1 ( 02-04-2015 15:08:57 змінене Ярематойсамий )

Тема: Ой цигани, добрі люди!

Так сьогодні хапонув старовини та етнографії - поспілкувався з циганами. Молоді ростовські циганчуки наскочили на станицю - продавати штори, постелі, закупати фундук й таке інше. При чому горішки гребли всі підряд - старі, прогірклі, порожні, аби шкаралупа була. Каже, що рибу або м'ясо закурювать буде. Чую, що бреше.  Вигріб з горища все, що за останні 10 років позалишалося по кутках. Сказав, що свіже й збираюся перед Паскою на стакан продавати, тому давав йому нехотя (брехав). Циганчук почав з рук виривати й не став торгуватися. Але ж на останній торбинці вирішив трохи надурити мене, дядька, що вагу в руках до 20 г вгадує. Я на цих кантарях (безменах) три собаки з'їв. Взяв мішечок у руки і пішов мовчки до хати. Він догнав мене й дав потрібні гроші. З циганами треба вміти мати діло. Звичайно, говорили нашою рідною мовою.  Прямо аж на душі полегшало!
...............................................
Що цікавого знаєте про наших циганів? Особливо в минулому.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

2

Re: Ой цигани, добрі люди!

Що цікавого знаєте про наших циганів? Особлио в минулому.

В селі 100% асоціація з крадіями і повна недовіра. Якщо в дворі живе самотня бабуся, то на "цигани в селі" автоматично зачинялась хвіртка. Так було років 20 назад.

Share

3

Re: Ой цигани, добрі люди!

До Києва у 90-ті роки наїхало багато циган з західної України. Київ іторично був російськомовним. Ще мій батько казав, що в Києві й до війни російською говорили. Цигани, що приїхали були україномовні, маленькі на зріст, ходили зграйками. Дівчата дуже виділялися серед місцевих - особливо одежею. Часто-густо плаття були такі що чи в театр чи на весілля. Але із взуттям у них завжди були проблєми - у зимку літні тухлі, а влітку в'єтнамки та грязні ноги...
Нам киянам вони говорили - що ви не українці, це ми українці, бо ми українською говоримо.
Ще лускання насіння було улюбленою справою.
Пожили в Києві вони рік чи два, та кудись на щастя зникли...

Share

4

Re: Ой цигани, добрі люди!

У Львові цигани люблять центральну частину міста (вокзал само собою). Правда так люблять, що заходять просити дріб'язку навіть у кав'ярні. І просять так типово, чомусь всі вагітні і всім потрібні на це гроші. А головне, що буває таке що поспіль одна за одною ходять з тими самим словами. Інколи бувають злі, та щось на своїй мові кажуть.

І ще за львівських циган. Коли я їхав на вокзал (у рідких випадках на роботу) заходять два цигани малих (років 6-8) співають "Україна" Тараса Петриненко (співають так, що хочеться вуха затулити чимось) але з одного боку вони співають українською, потім кричать "Слава Україні!" і пробують збирати, що люди дадуть.

Знаю, що десь є й цілий район де живе багато циган (де по деяким свідченням навіть можна купити наркотики). Ось такі цигани.

 І взагалі, моя позиція за те, щоб вони формували свої села. Нехай юридично це буде навіть "табір". Україна це не лише етнічні українці.

Фирфир

Share

5

Re: Ой цигани, добрі люди!

За минуле ось що я розповім.

Коли мені було років 7-8. Ще був живий мій дідусь Юрій Миколайович (нерідний, але любив мене і я його як рідного, бо іншого не знав тому де-факто він мені рідний). І тодішнього літа дід лишився сам вдома. Ну і приїхали цигани. Якийсь гіпноз був на нього наставлений, чи щось таке... в загальному винесли з хати все золото (срібло принципово не брали). Потім дід оговтався і не пам'ятав нічого після їх приходу (води попити). Але знаєте, дід та був офіцером, 20 років в ПНР та Радянській Литві служив... А тут якісь цигани. Більше він їх, як і всі на тій вулиці ніхто не бачив.


І на Алчевському ринку завжди були (може і зараз) є цигани, які завжди хочуть гадати тобі на руках.

Це поки все, що згадалось одразу.

Фирфир

Share

6

Re: Ой цигани, добрі люди!

AppS пише:

Що цікавого знаєте про наших циганів? Особлио в минулому.

В селі 100% асоціація з крадіями і повна недовіра. Якщо в дворі живе самотня бабуся, то на "цигани в селі" автоматично зачинялась хвіртка. Так було років 20 назад.

Мне кажется цигане везде ассоциируются с кражами, мошенничеством, продажей наркотиков и гаданиями.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).
Thanks: Arxivist1

Share

7

Re: Ой цигани, добрі люди!

