1 ( 22-08-2015 10:14:59 змінене D_i_V_a )

Тема: Жицький, Жицкий

Киевская губерния, Васильковский уезд, Златоустовская церковь села Пивни (в приход входят с.Пивни, д.Дмитровка, д.Волица)

4-й брак по счету
27 января 1843 года
Жених- Деревни Дмитровки однодворецъ Романъ Iаковлевъ Жицкий, православнiй, первымъ бракомъ, 24 года
Невеста- Дѣвица тойже деревни однодворка Александра Василiева Тичинова, православная, первымъ бракомъ, 24 года
Поручители:
пожениху деревни Дмитровки Шляхта Яковъ Станиславовъ Жицкий и Григорiй Войцеховъ Домарацкiй
поневѣстѣ тойже деревни дворяне Иванъ Василiев Осинскiй и Иванъ Варфоломiевъ Смульскiй
Кто совершал таинство:
Приходский  священникъ Іосифъ Якубовскій съ діаконом Алексѣем Кудрицким дьячкомъ Антонием Калиновским и пономарем Никитою Скульским

ЦГИАК ф.127, о.1012, д.2127

Как вы видите из записи, род Жицких относится к шляхетным. В приходе села Пивни они жили в деревне Дмитровке и относились к чиншевой шляхте.
К концу 40-х годов ХІХ века более 90% шляхтичей Речи Посполитой было деклассивровано новой царско-российской властью. Как правило они попадали в сословие "крестьянин однодворец". К концу того же века они уже были записаны просто крестьянами...

Дорогие Жицкие и не только, оставляйте здесь ваши сообщения и находки

Share

2 ( 15-08-2015 12:00:37 змінене D_i_V_a )

Re: Жицький, Жицкий

Исповедная роспись 1811 года Златоустовская церковь с. Пивни - в приход входят село Пивни владения графа Браницкого, 1-я слободка Дмитровка, 2-я слободка Волица, 3-я слободка Забара (она же Забара Песковка) владения Бискупа Цецишевского.
ЦГИАК, ф.127, о.1012, д.2127

Шляхетные сл. Дмитровка, православные, 24 дом,
Павел Стефанов Жицкий 51
жена его Мария Васильева 49
сын женатый Григорий Павлов 24
жена его Мелания 20
сын их Иван 1
холостые -Михаилъ 25
Василій 20
Петръ 16
Стефанъ 8
Татиянна 7
Мария 6

В этоже время в слободе проживала и другая семья Жицких - греко-католики. Но о них немного позже.

Share

3

Re: Жицький, Жицкий

В справочнике "Правобережная шляхта..." составители Лысенко/Чернецкий есть только одна семья Жицких 
Жицькі - В - 1840 11 06 - ВГП

Я так думаю, что это наши из Васильковского уезда.
Род небольшой. Поєтому, если кто будет собирать информацию по всему роду, обращайтесь. Поделюсь древом из нашей местности, съэкономите много мремени... smile

Share

4

Re: Жицький, Жицкий

Статя з вікіпедії - тільки українською. Велика подяка тій людині, що її створила
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 … 0%B8%D0%B9

Петро Жицький — наказний гетьман козацького війська, був одним із найближчих сподвижників славетного гетьмана Петра Сагайдачного
Біографічних даних його, по суті, не зберіглося, але достеменно відомо, що в останні роки життя Сагайдачного наказний гетьман П. Жицький виконував майже всі важливі доручення гетьмана України, водив у похід бойові загони, активно займався державотворчими справами. Під час відомої Хотинської кампанії (1621), в якій Сагайдачний здобув славу видатного полководця і під час якої його було поранено, Петро Жицький став одним із провідних командирів війська. Завоювавши довір'я гетьмана на полі бою, він продовжував підтримувати свою репутацію і в мирні часи.

В легендарно-полемічній праці "Історія Русів", що слугує першоджерелом для всіх сучасних дослідників, прямо говориться, що після повернення з Хотинського походу гетьман Сагайдачний "ніяких інших (походів - Б. С.) сам не розпочинав, а при звичайних і повсякчасних майже тривогах і набігах прикордонних виряджав наказного гетьмана Петра Жицького, i старшин генеральних, i полковників з корпусами і командами, залежно від потреби і потуги супротивної".

Та оскільки чого-чого, а "потуги супротивної" завжди вистачало, то неважко припустити, що наказному гетьманові поля діяльності не бракувало. Вже наступного року після битви під Хотином козаки - мабуть-таки, під командуванням П. Жицького - здійснили похід на Молдову та Валахію. Похід видався надзвичайно вдалим, козаки повернулися з перемогою, побивши та порозвіювавши всі татарсько-турецькі загони, які пробували зупинити їх. До речі, цей похід призвів до різкого ускладнення відносин між Туреччиною та Польщею. Однак запорожці на це не зважали. У червні 1622 року великий загін козаків на ста чайках знову здійснив рейд, цього разу до берегів Кафи.

