106

Re: Труднощі у пошуку предків. Сложности в поиске предков

Ярематойсамий пишет:

markig Ви мене не зрозуміли, а п. Катерина, як завжди, зрозуміла правильно. Яку зміну мають на увазі архіви, теж не зовсім зрозуміло. У яких документах може виринути "побутова" або адапційна зміна імені? Якщо я у документах Мартин, а звуть Михайлом, то й хай собі звуть, але в моїх же інтересах щоб у паперах я всюди був Мартином. Мабуть, йдеться про діловодство десь до 1960-х рр., коли документи часто видавали не на підставі свідоцтва про народження та паспорта, а зі слів та й ще чужих. Тепер таке неможливе, а коли людина міняє ім'я, то це здійснюється через державні установи документально. Мабуть, йдеться про канонічно-народну (Евстафій/Астафій, Евдокия/Авдотья) та російсько-національну варіативність (Георгий/ вірм. Геворг/ассір. Гіваргіс/рум.Джордже, Георге...). У першому випадку звернення до І-ту рос. мови зрозуміле, а в другому - сумнівне, але теж зрозуміле.  Ще якось можна погодитися з доцільністю такого звернення, коли зміна імен адапційна національно-російська за співзвучністю (вірм. Такуї/Татьяна). Але при чому тут будь-яка лінгвістична наукова установа, коли такі пари імен - Николай-Алексей, Лазарь-Алексей і т.п.?

Дякую за пояснення! Я так само зацікавлений, щоб у паперах особа завжди значилася під одним іменем, а знання людей про своїх родичів відповідали документам. Але такого ніколи не було і не буде, оскільки проходять роки, дані забуваються і сама суть генеалогічного дослідження - їх відтворити. І все таки, ближче до справи, мова йде не про пару "Николай-Алексей", а наприклад чисто єврейське Хана і похідне від нього "Анна" та навіть непохідне, але чисто євр. "Мотель" і інтернаціональне "Матвей". Тут дійсно могла б посприяти у видачі довідці єврейська організація, але чи буде для РАЦСа вона суттєва? На скільки я зрозумів в Росії це вирішується (напевно реально) через інститут мови, а чи в нас в інструкціях десь прописано довідки яких установ можуть мати юридичну силу.

Спасибо сказали: Ярематойсамий1

Поделиться

107

Ніде не треба уповати на національні громади й громадки, хіба що крім столиць та великих міст. Трохи знаю, як утворювалася наша єврейська (у районі) організація. Там нема таких спеців. Точно знаю. А в крайовій молдавській общині найбільшим фахівцем у цих питаннях був ваш слуга оцей Ярема. Ну й, так далі. А в нас, тобто, в Україні, є така спілка. Це сайт Генео. smile З усмішкою, але серйозно.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Спасибо сказали: markig1

Поделиться

108 (12-06-2016 04:53:58 отредактировано Alexxander)

markig пишет:

Тут дійсно могла б посприяти у видачі довідці єврейська організація, але чи буде для РАЦСа вона суттєва? На скільки я зрозумів в Росії це вирішується (напевно реально) через інститут мови, а чи в нас в інструкціях десь прописано довідки яких установ можуть мати юридичну силу.

Нужно пробовать. Давить на чиновников, уговаривать. Единой практики нет.

Если действовать строго по инструкциям, то в Украине там самое унылое - написано только про "все в суд"

Поделиться

109

В Україні "самоє унилоє", що одні закликають та радять тиснути на чиновників або "умовляти" їх, а чиновники брикаються та посилають у суд. Замісць того, щоб спершу спитаться, яку довідку треба і як вирішити справу, щоб не морочити одне одному голови... У Краснодарі державні установи довіряли переклад документів саме національним громадам, які зареєстровані державою і мали круглі печатки. Чи й зараз так, не знаю. Думаю, якщо спитати в українських архівістів про оту мороку з заміною імен, то одностайної відповіді не буде.

