1

Тема: Демографія (без див)

В одній з тем ми з п. Балимбою трохи збочили у демографію. На підтвердження мого висловлювання, що у 18-19 вв. народжуванісь перевищувала смертність він навів дані по одному з своїх сіл. Взагалі там зайшлося про те, що в деяких селах в метриках одиниці померлих, зате народжених десятки. Так було у всіх новопоселеннях у перші роки їх існування. Але давайте подумаємо, якого перевищення народжуваності над смертністю потрібно для зросту населення, бо далеко не всі діти доживали до шлюбного віку? Тобто, якщо у селі на 10 смертей 11 народжень, а шлюбного віку досягли 4 пари (8 чоловік), чи буде позитивний баланс?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

2

Re: Демографія (без див)

статистика села Янівка, Радомисльщина, 18 ст.
село тільки но було заново заселене .
народження одруження смерть
1737 - 2 -
1738 - 1 -
1739 3 0 -
1740 5 0 -
1741 3 5 -
1742 3 0 -
1743 4 3 -
1744 7 4 -
1745 3 0 -
1746 3 1 -
1747 1 2 -
1748 3 3 2
1749 4 3 0
1750 3 3 1
1751 1 2 1
1752 5 1 0
1753 0 2 1
1754 1 4 0
1755 2 3 2
1756 6 2 0
1757 5 3 1
1758 7 5 0
1759 7 0 0
1760 7 0 2
1761 6 0 2
1762 11 0 1
1763 5 0 4
1764 7 2 4
1765 1 1 0
1766 13 2 3
1767 9 5 2
1768 11 4 2
1769 8 1 4
1770 25 3 1
1771 10 4 3
1772 15 4 4
1773 32 4 5
1774 18 2 4
1775 41 8 2
1776 23 8 6
1777 37 11 5
1778 44 9 4
1779 29 6 9
1780 34 3 6
1781 51 16 10
1782 41 10 11
1783 48 10 15
1784 50 7 14
1785 37 5 30
1786 40 5 17
1787 31 6 9
1788 42 7 14
1789 52 18 7
1790 55 6 10
1791 40 15 16
1792 68 10 10
1793 ≈6 8 3
1794 ≈13 - -
1795 ≈43 - -
1796 44 21 8
1797 41 11 17

Share

3

Re: Демографія (без див)

п. Мариненку, якщо нема цифр, на "почуттєвому" рівні, яка була дитяча смертність у ті роки в цьому селі? По своїй станиці Псекупській-Саратовській на тому ж рівні (бо спеціально цим не займався) скажу ось що. У 1864 році за квітень-травень в неї було переселено десь 1320 душ. Старих людей за 60 років було мало, зате було багато дітей, які через 7-17 років у більшості поодружувалися. Якогось помітного відтоку населення аж до 1920 року не було. Також і значного притоку не було - підселено "у козаки" всього лиш чотири родини (десь 24 душі) і приїхало не більше 20 родин т.зв. іногородніх (селян-некозаків). Була невелика шлюбна ротація між сусідніми станицями, обмін був нульовий - скільки дівчат або зрідка парубків виїхало, скільки і в'їхало. Отже, можна стверджувати, що до революції, точніше, до встановлення совєцької влади у 1920-му, зріст населення відбувався за рахунок "своїх сил". У 1914 р. в станиці проживало 4020 душ. За 50 років населення збільшилося втричі! При цьому відзначу, що це був економічно відсталий регіон Кубані у всіх галузях, особливо сільському господарстві - землі неродючої й тієї було мало. Жив, хто як міг і як Господь дав. Нічого не можу сказати про дитячу смертність у ті роки, але по стрімкому росту населення можна здогадуватися, що вона була не така міфічно висока, як вчила нас совєцька пропаганда. В одних моїх прадіда  й прабаби малими вмерло двоє з п'яти народжених, в інших - одне з п'яти, у другого чоловіка прабаби до неї вмерло одне з сімох народжених, а в шлюбі з нею вмерло єдине немовля. Здається, така дитяча смертність не набагато перевищує сучасну. Думаю, що в 1920-30 рр. вона була значно вищою. У моїх діда з бабунею вмерло двоє з чотирьох, у вітчимових батьків - троє з шістьох+один молодим загинув на ДСВ. А в одного із зведених братів бабуні померло четверо з шести народжених (недавно дізнався від онука його). Цікаво, є статистика дитячої смертності в СРСР на ті роки по регіонах?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

4

Re: Демографія (без див)

Ярематойсамий, ті данні вже з урахуванням дитячої смертності. так, дійсно, вона тоді була низькою, навідміну від 19 ст. може тому що було менше людей, отже більше землі та врожаю на особу, не було кріпацтва як у московії.