Стратегічні виклики сьогодення та перспективи для ромів України

7-8 квітня о 10-00  у готелі Козацький за адресою: м. Київ, вул. Михайлівська, 1/3, Київ,  у Міжнародний  День ромів  відбудеться  «Всеукраїнська ромська конференція «Стратегічні виклики сьогодення та перспективи для ромів України». Захід відбудеться за підтримки Міжнародного фонду «Відродження.

Планується обговорення наступних питань:

Результати  виконання урядового та місцевих планів заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 та  механізми покращення реалізації Стратегії.
Проблеми  внутрішньо переміщених ромів внаслідок агресії Російської Федерації проти України та можливі шляхи вирішення цих проблем.
Участь ромів та  представників ромських організацій у місцевих виборах 2015 р.

В конференції візьмуть участь представники ромських НДО з різних  регіонів України, Урядовий уповноважений з етнонаціональної політики КМУ, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади та іноземних представництв.   

Контакти: Юрій Іваненко, (050) 588-05-55, ketane1@ukrpost.ua

www.irf.ua/knowledgebase/news/st … v_ukraini/

Фирфир

Share

8

Re: Ой цигани, добрі люди!

Справа в тому, що цигани настільки злочинні, наскільки злочинна держава, наскільки вона беззаконна. А так всяких бачив. Сиджу раз на автовокзалі в Краснодарі, жду свого автобуса. Поруч сиділо літнє циганське подружжя, їхали у Сімферополь. Те та се, забалакалися. Вони вже давно живуть осідло, мають будинок. "Класичне" циганство не схвалюють, бо дітьми натерпілися. Через площу, під залізничним вокзалом кочівні цигани розіслали лахміття по бетону, хто лежить, хто швендяє туди-сюди, хто намагається ворожити. Це був початок 1990-х. Мої сусіди качають головами - так жити не можна. Ось групка жінок та дітей з того табору підходить до нас. Дивимось - в однієї молодички явно не циганські риси. Стара не витерпіла й підгукала її. Питає:"Доцю, а ти ж, бачу, не циганка?" - "Не циганка." - "А чого ж ти з тими бездомними циганищами бродиш? Хіба можна отак мучиться? Ми з дідом цигани, малими попомучилися, шо тепер нас не заставиш і пушкою. Як ти до їх попала?"- "Нужда заставила. Проторгувалася в магазині, посадить могли. От я й прибилася до циганів, вийшла заміж. А тепер куда міні з дітьми йти?" - "Ой доню! Лучче б ти посиділа, як отак мучиться по вокзалах з вонючими хабарями!"

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП2

Share

9 ( 02-04-2015 16:30:59 змінене D_i_V_a )

Re: Ой цигани, добрі люди!

Ярематойсамий пише:

...
...............................................
Що цікавого знаєте про наших циганів? Особливо в минулому.

Мій інтерес до рома з'явився випадково. Досліджуючи родоводи парафії надибала на запис 1845 року. Весілля. Наречений села Бердник казений селянин циган, православний, першим браком, 20 років  одружувався з девицею села Дмитрівка казеною селянкою циганкою 18 років. По нареченому свідком був циган йогож села та дворянин. По нареченій два дворянини з її села. Про одного точно знаю, що він був католик.
Те, що католики не рідко були свідками на православних весіллях у цьому селі - це вже відомий факт.

Щановні! Хто вже зустрічався з темою циган? Я так розумію темою осідлих циган? Поділіться вашим досвідом.

Share

10

Re: Ой цигани, добрі люди!

Ярематойсамий пише:

Справа в тому, що цигани настільки злочинні, наскільки злочинна держава, наскільки вона беззаконна.

Ну тогда получается, что любое государство преступно и беззаконно, так как цыгане практически везде ведут одинаковый образ жизни.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

11

Re: Ой цигани, добрі люди!

Щановні! Хто вже зустрічався з темою циган? Я так розумію темою осідлих циган? Поділіться вашим досвідом.

головою глухівських циган 18ст був чоловік з прізвищем Ющенко (ЦДІАК ф.51)

Thanks: nfs792

Share

12 ( 02-04-2015 17:01:29 змінене Ярематойсамий )

Re: Ой цигани, добрі люди!