Поделиться

110 (12-06-2016 08:31:15 отредактировано Alexxander)

Ярематойсамий пишет:

Замісць того, щоб спершу спитаться, яку довідку треба і як вирішити справу, щоб не морочити одне одному голови...

Если действовать строго по инструкциям, то в Украине там самое унылое - написано только про "все в суд"

Читайте внимательно.

Но всегда можно попробовать эффективно зае*ать.

В ответах министерств ко мне теперь часто встречаются конструкции вида
"Предоставление разъяснений про эту практику применения не относится к прямой компетенции Министерства XXXX, но сообщаем Вам что..." и дальше 5 страниц текста.

Но наиболее я люблю и предпочитаю конструкцию вида:
"Изучив Вашу ситуацию XXXX по поручению YYYY на Вами прилагаемых 16 страницах, в порядке исключения мы ...."

Поделиться

111 (12-06-2016 21:38:11 отредактировано Ярематойсамий)

"Заехать" чи "заедать"? smile Не лайтеся. А спробуйте, будь ласка, довідатися про реакцію й вимоги українських архівів., коли одна людина в різних документах фігурує під різними іменами.

Спасибо сказали: kbg_dnepr1

Поделиться

112 (13-06-2016 22:03:40 отредактировано zeal)

Ярематойсамий пишет:

Моисей - це й так русифіковане єврейське Моше. 

Це дуже важливе зауваження. Справді, оригінальне єврейське ім'я - це саме Моше. І, якщо вже казати про норми і стандарти, то імена взагалі не слід перекладати, щоб запобігти таких проблем. Та тим не менш традиційно використовують імена-"аналоги", наближені за звучанням до оригіналу. І насправді, коли переглядав перепис населення Одеси від 1897 р., то зустрічається дуже багато "Моше", інколи записаних як "Мойше". І це зовсім ідентична ситуація до "Ганни", яка могла бути як власне Ганною, так і Галиною. Так і аналогом Моше серед слов'янських імен могли використовувати як Михайло, так і Мойсей, і думаю, єврейські громади про це знають дуже добре. Принаймні, серед моїх знайомих євреїв більшість "Мойш" записані саме як "Михайли", а не "Мойсеї" за документами.

Спасибо сказали: Ярематойсамий, kbg_dnepr2

Поделиться

113

zeal Мойше - то їдишове, мабуть. А ріднесеньке українське - Мойша, щоб нормально відмінювати було. Або ще Мошко, а також Гершко, Борко (Борух), Мордко (Мордехай), Шмулько і т.д. Тут ще проблема з тим, що свідомі євреї старшого покоління до війни, але після революції, коли церква була зруйнована, таки називали у своєму розумі дітей-онуків єврейськими іменами, але те ніде не фіксувалося, а відразу записувалося Михаил, Семен, Григорий і т.п. А бабці їх звали Мойшами, Шимонами, Гершами та ін.  Потім, коли багато з них переїхало в Ізраїль, то там вони записали "бабцині" або навіть ще правильніші івритові імена. Дійсно, з такими людьми багато клопоту, бо тут в документах у них були "русские" або їдишові імена...Ганна навряд могла бути Галиною, а тільки Галею.

Спасибо сказали: zeal1

Поделиться

114

Ярематойсамий пишет:

zeal Мойше - то їдишове, мабуть. А ріднесеньке українське - Мойша, щоб нормально відмінювати було... Ганна навряд могла бути Галиною, а тільки Галею.

У нас в Одесі їх і досі Мойшами називають:) А от щодо Ганни, моя прабабка під час шлюбу у 1930 р. була записана у книзі РАЦС як "Галька" (саме так її записали у графі "ім'я після шлюбу", трохи вище там само - "ім'я до шлюбу - Ганна"), у донесеннях з фронту їй писали листи вже як "Галині", але коли одержав її виписку з метрики, то там вона "Анна" (і народилася у день св. Анни, а не Галини), тож у селах плутанина з цими іменами могла бути ще та. І найгірше те, що зараз дуже мало людей (а особливо працівників РАЦСу) знають, що "Галя" у документах того часу - це насправді "Ганна", а не "Галина". Так здивовано кажуть з недовірою: "Так як це ж може бути? Це ж зовсім різні імена!"

