1 ( 20-09-2016 15:04:06 змінене kbg_dnepr )

Тема: Голосіння

...плаче Ярославна,
Як та зозуленька кує...
— Полечу, каже, зигзицею,
... отру
Глибокії, тяжкії рани...

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

2

Re: Голосіння

Страхи Господні... Знайшли, за ким голосити... Я досі не бачив цієї теми. Думаю, що вона закрита відтепер.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

3

Re: Голосіння

Та, бачте, пане Яремо - не можу я голосити! Про це дуже добре сказав Ґете (знаю тільки німецькою):

Und wenn der Mensch in seiner Qual verstummt,
gab mir ein Gott zu sagen, was ich leide

І якщо людина в стражданні німіє,
то мені якийсь бог дав сказати, що я терплю.

Ось я якраз з "німих" і страждати можу тільки мовчки.

Чи є якісь записи (видання) голосінь? Голосили тільки на похороні? чи ще в яких випадках?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

4

Re: Голосіння

Я тут десь описував останнє голосіння, яке чув. Добре пам'ятаю, хто, як, за ким, коли (вересень 1992 року). Мабуть, голосили не тільки на похороні, а й на весіллі - дівка за батьками та рідною хатою, коли її виводили. І, мабуть, голосила матір за дочкою. Мабуть, голосила матір, коли проводжала сина у військо. Голосили, коли приходила зла звістка. Записи голосінь здійснювалися, але я в себе нічого не пам'ятаю, чи є?

Прізвища українські та народів чорноморського регіону
Thanks: Алена1

Share

5

Re: Голосіння

Мабуть, це теж була важлива частина фольклору - напевно, не всі вміли голосити, або, скажімо, дехто голосив особливо талановито, краще за інших, і його звали це зробити й за інших?

Я пам'ятаю, що моя свекруха намагалася голосити на похороні свекра, а ми її стримували, бо було дуже соромно.

Голосили тільки жінки? Вчилися до весілля (щоб голосити за батьками)?

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

6

Re: Голосіння

Для чого стримували? У наших не таких вже й далеких предків було переконання, навіть повір'я, що небіжчика обов'язково треба оплакати (у мусульман також - ох і голосять!). Тоді йому там буде краще. Голосили жінки. В репертуарі Кубанського хору було голосіння молодої на відході від батьків у лінєйців. Для історії фіксую - остання у станиці Саратовській, хто талановито голосив, була Белинка (дів.) Вєра Петровна (1927-2010), колоритна з багатьох боків людина, моя сваха, царство їй небесне і земля м'яким пером!

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

7

Re: Голосіння

Стримували, бо було дуже соромно - нормальні люди повинні страждати мовчки. Звісно, що воно краще відгорювати, ніж все це в собі давити - зараз вже, мабуть, всім відомо, що непрожите горе просто небезпечне, але хто про це знав 30 років тому? Ховали в місті, голосити було недоречно - може, в селі й зараз ще голосять... Треба попитати нашого фахівця по бандуристах, може, він що знає.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

8

Re: Голосіння

Та й в селі зараз не дуже голосять.

Коли добром ніхто не дасть нам світла, – Його здобути треба – не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви. І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не запалила.

Share

9

Re: Голосіння

Еге ж, всі ми дуже "цивілізовані" стали

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

10

Re: Голосіння

Голосіння, це - звичай, частина української культури. Я застав таке на  рідному Донбасі. В моєму дитинстві на шахтах похорон був нерідким явищем, хоронили і по десятку загиблих. Як мені зараз здається більше голосіння було за молодими. В селі були штатні голосильниці, надавали "слово" і жінці за чоловіком. По звичаю було точно.