DmitroR-2
Ну тогда получается, что любое государство преступно и беззаконно, так как цыгане практически везде ведут одинаковый образ жизни.
Ви добре знаєте норми поведінки й рівень злочинності серед циган по різних країнах і в різні часи? Наскільки я знаю, то навіть різні етногрупи циган в одній державі дуже відрізняються. Коротко про келдерарів. Поки до середини 19 ст. був потрібен металевий посуд, який вони виробляли у кузнях, то вони жили скупчено у Банаті переважно з того промислу. Район був зручний для збування товару - центр балкансько-східноєвропейського регіону. Щойно промисловість стала випускати такий посуд, найбільша у світі група циган залишилася без роботи. Вони стали виселятися у Трансильванію, потім разом з нею опинилися у Румунії (і в Молдові-Бесарабії). Нічого іншого робити вони не могли, а сила традицій - річ вагома. Ковальство йшло на спад. Почали торгувати. Після входження Молдавії в СРСР стали розселятися по Союзу. На сьогодні наркоторговці в першу чергу вони. Циганів ми судимо й добре бачимо їхні витівки завдяки тому, що вони живуть посеред нас і якоюсь мірою то є частина нас самих. Коли вони крадуть або шахраюють, то воно лежить на поверхні - ми це називаємо крадіжками та шахрайством. А коли хтось сильний і набагато хитріший або нахабніший маніпулює податками, цінами тощо, то це ще більша крадіжка та шахрайство, але ми це все чомусь цнотливо або не бачимо, або терпимо. Якщо багато хто в країні живе з наркоторгівлі, то як можна підступитися до циган, коли ніхто про те й не думає? Цигани - то низова ланка. Їх "беруть" для показухи й гнилої одмазки.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

13

Re: Ой цигани, добрі люди!

Ярематойсамий пише:

DmitroR-2
Ну тогда получается, что любое государство преступно и беззаконно, так как цыгане практически везде ведут одинаковый образ жизни.
Ви добре знаєте норми поведінки й рівень злочинності серед циган по різних країнах і в різні часи? Наскільки я знаю, то навіть різні етногрупи циган в одній державі дуже відрізняються. Коротко про келдерарів. Поки до середини 19 ст. був потрібен металевий посуд, який вони виробляли у кузнях, то вони жили скупчено у Банаті переважно з того промислу. Район був зручний для збування товару - центр балкансько-східноєвропейського регіону. Щойно промисловість стала випускати такий посуд, найбільша у світі група циган залишилася без роботи. Вони стали виселятися у Трансильванію, потім разом з нею опинилися у Румунії (і в Молдові-Бесарабії). Нічого іншого робити вони не могли, а сила традицій - річ вагома. Ковальство йшло на спад. Почали торгувати. Після входження Молдавії в СРСР стали розселятися по Союзу. На сьогодні наркоторговці в першу чергу вони. Циганів ми судимо й добре бачимо їхні витівки завдяки тому, що вони живуть посеред нас і якоюсь мірою то є частина нас самих. Коли вони крадуть або шахраюють, то воно лежить на поверхні - ми це називаємо крадіжками та шахрайством. А коли хтось сильний і набагато хитріший або нахабніший маніпулює податками, цінами тощо, то це ще більша крадіжка та шахрайство, але ми це все чомусь цнотливо або не бачимо, або терпимо. Якщо багато хто в країні живе з наркоторгівлі, то як можна підступитися до циган, коли ніхто про те й не думає? Цигани - то низова ланка. Їх "беруть" для показухи й гнилої одмазки.

Я знаю, что проблемы адаптации цыган присутствуют во всём мире. И благополучные страны Европы не исключение. На счёт остального: всё познаётся в сравнении. % коренного населения живущего за счёт наркоторговли и % цыганского населения, живущего с этого же преступного промысла просто не сопоставим. И тут ещё вопрос, какое кол-во цыган попадается, благодаря крепким этническим связям внутри цыганского сообщества. А Вы видели, какие коттеджи, на средства от наркоторговли строит эта "низова ланка"?

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

14

Re: Ой цигани, добрі люди!

DmitroR-2 пише:

Я знаю, что проблемы адаптации цыган присутствуют во всём мире. И благополучные страны Европы не исключение. На счёт остального: всё познаётся в сравнении. % коренного населения живущего за счёт наркоторговли и % цыганского населения, живущего с этого же преступного промысла просто не сопоставим. И тут ещё вопрос, какое кол-во цыган попадается, благодаря крепким этническим связям внутри цыганского сообщества. А Вы видели, какие коттеджи, на средства от наркоторговли строит эта "низова ланка"?

Бачив. І все одно це низова ланка. А верхова райони, курорти, держструктури закупляє. Якщо мені скажуть, що наркотиками торгують 100% циганів, я і в це повірю. Але все одно це реалізатори. Базарні торговки. Й ото, коли бачите котеджи, то знайте, що у верхової ланки мільйон таких котеджів.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

15

Re: Ой цигани, добрі люди!

