141 ( 30-06-2014 14:04:22 змінене ГіП )

Re: Походження українських прізвищ

На той час кожне поселення мало захисні споруди: рів,вал, частокіл тощо.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

142

Re: Походження українських прізвищ

Т.В. пише:

Уж больно распространенная фамилия, и от двух сел Келеберда - в Черкасской и Полтавской обл. далековато.

если не секрет, можно узнать место обитания и фамилию в тамошнем варианте написания

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

143

Re: Походження українських прізвищ

kukin пише:

Шляхтур- предок був шляхтичем

А можно предположить, что фамилия Вельможко произошла от вельможи?

И что означает фамилия Дзюблюк?

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

144

Re: Походження українських прізвищ

litar Л пише:
kukin пише:

Шляхтур- предок був шляхтичем

А можно предположить, что фамилия Вельможко произошла от вельможи?

И что означает фамилия Дзюблюк?

Дзюблюк-Дзюба-западенець.
А Вельможко от вельможи и пошла.
Когда казаки становились панами то на титулы денег не жалели.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: litar Л1

Share

145

Re: Походження українських прізвищ

По поводу Дзюб я сторонник версии деревянных дел мастера.
Классический пример дятла  крыть нечем.
Если Тесла работал топором и плотно (русский вариант плотник) подганял деревяшки друг к другу то Дзюба долбил отверстия в древесине. Молоток и стамеска рабочий инструмент и стучать и стучать, а отверстий приходилось долбить много.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: Ais212601

Share

146

Re: Походження українських прізвищ

Как раз хотела уточнить.
Это вариант - дзьоб, дзьобати. Клевать-долбить. Отсюда, такое прозвище мог получить человек с носом-клювом, "подзьобаным" (оспа, шрамы) лицом или телом, а так же

деревянных дел мастер

Я правильно понимаю?

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.
Thanks: Ais212601

Share

147 ( 02-07-2014 11:51:30 змінене ГіП )

Re: Походження українських прізвищ

litar Л пише:

Как раз хотела уточнить.
Это вариант - дзьоб, дзьобати. Клевать-долбить. Отсюда, такое прозвище мог получить человек с носом-клювом, "подзьобаным" (оспа, шрамы) лицом или телом, а так же

деревянных дел мастер

Я правильно понимаю?

да мастер работы по дереву, узкий специалист по выдалбливанию отверстий, пазов и т.д. (долбит дерево как дятел)
А по-поводу варианта " ..такое прозвище мог получить человек с носом-клювом, "подзьобаным" (оспа, шрамы) лицом или телом..." - сомневаюсь я однако.
На картинке работа Дзюбы, сверху отверстие, а сбоку бревна паз. Отверстия были примерно через метр с двух сторон бревнышка. А бревна  складывались в избу, или в амбар, или в сарай плотниками.

Post's attachments

CSC_0891.JPG
CSC_0891.JPG 249.94 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: litar Л1

Share

148

Re: Походження українських прізвищ

Недавно добрался до родоначальника одной из веток - записан как -Феско Коваль. По всем законам жанра потомки должны были быть Коваленками, а стали Фесенками!

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

149

Re: Походження українських прізвищ

Хто що може сказати про прізвище Залітайло?
в Україні лише пару десятків людей з цим прізвищем і всі походять з Малинщини.
Ті села де є це прізвище, заселялося у 18 ст. вихідцями з Мазурії, Білорусі, Жемайтії.
Є прибалтійські прізвища Заліт, Залітіс. Закінчення айло було популярне у Литві.

Share

150

Re: Походження українських прізвищ

FazU пише:

Маю в генеалогічному древі досить цікаве прізвище Зікрань. В Україні по документам ЦАМО локалізовано по 1941-1945 рокам у двох сусідніх селах Чернеча Слобода та хутір (зараз село) Лебедєв. Роменський повіт

Кажуть, що одна з словоформ "зікратий". Хоча може є ще щось.

Цікаво, що Інша локализація - це Кубань. Але по основній масі документів та іншим відомостям зовсім інші прізвища з плином часу змінились на Зікрань, або взагалі неможливо відслідкувати. Хоча в деяких Курінях все ж таки були схожі прізвища.

А я вже мав надію, що після ліквідації Січи частина роду залишилась на Полтавщині, а інші виїхали на Кубанську лінію.