Спасибо сказали: Ярематойсамий, ГіП, kbg_dnepr3

Поделиться

115 (14-06-2016 07:03:27 отредактировано Ярематойсамий)

zeal У мене від перетирання Анна-Ганна-Галька-Галина вже зуби випадають smile . Про Галину до 1920-х рр. мало хто й чув. Галями-Гальками називали хрещених Аннами. Ото добре видно на Вашій прабабці. Її хрестили Анною. У цьому регіоні України то було "Ганна". Зменшувальне від нього- Галя, а для більшості - Галька. І так вже її тією Галькою називали, що вона й забула, що там у неї в метриках. Або й ніколи не знала. Коли записували шлюб, то спитали ім'я. Звичайно ж, Галька. А ті писарчуки та писарчучки дивилися, як ворони в маслак, а там було "Анна". Вони не знали цієї східноукраїнської спеціфіки. З "Анни" зробили "Ганну", а Гальку записали Галькою, не моргнувши навіть оком. На той момент про Галину ще майже не знали, а вони - точно. А потім з "грубої та некультурної" Гальки під 1940-і зробили Галину, яка вже стала відомішою.
.........................
Щоб оце:) перетворювалося на оце smile , робіть з обох боків пропуски.

Спасибо сказали: ГіП, Алёна, Bragida, zeal, kirarina, kbg_dnepr6

Поделиться

116

Доброго вечора шановні форумчани!

Дуже прошу вашої поради!

Я написала запит в один з російських архівів (звичайний обласний, не галузевий) з проханням знайти запис про народження мого предка (селянин, середина 19 ст.).
Запис було знайдено.

Я думала, що отримаю копії так само, як в українських архівах - мені надішлють рахунок, а після оплати - я отримаю копії.

Але сталося зовсім не так.
Спочатку вони надіслали мені договір у 2-х екземплярах, які я повинна заповнити та надіслати їм. Після отримання від мене договору, вони надішлють мені рахунок, а після того, як я сплачу необхідну сумму, вони надішлють копії, але не мені, а у представництво МЗС РФ тої російської області, де знаходиться архів. Про подальшу долю моїх копій вони не написали...

Шановні форумчани, я вперше звернулася до російського архіву, якщо у когось була подібна історія, поясніть, будь ласка, що буде далі з тими копіями - представництво МЗС РФ надішле їх мені, чи до якогось українського представництва? А далі?

Не можу зрозуміти, навіщо такі складнощі - це ж не копія ЗАГСу, або справа репресованого...

Дуже дякую за відповідь!

Спасибо сказали: enskada, borisovichi, litar Л, Оленка4

Поделиться

117

Як на мене, простіше за все знайти когось в Росії, хто все це для Вас зробить (оплату замовлення)

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Спасибо сказали: AllaSvt1

Поделиться

118

Шановні форумчани,

Напишіть, будь ласка, а Ви отримували якісь документи з Росії? Після сплати рахунку вони присилають щось безпосередньо на домашню адресу чи ел. пошту досліднику? І чи заключали Ви з ними договір (у якому ще й треба вказати паспортні дані)?

Поделиться

119 (07-07-2016 21:48:12 отредактировано Т.В.)

AllaSvt  Ваш случай шокирует. С каким архивом такие сложности? Мне высылали простой почтой, договора не требовалось. Проплатили знакомые из России, выслали скан квитанции мне, я по электронке в архив и все.
Действительно, поищите кого-то в России, чтобы от своего имени подписал договор, оплатил, получил и переслал Вам. Не вижу др. выхода.