З спогадів старожилів серед циган, які кочували Карпатами до війни було багато хороших ремісників, особливо ковалів. І до цього часу ціниться інструмент, який зберігся з тих часів "циганський" набагато вище ніж фабричної роботи. Можу по це особисто посвідчити бо залишилось від тестя цілий набір столярного інструменту. Циганки в ті часи здебільшого ворожили, та дещо крали. Табір затримувався в селі (зазвичай таборували спокон віків в одному і тому ж місці) наскільки, наскільки чоловіки мали в селі роботи.
За спогадами цих "місцевих" циган здебільшого знищили німці в часи війни.
Ті ж цигани, які зайшли після війни з Молдови, були зовсім іншими - ремеслами не займалися, хіба-що дрібною торгівлею, були дуже наглі та великі злодії.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

16

Re: Ой цигани, добрі люди!

Пане Василь, вітаю Вас!

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

17

Re: Ой цигани, добрі люди!

D_i_V_aКиїв історично був російськомовним. Ще мій батько казав, що в Києві й до війни російською говорили. Київ, Харків, Маріуполь, Ростов, Таганрог, Катеринодар стали переважно російськомовними приблизно в один час - десь між 1870 та 1880 рр. Це пояснюється тим, що велика маса великороських селян линула у міста. Держава цілеспрямовано підтримувала цей процес. + євреї, які переходили на державну мову (особливо це важливо для Києва, Одеси, Катеринослава). Українських селян використовували для сільської колонізації Сибіру та Казахстану, Північного Кавказу.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

18

Re: Ой цигани, добрі люди!

DmitroR-2 пише:

Пане Василь, вітаю Вас!

Вас теж. Їдучи через Ваше родинне село, постійно згадую.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

19

Re: Ой цигани, добрі люди!

А чи купували ще десь, як у нас, у циганок "ліки від жовтяниці"?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

20

Re: Ой цигани, добрі люди!

Ярематойсамий пише:

А чи купували ще десь, як у нас, у циганок "ліки від жовтяниці"?

Цигани і ліки? Ніколи такого не чув. Інше діло чар-зілля.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37
Thanks: ГіП1

Share

21

Re: Ой цигани, добрі люди!

Balymba
Добре попитайте у своїх, чи не зверталися до циганок за деякими ліками від жовтухи. Це був дуже поширений забобон...Не тільки чар-зілля. Німці тримали циганок при госпиталях відігрівати замерзлих моряків. Клали наспід голу циганку, потім голого моряка, накривали ще однією голою циганкою, потім цей дойчциганенброд накривався повстяним коцем. Німці з'ясували, що в циганок найтепліші тіла й найбільша тепловіддача. Сьогодні циганчук витрусив мені з кишені дрібницю, так монети були гарячі, як з печі.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

22

Re: Ой цигани, добрі люди!

Ярематойсамий пише:

Я знаю, что проблемы адаптации цыган присутствуют во всём мире. И благополучные страны Европы не исключение. На счёт остального: всё познаётся в сравнении. % коренного населения живущего за счёт наркоторговли и % цыганского населения, живущего с этого же преступного промысла просто не сопоставим. И тут ещё вопрос, какое кол-во цыган попадается, благодаря крепким этническим связям внутри цыганского сообщества. А Вы видели, какие коттеджи, на средства от наркоторговли строит эта "низова ланка"?

Бачив. І все одно це низова ланка. А верхова райони, курорти, держструктури закупляє. Якщо мені скажуть, що наркотиками торгують 100% циганів, я і в це повірю. Але все одно це реалізатори. Базарні торговки. Й ото, коли бачите котеджи, то знайте, що у верхової ланки мільйон таких котеджів.

Так среди цыган есть как оптовые торговцы, так и работающие по среднему и мелкому "опту", а также, естественно и ритейл. Нет, торгуют конечно не только цыгане, однако основная масса продажи героина конечным пользователям-их "заслуга". Какие реализаторы? Привозят тот же героин оптом по большей части либо узбеко-таджики, которые чаще всего сами не "барыжат", а продают его уже цыганам крупной партией, либо те же цыгане, желающие сэкономить. Цыгане отстёгивают ментам и фэйсам.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

23

Re: Ой цигани, добрі люди!

Balymba пише:

Пане Василь, вітаю Вас!

Вас теж. Їдучи через Ваше родинне село, постійно згадую.

Дякую. Теж Вас постійно згадую. На жаль, дуже довго Вас не бачив на форумі.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

24 ( 04-04-2015 19:44:09 змінене ГіП )

Re: Ой цигани, добрі люди!

у нас цигани не водились, циганили свої на третій день весілля. Ходили по хатах і збирали продукти для куліша.