Share

5

Re: Демографія (без див)

По своїх селах можу сказати, що дитяча смертність в 1880-1890 роках була досить високою (опрацюю кількість померлих в трьох селах по вікових категоріях і виставлю тут). Але все-одно народжуваність перевищувала смертність приблизно в два рази.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

6

Re: Демографія (без див)

Мариненко пише:

Ярематойсамий, ті данні вже з урахуванням дитячої смертності. так, дійсно, вона тоді була низькою, навідміну від 19 ст. може тому що було менше людей, отже більше землі та врожаю на особу, не було кріпацтва як у московії.

Не розумію, як дитяча смертність урахована? А не може по 18 ст. бути таке, що нехрещені померлі діти взагалі ніде не записані?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

7

Re: Демографія (без див)

І так по моїх трьох селах (складали одну парохію) разом похоронів:
1879 рік: до 1 року - 59, 1-7 років - 37, 7-15 років - 6, вище 15 років - 39
1880 рік: до 1 року - 53, 1-7 років - 32, 7-15 років - 8, вище 15 років - 45
1881 рік: до 1 років - 67, 1-7 років - 71, 7-15 років - 11, вище 15 років - 55
1882 рік: до 1 року - 79, 1-7 років - 85, 7-15 років -7, вище 15 років - 52
1883 рік: до 1 року - 70, 1-7 років - 63, 7-15 років - 12, вище 15 років - 59
1884 рік: до 1 року - 59, 1-7 років - 56, 7-15 років - 6, вище 15 років 37

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

8

Re: Демографія (без див)

Ярематойсамий пише:
Мариненко пише:

Ярематойсамий, ті данні вже з урахуванням дитячої смертності. так, дійсно, вона тоді була низькою, навідміну від 19 ст. може тому що було менше людей, отже більше землі та врожаю на особу, не було кріпацтва як у московії.

Не розумію, як дитяча смертність урахована? А не може по 18 ст. бути таке, що нехрещені померлі діти взагалі ніде не записані?

мабуть можливо таке, так як майже відсутні такі записи. дивно, а чому ж тоді у 19 ст. їх записували, хоча також навряд встигали охрестити.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

9

Re: Демографія (без див)

Ото, мабуть, і вся таємниця, чому у 18 ст. дитяча смертність нижча за 19 ст. Ну ніяк не може того бути, щоб у селі за 10 років жодна дитина не померла (а по Ваших даних, взагалі ніхто не вмирав). Може, возили на стару батьківщину ховати й там відспівували й записували? Звичайно, якщо то було недалеко. Як на мій "нюх", ніяк у 18 ст. дитяча смертність не могла бути меншою за 19 ст.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

10

Re: Демографія (без див)

Чув, що колись була традиція ховати дітей до одного року без священника. Якщо б так було то і записи напевно відсутні.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

11

Re: Демографія (без див)

Balymba пише:

Чув, що колись була традиція ховати дітей до одного року без священника. Якщо б так було то і записи напевно відсутні.

Щось скидається на те.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

12

Re: Демографія (без див)

вік померлих, нажаль не вказувався, але іноді були примітки після ім'я-старий/стара, младенець/младениця.

Share

13

Re: Демографія (без див)

Balymba
Правильно я розумію цифри по Ваших селах: у 1884 р. померла 121 дитина (до 15 років) і лиш 37 старше 15 років?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

14

Re: Демографія (без див)

Не розумію, як дитяча смертність урахована? А не може по 18 ст. бути таке, що нехрещені померлі діти взагалі ніде не записані?[/quote]
мабуть можливо таке, так як майже відсутні такі записи. дивно, а чому ж тоді у 19 ст. їх записували, хоча також навряд встигали охрестити.[/quote]

Охрестити їх встигали, бо то був би великий гріх перед Богом і велика провина перед Церквою й громадою - дати дитині померти нехрещеною. В деяких випадках навіть дозволялося повитусі хрестити, коли бачили, що дитина не доживе до приходу попа.
А смерть дітей (майже) не вказували до ХІХ сторіччя.
Правила ведення метричних книг були ще "у розвитку". Їх кодифікація, в основному, була закінчена на початку-першій чверті сторіччя, далі були лише незначні зміни.

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

15

Re: Демографія (без див)

Я теж таке чув, що баба-пупорізка могла охрестити й наректи дитину. Навіть якщо дитина виживала й піп перехрещував, ім'я залишали - у нас я згадав такий випадок.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

16

Re: Демографія (без див)

Ярематойсамий пише:

Balymba
Правильно я розумію цифри по Ваших селах: у 1884 р. померла 121 дитина (до 15 років) і лиш 37 старше 15 років?