R1a - BY30762

Пошук предків : Яценко, Косенко, Божко, Костенко, Хмельницький, Луговий, Мазин, Бураков

Share

11

Re: Голосіння

О, дивіться, що я знайшла mdalekseevsky.narod.ru/biblio-prichit-ukr.html:

Ящуржинский Х. Малорусские причитания над умершими // К. Ст., 1888.– Т.20.– С.11-16.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

12

Re: Голосіння

Я б "причитания" (приказування) не переносив на голосіння. Приказували над покійником більше без крику та плачу, коли труна стояла у хаті. Наприклад, жінка над чоловіком (старим):"Упорався первий за мене, бросив мене старістю одну! То було за те та за це поремствуємо, а тепер сама вечорами сидітиму та зітхатиму, хіба шо з кішкою побалакаю. Все спішив, все не встигав та мене підганяв, а тепер не спішитимеш і не підганятимеш, пот з лоба не втиратимеш. Склав руці, заплющив очі та й заснув навіки-вічні, оттепер ти виспишся!" Тепер і приказувать не вміють. Ще більше - чорні платки навіть старі не дуже носять.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

13

Re: Голосіння

Пане Яремо, Ви часом на море не їздили?!

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

14

Re: Голосіння

kbg_dnepr, Стать на березі на відлюдді й заголосити? (Шоб у тему було smile ). Я вже 8 років літом на морі не був і не хочу. Зимою то в Джубгу прогулятися по берегу та по лісу над морем їжджу, то в Новоросійськ. Добре коли в нас морози, у Сочах під пальмами пройтися.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

15

Re: Голосіння

Це я у зв'язку з аварією десь біля моря (у Темрюківському районі, здається) питала.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share

16

Re: Голосіння

Темрюцький. Це Тамань. А що там? (я нічого не дивлюсь і не слухаю). Вчора випадково дізнався, що в Краснодарі якісь фашисти полісменів постріляли. Цілий день був "перехват", і не можна було ні в'їхати, не виїхати нормально з міста. Показуха.

Прізвища українські та народів чорноморського регіону

Share

17

Re: Голосіння

Протилежність в поглядах: за старовинною гуцульською традицією покійника треба проводити на той світ весело (особливо старших людей, які вже прожили свій вік). В деяких високогірних селах ця традиція не зникала, в більш низькогірних потроху відроджується звичай, коли молодь на похоронках старих людей влаштовує веселі забави.

Левицький г.Рогаля, Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Литвинюк, Gut, Kremer
І-BY78168/ Н. Тесть,(ЧЖЖЧ) І-Р37

Share

18

Re: Голосіння

Коваль-Фучило І. М. Голосіння / упоряд. І. Коваль-Фучило; [наук. ред. Л. Іваннікова] ; НАН України, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. – К., 2012. – 792 с. + компакт-диск.

ISBN 978-966-02-6581-3

У збірнику вміщено записи голосінь з усіх регіонів України, а також з етнічних українських земель у Польщі, Білорусі, Російської Федерації. Це друковані та архівні фіксації різних збирачів, власні записи упорядника цього видання (1840–2012 рр.). У коментарях подано інформацію про українську голосільну традицію. Видання містить передмову, покажчик записів наддніпрянської, поліської, бойківсько-опільської, гуцульсько-подільської голосильної традиції, географічний, іменний покажчики.

http://www.etnolog.org.ua/images/stories/spadshchyna/2012/koval-fuchylo.jpg

Share

19

Re: Голосіння

Оце, пане Яремо, і нам доводиться за Вами приказувати... Хто б воно думав, що так скоро? Ви мені писали ще 12 грудня, що недобре почуваєтесь, а я не здогадалася розпитати, що до чого. І оце тепер думай, від чого Вас лікували у грудні, і чи добре лікували, і чи можна було б чимось допомогти, як спитати своєчасно... І з чого воно в Вас трапися той набряк мозку, і як воно Вам було майже 2 тижні в реанімації без свідомості... І що воно зараз робити із Вашою спадщиною... Що рятувати? Де і як шукати?

Завтра 9 днів, як пан Ярема помер.

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)
Thanks: kuks70, Алена2

Share

20

Re: Голосіння

А у вівторок було 40 днів...

І я прогавила - дуже сумно, шо моєї пам/яті не вистачило навіть на 40 днів. :::(((

Пошук предків: Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко (Могилевськ.)
Оглотков (Горбат. п. НГГ) Алькин Душин Жарков Кульдішов Баландин (Симб. губ.)
Клишкін Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний (Новомоск. Дніпроп.)

Share