1 ( 12-01-2015 23:23:59 змінене Ostapec`-Strilbyckyj )

Тема: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Мета, ціль та завдання для такого уроку Родового ПАТРІОТИЗМУ.

Для початку маленький ліричний відступ від теми.
20-ть з гаком років захоплення родознавством привело особисто мене до вступу вже в зрілому віці (як заповідав "т. Лєнін": вчитись, вчитись і вчитись...), до одного із спеціалізованих вузів в галузі історичної науки - Інститут історичної освіти НПУ ім. М.П.Драгоманова. Ступінь бакалавра опанував в минулому році wink - корисна річ, ця академічна наука smile , зараз на стадії опанування фаху спеціаліста.

І от перед мною стоїть "сташне" та відповідальне завдання - пройти практику в середній школі, надати якісь елементарні знання з історії для учнів старших класів.
Існує щире бажання не читати важливу для ЗНО інформацію по підручнику, а дати (якщо дозволять) стислі та інтригуючі зародки знань по родознавству. Зацікавти підлітків їх родоводом та спонукати для познання себе, через вивчення свого коріння, до діалогу з батьками, або дідусями і бабусями в час складання генеалогічного дерева, аналізу етиміології своїх родових прізвищ, опису побуту та місцевосцей де мешкали їх предки.
Викликати патріотичні почуття до свого міста та краю.

Посібники, як це робити з класичної точки зору, маю (сухої викладки матеріалу), але є прагнення не просто відчитати надцять годин і оцінити кращих, а викликати захоплення родоводом.

Які будуть ідеї у шановного товариства?

З повагою, Віктор.

П.М. Можливо, що ця тема знайде своє продовження у вигляді розвитку та популяризації генеалогії. В проведені серед школярів та дорослих генеалогічних студій та конкурсів: "мій рід в історії Батьківщини".

Земле, моjа всеплодьучаjа мати!
Сили, шчо в твоjij движель глубинi,
Краплоу, шчоб боiу смiлijше стоjати,
даj i мiнi!

Share

2 ( 12-01-2015 21:57:19 змінене AppS )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Які будуть ідеї у шановного товариства?

Діти різні. Старші класи - це вже 19-20ст.

Провести анкетування і на прикладі когось з найбільш строкатими лініями розкласти тему. В ідеалі комусь навіть зробити родовід.

навчити працювати з програмою типу ДревоЖизні. сайтами обд-меморіал, подвиг народу.

розказати про ДНК-тестування. (можна якось зкоперуватись з вчителем біології)

Share

3 ( 12-01-2015 22:52:14 змінене Ярематойсамий )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Я років 5-8 тому ходив у школи розповідав про прізвища. Старшокласникам. Мені порівнювати ні з чим, але директриса (з прізвищем Мамай!) казала, що здивувалася, що їх ще так можна зацікавить. Тепер нема ніякої охоти , самі знаєте, чому. Одну роботу по прізвищах робили з дівчиною з моєї школи (100 м від мене) на конкурс. Якесь призове місце зайняла. А так би з українськими школярами  залюбки спілкувався, але ми далеко одне од одного.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

4

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

емігруйти на Батьківщину пращурів smile

Share

5

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Надо показать, что генеалогия это просто и доступно.
Мне понравилась версия мормонов
broadcast.lds.org/elearning/fhd/ … 6167876001

Кременецкие, Лазаренко, Бабенко, Чаплины, Абакумовы, Орловы, Белоконь, Тхор.
Интересуюсь родом Кременецких от Аслана-Мурзы-Челебея.

Share

6

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Генеалогія - це не просто і не доступно. А школярам, до речі, доступ до архівів заборонений по віку.

Share

7 ( 13-01-2015 01:56:36 змінене d_sergiy )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

AppS пише:

Генеалогія - це не просто і не доступно. А школярам, до речі, доступ до архівів заборонений по віку...