Але наказний гетьман П. Жицький цікавий для нас ще однією обставиною, яка виводить його діяльність за межі бойових дій. Важко сказати, чи здобув він якусь спеціальну освіту, але, як з'ясовується з тієї ж таки "Історії Русів", Петро Жицький був чоловіком "в архітектурі тямущим". Сагайдачний знав про це і вміло використовував його здібності та захоплення. Відомо, що гетьман України великого значення надавав формуванню національної інтелігенції, за-хисту православ'я, розвит ку наук. Свого часу він сам навчався в Острозькій академії, згодом, разом з усім козацьким кошем, записався до Київського Богоявленського товариства, в якому формувалися духовні сили української нації.

Ще після свого московського походу - а може, й раніше - Сагайдачний замислив збудувати Київський братський монастир, що на Подолі. Але кому можна доручити таку делікатну справу? Звичайно ж, П. Жицькому. Під його безпосереднім керівництвом працювали архітектори й будівничі монастиря. Під його ж керівництвом та пильним наглядом споруджувалася - чи точніше було б сказати, поновлювалася - й братська школа, яка через 12 років після смерті Сагайдачного набула статусу Києво-Могилянської академії. I в усіх цих трудах Петро Жицький безпосередньо співпрацював з митрополитом Київським Петром Могилою.

Оскільки діяльність наказного гетьмана Петра Жицького тісно пов'язана з Києво-Могилянською академією, іншими культурно-духовними інститутами тогочасної України, варто було б продовжити вивчення життя цього славного лицаря, відшукати ще якісь сліди його старань.
А поки що можемо сказати, що такі козацькі вожді, як П.Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, дбали не тільки про збройну оборону рідної землі, але й про її національно-культурне відродження. Перераховуючи цих діячів, не забуваймо згадати в їх ряду і наказного гетьмана часів Сагайдачного Петра Жицького, в архітектурі так само тямущого, як і в справі військовій.

Share

5 ( 15-08-2015 12:23:48 змінене kbg_dnepr )

Re: Жицький, Жицкий

Не дуже поширене прізвище - у сучасній Україні біля 900 носіїв рос. Жищкий-Жицкая www.nomer.org/allukraina/lastNam … ber_0.html

Варіанти:

ЖИЦКА
ЖИЦКИ
ЖИЦКИН
ЖИЦКОВА
ЖИЦНАЯ

Цікаво, чи є серед них нащадки гетьмана, чи знають вони про це?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: gennadii54082

Share

6

Re: Жицький, Жицкий

kbg_dnepr пише:

...Цікаво, чи є серед них нащадки гетьмана, чи знають вони про це?

Є, але не знають...
Я знайшла цю статю для нащадка наших Жицьких. Він сказав що статю бавчив, але думав що це зовсім чужа людина.
Я ж написала йому таке

це перше що знайшлося у гуглі коли задала прізвище Жицький
Один історик сказав мені на початку мого дослідженняі, що всі Дідковські походять від одного Дідковського. Таке правило, як я тепер знаю, поширюється на всі шляхетні роди. Тому всі знайдені Вами "прізвище", "прізвище" в україні, в польші чи може також в білорусі та литві будуть вам якимись більш-менш далекими родичами.

Чи є наші Жицьки прямими нащадками гетьмана, чи вони належать до побічної гілки буде з'ясовано із часом...

Share

7

Re: Жицький, Жицкий

А Г'жицький, Гжицький звідси? Здається, це первісне.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

8

Re: Жицький, Жицкий

Ярематойсамий пише:

...Здається, це первісне.

А що Вас наштовхнуло на таку думку?

Share

9

Re: Жицький, Жицкий

D_i_V_a пише:

А що Вас наштовхнуло на таку думку?

Г'жицький більше подобається. smile ... А серйозно - "Г', Г " у цій позиції легко "загубити".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

10

Re: Жицький, Жицкий

Ярематойсамий пише:
D_i_V_a пише:

А що Вас наштовхнуло на таку думку?

Г'жицький більше подобається. smile ... А серйозно - "Г', Г " у цій позиції легко "загубити".

Ось уривок з приватного листування. Надаю з дозволу, бо умовляла надати цей уривок - може чим допоможе у пошуках.

Говорив з дідом про Жицьких, про наказного гетьмана Петра, розказував, він про це ніколи не чув і не знав. Але сказав що йому в роки роботи в міністерстві казали що це давній рід з польщі чи Польсько-Литовської держави. Що раніше був префікс "Г" типу Гжицкі чи "П", він точно не пам'ятає, а потім нащадки змінили на просто Жицький, а ще дід знає людей в кого прізвище було Невмержицький...