Post's attachments

60_0008.jpg
60_0008.jpg 94.66 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Поперека, Сенько, Сердюк, Дорошенко, Нужний, Калюжний (село Іваниця,  Сумська обл), Єлисеєнко(Шияновський до  серед. 18 ст.),Фесенко(с.Деркачівка)

Share

25

Re: Ой цигани, добрі люди!

У нас теж таке "циганство" водилося і теж на третій день, у понеділок. Тільки варили суп з "вициганених" курей з локшиною. А на другий день "цигани" катали батька й матір на возику, наприкінці обов'язково вивернувши їх у багнюку.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП, volotara2

Share

26

Re: Ой цигани, добрі люди!

Всі циганські "хитрощі" на поверхні, у т.ч. й у наркоторгівлі. Їх не бачить хіба що сліпий та "охоронець закону". Десь років 20 тому приспособилися цигани торгувати якимось зіллям у Краснодарі на Затоні, у захаращенному лісопарку на березі Кубані. Дві молодички (одну звали Наташка) сиділи на травичці з ангольськими обличчями, тримаючи не більше 3-х порцій десь у кишені. Їхній охоронець, такий дебелий та вгодований парубок років 22-х , ходив кругами радіусом в 150-200 м, придивлявся до ситуації. Міська наркоманва за 2-3 дні рознюхала цю точку і вже під'їжджала сюди на "тачках", йшла пішки, підпливала на плавзасобах по річці. Ховали "товар" дівчата у трухлявому дуплі в старій тополі. Щоб це все побачити, достатньо було 3-4 рази пройти повз них. Коли вони мене побачили десь вчетверте, заговорили:" І шо ти тут такоє рвьош?" - "Траву курям!" (жив на квартирі, а в хазяїна дійсно були кури) - "І много у тибя тих курєй?" - "Багато!" (аж чотири smile ) - "І не боїшся ти отето тут ходить? Тут ми й гадюк бачілі, й собакі всякі бєгають та й Кубань рядом - можна втопіться!" - "Не боюся!" Лякали падли. Цілий місяць менти їх не бачили, а люди "гавкають" та "гавкають", аж через місяць їх, начебто, взяли чи шоу влаштували. Але більше їх там не було.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

27

Re: Ой цигани, добрі люди!

Ярематойсамий пише:

Всі циганські "хитрощі" на поверхні, у т.ч. й у наркоторгівлі. Їх не бачить хіба що сліпий та "охоронець закону". Десь років 20 тому приспособилися цигани торгувати якимось зіллям у Краснодарі на Затоні, у захаращенному лісопарку на березі Кубані. Дві молодички (одну звали Наташка) сиділи на травичці з ангольськими обличчями, тримаючи не більше 3-х порцій десь у кишені. Їхній охоронець, такий дебелий та вгодований парубок років 22-х , ходив кругами радіусом в 150-200 м, придивлявся до ситуації. Міська наркоманва за 2-3 дні рознюхала цю точку і вже під'їжджала сюди на "тачках", йшла пішки, підпливала на плавзасобах по річці. Ховали "товар" дівчата у трухлявому дуплі в старій тополі. Щоб це все побачити, достатньо було 3-4 рази пройти повз них. Коли вони мене побачили десь вчетверте, заговорили:" І шо ти тут такоє рвьош?" - "Траву курям!" (жив на квартирі, а в хазяїна дійсно були кури) - "І много у тибя тих курєй?" - "Багато!" (аж чотири smile ) - "І не боїшся ти отето тут ходить? Тут ми й гадюк бачілі, й собакі всякі бєгають та й Кубань рядом - можна втопіться!" - "Не боюся!" Лякали падли. Цілий місяць менти їх не бачили, а люди "гавкають" та "гавкають", аж через місяць їх, начебто, взяли чи шоу влаштували. Але більше їх там не було.

Дело тут конечно не в хитростях, а в том что обычно их чины в погонах за большую мзду прикрывают.

Романюк, Хопта, Наливайко, Плищук, Лискович, Огерук (Ивано-Франковская область, Надворнянский район).

Share

28 ( 05-04-2015 00:30:55 змінене D_i_V_a )

Re: Ой цигани, добрі люди!

DmitroR-2 пише:

Так среди цыган есть как оптовые торговцы, так и работающие по среднему и мелкому "опту", а также, естественно и ритейл...

Маю велике бажання перевести тему з "трьопу двух сусідок на лавочці під домом" до більш конструктивного та інформативного формату з точки зору історії та генеалогії.