...В ідеалі комусь навіть зробити родовід.  Навчити працювати з програмою типу ДревоЖизні. сайтами обд-меморіал, подвиг народу. розказати про ДНК-тестування.

Гарний план. Я б добавив ще і відомості про історію заселення тієї місцевості де буде урок.

Особисто я запам"ятав той урок, на якому вчителька вибрала якраз не програмну тему - про історію заселення міста і навколишніх сіл. Деякі її висловлювання , мені здається, я пам"таю через сорок років.

Я думаю, що такий урок все ж залишить слід в памяті, хоча й не слід очікувати що хтось почне пошуки, як тільки скінчиться урок.  З мого досвіду - дуже мало людей цікавляться родоводом взагалі, можливо тому що це і непросто і недоступно. Поки що.

Анцестори: Преображенка- Денисенко Панченко Баран Скляр Сиротенко Скидан Чехов Педан Монець Шкитько Проскура Тряпишка Терлецький Писаренко Невінчаний Ткаченко; Токмачка- Глухий Астіон Мельник Пінчук Коноваленко; Омельник- Петрашка Моргун; Олександрівка- Понедільний

Share

8 ( 13-01-2015 02:01:11 змінене yavsyuha )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

AppS пише:

Генеалогія - це не просто і не доступно. А школярам, до речі, доступ до архівів заборонений по віку.

Звичайно.
Але все формується в дитинстві.
Й коли ми там заронемо жаринку зацікавленності, то вона зостанеться з людиною назавжди. Й не треба дитині сидіти в архіві, досить з неї буде розпитів і занотувань розповідей дідусів-бабусів, тіток та дядьок. Пошуків на доступних ресурсах в інтернеті.
Ба, просто розуміння що історія не просто всесвітня, а й торкається тебе особисто. Що ти, твої пращури це і є історія.
Співпричетність до історії і є, на мою думку, головне в цьому.
А посидіти в архіві (якщо вже виникне така потреба) можуть і батьки, коли вони й справді люблять свою дитину.

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

9 ( 13-01-2015 02:20:55 змінене D_i_V_a )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

У мене були дуже нудні вчителі історії... Особливо той що був у 9-10 му класі... Ми засинали...
Я на уроках (всіх) завжди слухала викладачів, своїми справами не займалася. Підручники не читала, але вчилася добре і тоді не розуміла чому. Я ж нічого не роблю? smile А згодом з'ясувалося, що я відношуся до аутотичного типу, що добре сприймає інформацію на слух. Але на його уроках мене клонило в сон - тиха, монотонна мова уводила в транс... За всі роки навчання він був такий єдиний...

Весь час, що займаюся родоводом, спостерігаю дивовежне явище. Раніше цифри (дати) неможна було засунути в голову. Пам'ять у мене завжди хороша була, але з історичними датами не спрацьовувала. Забувала я їх... А зараз все що стосується дат тієї місцевості що мене цікавить, запам'ятовується з першої хвилини та сидить неповорушно...
Я весь цей час думаю, що якби мене тоді вчитель спитався - звідки твій батько, звідки мати, а ти де народилась? Та ще щось цікаве про цю місцевість розповів, то циферки могли б вже тоді в голові краще осідати... А сімейні історії мене завжди цікавили. В цьому плані я допитлива була - багато чого батьків та дідусів питала. А от як правильно з генеалогічної точки зору, якби я про таке ще в школі почула, то був би другий результат.
Наприклад, я ніколи не думала, що листи хтось зберігає. Тому тільки через три роки після смерті мами, вже коли почала займатися родоводом, спитала двоюрідну сестру, чи не залишилось чого. Так вона аж заїкатися почала, бо за 3-4 місяці до мого питання пожгла у пічці листи моєї мами до них. Моя тітка була учителькою російської мови та зберігала все листування... за все життя...
Нема сьогодні нічого... Я тиждень плакала...

