинішній Черкаській і Полтавській областях.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

48

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

andrey.gorevoy пише:
ГіП пише:

в рос.імперії писалося як "Горевой"

"Горькую" мабуть пив раз в російській імперії, там таке діло люблять, а схоже на Горовой, ну той що на горі жив

Вважаю, тут не місце безпідставних образ і флуду.

більше схоже на жарт

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

49

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Але чи те ж саме Горовий і рос. Горевой? Можливо, то так Горовий записано, а, можливо, було Горьовий або Гарьовий.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

50 ( 10-10-2016 18:57:20 змінене Ярематойсамий )

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

andrey.gorevoy пише:

На українську потім переводили як Горе/є/ьо/ови/ой (8 варіацій), які всі співпадали в російському варіанті.

Не було б дуже великих проблем, якби при подібних перекладах: а) якщо це робилося у селі, де носії прізвища є корінними мешканцями, треба було записати прізвище так, як його вимовляли там по-українському, але з розумними відхиленнями; б) за межами села треба було про це спитати у носія прізвища або про те, як записали у селі його родичам. Як на мене, первісним було Горьовий, але за тієї умови, що писар, який вперше написав "Горевой", був грамотний. Якщо було кілька писарів і всі вони писали водно "Горевой", то це посилює мою версію.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

51 ( 10-10-2016 19:48:01 змінене andrey.gorevoy )

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Ярематойсамий пише:

Але чи те ж саме Горовий і рос. Горевой? Можливо, то так Горовий записано, а, можливо, було Горьовий або Гарьовий.

Зустрічав, що батько записаний українською Горовий, а син російською Горевой, внуки вже Горевой, Горьовий, Горевий... хто як. ГАрьовий - не зустрічається ніде.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

52

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Ярематойсамий пише:

На українську потім переводили як Горе/є/ьо/ови/ой (8 варіацій), які всі співпадали в російському варіанті.

Не було б дуже великих проблем, якби при подібних перекладах: а) якщо це робилося у селі, де носії прізвища є корінними мешканцями, треба було записати прізвище так, як його вимовляли там по-українському, але з розумними відхиленнями; б) за межами села треба було про це спитати у носія прізвища або про те, як записали у селі його родичам. Як на мене, первісним було Горьовий, але за тієї умови, що писар, який вперше написав "Горевой", був грамотний. Якщо було кілька писарів і всі вони писали водно "Горевой", то це посилює мою версію.

Вони в селі живуть і думають що просто схожі прізвища, а як правильно - не знають, бо за часів комунізму цим цікавитися було не прийнято. Колись мене на Черкащині в селі Юрчиха розсмішив один хлопець з прізвищем Лушпіган, який на запитання: "А отой Лушпіган на другому кутку села твій брат?"- відповів: "Ні, однофамілець..."))))

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

53 ( 10-10-2016 20:19:21 змінене Ярематойсамий )

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

А як старі неписьменні бабці років 40 тому вимовляли це прізвище? Людей, які на родичів кажуть "однофамілец" стає все більше. Напроти мене жили носії прізв. ...нін, і трохи навскоси також. Дід мій казав, що їхні батьки, його ровесники, були двоюрідні брати. Ті, що навскоси, признають, що вони родичі й одного кореня. Потім я дізнався, що вони з лінійних козаків, з першопоселенців, а, оскільки прізвище не дуже поширене, і видно "по поведенції", що вони всі місцеві, то й африканському слонові зрозуміло, що вони родичі. Але не тим, що через дорогу від нас. У своїй наївній простоті вони не знають, що навколо їх не тільки дурні живуть, що є документи і т.д. і вперто стверджують, що вони "однофамільці". Або таке. В усіх у сусідній станиці прізвище на -пко, а в одного, який переїхав до нас, на -пов, а початки збігаються. Питаю в нього, чи родичі вони. "Нет, ты ж грамотный человек, видишь, шо это разные фамилии - пко и -пов - две большие разницы!".. Бачу. І добре знаю, що родичі.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

54

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

andrey.gorevoy пише:

Зустрічав, що батько записаний українською Горовий, а син російською Горевой

а я що казав - Горовий о пом"якшилось в ромовній мові стало Горьовий і далі русифікація на Горевой. Десь проживав на горі чи пагорбі, можливо колись виділився із другого роду. Наприклад Іванови жили на низу(в нижній частині села а потім старший відокремлюється і перебирається на вільне місце на горі(верхня частина села) і отримує прізвище Горовий. Нам гадать, а вам копать

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

55

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

По-нормальному Горовий російською записано Горовой. Це поширене у нас прізвище (Кубань). Запис пр. Горовий рос. Горевой - це вже переосмислення або хтось таки вимовляв Горьовий. Власне, так і "розбігаються" прізвища, виникають близькі варіанти. Таких випадків чимало.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

56

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Ярематойсамий пише:

А як старі неписьменні бабці років 40 тому вимовляли це прізвище? Людей, які на родичів кажуть "однофамілец" стає все більше. Напроти мене жили носії прізв. ...нін, і трохи навскоси також. Дід мій казав, що їхні батьки, його ровесники, були двоюрідні брати. Ті, що навскоси, признають, що вони родичі й одного кореня. Потім я дізнався, що вони з лінійних козаків, з першопоселенців, а, оскільки прізвище не дуже поширене, і видно "по поведенції", що вони всі місцеві, то й африканському слонові зрозуміло, що вони родичі. Але не тим, що через дорогу від нас. У своїй наївній простоті вони не знають, що навколо їх не тільки дурні живуть, що є документи і т.д. і вперто стверджують, що вони "однофамільці". Або таке. В усіх у сусідній станиці прізвище на -пко, а в одного, який переїхав до нас, на -пов, а початки збігаються. Питаю в нього, чи родичі вони. "Нет, ты ж грамотный человек, видишь, шо это разные фамилии - пко и -пов - две большие разницы!".. Бачу. І добре знаю, що родичі.

