281

Re: Цікаві й гуморні прізвища

eavik31, Та й бачу, що "Митошоп". Але писарі або самі, або на прохання носіїв часто трохи міняли прізвища - Оробец, Морковнин, Кольногус. Такі зміни робили для приховування етимології. Пригадуєте: "Я Голофастов, а никакой-то там Голохвостий !"

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

282

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Ярематойсамий   та тих писарів й просити не треба, то так писали, то інакше. На одній сторінці йде Гаркуша, нижче - Аркуша. 


Ось цікаве прізвище - Матфей Цаподой  



1793р. 


Чигиринский уезд

Post's attachments

ф127 о1015 д108 к159 1793г Матвей Цаподой.JPG
ф127 о1015 д108 к159 1793г Матвей Цаподой.JPG 64.36 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Share

283

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Ще з Чигиринського повіту 1793р.

Емелиян Мухомер  





Post's attachments

ф127 о1015 д108 к173 1793г Емелиян Мухомер.JPG
ф127 о1015 д108 к173 1793г Емелиян Мухомер.JPG 53.98 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Thanks: Алена1

Share

284

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Цікаво, але це - Мухомед, мені здається ...

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

285

Re: Цікаві й гуморні прізвища

с.Каплунівка, Ахтирського о., Харківського н., 1781р.

... Алексей Савин Працебуд  47    мені цікаво чи це від - праця, та - будівництво?

і перший раз побачив :
... Кондрат Афанасьев Тарапунька

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

286

Re: Цікаві й гуморні прізвища

eavik31, Рос. козодой - дрімлюга або стрижикоза, нічний птах, який гніздиться на землі й активно живе вночі. Так його назвали, бо він низько, швидко, але безшумно літає. Просто лякає (я їх багато навколо Новоросійська передсвітом бачив). Але прізв. Козодоєв з'явилося скоріше від імені Каздой. Так і тут могло бути - Каздой - Козодой - Козлодой ("Слушай внимательно, Козлодойов!" - Льолік-Папанов, "Бриліантова рука") - Цаподой.
gennadii5408, Такі прізвища, як Працебуд, невдячна праця пояснювати. Бо вони начеб подібні до чогось, але писарі й люди могли їх так "обтесати", що годі й гадать. Може, то Процев'ят спочатку було.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: gennadii54081

Share

287

Re: Цікаві й гуморні прізвища

gennadii5408


можливо, я не впевнена.С початку я прочитала "Мухамед" )

Share

288

Re: Цікаві й гуморні прізвища

ну який Козодой? Ви ж сами спочатку навели українську назву цього птаха - дрімлюга.

взагалі, звісно, доїли козу, але деякі були такі хитрозроблені, що доїли навіть цапів! )))

Share

289

Re: Цікаві й гуморні прізвища

eavik31, А при чому козодой/дрімлюга? Я про те, що спочатку могло бути Козодой по імені Каздой, а з нього зробили Цаподой. А ще могли з волоського Ципурдей Цаподой зробити.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

290

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Мухомед мені здається, це завуальовано тей мед, що люблять мухи, а бджоли - ні smile

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

291

Re: Цікаві й гуморні прізвища

і перший раз побачив :
... Кондрат Афанасьев Тарапунька

Тарапунька - рiчка в Полтавi. Мабуть якийсь полтавчанин.

Thanks: litar Л1

Share

292

Re: Цікаві й гуморні прізвища

gennadii5408 пише:

Мухомед мені здається, це завуальовано тей мед, що люблять мухи, а бджоли - ні smile

А Обдула - це той, що обдувся, а Гасан - що гасає,  Каламбет - ? а Махамет - що махає, ганяючи мух від меду? smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

293

Re: Цікаві й гуморні прізвища

michayloarganov пише:

і перший раз побачив :
... Кондрат Афанасьев Тарапунька

Тарапунька - рiчка в Полтавi. Мабуть якийсь полтавчанин.