На початку минулого року у Европі почалася легка паніка. Европейський союз вирішив надати Румунії можливість безвізового перетину кордону. Панікала полягала у тому, що в Румунії живе багато циган. У "медієн" почалася велика дискусія - чи заполонять цигани европейський простір? Чи збільшиться кримінальна ситуація?  Завдяки цій дискусії з'вилося дуже багато інформації про це плем'я та іхні проблєми. Та першою несподіванкою стало, що цей народ називати цигани непотрібно (чи не пристойно)...
А як то їх треба називати?
Сінті? Рома?

Share

29

Re: Ой цигани, добрі люди!

То велика дурість з тими назвами, але йде те не так з Європи сьогоднішньої, як... У Радянщині 20-х років почали "вирівнювати" назви народів під самоназви - черкеси стали адігейцями (тут заплутана ситуація), зиряни - комі (ще й невідмінюване), пермяки - комі-пермяками, черемиси-марійцями, вотяки-удмуртами, вогули-мансі (невідм.), остяки-хантами та ін. Якось про вірменів, грузинів та чукчів забули. На другому всесвітньому конгресі черкеського народу було прийнято звернення до світу й далі називати їх саме черкесами, але в Росії те мало хто почув.  З якого стрибу циганів називати ромами, коли албанців не називаємо шкипетарами, греків елінами, німців дойчами, грузинів картвелами, вірменів гаями, фінів суомами. Хіба що угорців часто-густо, але неофіційно називаємо мадярами. Такі перейменування ніхто нікому не в праві нав'язувати, бо то втручання в мовний суверенітет, в сталі мовні традиції.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

30

Re: Ой цигани, добрі люди!

Уміла готувати та не вміла подавати!
(кубанська казка)

Найнявся один циган до мужика сіно косить. Рано-вранці вийшли в поле, поки роса не спала та коситься лекше. Туди-сюди дві постаті пройшли, циган каже:
- А шо, чоловіче добрий, шось у животі бурчить, їсти хочеться, бо я з учора з обід нічо' не їв, так виголодався! Шо там твоя жінка нам у сумку наклала? Давай хоч трохи поснідаєм!
- Та воно наче й рано, та раз ти такий голодний, давай поснідаємо.
Сіли, циган дорвався до торби, чи не з половину з'їв. Намег'елився й каже:
- А шо, чоловіче, так кендюхи понабивали, шо прямо зараз до роботи низзя ставать, бо, диви, пупок розв'яжеться! Давай трохи перепочинемо в холодку!
- Давай так давай!
Полежали, встали, ще дві постаті пройшли, а вже сонце припікає. Циган каже:
- А шо, чоловіче добрий, який дурак у таку жарінь косе? Хіба ми з тобою, два дурня! давай заховаємося в холодок та й пообідаємо заразом.
- Та давай пообідаємо!
Сіли вони під грушою чи кислицьою, пообідали, опендюрилися на траві та й заснули. Хазяїн баче, що дурна ку'рятина, та мовчить та все робе за циганом, а думає за своє. Трохи сонце на захід пішло, встали, циган каже:
- А шо, чоловіче добрий, давай вже заразом і пополуднюємо, шоб у сумці нічого не оставалося та легше додому нести було!
Сіли, подоїдали. Трохи пройшли, а вже й додому треба. Прийшов той дядько й каже жінці:
- Слухай мене, милко! Завтра нічо' міні на степ в сумку не накладай. Я раненько дома підзавтрікаю та піду. Той циганище до роботи, як мертвий до танців, тіке й знає жерти. Скажу йому, шо ти обід принесеш. Ти не дуже спіши та візьми з собою якусь торбу та напхай у неї бур'яну абощо. Як покажешся з-за лісу, я почну лаяться на тебе та груддям кидать, а ти тікай назад. Прийдеш додому, зроби отак і отак!
- Добре!
От на другий день пішли той хазяїн з циганом на сінокос. Трохи скосили, циган каже:
- А шо, чоловіче добрий, хіба сьодні жінка твоя нам нічого не наклала у сумку, саму воду?
- Казала, шо витопе та обід свіженький нам принесе!
Цигану нічого більше робить, як косить. Косять, косять, вже й сонце припікає, а жінки немає.
- Підожди, - каже дядько, - прийдеш, я тебе повчу, як людям обід носять!
- Ти, чоловіче добрий, поки не донесе нам обід, не лай, а тоді вже можеш її й за коси, таку-сяку, потягать.
Ось з-за лісу вийшла молодиця з сумкою. Чоловік кинувся її оддаля лаять ще й грудками жбурлять у неї. Циган кричить:
- Шо ти робиш, чоловіче? Хіба ти забув, шо я тобі казав?
- Та ось я їй дам, шоб не чухалася, та нас голодом не морила! - й кидає на неї грудки.
Жінка "злякалася" й повернула назад.
- Шо ж ти наробив, чоловіче добрий? Теперички ми без обіда осталися! Я ж тобі казав, а ти все забувся! Ходім до тебе додому обідать!
- Та ні, давай, чоловіче добрий, ще хоч трохи скосимо!
Пройшли ще по постаті та й гайда! додому.
Прийшли, чоловік накинувся на жінку:
- А-а, така-сяка!
А циган його смикає, шоб не лаяв, поки не нагудує. Поставила молодиця на стіл потапці. Циган голодний як накинувся на їх, шо й за вуха не одтягнеш. Перегодом ставе борщ, вареники, а циган так напоровся тіх потапців, шо вже нічого йому більше не лізе.
- Ех, молодичко! - каже, - уміла ти готувати та не вміла подавати!
......................................
Потапці - старовинна проста страва нашвидку, сухарі, замочені кисляком.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: ГіП1

