1,681

Re: Походження українських прізвищ

Та от же ж і мені нічого на ум не йде, крім "ябко". Але, я думав, так на більшій території кажуть, у Прикарпатті теж. Тут питання у тому, що таке "ябчик" - яблуко, маленьке яблуко чи це назва людини, що любила яблука, або вирощувала їх, або круглолиця була?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,682 ( 10-01-2017 11:17:13 змінене Bragida )

Re: Походження українських прізвищ

А Ябец був поважаний більше від своїх братів, і мати його назвала йому ім'я Ябец, говорячи: Я породила його в болісті.
10 кликнув Ябец до Бога Ізраїлевого, говорячи: Коли б Ти, благословляючи, поблагословив мене, і побільшив границю мою, і рука Твоя була зо мною, і зробив охорону від лиха, щоб не засмучувати мене! І Бог послав, чого він просив.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,683

Re: Походження українських прізвищ

Аби ще бути впевненим, що про того Ябця добре люди в подільських загребельцях-западинцях знали. Ябчик - кого мати в муках народила? А що, багато таких, кого не в муках народжують? Спитаємо жінок. Ще одна версія - від якогось імені на Аб-: Абрам, Абакум, Абель (канонічно вони всі на Ав-) тощо. Абко-Абчик-Ябчик (Абко-Ябко-Ябчик).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,684

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

"ябко". Але, я думав, так на більшій території кажуть, у Прикарпатті теж.

В горах якщо не сучасне яблуко, то "єблуко", чи "иьблуко".

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,685

Re: Походження українських прізвищ

День добрый.Не по теме но спрошу. Почему где есть хозяин пишется фамилия Погиба, а где вдова Погибиха, чем это обусловлено?

Share

1,686

Re: Походження українських прізвищ

Elizar69,
Вот тут побробнее http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=3250&p=3

Мою бабушку в селе звали баба Трушиха ( Труш -девичья фамилия) smile

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

1,687 ( 21-01-2017 19:16:57 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

Elizar69 пише:

. Почему где есть хозяин пишется фамилия Погиба, а где вдова Погибиха, чем это обусловлено?

А наведіть, будьте ласкаві, приклад, де при живому хазяїні (Погиба або інше) жінку теж по прізвищу записано (Погиба або інше). Наскільки я бачу, при живому хазяїні пишеться скрізь приблизно так:" Федор Погиба, его жена Татиана, их дети: Иван, Михайло, Феодосия, Анна, Горпина. Брат Федора Каленик. Мать их Анастасия. Пасьінок (пасерб) Федора Андриан Швец". Тут зрозуміло, що всі, крім пасерба, мають прізв. Погиба у варіаціях (нікому тут непотрібних). Але коли хазяйкою стане удова Тетяна, тоді перелік починатиметься з неї:"Вдова Татиана Погибиха і т.д." Буває, що хазяїном стає син, то його могли написати "Погибенко" або "Погиба". Якщо старшою у родині стала б незаміжня дочка, то могло бути:"Феодосия Погибовна (Погибивна, Погибина) і т.д." Стара мати була "Погибиха".
..........................
Якби баба жила від народження у нас і всі ровесники її відмалку знали, то вона б до скондуші була "Трушівна", бо всі б знали, що вона дочка Трушева. А "Трушиха" - це жінка Трушева (Труша). Отаку бабу Трушиху і я знав. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,688

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

. Почему где есть хозяин пишется фамилия Погиба, а где вдова Погибиха, чем это обусловлено?

А наведіть, будьте ласкаві, приклад, де при живому хазяїні (Погиба або інше) жінку теж по прізвищу записано (Погиба або інше). Наскільки я бачу, при живому хазяїні пишеться скрізь приблизно так:" Федор Погиба, его жена Татиана, их дети: Иван, Михайло, Феодосия, Анна, Горпина. Брат Федора Каленик. Мать их Анастасия. Пасьінок (пасерб) Федора Андриан Швец". Тут зрозуміло, що всі, крім пасерба, мають прізв. Погиба у варіаціях (нікому тут непотрібних). Але коли хазяйкою стане удова Тетяна, тоді перелік починатиметься з неї:"Вдова Татиана Погибиха і т.д." Буває, що хазяїном стає син, то його могли написати "Погибенко" або "Погиба". Якщо старшою у родині стала б незаміжня дочка, то могло бути:"Феодосия Погибовна (Погибивна, Погибина) і т.д." Стара мати була "Погибиха".
..........................
Якби баба жила від народження у нас і всі ровесники її відмалку знали, то вона б до скондуші була "Трушівна", бо всі б знали, що вона дочка Трушева. А "Трушиха" - це жінка Трушева (Труша). Отаку бабу Трушиху і я знав. smile

Кланяюсь тебе в пол! ТЫ мне очно много объяснил. Спасибо, от души!