Share

10

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Історія, яку нам читали в школі і університеті - це було чи найнудніше в житті. Якісь постійні повстання і виступи то рабів, то селян...Мені надовго відбили бажання нею цікавитися. Але завдяки зустрічі з дуже ерудованою людиною, ставлення до історії в мене змінилось на 180*.

На жаль і досі, у нас вся система освіти базується за нудному зазубрюванні на 80% непотрібних нікому речей. Коли я потрапив з нудних лекцій в радянському університеті до західного університету, то зрозумів, що вчитися може бути ДУЖЕ цікаво. Тепер мої діти вчаться по західній системі і їм також цікаво вчитися!
Тому урок по генеалогії треба зробити цікавим для дітей, тоді і буде великий інтерес. Зробити це досить просто. Викладання образами і заохочення до дискусій і творчості в невеликих групах (по 3-4 особи). Потім виступ від кожної групи і т.д. Домашнє завдання теж робиться цікавим - дізнатися про якісь смішні випадки в житті дідуся чи бабусі, наприклад.
Думаю, що такі методики викладання (західні) вже є в інтернеті.

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

11

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

В моїй рідній школі учні початкової ланки (!) складають родинні дерева - samotoivka.webnode.ru/novini-shkіlnogo-zhittya/

12 ( 20-02-2015 15:43:04 змінене LuckyLuke )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

А це у школи мого 4-юрідного племінника Михайла (ще минулого року):


img24.cz/images/25750652540597085417_thumb.jpg img24.cz/images/43692343036909313064_thumb.jpg img24.cz/images/92227222764713348615_thumb.jpg img24.cz/images/70980465801349998801_thumb.jpg


До речі моя цікавість до родоводу також почалася з уроку українознавства у 3-му класі, де ми складали родинні дерева.

13 ( 20-02-2015 18:05:19 змінене yavsyuha )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

DesAlex пише:

В моїй рідній школі учні початкової ланки (!) складають родинні дерева - samotoivka.webnode.ru/novini-shkіlnogo-zhittya/

Ви дуже щаслива людина, бо можете віддати свої надбання прийдешньому.
На жаль у мене поки пробуксовує.
Якось вийшов на мене молодий мешканець Йовсуга, я йому вислав дуже багато з того, що тепер тут розміщую. Просив допомогти зв'язатися з місцевим вчителем історії. Потім дзвонив.
- Та наш вчитель теє ... (болезнь всякого истинного русского интеллигента).
Так і обірвалося.
Хоча, треба ще раз спробувати.
А так мріялося. Плідна співпраця. Мені - "нетлінка праці", йому - новаторські починання. Уявляєте: "Діти, ось данні про наших мешканців з 17 сторіччя й до революції. Розпитайте своїх рідних, й складіть своє дерево. На початку вересня ми порівняємо Ваші праці, відредактуємо й розмістимо у Всесвітній павутині."
Здається це трохи цікавіше від звичних: нарвіть бурьяну й покладіть висушене в файли, чи - прочитайте ось ці книжки (по правді кажучі я й сам їх не читав, бо нудота, й на екзаменах їх не питають).
А було б дуже цікаво, коли б мінестерство освіти включило таке до своїх рекомендацій. Й жодної копійки з бюджету, й патріотичне виховання, й взагалі ...

І день іде, і ніч іде ...

Пошук предків Євуг, Біловодськ, Старобільськ.
Search ancestors Yevsuh, Belovodsk, Starobelsk. Поиск предков Евсуг, Беловодск, Старобельск.

Share

14

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Якби я був багатим і жив в Україні, то започаткував би такі Всеукраїнські свята - День Родичання, День Прізвища, День Борщу.  Дещо накидав на папері, буду десь викладати, може, комусь буде треба. Тут намертво таке нікому непотрібне.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

15 ( 21-02-2015 01:45:13 змінене AppS )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі


18.02.2015 www.daark.org.ua/
На телерадиокомпании «Крым» прошла запись передачи «Гость в студии» с участием заведующего отделом информационного обеспечения, организации использования информации документов, общественных и межрегиональных связей Государственной архивной службы Павла Розанова на тему патриотического воспитания молодежи и проходящему  IV республиканскому конкурсу «Судьба моей семьи в судьбе моей страны».