На Кубані навіть Герой СРСР був. Зікран Євген Андрійович.

https://maps.google.com.ua/maps/ms?msid … &msa=0

Є село у південній Київщині-Зікрачі.
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D1% … 1%87%D1%96

Thanks: kbg_dnepr1

Share

151

Re: Походження українських прізвищ

Мариненко пише:

Хто що може сказати про прізвище Залітайло?
в Україні лише пару десятків людей з цим прізвищем і всі походять з Малинщини.
Ті села де є це прізвище, заселялося у 18 ст. вихідцями з Мазурії, Білорусі, Жемайтії.
Є прибалтійські прізвища Заліт, Залітіс. Закінчення айло було популярне у Литві.

Одним словом-пастух. Заліток-літній випас худоби, а "айло" - чоловік (як у німців -манн в кінці). Чоловік, який займався літнім випасом худоби. Така от одна із версій.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

152

Re: Походження українських прізвищ

Але яким чином, закінчення литовське у пастуха з Малинщини тоді з'явилося?

Share

153

Re: Походження українських прізвищ

360 років тому Україна ще називалась Литвою і не тільки в Малині були -айли, а і нашому Дригайлові. Те, що прізвище рідке і означає, що то було давно.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)
Thanks: BlackDolphin1

Share

154

Re: Походження українських прізвищ

а хіба Литвою не Білорусь називалася? Здається Українські землі ніколи Литвою не називали.

Share

155

Re: Походження українських прізвищ

Мариненко, а попробуйте прочесть историю.

BlackDolphin - Сергей Козлов
www.genealogia.name

156

Re: Походження українських прізвищ

у ВКЛ- україна-русь, білорусь-литва, литва-жмудь.
на крайній півночі чернігівщини, ще були литвяки.

Чи я щось забув?

Share

157

Re: Походження українських прізвищ

Мариненко, если оперировать Топоминами и Гидронимами то влияние Литвы (ВКЛ) доходило до юга Черниговской губернии.

BlackDolphin - Сергей Козлов
www.genealogia.name
Thanks: ГіП1

158

Re: Походження українських прізвищ

Мариненко пише:

а хіба Литвою не Білорусь називалася? Здається Українські землі ніколи Литвою не називали.

Здається тому, що це було давно. Українські землі раніше вийшли із складу ВКЛ, от і затерлись сліди козацькою цивілізацією, а білоруські значно пізніше, тому і пам"ятають Литву там краще. У нас тут за річкою був кордон між Московією і Україною так край ВКЛ зберігся у назві вулиці Литва(наголос на и). Ну і Литвини-Литвиненки  збереглись в достатній кількості.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

159

Re: Походження українських прізвищ

Просте українське прізвище Міщенко, Мищенко
Якщо -енко "молодший", яким є похідне прізвище?
Відповідь дайте будь-ласка також тут http://forum.genoua.name/viewtopic.php?pid=9939#p9939

І ще питання - походження прізвища?

Share

160 ( 23-07-2014 15:45:56 змінене ГіП )

Re: Походження українських прізвищ

чи мав Миско(Мисько), від якого пішли Мищенки чи Міщенки якесь прізвище, тут потрібно копати до того Миска-Мишка по-сучасному, або Михайла, або Міші.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

161 ( 27-10-2014 20:39:51 змінене Мариненко )

Re: Походження українських прізвищ

У моєму випадку:Черкащина, Корсунщина. Роки народження-кінець 17 ст, початок 18 ст.

Люди приходили на порожні землі, після згону 1711 року.
Перші, кого я знайшов, були записані як Саєнко син Сая, Миколенко син Миколи, Хоменко син Хоми, і т.д.
А також від професій цих перших поселенців-Коваль, Смоляр, Майстер, Ткач, Швець.

Можливо перші поселенці й мали раніше прізвище, але їхні діти були записані, як я навів вище.

Thanks: ГіП2

Share

162

Re: Походження українських прізвищ

litar Л пише:

А можно предположить, что фамилия Вельможко произошла от вельможи?

   В МК 1884г, сл. Великий Бурлук Харьковской губернии встретилось
  1-1 ноября Зиновия
Сл. Б. Бурлук крестьянин собственник Иван Димитриев Келеберда и законная жена его Пелагия Яковлева
  крестьянин собственник Самуил Иванов Вельма и Пелагия Петрова Келебердина
  Вельможко - младший, сын, уменьшительное от "Вельма". По-моему это реальнее, чем вельможа.))

Thanks: litar Л2

Share

163

Re: Походження українських прізвищ

Я считала, что окончание енко - "признак" младшего сына

Саєнко син Сая, Миколенко син Миколи, Хоменко син Хоми

Ваш вариант беру на заметку.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

164

Re: Походження українських прізвищ

litar Л пише:

Я считала, что окончание енко - "признак" младшего сына

Саєнко син Сая, Миколенко син Миколи, Хоменко син Хоми

Ваш вариант беру на заметку.