Share

1,689

Re: Походження українських прізвищ

Elizar69, До конца 19-го века в документах записывались разные формы одной фамилии мужская (Погиба), женская (Погибиха, Погибина), парубоцкая (Погибенко) и девичья (Погибивна, Погибовна, Погибина). К концу 19-го века всё "устаканилось" на одной форме - Погиба или Погибенко. Но варьирование было до 1930-х гг.  Так что, в те годы все формы можно рассматривать, как сейчас пары Петров/Петрова или Шацкий/Шацкая. А списки начинали всегда с хозяина и обычно давали его форму фамилии. В Литве, например, и сейчас записывают мужскую форму (Орбакас), женскую (Орбакене) и девичью (Орбакайте). Мы же в украинских (малороссийских) документах имеем дело с четырьмя формами фамилии.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr5

Share

1,690

Re: Походження українських прізвищ

Доброго дня! 

Підкажіть, будь ласка, по прізвищах : 
Овдієнко 
Пиниця 
Оксюта 
Велідченко 


Дуже дякую!

Share

1,691 ( 28-01-2017 16:31:14 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

Овдієнко - від батькового імені Овдій, канонічне (церковне) Авдій. Ще багато імен, що починаються на Авді-, які в народі могли швидко перетворюватися на Овдій: Авда, Авделай, Авдієс, Авдикій, Авдифакс, Авдон.
Оксюта - це народна форма канонічних імен Авксентій (Оксен), Авксивій або жіночого Ксенія (Оксана). Таких імен, які стали прізвищами, багато - Палагута, Прошута, Максюта, Павлюта, Патюта і т.п.
Велідьченко - кілька версій. 1. Парубоцьке (на -енко) від Величко, Великий. Вимовлялося Величенко, але писар там почув -д-, а при перепису українською мовою через оце -д- "не впізнали" в ньму "великий" і записали з -і- або так вимовляли це прізвище. 2. Від батькового імені Володько (канонічне Владимир) - при наголосі Володче'нко було перероблено на Велидче'нко, Велідченко.
Пиниця - можливо, від пинити - заважати, ставати на перешкоді; пиняти - гальмувати; пи'няво - повільно (це все з "Словаря укр. мови" Б. Грінченка).

АВДА.   Слуга (Божий) (евр.).
13 апреля (31 марта) - священномученик Авда, епископ Персидский.
29 (16) мая - мученик Авда.
21 (8) июля - два мученика Авда.
АВДЕЛАЙ.   Возможно, вариант имени Авда.
30 (17) апреля - мученик Авделай, пресвитер.
АВДИЕС.   Возможно, слуга Иисуса (евр.).
22 (9) апреля - мученик Авдиес.
29 (16) мая - священномученик Авдиес, епископ.
АВДИЙ (АВИД),  АВДИЙ, АВДЕЙ; укр. ОВДІЙ  Вариант имени Авда.
18 (5) сентября - мученик Авдий (Авид) Персидский.
2 декабря (19 ноября) - пророк Авдий.
АВДИКИЙ,  АДИКИЙ.  Отрицающий, отказывающийся (лат.).
23 (10) апреля - мученик Авдикий, диакон.
АВДИФАКС.   
19 (6) июля - мученик Авдифакс Римский.
АВДОН.   Вариант имени Авда.
12 августа (30 июля) - мученик Авдон, князь Персидский
..................................
АВКСЕНТИЙ,  АКСЁН, АКСЕНТИЙ, АКЕНТИЙ; укр. ОКСЕНТІЙ, ОКСЕН  Возрастающий, увеличивающийся (греч.).
7 февраля (25 января) - мученик Авксентий.
27 (14) февраля и 1 мая (18 апреля) - преподобный Авксентий.
25 (12) июня - преподобный Авксентий Вологодский (Рус.).
25 (13) декабря - мученик Авксентий.