То щось старе й поширене, бо на Кубані є Тарапанка. Можливо, з тарпанами, дикими кіньми, пов'язане, які у Таврії довго жили. А Тарапунька - пізнє підроблення-українізація.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

294

Re: Цікаві й гуморні прізвища

gennadii5408 пише:

Мухомед мені здається, це завуальовано тей мед, що люблять мухи, а бджоли - ні smile

тонко )))

Share

295

Re: Цікаві й гуморні прізвища

То ви обоє, мабуть, не бачили, що люблять бджоли... smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

296

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Харківська протопопія, Валківська округа, 1786р.

Лукян Филипов Обезян  30
Григорий Стефанов Сорок Сабака  71       так записано і такі чотири сім"ї
Данило Кодратов Нетуди хатка  48      це - класика і теж так записане
Иван Иванов Злупок  52     це може варіант шкарлупи?
Лавретий Иванов Стрыбыж  65    чи це не ім"я одного з Рідних Богів - Стрибога?

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

297 ( 01-03-2018 20:14:16 змінене Ярематойсамий )

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Погналі! Обезян - це стопудово Обозян, ма'ть, від села Обоз(и) або від рос. обоз (валка). Нетудихатка, Нетудихата досить поширене прізвище. Злупок - щось з чогось злупили, зідрали. Стрибіж - це так наші предки називали вид легкої атлетики - стрибки різних видів smile. Сороксобака - білий собака з чорними плямами, сорока-собака, далматинець smile.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

298

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Ярематойсамий пише: Обезян - це стопудово Обозян, ма'ть, від села Обоз(и) або від рос. обоз (валка).
Десь так! Бо якби думали про обезяну, то назвали би - Малпа!

Share

299

Re: Цікаві й гуморні прізвища

LG 775 пише:

Бо якби думали про обезяну, то назвали би - Малпа!

Або Маймун, Маймуца (тур., волоське)

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

300

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Ярематойсамий пише:
LG 775 пише:

Бо якби думали про обезяну, то назвали би - Малпа!

Або Маймун, Маймуца (тур., волоське)

Можливо Ви маєте на увазі Мамут , тобто Мамонт сучасною? (Але я не впевнений!)

Share

301

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Ні, маймун- це мавпа по-турецькому, румунському, болгарському, узбецькому і т.д. Мамут, Мамонт(ов), Момот, Момонт, Мамот - це від кан. імені Мамонт.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: LG 7751

Share

302 ( 14-03-2018 07:41:03 змінене Vic-tor )

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Для вас, колекціонери!
Навіть не знаю,як тут написати!??? Можливо я помиляюсь -:) .... Спробуйте прочитати самі  хвамілію Кирила, я не можу це зробити вслух......

Post's attachments

самодр...jpg
самодр...jpg 15.22 kb, 2 downloads since 2018-03-14 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Share

303

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Vic-tor, Який Ви цнотливий! smile Самодраченко чи Самодроченко. Це, напевно, не те, що Ви зараз подумали, бо "дрочити, дрочитися, надрочити, задрочитися" й т.п. вживалися в мові наших предків дуже широко. "Сам себе надрочив" - рос. "сам себя взвинтил, взбудоражил, накрутил". Але там більше скидається на Самодраченка - сам себе драв(дряпав).

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

304 ( 14-03-2018 13:58:43 змінене Vic-tor )

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Пане, Ярема, свою цноту я втратив безповоротно років 45 назад в бескомпромісно- партикулярних сношеніях з лицем протилежної статі. І жалію про цю прикрість, приблизно так, як знаменита одеська бабушка. Слово сношение, надіюсь,  Ви розтлумачите теж в соотвєтствії з правилами юриспруденції. big_smile
Тема про гуморні призвіща, а не про їх тлумачення.
На сьогоднішній день, немає такого жодного носія, а це значить, що всі Ваші тлумачення  носіям подібного  призвіща  до одного ......
Є просто фактове призвіще. Все. Скажу Вам більше, зі мною вчилися два хлопці. Один мав призвіще Терьер. (казав, що німець) на перший погляд нічого дивного, але коли я йому спреду дописав слово  Фокс--  стало звучати більш серйозно.
А другий мав дуже звичайне --Іванько, Як Ви думаєте ми всі його звали? big_smile
Але це все не те. Я  про гуморні призвіща в первозданому виді.