    В разных регионах по разному. Но в этом случае связь традиционная Вельма - ож- ко. Из-за особенностей слова появился суффикс "ож" вместо "ен".  Например, "-ец" тоже означат "сын", "младший" и т.д.
  Как в теории не знаю, а на практике не младший, а все сыновья получали уменьшительное окончание, редко, если отец рано умирал, оставалась его фамилия. Может, мне просто не попались др. варианты... И не обязательно фамилия от имени.
  коса - Косарь. Косаренко, Косарчук, Бондарь-Бондаренко, Бондарец, Бондарцов, Бондарчук,  Решето - Решетник, Решетченко, Решенчук, Решетняк, Решетников....
Лошак - Лошенец, Лошенко, Лошежко.. Вариаций море, но настаивать на "Вельма" не буду, это версия.

Thanks: litar Л2

Share

165

Re: Походження українських прізвищ

Т.В. пише:
litar Л пише:

А можно предположить, что фамилия Вельможко произошла от вельможи?

 
  крестьянин собственник Вельма ...))

Вельма, вильма,вильха,ольха,гольша-дерево, произрастающее на берегах водоемов и в сырых местах. Возможно и Бурлук Великий от вельмы.
В наших краях под Сумами есть Великие Вильмы, а в Сумах присутствует фамилия Вельма.

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

166

Re: Походження українських прізвищ

kukin пише:
Т.В. пише:
litar Л пише:

А можно предположить, что фамилия Вельможко произошла от вельможи?

 
  крестьянин собственник Вельма ...))

Вельма, вильма,вильха,ольха,гольша-дерево, произрастающее на берегах водоемов и в сырых местах. Возможно и Бурлук Великий от вельмы.
В наших краях под Сумами есть Великие Вильмы, а в Сумах присутствует фамилия Вельма.

  Великий Бурлук от величины. Так же есть Малый Бурлук, Средний Бурлук, Нижний Бурлук и т.д.
  Ранее слобода называлась Большой Бурлук. Все эти села расположены вдоль реки Бурлук. Эта река промыла русло в глинистой почве, поэтому, вероятно, так и называется - бур лук - грязный осадок.

Thanks: ГіП1

Share

167

Re: Походження українських прізвищ

Я думаю, что возможно все, вопрос в том, что вероятнее. Конечно, случаются и маловероятные вещи. А когда зафиксировано самое раннее упоминание фамилии Вельможко?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

168

Re: Походження українських прізвищ

kbg_dnepr пише:

Я думаю, что возможно все, вопрос в том, что вероятнее. Конечно, случаются и маловероятные вещи. А когда зафиксировано самое раннее упоминание фамилии Вельможко?

интересно, что подавляющее кол-во Вельможко обитает в Запорожье

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

169 ( 29-07-2014 14:37:04 змінене litar Л )

Re: Походження українських прізвищ

подавляющее кол-во Вельможко обитает в Запорожье

Моя родня. Пойду тему открывать.
......................



По другой версии, фамилию Вельможко мог получить выходец из
села Вельможка в Тамбовской области. Согласно зафиксированным свидетельствам,
это село было основано в первом десятилетии XVIII в. дворцовыми крестьянами,
которых по документам первой ревизской сказки 1719 года числилось 181 человек.


Вельможа легло в основу фамилии Вельможко. Вельможа, со
временем получил фамилию Вельможко.
www.ufolog.ru/names/order/вельможко

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

170

Re: Походження українських прізвищ

А вот связь с названием нп очень даже вероятна в качестве этимологии.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

171

Re: Походження українських прізвищ

А у меня похоже, что хутор Калюжный основал Калюжный из села Калюжинци

Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

172

Re: Походження українських прізвищ

borisovich пише:

Форум такой молодой, а уже второй человек говорит о связи с Тамбовской областью ))
дворцовые крестьяне Тарадеев, Вельможин в сфере моих интересов

Соседями, а может и родственниками в одном селе в 17 веке были Вельможины и Вельмисевы

Значить будем держать связь.
Я пока не знаю откуда прибыли мои Вельможки в Запорожье.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

173

Re: Походження українських прізвищ

Тамбовские волки?

Буду рад оказать любую помощь в генеалогическом поиске
fazulianov@gmail.com
Сайт Архивное наследие - информация по архивам Украины
Историко-родословный центр "Древо"

174

Re: Походження українських прізвищ

Вувдя=Євдокія

Thanks: borisovichi1

Share

175 ( 22-08-2014 13:04:32 змінене kbg_dnepr )

Re: Походження українських прізвищ

Чи шановні експерти не напишуть щось розумного про прізвище Сахно отут http://forum.genoua.name/viewtopi … 05#p11505?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share