АВКСИВИЙ.   Возможно, вариант имени Авксентий.
2 марта (17 февраля) - святитель Авксивий, епископ Солона Кипрского.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,692

Re: Походження українських прізвищ

Дуже дякую за тлумачення! 

Маю за мету скласти родовід нашої родини. Даних, на жаль, маю не багато.


По пошуку, прізвище Пиниця зустрічається у Чернігівській області та даних дуже мало. Чи не підкажете, будь ласка , у якому джерелі можна шукати ? 


Заздалегідь дякую за відповідь!

Thanks: kbg_dnepr1

Share

1,693 ( 29-01-2017 11:41:31 змінене kbg_dnepr )

Re: Походження українських прізвищ

В нас ще немає теми по цьому прізвищу, то я б Вам порадила створити її тут http://forum.genoua.name/viewforum.php?id=626&p=2, або тут http://forum.genoua.name/viewforum.php?id=825 (в залежності від того, як прізвище вимовляється) написати там все, що Ви знаєте про своїх найдальших предків з цим прізвищем - наприклад, так http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=811

Багато порад про організацію пошуку тут http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=4083

путівник по форуму http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=25468

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

1,694

Re: Походження українських прізвищ

liudmylaovdiienko, Пиниця - рідкісне прізвище. Мабуть, воно виникло в одному місці і всі, хто його носить, якісь родичі. Я вперше його чую. Можете "чіпати" всіх його носіїв (комусь буде цікаво, комусь байдуже), напевно, вони Вашого роду.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,695

Re: Походження українських прізвищ

Дякую за відповіді ! 

Буду шукати далі

Share

1,696

Re: Походження українських прізвищ

Велідьченко
Велід - фонетична форма чоловічого імені Валід арабського походження.
Приклади є в соцмережах наприклад по Чечні, Росія.

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see

Share

1,697

Re: Походження українських прізвищ

liudmylaovdiienko пише:

Дуже дякую за тлумачення! 

Маю за мету скласти родовід нашої родини. Даних, на жаль, маю не багато.


По пошуку, прізвище Пиниця зустрічається у Чернігівській області та даних дуже мало. Чи не підкажете, будь ласка , у якому джерелі можна шукати ? 


Заздалегідь дякую за відповідь!

99 % відсотків, що Ваші родичі родом з Городнянського р-ну Чернігівської обл.(в ціх селах зустрічається це прізвище)

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

1,698

Re: Походження українських прізвищ

в Тупичеві є Свято покровська церква, а по неї є плівки у Мормонів.(багато є)
https://familysearch.org/search/catalog … 0%B5%D0%B2

Гадаю ,що там є цікава та корисна для Вас інформація по цьому прізвищу.

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

1,699

Re: Походження українських прізвищ

nfs79 пише:

в Тупичеві є Свято покровська церква, а по неї є плівки у Мормонів.(багато є)
https://familysearch.org/search/catalog … 0%B5%D0%B2

Гадаю ,що там є цікава та корисна для Вас інформація по цьому прізвищу.

Скажіть, будь ласка, а як на даному сервісі переглядати фільми ? (трохи не розібралася) 

Заздалегідь дякую !

Share

1,700

Re: Походження українських прізвищ

liudmylaovdiienko,
Ніяк, якщо Ви про family. Тільки у центрах мормонів.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

1,701 ( 01-02-2017 18:53:30 змінене Ярематойсамий )

Re: Походження українських прізвищ

Русифіковане недоросійщене Півторак.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,702

Re: Походження українських прізвищ

Прошу звернути увагу на таке:
ПОЖОДЖУК Палій Миколайович, 1911 р. н., с. Космач Косівського району, українець, малописьменний
...............
ПЕЛИЙ,  ПЕЛЕЙ.  Глиняный (греч.) или возможно, вариант имени Апеллий (см.).
30 (17) сентября - священномученик Пелий, епископ Египетский.
...................
Що якась частина носіїв прізвища Палій одержала його, як і Семен Гурко, за підпалення, не відкидаю. Але це той випадок, коли народ сприймав більшість рідкісних канонічних імен за своїм розумінням. Хрещений ім'ям Пелій за порогом церкви ставав "Палій-ем". А, якщо воно переходило у прізвисько родини, то вже в другому поколінні навряд щоб хтось пам'ятав чи знав, що то від церковного ймення, а всі сприймали Палія "палієм".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr, ktaras2