Ось у мене виникає питання - якщо прізвище Гжицький це оригінальне, чому тоді у вікіпедії прізвище наказного гетьмана часів ХУІІ ст подається як Жицький?
Як відшукати автора статті щоб дізнатися де він взяв цю інформацію?
Може хтось знає звідки вона? Допоможіть...

Share

11

Re: Жицький, Жицкий

Я нічого того не знаю, просто знав прізвище Г'жицький (письменник Володимир Г'жицький).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

12 ( 16-09-2015 22:48:05 змінене D_i_V_a )

Re: Жицький, Жицкий

Ярематойсамий пише:

Я нічого того не знаю, просто знав прізвище Г'жицький (письменник Володимир Г'жицький).

Письменника вже знайшли, ось тільки питання - повинні нашадки Гжицьких створювати нову тему, чи все-таки нам дописать сюди до Жицьких й цей варіант прізвища? Може є на форумі хто-небуть, хто може щось порадити, чи спрямувати пошук...

Share

13

Re: Жицький, Жицкий

Євген Чернецький "Правобережна шляхта за російського панування"
Шляхта Васильківського повіту
за сповідними росписами
православних храмів початку ХІХ ст.

ІІ.Структура стану
Список православних шляхетних родів
Васильківського повіту (1812-1815рр)
стор. 83

ЖИЦЬКІ, шляхта, парафія Свято-Золотоустівської церкви с.Півні, мешкали у слободі Дмитрівціці фастівського володіння київського римо-католицького біскупа

Share

14

Re: Жицький, Жицкий

www.ecoethics.ru/old/b61/43.html
Из села Веприк Киевской губернии доносили:
«9 ноября 1918 г. лесник 11-го обхода Александр Жицкий осматривал свой обход в кв. 48-м, где обнаружил 3 германских солдат, на погонах 327. Нарезав упомянутые в сем протоколе деревья, сложили подводу и направились к месту своего квартирования, т.е. до училища. Лесник Жицкий на немецком языке сказал, что лес резать не полагается, они ответили — мы хозяева и пригрозил винтовкой 1-й солдат. Протокол составил объездчик 2-го объезда Андрей Ефименко» (Госархив Киев. обл. ф-р-349, оп. 1, д. 19, л. 13).

Це рідний брат мого прадіда Івана Никаноровича Жицького. Олександр знав німецьку досконало після німецького полону Першої Світової, це я знаю точно. таких збігів не буває.

Share

15

Re: Жицький, Жицкий

ЖИЦЬКИЙ Федір Петрович народився 1890 р. у с. Шкляри Олькуського пов. Келецької губ. Поляк, із селян, письмен., по-запарт. Проживав у Харкові. Старший пожежник заводу «Червоний хімік». Заарештований 5 червня 1937 р. за підготовку диверсійного акту (статті 549, 5410, 5411 КК УРСР), а 27 червня 1937 р. звільнений з-під варти на підписку про невиїзд, справу закрито помічником Харківського облпрокурора в спец-справах 5 листопада 1937 р. (ст. 197 ч. 2 КПК УРСР).

Реабілітовані історією. Харківська область. Книга 2.

Thanks: gennadii54081

Share

16

Re: Жицький, Жицкий

Жицький Олександр Миколайович, 1902 року народження, с. Дмитрівка Дмитрівського району Донецької області, росіянин, освіта середня, безпартійний. Проживав: м. Макіївка Донецької області. Начальник дільниці шахти “Капітальна”. Заарештований 6 лютого 1938 року. Засуджений трійкою УНКВС по Донецькій області до розстрілу з конфіскацією майна. Даних про виконання вироку немає. Реабілітований у 1989 році.

Реабілітовані історією. Донецька область. Книга третя.

Принципово пишу (і відповідаю) українською, бо для мене це важливо.
Thanks: gennadii54081

Share

17 ( 12-05-2019 19:42:26 змінене Gordj )

Re: Жицький, Жицкий

ЖИЦЬКИЙ Кузьма Ількович, 1890 р.н, Великий Хутір Драбівського р-ну, українець. Хлібороб. 6 квітня 1938 р. Полтавським облсудом засуджений до 4 р. ВТТ. Реабілітований 14 липня 1989 р.

ЖИЦЬКИЙ Михайло Матвійович, 1888 р.н., уродженець с.Демки Драбівського р-ну, українець, б/п. Проживав у с.Лукашівка Золотоніського р-ну. Колгоспник. Трійкою УНКВС по Київській обл. 4 вересня 1937 р. засуджений до 10 р. ВТТ. Реабілітований 19 січня 1989 р. згідно з Указом ПВР СРСР від 16 січня 1989 р.

Реабілітовані історією. Черкаська обл. Книга третя

Thanks: gennadii54081

Share