Share

31

Re: Ой цигани, добрі люди!

Так ніхто й не сказав, чи десь ще купували у циганок вошей, щоб лікуватись від жовтяниці?  По-мойому, це середньовіковий забобон.
...............................................
Ось які похідні від "циган" у нас відомі
1. Цига'нить - просити, канючити, видурювати. Також нацига'нить, ви'циганить, поцига'нить.
2. Циганкува'тий - а) видурювач, той, що постійно просить; б) чорнявий, смуглявий
3. Циганська голка - велика швацька голка. Мабуть, тому, що такі голки кували цигани, а менші зробити було неможливо
4. Цига'нка - а) сорт картоплі з синіми, фіолетовими бульбинами; б) сорт яблуні середньораннього строку вистигання. Дерево невелике, яблука червоно-смугасті, трьохскибчасті. М'якуш буває трохи рожевий, соковитий, кисло-солодкий (винний), м'який, але не "квашня". Гарний старовинний сорт, який мало зберігся. Як він називається у помології, не знайду.
5. Цига'нів напусти'ть (ідіома) - напустити в хаті диму або забувши відкрити юшку, або коли нема тяги.
6. Циганське сонце - місяць.
7. Ци'ганові долг одда'ть (ідіома) - сходити до надвору (до вітру).

............................................................................
А це чиста правда. Моя сусідка баба Орина Байбузка (1903-1998), дів.Удовиківна, дівкою 16-18 років десь у 20-му році поїхала із своїм батьком Ладимирьом Удовиком у город (Катеринодаро-Краснодар) на Сінний базар. Батько чимось торгував, а вона сиділа у гарбі, биків стерегла. От батько спродався, прийшов до гарби й питає:
- Шо, Орько, ніде не хочеш?
- Не хочу, тату!
- Тоді слухай сюди! Скидаю кожух, бо парко стало, а ти сідай на його й не вставай, бо вуркагани з-під гузна витягнуть! А я піду койой-шо куплю, та гостинці нашім, та пичальник тобі, шо обіщав, та поїдемо.
- Добре!
- Диви ж!
Орина сиділа-сиділа, аж ось якісь два циганських хлюза проходять повіз неї й один згинається, корчиться й ойойкає:
- Ой-ой! Божечки, як мене скрутило!
Другий:
- Шо таке?
- У животі як сто чортів рогами колють! Ой, не можу!
- Лізь під гарбу, полижи шкворінь!
- Хіба поможе?
- А ти й не знав? Як рукою зніме!
- Та ти шо!
Поліз під гарбу лизать шкворінь. Орина сидить та думає:"Ну, треба ж такому! Зроду не чула! Ану, дай подивлюся, чи й правда лизатиме?" Шкворінь - це така залізна деталь, часто у дьогті, під возом. Перехилилася й заглядає. Той підліз під гарбу й лизькає ту залізяку й каже:
- Ти диви, як помагає! Скіке у світі прожив, а такого діла не знав! Шо б я без тебе, братухо, робив?
Полизав та й пішов. Орина гепнулась та на сіно, а кожуха нема! Туди-сюди, а за циганами слід прохолов. Приходе батько. Орина рюмсає:
- Кожух украли!
- Шо, Орько, шкворінь лизали?
- Угу!
- Казав же тобі сидіть не вставать. Ну, шо, й сам винуватий, шо забув тобі за шкворінь сказать. Тепер сиди жди!
Узяв батіг і пішов на Новий базар (тепер - Кооперативний), бо у вуркаганів такий звичай був - продавати крадене на іншому базарі. І забрав таки кожуха.
...........................................................................
А це ще чистіша правда.На тому ж Сінному базарі, але в пізніші часи, десь у 1950-ті роки стояли дві наші станишні молодиці - невістка та зовиця. Підходе до них замурзане циганча (хлопець) та й каже:
- Тьоті! А хочете, я вам шось таке покажу, шо ви вже знаєте, шо у вас коли-не-коли буває, а в мене воно все времня буває і ніхто не забере, хоч і дуже захоче, тіке маненьке!
- Шо воно таке? - питають одна в одної,- чи не вкрав, бува, анахтемська віра, в нас чого? - до нього, - Ану, покажи!
- Дайте по десять копійок, тоді покажу!
Ті дурепи дали йому двадцять копійок. Хлопець скинув до колін штанці:
- Бачите? Тіке ще не виросло!
Ті роззяви хапо хлопця за чемер:
- Ах ти такий-сякий, бісової душі хлопець! Давай наші гроші!
Хлопець собі у крик. А тут якраз підходе чоловік та брат (в одній особі):
- Шо таке?
- Так і так, розгадський циганчук! Нам те і се за 20 копійок показав!
Чоловік засміявся:
- Пустіть хлопця, він заробив на таких дурочках, як ви обидві!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Balymba, tremolga2