Share

1,703

Re: Походження українських прізвищ

Пане Balymbo та інші, що таке Пожоджук? Прізвище гуцульське, бо з Космача.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,704

Re: Походження українських прізвищ

Є цілий ряд прізвищ в яких присутні -дж- Пожоджук, Тифледжук, Геледжук і т.д. Щось воно явно не місцеве, бо нічого путнього про походження на думку не приходить. Можливо щось волоське?

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,705

Re: Походження українських прізвищ

Думаю, що -дж- тут на місці -г'- - Пожог'а, Тифлег'а, Г'елег'а. Що таке "пожог'а"? Жог'а - таке прізвище є. Чергування  г'-дж, мабуть, волоський вплив. (Джордже, Джерманіє)

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,706

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Думаю, що -дж- тут на місці -г'- - Пожог'а, Тифлег'а, Г'елег'а. Що таке "пожог'а"? Жог'а - таке прізвище є. Чергування  г'-дж, мабуть, волоський вплив. (Джордже, Джерманіє)

Думаю Ви праві. Так звучить приємніше для мого вуха. І всі -дж вони більше на територіях близьких до Буковини (хоча то все відносно).

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,707

Re: Походження українських прізвищ

Balymba, Це до мене дійшло, коли Ви ще два на -джук дали. Пожога - є таке прізвище у мережі. Є дві деревні у Росії з такими назвами. Уфолог каже, що "пожога" - це той, що випалював ліс для оранки або поселення. Можна погодитися й додати ще "погорілець; той, хто випалював вугілля"; можливо, "чорний, засмаглий; обгорілий". Пожоджук - нащадок Пожог'и.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba1

Share

1,708

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

можливо, "чорний, засмаглий; обгорілий". Пожоджук - нащадок Пожог'и.

В точку. Ті носії прізвища, яких я знаю, справді немов тільки-що з вогню.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,709

Re: Походження українських прізвищ

Balymba, А які Ви ще на -джук, -джишин, -джич знаєте?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,710

Re: Походження українських прізвищ

Ярематойсамий пише:

Balymba, А які Ви ще на -джук, -джишин, -джич знаєте?

-джишин, -джич не чув ніколи. Щодо -джуків, то треба пошукати в "загашниках" - колись виписував такі прізвища. Сходу на пам'ять приходить тільки Гриняджук, Гриджук, Джамиджук, Сиреджук.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,711

Re: Походження українських прізвищ

Гринег'а, Г'риг'а, Джамиг'а, Сирег'а - є таке?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,712

Re: Походження українських прізвищ

Таких не чув, хіба-що Гриняг'а.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,713

Re: Походження українських прізвищ

То ще краще! А я у лемківському словнику Г'рег'а знайшов. А в мережі Джумиг'а знайшов. Ми ж, наче, про це прізвище говорили? У Грінченка "джумиг'а - осадок на дне сосуда". Отже, -дж- у згаданих прізвищах з'явилося на місці -г'-. Сірег'а - від сірий, сирег'а - сирота, Серег'а - від Сергій тощо.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

1,714

Re: Походження українських прізвищ

У нас "джумиг'а" - густе сплутане волосся. З іншим можна погодитись, окрім Сергія - з кількох десятків тисяч осіб з моєї бази таке ім'я до ДСВ не зустрічається жодного разу.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

1,715

Re: Походження українських прізвищ

Ну, то воно й є - патлай, бо опади у відрі до прізвиська не в'яжуться. Джумуджук - Джамиджук. У мене Сергій - теж рідкісне ім'я, але десь на 500 один був у 19 ст. Що воно нашим майже невідоме було, говорить те, що його запозичили в росіян і вимовляли "Сіргєй, Сирьога", а "Сергій" і не знали. А в росіян, мабуть, в моду увійшло через французький вплив - Серж у панів часто зустрічався (по літературі). Хрестили "Сергием", а називали "Серж".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share