Тема: Березанская сотня
БЕРЕЗАНСЬКА СОТНЯ
(1648-1782 pp.)
======================
Виникла як військовий та адміністративний підрозділ Переяславського полку ще в 20-30-х pp. XVII ст. В 1630 p. її сотником був Григорій Поліченко. В реєстрі "Ординації" 1638 р. Березанська сотня теж значиться складовою Переяславського полку. Сотником названо Остапа Лісовця, а сотенним отаманом Невгада. Відтак як структурна одиниця армії Б. Хмельницького сотня існувала вже весною 1648 р. Як адміністративна складова Переяславського полку Березанська сотня закріплена 16 жовтня 1649 р. Зборівським реєстром, її військовий підрозділ мав 124 козаки. Весь час існування постійно входила до складу Переяславського полку. Ліквідована у 1782 р. разом з іншими полковими сотнями Лівобережної України. її населені пункти розподілено між Козелецьким, Остерським та Переяславським повітами Київського намісництва.
Сотенний центр: містечко Березань, нині - місто Баришівського району Київської області.
Сотники: Биченко Полуян (1649). Пилип Лаврентійович (1666). Кислий (1667). Козловський Антін (1669). Бузинарський Федір (1672). Ігнатенко Федір (1676). Брайко Кирило (1678). Безбородченко Дем'ян (1682). Думитрашко Марко (1688). Пилипенко Михайло Іванович (1692-1693). Турчин Михайло Степанович (1695). Пилипенко Михайло Іванович (1696-1697). Турчин Михайло Степанович (1701-1706; 1710). Корнієнко Яків (1702, н.; 1716-1733). Іван Іванович (1721, н.). Загорульченко Яків (1725; 1729; 1749, н.). Безбородько Семен Якович (1734-1737). Бабич Василь (1736, н.). Ющенко Лесько (1737, н.). Безбородько Петро Якович (1737). Думитрашко-Райча Василь Олексійович (1738-1753). Таратурка Іван (1738, н.). Кулябка Леонтій (1739-1740, н.). Дахно Пилип (1741; 1743; 1744, н.). Лялька Іван Андрійович (1753-1763). Головачевський Петро Якович (1764-1782).
Писарі: Юськович Данило (1692; 1696). Данило Іванович (1697). Степан Федорович (1717; 1721; 1729-1733). Троїцький Устим (1734). Яновський Іван (1736). Кисіль Семен (1737). Стахович Петро (1737-1740). Барабаш Трохим Іванович (1741-1746). Ведмідь Михайло (1748, 1753-1756). Гулей Федір (1752). Шевель Степан (1750; 1759; 1762-1763). Федоров Іван (1755-1756; 1758). Лукашевич Данило (1765-1767). Турчиновський Павло Павлович (1773-1774). Макар Якович (1777, н.; 1778-1782).
Осавули: Третяк Іван (1734-1748). Роздобудько Лесько (1738). Третяк Лесько (1739). Таратурка Тарас (1754). Таратурка Петро (1752-1755). Курилко Іван (1759-1766). Мелешко Трохим (1766-1781). Тригуб Василь (1782).
Хорунжі: Василенко Фесько (1676). Стрикайло Вакула (1682). Пилипенко Михайло (1718). Таран Іван (1736). Таран Леонтій Федорович (1731-1752). Курилко Іван (1755). Коломійченко Михайло (1758-1759). Коломієць Степан (1762-1767). Крамаренко Тимофій (1769-1782).
Березанські городові отамани: Федоренко Тиміш (1671). Гавриленко Степан (1676). Антін (1682). Бурдюк Ланко (1685). Козловський Антін (1692; 1696). Зуй Іван (1717-1731). Волошин Вакула (1729, н.). Чобіток Давид (1731-1733). Бондар Антін (1734). Лисовець Гнат (1736). Супрун Григорій (1737). Терех Лесько (1738). Рибалка Ілля (1739-1740; 1744). Штепа Яків (1741). Роздобудько Леонтій (1743). Глушак Яків (1744). Карпенко Степан (1746). Карпенко Семен (1748). Дахно Пилип (1748; 1755; 1759). Бакум Василь (1752). Турчиновський Олександр Ілліч (1759-1761). Турчиновський Павло Ілліч (1761-1766). Таратурка Петро (1767). Волошин Давид (1774). Головачевський Павло (1766-1782).