Саме так.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: kbg_dnepr1

Share

17

Re: Демографія (без див)

Ярематойсамий пише:

Я теж таке чув, що баба-пупорізка могла охрестити й наректи дитину. Навіть якщо дитина виживала й піп перехрещував, ім'я залишали - у нас я згадав такий випадок.

У нас, згідно з традиціями греко-католицької церкви, у випадку загрози смерті новонародженого, охрестити могла не тільки повитуха, але і будь-який християнин. Такі випадки бували (чим дальше в гори тим частіше), пізніше священник просто вносив запис у метричну книгу, вказуючи, хто саме здійснив хрещення. По своїх селах маю кілька зафіксованих випадків хрещення повитухами, один - батьком новонародженої дитини і один - сторонньою людиною. Виживання таких дітей  зафіксовано десь в половині випадків.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: kbg_dnepr1

Share

18

Re: Демографія (без див)

Ну, тоді то якась фантастична дитяча смертність!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

19

Re: Демографія (без див)

Ярематойсамий пише:

Ну, тоді то якась фантастична дитяча смертність!

Що Вас дивує? У мене зафіксований випадок, коли мати народила 23 дітей - не вижило жодне.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: kbg_dnepr1

Share

20

Re: Демографія (без див)

Я багато переглядав метрик різних регіонів за 19 ст. - половина померлих - діти до 5 років. Під час епідемій могло бути й більше.

Share

21

Re: Демографія (без див)

Balymba пише:

мати народила 23 дітей - не вижило жодне.

Спаси, Господи!
AppSЯ багато переглядав метрик різних регіонів за 19 ст. - половина померлих - діти до 5 років.
Ну, половина - ще якось, але ж не 75%!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

22

Re: Демографія (без див)

Ярематойсамий пише:

мати народила 23 дітей - не вижило жодне.

Спаси, Господи!
AppSЯ багато переглядав метрик різних регіонів за 19 ст. - половина померлих - діти до 5 років.
Ну, половина - ще якось, але ж не 75%!

Пане Ярема, ми ж оперуємо архівними даними. Прошу в приват Вашу пошту і скину Вам документи, щоб самі могли переконатись.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

23

Re: Демографія (без див)

Моя прабабця (досить велике місто у Саратовській обл., межа Х1Х-ХХ ст.) народила 13 дітей, вижили 2 дочки.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

24

Re: Демографія (без див)

Продовжу сумну статистику:
1892 рік: до 1 року - 53, 1-7 років - 57, 7-15 років - 8, вище 15 років -55
1893 рік: до 1 року - 55, 1-7 років - 12, 7-15 років - 1, вище 15 років - 56
1894 рік: до 1 року - 72, 1-7 років - 32, 7-15 років - 3, вище 15 років - 56
1895 рік: до 1 року - 55, 1-7 років - 27, 7-15 років -6, вище 15 років - 61
1896 рік: до 1 року - 80, 1-7 років - 30, 7-15 років - 8, вище 15 років - 64
1897 рік: до 1 року - 75, 1-7 років - 33, 7-15 років - 11, вище 15 років - 52

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

25

Re: Демографія (без див)

Ні, панове, я вам вірю, просто я не знав, що аж такі кепські справи були. Здається, головна причина була не в медицині, а в геть поганому харчуванні матерів насамперед, слабий плід, мало й погане за складом молоко. Тут би цікаво було порівняти з іншими регіонами та країнами. Ну, ще одна наша негативна риса - свята віра в т.зв. "народну медицину", під личиною якої часто вистрибують звичайні забобони й "антимедицина". В сусідній станиці жив гармоніст Сліпий Микола, я його добре пам'ятаю. Він народився здрячим, але в малого щось вічка стали дуже закисати. Матері порадили закапати молочком. Зцідила просто з цицьки, очі буквально вигоріли. І це коли було?! На поч. 20 ст., коли в кожній станиці фельдшер був.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

26 ( 31-07-2015 21:50:04 змінене AppS )

Re: Демографія (без див)

великий відсоток помирав саме від епідемій - холера, дифтерія, віспа тощо

Share

27

Re: Демографія (без див)

AppS пише:

великий відсоток помирав саме від епідемій - холера, дифтерія, віспа тощо

Так, я про це забув. Але, якщо подивитися на дані п. Балимби, то висока дитяча смертність була з року в рік. Мабуть, коли не віспа, так дифтерія, або кір, або жовтяниця, або грип якийсь, або...ще якась пошесть...Ото й вимирав простий нарід, а виживала шляхта, та попівство, та чиншовики, та інше панство...що видно з нашого форуму. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

28

Re: Демографія (без див)

Ярематойсамий пише:

великий відсоток помирав саме від епідемій - холера, дифтерія, віспа тощо

Так, я про це забув. Але, якщо подивитися на дані п. Балимби, то висока дитяча смертність була з року в рік. Мабуть, коли не віспа, так дифтерія, або кір, або жовтяниця, або грип якийсь, або...ще якась пошесть...Ото й вимирав простий нарід, а виживала шляхта, та попівство, та чиншовики, та інше панство...що видно з нашого форуму. smile

У мене чверть шляхти, але це не рятувало від смерті. Та і попівські діти виживали не краще. Зараз обробляв книги 1868-1991 року, то у попа із 7 дітей померло 5.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: kbg_dnepr1

Share

29

Re: Демографія (без див)

Ні, я таки вірю, що грамотні люди були розумніші і не лікували кашлюк, кладучи під носа дитині на ніч вонючі шкарпетки.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

30

Re: Демографія (без див)

ну ось взяв

вік м/ж /причина


село 1 1815 рік,

    4    оспу
    2    оспу
    91    пухлятини
2        оспу
    1    оспу
    3    оспу
2        оспу
    2    оспу
    2    оспу
2        оспу
3        оспу
2        оспу
4        оспу
4        оспу
1        без привинія на оспу
3        оспу
2        оспу
    5    оспу
1        без привитія на оспу
2        оспу
54        на внутерну
2        оспу
52        на головну
6        оспу
3        оспу
    61    в старости лѣтъ
1        без привитія на оспу
    1    без привитія на оспу
1        -
1        без привитія
       
70        в старости лѣтъ
    40    на головну
1        сухоти


село 2 1814

1        отъ кору
    23    от чехотки
40        отъ кору
    3    отъ кору
    3    отъ кору
1        отъ кору
8        отъ кору
    1    отъ кору
4        отъ кору
    66    от старости лѣтъ
20        от чехотки
46        от внутр[е]ной болѣзни
    4    отъ оспы
    28    от порожденія дитяти
1        _
4        отъ кору

село 3 1810 рік

        отъ …
67        старости лѣтъ
75        старости лѣтъ
2        гарячки
    3    поносу
    9    падючей болѣзни
    5    оспи
    16    чехотки
    2    оспы
    30    поносу
5        оспы
3        оспы
54        старости лѣтъ
2        оспы
    1    поносу
    16    гарячки
82        старосты лѣтъ

Share

31

Re: Демографія (без див)

AppS Я вже тричі мав умерти: 1)  отъ кору (8); 2)  отъ кору (17); 3) 54        старости лѣтъ. smile

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

32

Re: Демографія (без див)

Вам повезло народитись в 20 столітті.

Thanks: kbg_dnepr1

Share

33

Re: Демографія (без див)

Ага. Жаль, що не до 1933.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: kbg_dnepr1

Share

34

Re: Демографія (без див)

Фігурки жінки з історією в 30 тисяч років завжди були предметом суперечок серед вчених. Жіночі фігурки знаходять в основному в Європі, хоча вони поширені аж до Байкалу. Статуетки мають висоту від 4 до 25 см, вирізані з рогу або кістки, а іноді зроблені з каменю та глини.

Зазвичай вони зображували повних жінок або навіть вагітних, тому вчені вважають, що фігурки були символом родючості. Але ця версія була поставлена під сумнів, так як Венери іноді зображували худих жінок або навіть чоловіків.

Фахівці виміряли співвідношення талій, плечей і стегон і порівняли їх з місцями виявлення. У результаті з'ясувалося, що найповніші фігурки були знайдені в холодних регіонах. Це дозволило припустити, що Венери були подобою ідеальної фігури.

До слова, повні жінки сьогодні вважаються найкрасивішими в бідних регіонах планети. Це й не дивує, так як повна жінка точно виносить здорову дитину. «Тучна» Венера – символ ідеального статури в холодних регіонах. Дослідники впевнені, що ці статуетки відповідають періодам нестачі їжі.

Ці фігурки були оберегом або фетишем, як вважалося раніше. Багато фігурок мають сліди зносу, це говорить про те, що їх носили на тілі. Ймовірно, Венери передавалися від матері до дочки в надії отримати бажану статуру.
Орест ГОРЯНСЬКИЙ

ukurier.gov.ua/uk/news/vcheni-vi … ennya-pal/

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

35

Re: Демографія (без див)

Доброго, може хто уже вивів формулу, як порахувати кількість населення за кількісю народжених дітей за рік? Чи Кількістю смертей? Повинна бути якась емпірична формула. Поки що не нагуглила

Чуркины (г. Бобров Воронежская обл., Балашовский р-н, Саратовская обл.), Копейкины(Саратовская обл.),   Лубенские, Полуян, Британ (Украина, Днепропетровская область), Болдыревы, Кандаковы (Россия, Ростовская обл), Васильчик,
Таборовець, Корінь (Рівненська обл)

Share