40 років назад мене ще й в проекті не було))) а в школі писав себе Горєвий, а як став батько паспорт український отримувати в 90-х, то йому видали з "Горевий", а він і промовчав, то і я вже такий отримав... А як називали? - а як тільки не називали... але зараз нема кого розпитувати, я і батька то вже 20 років не бачу...

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

57

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

А як документи писали на слух - то просто унікально: зустрічав, що російськомовний писар, записав Новгородківський район так: "Нов. город Киевский" Повертаючись до прізвища, то можна було почути про наших на слух (Який?/Чий?): Горівівський рід/хлопчина...

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

58

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Неправильно те все. Або Горьовий, або Горовий. Думаю, що Горовий найкраще, бо воно поширеніше, й інтуїтивно відчуваю, що Горовий і було, а його записали як Горевой і з того почалися вихиляси. При наголосі на -ий -єв і -ев в українській мові не може бути. Вони можуть бути тільки наголошені: травнЕвий, вишнЕвий, суттЄвий, але черговИй, кошовИй, мостовИй.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

59

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

andrey.gorevoy пише:

Горівівський рід/хлопчина...

У нас теж такі форми вживані були. Якщо "Горівівський (Горьовівський), то таки Горьовий. Від Горовий було б "Горовівський".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

60

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Ярематойсамий пише:

Неправильно те все. Або Горьовий, або Горовий. Думаю, що Горовий найкраще, бо воно поширеніше, й інтуїтивно відчуваю, що Горовий і було, а його записали як Горевой і з того почалися вихиляси. При наголосі на -ий -єв і -ев в українській мові не може бути. Вони можуть бути тільки наголошені: травнЕвий, вишнЕвий, суттЄвий, але черговИй, кошовИй, мостовИй.

У братів  мого батька переклали рус. "Горевой" на Горьовий. Думаю так, Ви праві. Корінь горе утворює прізвища рус. "Горев" а укр. - Горев/Горєв, а гора - Горовий/Горьовий (По типу: Польовий, Низовий). Чи не так?

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

61

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Ярематойсамий пише:

Горівівський рід/хлопчина...

У нас теж такі форми вживані були. Якщо "Горівівський (Горьовівський), то таки Горьовий. Від Горовий було б "Горовівський".

Таки так, Горьовий - мабуть найправильніше.

Пошук Горевой/Горовый + безліч варіантів прізвища з с. Лука (Черкащина) і поруч.
           Лалак/Римар (Кіровоградська область)

Share

62

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

І так, і не так. Те, що Ви на цей момент навели, промовляє на користь "Горьовий". Прізв. Горєв, Горін походять від імені Горя - від Григорій, Єгор / Георгій, а не від "горе". Горенко - від Гора або Горь, або Горя. Горьовий більше асоціюється з "горе", а там, хто його знає. Може, на якомусь етапі Горовий дав фонетичне відгалуження.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

63

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

andrey.gorevoy пише:

Повертаючись до прізвища, то можна було почути про наших на слух (Який?/Чий?): Горівівський рід/хлопчина...

Може, були погорільцями?

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

64 ( 21-10-2016 21:07:12 змінене Ярематойсамий )

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Може, й погорільцями. Але б я радше такого назвав Гарьовий (гар(ь), згарище). Є ще Горілий, Горітько і якийсь Горіти'й (рос. Горетой). Ну, й чимало подібного.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

65

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

А може хтось підказати звідки походить прізвище Цвігун? Дякую на перед.

Share

66

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

А може хтось підказати звідки походить прізвище Цвігун? Дякую на перед.

Share

67

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

З тим, що тут - https://www.analizfamilii.ru/Tsvigun/pr … denie.html майже погоджуюся, крім пасажів про "древність". Прізвиська, що стали сьогоднішніми прізвищами, виникали найдавніше у 16 ст., а переважно у 17-18 вв. Це віддієслівний іменник, від "цвігати, цвигати" з чималою кількістю значень (по регіонах). У нас, на Кубані - цвіркати (про рідину); швендяти; спльовувати цівкою (цвіркати). Отже, кого й за що конкретно могли прозвати Цвігуном, дуже важко навіть фантазувати.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

68

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Підкажіть відкіля походe призвищe пампурак

Share

69

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

pampurak.ruslan пише:

Підкажіть відкіля походe призвищe пампурак

Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н, с.Савинці або с.Ясенівка. А якщо це не ті Пампураки, то треба пошукати,  ще десь недалеко.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

70

Re: Як дізнатись про походження свого прізвища

Підкажіть, будь ласка, чи можна вважати походження прізвища  Подунай від назви річки Дунай? А Подунаенко-Подунайчук-Подунак-Подунан похідними від нього?  Як можна з’ясувати місця помешкання носіїв таких прізвищ на Дунаї?

Share