Поделиться

120 (08-07-2016 05:07:46 отредактировано AllaSvt)

kbg_dnepr
Т.В. 

Дуже дякую за пораду! 
Це архів Псковської області.
З оплатою якраз проблем немає - у Сбербанку Росії у Києві мені сказали, що треба взяти рахунок, паспорт та код.
Дивує інше - до чого тут різні політичні установи, та ще й у наш час...
У звичайні стосунки між архівом та дослідником чомусь примішують політику...
Якби це були якісь питання спадщини, то можна було б це зрозуміти, але ж це звичайна копія архівного документу.

Поделиться

121 (08-07-2016 12:14:54 отредактировано notizia)

AllaSvt, нашла на сайте ВГД, так что это не только Вас коснулось

Я уже прошла через это испытание, безумно неудобно. Они объясняют это тем, что ГАПО находится в подчинении Министерства юстиции. Другие архивы находятся в другом подчинении. Этот глупый договор крайне замедляет обмен запросами-ответами. К тому же он ограничен по срокам, то есть зависший на дату 31 декабря запрос, я так понимаю, выполнять не будут пока я не перезаключу с ними годовой договор на следующий год. Безумно неудобно ..

В архиве это еще в прошлом году придумали

Гербеев, Радько, Калайда, Крачун, Главацкий, Найденко, Живанов, Скоренцов, Даценко (Николаев., Кировоград., Одесск. обл.), Овчинников (Курск. обл.), Никольский (Гомель, Киргизия), Решетников, Крутских (Оренбург. обл.), Минаев (Курган. обл.), Лисий, Легкий, Мартиняк, Геба, Дума (Івано-Франківська обл.) T004006

Поделиться

122

Это обычная процедура для официальных ответов в другое государство.
Я посоветовала американке написать запрос по ее родне напрямую в архив Ивано-Фр. обл. А из архива мне позвонили (для связи был указан мой тел.) и сказали, что дела нет, но ответ они обязаны отправлять по дипломатическим каналам, через МИД, и американка его получит же через МИД - через 3-6 мес.

После этого я отправила запрос с Украины и благополучно получила ответ по почте.

Поделиться

123 (08-07-2016 18:09:19 отредактировано AllaSvt)

kbg_dnepr
notizia         Т.В.   
enskadaborisovichilitar ЛОленка

щиро дякую за увагу, поради та дуже цінну для мене інформацію!!!  Буду намагатися щось робити далі, бо я вже думала відмовитися від подальших пошуків за цією гілкою.

Поделиться

124

Поради пана Долецького (генеалогічний центр "Пращур"): prashhur.com/blog/osnovni-problemi/

Поделиться

125 (02-08-2017 18:09:52 отредактировано kbg_dnepr)

При пошуку інформації про предків у найрізноманітніших джерелах завжди треба враховувати можливість помилок. Вони трапляються всюди й завжди, всі люди помиляються - через нерозбірливий почерк, неграмотність, втому, неуважність і т.д. (всіх можливих причин навіть перерахувати неможна).

Свіжий приклад з ФБ ("Пращур"), справа Волинської повстанської армії 1922 р (ОГПУ.П Дело№ 246681/6, т. 28. Архивный номер №57492 в 63 томах. Архив Учетно-архивного отдела КГБ при СовМине УССР, Следственный отдел. http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=2962&p=4) - Микола Олександрович Малюжинський названий Моложинським.

Помилки є всюди - в ОБДМ, картотеці Ялуторовська http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=28719

Спасибо сказали: luvi1

Поделиться

126 (02-09-2017 22:53:26 отредактировано rybka22)

Добрый день! Или ночь smileПодскажите, пожалуйста, я только начинаю свои поиски, и у меня вот такая проблема. С чего начать, куда обращаться, если информации совсем минимум?
Допустим я знаю только ФИО прадедов и прабабушек. Места, где они приблизительно жили. Дат никаких. 
Про одного прадеда знаю немного больше, знаю, что он служил в Грузии в конце 19 века (есть две фотографии_. И вроде его репрессировали уже на территории Украины в 32-34, после чего он пропал. В списках репрессированных или пострадавших от Голодомора его нет. Но столько информации (относительно), к сожалению, только по одному человеку.
Куда бежать/писать при минимуме информации? 
Спасибо.