Также состоялась  прямая трансляция передачи «Открытая студия», в которой приняла участие заместитель начальника Государственной архивной службы Татьяна Шарова и ответила на вопросы телезрителей, заданные ей в режиме прямого эфира.

Share

16

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Ось як це робиться у Франції: mail.alkar.net/Session/113106-YY … ;MSG=97539

Програма Французької генеалогічної федерації (власне, її комісії Génécole - щось на кшталт геношкола) йде під девізом "Коріння для створення майбутнього"

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

17

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

треба буде переслати міністру освіти нашому

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

18

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Біда в тому,що нажаль в багатьох школах будуть зацікавлені в подібному предметі лише ,як засіб збільшення годин для певного вчителя.
На практиці таки випадки неодноразові .(сам батько двох дітей)
Про якість можно забути. Ми нажаль не Франція sad

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

19

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

А як вам слоган? Може, позичимо?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

20

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Непоганий.
Але ми теж недурні )))
Може своєї клепки в голові вистачить на більш оригіналний  слоган.

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436
Thanks: litar Л1

Share

21

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

kbg_dnepr пише:

А як вам слоган? Може, позичимо?

гарний слоган, коротко і в ціль

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5

Share

22

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Не представляю себе, как можно "впихнуть" генеалогию в школьную программу, когда даже в вузах на профильных факультетах (!) она есть только в качестве части или модуля (!!) спецкурса (!!!) СИД, да и то не везде (!!!)... sad

Хотіли розстріляти цей народ? / Не вийшло – хочете його ділити?
Хоч прикладіть усіх своїх щедрот, / Не вийде – ми ж Господні діти...
Кочан (Кочановский, Кочаненко)
Шолудько (Шолудченко, Жолудко)
Thanks: Ann1

Share

23

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Всё зависит от учителя.
Вот только НАСТОЯЩИХ учителей всё меньше и меньше. :-(

Кременецкие, Лазаренко, Бабенко, Чаплины, Абакумовы, Орловы, Белоконь, Тхор.
Интересуюсь родом Кременецких от Аслана-Мурзы-Челебея.

Share

24

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Не можна бути гарним учителем, коли ти не любиш свій предмет сам або хоча б не розумієш практичної користі з того для учнів у майбутньому.
Тому вводити генеалогію як окремий шкільний предмет, коли самих зацікавлених генеаологів в країні одиниці (добре, хай чесна сотня або дві) - маячня.

А то буде як з примусовими уроками футболу.
Чому не фехтування чи пінгпонгу (настільного тенісу)?
Ще й оцінки отримувати?

Брагіда (Брагида, Брегид, Брегида, Брегіда, Брегидин(а), Бригида, Брігіда, Брыгида, Бригидин(а), Брегеда, Бригеда)
Курач, Дедок (Дідок, Дєдок), Нехай (Україна, Чернігівська обл.)

There's none so blind as those who will not see
Thanks: Алена1

Share

25

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

А я своим дальним родственникам отправила их дерево под Новый год (до 10го поколения  по некоторым фамилиям), прислали письмо....
и "Спасибо за дерево! Дочка сдала в школу, поставили "5""   (9 класс)

и всё sad   
и это всё???
неужто весь мой труд был только ради этого? ради отметки?
sad

Share

26

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Алёна пише:

поставили "5"

може 12?

Share

27

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

п.с. нажаль, більш-менш цікавляться своїми пращурами лише +-1% населення (

Thanks: nfs79, Ann2

Share

28

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Мариненко пише:
Алёна пише:

поставили "5"

може 12?