Населені пункти: Бакумівка, село; Березань, містечко; Войтове, село; Корніївка, село; Лехнівці, село; Лукаші, село; Лук'янівка, село; Недри, село; Паришків, село; Пилипчичі, село; Семенівка, село; Ярешки, село. В описі 1765-1769 pp. ще значаться села Леляки та Осівці.
======================================
Список сотенной старшины
БЕРЕЗАНСЬКА СОТНЯ
=======================
СОТНИКИ:
--------------------
Поліченко Грисько (1630),
Лисовець Остап (1638),
Биченко Полуян (?-1649-?),
Лаврінович Пилип (?-1666.01.-?),
Кислий (?-1667-?),
Козловський Антон (?-1669-?),
Бузинарський Федір (?-1672-?),
Ігнатенко Федір (?-1676.02-?)
Брайко Кирило (?-1678.04.-?),
Безбородченко Дем'ян (?-1682.07.-?),
(можливо, Дмитрашко Марко, раніше 1688 р.),
Пилипенко Михайло Іванович (?-1692-1693-?),
Турчин Михайло Степанович (?-1695-?),
Пилипенко Михайло Іванович (?-1696-1697-?),
Турчин Михайло Степанович (?-1701-1706-?, 1710),
Корнієнко Яків (1702, нак.; повний - ?- 1716 - 1733),
Іванович Іван (1721, нак.),
Загорульченко Яків (1725, 1729, 1749 нак.),
Безбородько Семен Якович (1734.1.04.-1737),
Бабич Василь (1736, нак),
Ющенко Лесько (1737.07., нак.),
Безбородько Петро Якович (1737.12.),
Думитрашко-Райча Василь Олексійович (1738-1753),
Таратурка Іван (1738, нак),
Кулябка Леонтій (1739 -1740, нак.),
Дахно Пилип (1741, 1743, 1744, нак.),
Лялька Іван Андрійович (1753-1763),
Головачевський Петро Якович (1764-1782).
ОТАМАНИ:
---------------------
Федоренко Тиміш (1671),
Гавриленко Степан (1676),
Антон (1682),
Бурдюк Панко (1685),
Козловський Антон (1692, 1696),
Зуй Іван (1717-1731),
Волошин Вакула (1729, нак.),
Чобіток Давид (1731-33),
Бондар Антон (1734),
Лисовець Гнат (1736),
Супрун Грицько (1737),
Терех Лесько (1738),
Рибалка Ілля (1739-1740, 1744),
Штепа Яків (1741),
Роздобудько Леонтій (1743),
Глушак Яків (1744.05.),
Карпенко Степан (1746),
Карпенко Семен (1748),
Дахно Пилип (1748, 1755, 1759),
Бакум Василь (1752),
Турчиновський Олександр Ілліч,
Турчиновський Павло Ілліч (1761-1766),
Таратурка Петро (1767),
Волошин Давид (1774),
Головачевський Павло (1766.3.09.-1782).
ПИСАРІ:
----------------
Юськович Данило (?-1692-1696-?),
Іванович Данило (1697),
Федоров Стефан (?-1717-1733),
Троїцький Устим (1734),
Яновський Іван (1736),
Кисіль Семен (1737),
Стахович Петро (1737-1740),
Барабаш Трохим Іванович (1741-1746),
Ведмідь Михайло ( 1748, 1753-1756),
Гулей Федір (1752),
Шевель Степан (1750, 1759, 1762-1763),
Федоров Іван (1755-1756, 1758),
Лукашевич Данило (1765-1767),
Турчиновський Павло Павлович (1773.10.01.-1774-?),
Макар Якович (1777-нак., 1778-1781).