Спасибо сказали: kbg_dnepr1

Поделиться

127

rybka22 пишет:

Допустим я знаю только ФИО прадедов и прабабушек. Места, где они приблизительно жили.

Это уже немало. Более половины людей и этого не знают. Для начала Вам нужно в фамильном указателе поискать эти фамилии. Если они есть, дать в этой теме свою информацию. Если нету, то начать тему. Можно открыть свою тему  при наличии этой фамилии (например, "Бойко", а свою назвать "Бойко с Миргородщины" или как-то так). Что знаете, то и выкладывайте, указывая, что это неточные данные. Постепенно разберёмся.

Спасибо сказали: rybka22, kbg_dnepr, Т.В., luvi4

Поделиться

128

rybka22,

в цій темі http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=418 є інструкція по пошуку репресованих,
а в цій http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=1485&p=5 Ви можете поставити ваше питання, але краще описувати випадок якомога детальніше - з іменами, населеними пунктами, фото, даними про родину і т.ін.

Взагалі ж можу тільки приєднатися до пана Яреми - треба створити тему (теми), писати в них те, що відомо (краще не все одразу, а кожного дня потрошуку). Наприклад, так http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=811
Не факт, що ми зможемо допомогти. Але якщо не написати, то шансів буде ще менше wink

Наприклад, тут http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=2503&p=2 теж шукають людину, яка, можливо, була репресована (повідомлення 38 і далі). Ви бачите, чудес там поки не було, але хочеться сподіватися, що наші ідеї були корисними.

Спасибо сказали: Т.В., luvi, rybka223

Поделиться

129

rybka22,надо хорошенько пошерстить семейный архив. Даже не представляете, сколько информации можно найти в старых письмах и надписях на фото. Если предок был репрессирован в Украине, то сможете найти его дело и в нем будет много информации о семье.
Если Вы живете в Украине, направляйтесь лично с паспортом в архив СБУ Вашего города. Если  в др. стране, то волокиты будет больше, придется писать запросы. Но вполне реально. Как Вам подсказали выше, есть соответствующий раздел, читайте. Нужны будут подсказки - спрашивайте там же, поможем обязательно.

Спасибо сказали: kbg_dnepr, gennadii5408, rybka22, сергей-гродовка4

Поделиться

130

rybka22 пишет:

Добрый день! Или ночь smileПодскажите, пожалуйста, я только начинаю свои поиски, и у меня вот такая проблема. С чего начать, куда обращаться, если информации совсем минимум?
Допустим я знаю только ФИО прадедов и прабабушек. Места, где они приблизительно жили. Дат никаких. 
Про одного прадеда знаю немного больше, знаю, что он служил в Грузии в конце 19 века (есть две фотографии_. И вроде его репрессировали уже на территории Украины в 32-34, после чего он пропал. В списках репрессированных или пострадавших от Голодомора его нет. Но столько информации (относительно), к сожалению, только по одному человеку.
Куда бежать/писать при минимуме информации? 
Спасибо.

А якщо посунутись на покоління ближче, опрацювати документи по народженню їх дітей, автобіографіі тощо? Має ще щось знайтись, наразі неочевидне.