Share

305

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Vic-tor, а це значить, що всі Ваші тлумачення  носіям подібного  призвіща  до одного ...... Ну, не знаю. Пидоренків і Пидорів ще багато. Я й їм пояснював. А що "до одного", і не тільки їм, й так бачу.
--Іванько, Як Ви думаєте ми всі його звали? big_smile
Що, правда? Бідний хлопець!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

306 ( 15-03-2018 08:51:05 змінене LG 775 )

Re: Цікаві й гуморні прізвища

У Черкасах раніше проживав медик-співак Едуард Драч, рибу ловлять (у хижацький спосіб) на "драча" взимку на ямах, очевидно Самодраченко від прізвища ]Драч.

Share

307 ( 15-03-2018 17:51:30 змінене Ярематойсамий )

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Самодраченко - це патронім парубоцький. Він походить від Самодрач або Самодрак. треба шукати у різних словниках, що це таке. Можливо, якийсь прилад для драння круп на млині. "Драч" для риби у нас називають "цмик". На цмика ловлять часто взимку товстолобика, коли він треться біля берега.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

308 ( 24-03-2018 10:59:43 змінене Kvit )

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Показалась забавной концентрация таких фамилий на один хутор - Кленовое, Бахмутский уезд (1912-1913):  

Череп, БезменСупоня, Варенье, Кучер, Макогон, Очкур.

500x3311x1 500x1531x1500x2111x1500x1871x1

Share

309

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Kvit, Нічого там дивного (для мене) нема. Звичайні українські прізвища. Кучер ще й добре поширене. Лиш Варенье зупняє. Навіть якби рос. Варенье передати як укр. Варення, то все одно воно викликало подив, бо подібних українських прізвищ нема, і народ його б не сприймав. Скоріше, там було спочатку Вареня - іменник жін. роду в однині від "варити, варений", але писар сприйняв його як "варення".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: gennadii54081

Share

310

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Ярематойсамий вони не дивні, просто замість звичних Пилипенко або Степаненко (тобто від імен, більш нейтральні форми) - значна кількість людей у хуторі носять прізвища за ознакою способу праці, заняття або іншого виокремлення. Сподобалось саме скупченістю таких прізвищ в одному місці. 
Щодо Варенье: так, певно, і було - бо кілька разів зустрічається форма написання Вареня паралельно із першою формою.

Share

311

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Kvit, А які на Ваш смак цікаві й гуморні прізвища з цих: Алмазов, Абарбарчук, Шило, Вереса, Таран, Билинка, Мегик, Подшибякін, Шпонька, Бочка, Діамантіді, Ябчик, Очкась?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

312

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Ну якщо Ви так хочете, то можна виокремити до цікавих: Шило, Билинка, Бочка і подібні до них.
Бо такі прізвища не мають нейтральної конотації. Їх власники отримували їх разом із певним емоційним (часто іронічним) підґрунтям, а не лише для зазначення факту спадковості.

Share

313

Re: Цікаві й гуморні прізвища

Дякую! Це прізвища моїх близьких родичів. Бочківці були більше тонкі, а Шилівці й Билинківці - повні. smile Й от уявіть собі, щоб того, хто виріс серед таких прізвищ, чи можна насмішити або здивувати? smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Kvit, gennadii54082

Share

314

Re: Цікаві й гуморні прізвища

РС   1782 г.   Изюмская округа.     ( ГАХО  31-141-18 )                             

                        Стефан    СТЕРВОЕД
                        Оверкий   КАКАЛО
                        Григорий  КУРЫВАР

Share

315

Re: Цікаві й гуморні прізвища

sv17, Цікаво, чи СтервоЇд - що їв усяке стерво, чи СтервОїд - стервоподібний? А Куривар щось мені Кердивар нагадує. Какало - це кацап, який замісць "як" "как" казав, тобто, "какав".

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share