это РФ

напрашивается вопрос: если бы я случайным образом не успела бы со своим генеалогическим письмом, было бы "2"?  smile
т.е. какая-то минимальная польза таки случилась? sad 
smile

Thanks: kuks70, Ann2

Share

29 ( 14-03-2015 01:18:15 змінене AppS )

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

А я своим дальним родственникам отправила их дерево под Новый год (до 10го поколения  по некоторым фамилиям), прислали письмо....
и "Спасибо за дерево! Дочка сдала в школу, поставили "5""   (9 класс)

и всё sad   
и это всё???
неужто весь мой труд был только ради этого? ради отметки?
sad

Людям пользу принесло. Практическую!

п.с. нажаль, більш-менш цікавляться своїми пращурами лише +-1% населення (

Якби цікавився хоча б 1% тільки Києва, то Ви б в ЦДІАК потрапляли б раз в кілька років : ) просто не вистачило б місць.

Thanks: Алена1

Share

30

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

AppS пише:

Якби цікавився хоча б 1% тільки Києва, то Ви б в ЦДІАК потрапляли б раз в кілька років : ) просто не вистачило б місць.

тому я й кажу-"більш-менш" smile
а з них, мабуть аж 1% щось робить на практиці.

Share

31

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

AppS пише:

Людям пользу принесло. Практическую!

Но эта польза получилась одноразово-забытая sad

AppS, но я-то хотела другого.... Возможно, просто я много хочу? sad

***
а вообще вчера долго думала над этим вопросом...
ведь если заставлять ученика, не пробудив у него большого интереса и сильного желания к генеалогии, полного доверия и отсутствия критики,  то дерево на 10 поколений и даже больше можно нарисовать за 5 минут - придумал имена, годы и пр. Получил "5" или "12" и забыл!
Придумал красивую историю, рассказал!
Никто ж не проверит!...

А вот когда душу выворачиваешь наизнанку и рассказываешь всё, как это было, такое не всем нужно (вспоминаю себя на 1 курсе университета, тогда я знала только 4 поколения и было слишком много неизвестного)...
Но не вся правда нужна, иногда она совсем ненужна - меньше глупых вопросов и комментариев.

Поэтому всё, что мы делаем, прежде всего для себя самих... smile
Поэтому нет претензий и нет разочарований.
А только предвкушение нового найденного и азарт поисков wink
За работу!.... smile

Share

32

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

Алёна,всё Вами сказанное чистая правда(и реальность).
Но.......как же хочется разделить ЭТО с кем то из родных.
К сожалению мало кому повезло с родственниками-единомышленниками.
Поэтому ,не найдя поддержки от них (как я например) ,нахожу моральное удовлетворение здесь на форуме wink

свой среди чужих, чужой среди своих...
N-FTA62436

Share

33

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

nfs79, +100500! smile

Thanks: Алена1

Share

34

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

nfs79 пише:

Алёна,всё Вами сказанное чистая правда(и реальность).
Но.......как же хочется разделить ЭТО с кем то из родных.
К сожалению мало кому повезло с родственниками-единомышленниками.
Поэтому ,не найдя поддержки от них (как я например) ,нахожу моральное удовлетворение здесь на форуме wink

треба не здаватись і шукати. вони є і серед родичів, десь серед двоюрідних чи троюрідних!

Херсон губ Сердюк Задорожний Москалець С(Ш)ушко Білий; Піщане Переяслав полк Шарата Чмир Прилипко; Галичина Ільків Ilkow Рабик Гавриляк Келлер Keller Боднар Кохан Щавинський Червинський Чайкі[о]вський Папп; Могильов губ Тве[a]рдовский Немиленцев Шпаков; Моринці Артеменко Філіпович А(Га)ркуша; Новосілки Київ пов Кучер Ігнат'єв Кошевий Михайлов Малишенко Федоров; Київ Коноваленко R1A1A/T2B5
Thanks: Алена, nfs792

Share

35

Re: Генеалогія на уроках історії в середній школі

треба не здаватись і шукати. вони є і серед родичів, десь серед двоюрідних чи троюрідних!

чи семиюрідних )))

Thanks: Алена, nfs792

Share