Кухар-Кухаренко-Кухаревські; Бойко; Козюр-Козюренко - Херсонська губернія; Кейбал - Полтавщина і звідусіль; Гірчаки-Горчакови - Луганськ і околиці. Наразі шукаю записи звідусіль по Кухар (Кухарев) та Козюр (Козюренко) 1784-1800 рр.; народження Варвари Григорівни Кодаченко у 1884-1886 роках скоріш за все у Херсонській губерніі, де - невідомо.
Спасибо сказали: kbg_dnepr, rybka222

Поделиться

131

Спасибо всем за подсказки и помощь! К сожалению, вот этот минимум информации и был добыт по воспоминаниям родственников и минимуму документов, последнее место проживания, в частности. Так как эта тема замалчивалась и скрывалась, и у расспрашиваемых родственников было минимум три версии, что же случилось с прадедушкой. 
И никто из моей семьи своими предками не интересовался. И вообще трагически судьба почти всех его детей сложилась.  А когда начала я, многих людей уже в живых не было.... Вот что есть, то есть. 
Спасибо, теперь знаю, куда двигаться хотя бы.

Спасибо сказали: kbg_dnepr, сергей-гродовка2

Поделиться

132

А Ви не втрачайте наполегливості та потрошку розпитуйте далі, бо спочатку ніхто нічого не знає, а потім якісь речі спливають. Наприклад, коли я знайшла в метриках дані про доньку бабусі, яка померла малою, одна з тіток сказала: точно, була така! а до того ніхто про неї не згадував...

Мені дуже допомагає дерево. Коли його показуєш родичам, вони реагують зовсім інакше, ніж коли розпитуєщ.

Спасибо сказали: rybka22, сергей-гродовка2

Поделиться

133

rybka22, я тоже советую настойчивее быть в поиске и не только запоминать, но даже записывать всё услышанное. Проходит время и по чуть-чуть начинаешь забывать, что нашёл и на чём остановился в поиске. По своему опыту скажу, если бы не обратил внимания на мелочи, то не продвинулся бы вперёд. Сейчас все старики умерли - переспросить не у кого. А записи под рукой !!! Эти мелочи иногда играют ключевую роль. Так мой прадед нашёлся по рассказам уже умершей бабки. А потом и связалось всё и подтверждением из МК. Ищите и найдёте !!!!

Ищите и обрящете. (Мф 7, 7.)
Спасибо сказали: luvi, Алёна, kbg_dnepr, Т.В.4

Поделиться

134

Диктофон всем в помощь, тем более есть в каждом телефоне))))   Не всегда им пользовалась, о чем теперь сожалею (((

Поделиться

135

Добрый вечер, ищу своего прадедушку, бабушка рождёная в киевской оьласти, Васильковский район, село Плесецкое, 1921 года, в васильковском заксе инфо с 1925, и последние записи церковные за село Плесецкое нашла за 1919 год, больше нет записей за Плесецкое... Получаеться что нет инфо за 6 лет по Плесецкому... Может кто небудь знает где найти записи рождения или метрики или исповеди или какую небудь информацию жителей в селе Плесецкое, а именно за 1921г. Бабушка Шуст Екатерина Хомовна, 1921г.р. с. Плесецкое, прадедушка Шуст Хома, прабабушка вроде Федора. Заранее спасибо!

Поделиться

136

iakara_@ukr.net пишет:

Добрый вечер, ищу своего прадедушку, бабушка рождёная в киевской оьласти, Васильковский район, село Плесецкое, 1921 года, в васильковском заксе инфо с 1925, и последние записи церковные за село Плесецкое нашла за 1919 год, больше нет записей за Плесецкое... Получаеться что нет инфо за 6 лет по Плесецкому... Может кто небудь знает где найти записи рождения или метрики или исповеди или какую небудь информацию жителей в селе Плесецкое, а именно за 1921г. Бабушка Шуст Екатерина Хомовна, 1921г.р. с. Плесецкое, прадедушка Шуст Хома, прабабушка вроде Федора. Заранее спасибо!

Спробуйте пошукати в Книгах реєстрації актів громадянського стану відновлений запис про народження Вашої бабусі.

Спасибо сказали: kbg_dnepr, luvi2

Поделиться