Share

32

Re: Ой цигани, добрі люди!

Якось це не дуже сприйнялося, але у останьому бою Віталія Кличка побив ірландський циган Ф'юрі.

У Великій Британіїї останього часу циганів звуть замасковано "тревела/ер" від британського traveller або американського traveler (як бачимо англійська орфографія під впливом часу та кордонів також зазнає змін), що означає мандрівник. Отак й назвали всю циганську спільнору - теревелер.
Уряд Великої Британії намагається вже десятиліттями цих тревелерів "осадить", зробить осідлими. Дуже багато циган живуть вже у будинках не в першій генерації, та в цілому цей проект має успіх. Але деякі ще пручаються. Є цілі сім'ї, що кочують. Хоча таким екзотичним, як це було раніше, сьогодні це не виглядає. Вони мандрують у домах на колесах. У таких вагончиках часто живе ціла родина, а родини у тревелерів залишаються великими, 3-5 дітей. Проблемою для таких мандрівок є обмежена кількість вільних ділянок, де тревели можуть розбити свій табір. Врешті решт у такому таборі з'являється поліція та каже, що мешканці скаржаться, вони мають з віти піти. Таким чином, на одному місці табір з 4-5 таких вагончиків залишається не довше місяця-двох. Багато сімей, особливо коли з'являються діти, врешті решт переходять до найманого житла.

Розділяються цигани також на англійських та ірландських. Про уелських або шотландських я поки не чула, але думаю, що й вони є.
Між першими двома існує ворожнеча, але не на рівні віндети, бо між ними є також змішані родини.

Серед тревелських родин є заможні, що мають підприємства, або непогані роботи. Але більшість є незаможною. Головною проблемою є, як і усюди, недовіра до циган, та не бажання їх працевлаштовувати. Ще чоловіки знаходять роботу у садівництві, будівництві тощо, але тревелські жінки зазвичай домогосподарки. До школи ходять зазвичай до 13-15 років, та дуже рано (16-17) одружуються.

Стосовно боксера Ф'юрі - він належить до ірландських тревелер. Боксерські бої - це типово для них. А якщо з цим можливо ще й гроші заробити, чому ні?

Share

33

Re: Ой цигани, добрі люди!

[*]Так ніхто й не сказав, чи десь ще купували у циганок вошей, щоб лікуватись від жовтяниці?[/*]
Знакомый рассказывал такую историю. Дело было лет 15 назад. У него на работе начальник тяжело заболел желтухой (гепатитом). Знакомый купил у цыган вошь и заставил его проглотить. Состояние больного было тяжелое, но после этого он поправился и был очень признателен за лечение.
   Был и другой способ лечения желтухи, без цыган. Об этом рассказывал отец. Во время войны он заболел гепатитом. Военврач назначил лечение -  съесть несколько кг шоколадных конфет. В буфете воинской части их удалось купить (вспоминал - "большой кулек" smile ) и через несколько дней отец поправился. Гепатита есть несколько видов, вероятно, у него была легкая форма.

Share

34

Re: Ой цигани, добрі люди!

У нас була районна інфекційна лікарня (тепер там тубдиспансер, а поряд газобетонний завод!), так її завідувачка радила від гепатіту заварювать молоді гілочки гльоду (рос. боярьішник). Наскільки помагало, не знаю.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

35

Re: Ой цигани, добрі люди!

Якось це не дуже сприйнялося, але у останьому бою Віталія Кличка побив ірландський циган Ф'юрі.

є такий художній фільм втч про циганських боксерів - "Snatch" (2000)

Share