ОСАВУЛИ:
-----------------------
Третяк Іван (1734-48),
Роздобудько Лесько (1738),
Третяк Лесько (1739),
Турка Тарас (1754),
Таратурка Петро (1752-1755),
Курілко Іван (1759-1766),
Мелешко Трохим (1766.3.09.-1781),
Тригуб Василь (1782).
ХОРУНЖІ:
-------------------
Василенко Хвесько (1676),
Стрикайло Вакула (1682),
Пилипенко Михайло (1718),
Таран Іван (1736),
Таран Леонтій Федорович (1731-1752),
Курілко Іван (1755),
Коломійченко Михайло (?-1758.04.-1759-?),
Коломієць Степан (1762-1767),
Крамаренко Тиміш (1769.8.12.-1782).
=================================
Кривошея В. Українська козацька старшина. Ч 1. Реєстр урядників гетьманської адміністрації. – Вид. 2-ге, доповнене, уточнене і виправлене. – К.: Стилос, 2005. – С. 164-165.
Список казаков сотни по реестру 1649 года.
СОТНЯ БЕРЕЗАНСКАЯ
=====================
Анъдрусенъко Евъхим (Березанская)
Анътоненко Тимко (Березанская)
Анътоненъко Макаръ (Березанская)
Бакуменко Грышъко (Березанская)
Бакуменъко Васко (Березанская)
Бакуменъко Грышъко (Березанская)
Бакуменъко Иванъ (Березанская)
Басанецъ Ярема (Березанская)
Безъшапъкий Иванъ (Березанская)
Безъшапъченъко Иванъ (Березанская)
Бѣръдуненко Панько (Березанская)
Богданенъко Павло (Березанская)
Боровъченъко Иванъ (Березанская)
Бородиненъко Лаврѣнъ (Березанская)
Бородинъченъко Данило (Березанская)
Быченъко Полуянъ (Березанская)
Гаврыленъко Павелъ (Березанская)
Гасенъко Данило (Березанская)
Гиря Семенъ (Березанская)
Глушанинъ Ярема (Березанская)
Голокъсанъ Феско (Березанская)
Грищенъко Остапъ (Березанская)
Грышаенъко Костя (Березанская)
Грыщенъко Юсъко (Березанская)
Демъченъко Иванъ (Березанская)
Демъченъко Улас (Березанская)
Денисенко Самъсонъ (Березанская)
Драбенко Тимошъ (Березанская)
Евъженъко Феско (Березанская)
Евъхименъко Игнат (Березанская)
Емъченъко Миско (Березанская)
Жданенъко Устим (Березанская)
Защенко Гаврыло (Березанская)
Иваненъко Васил (Березанская)
Иваненъко Романъ (Березанская)
Иляшєнко Зѣнецъ (Березанская)
Исаенъко Улас (Березанская)
Калющенъко Феско (Березанская)
Карчанинъко Евътухъ (Березанская)
Кганьджа Грышъко (Березанская)
Кирпеленъко Гапонъ (Березанская)
Кислякъ Омелянъ (Березанская)
Коваленъко Иванъ (Березанская)
Ковънѣръ Кузма (Березанская)
Корнѣенъко Савъка (Березанская)
Корнѣенъко Федоръ (Березанская)
Косый Семенъ (Березанская)
Коханенко Филонъ (Березанская)
Кравъченъко Игнат (Березанская)
Кузменъко Анътонъ (Березанская)
Кулженъко Ничипоръ (Березанская)
Кунащенъко Улас (Березанская)
Лабунщенъко Феско (Березанская)
Лазебный Евъхимъ (Березанская)
Лахъненъко Грыцъко (Березанская)
Левъченъко Остапъ (Березанская)
Лисовъченъко Есипъ (Березанская)
Лисовъченъко Юско (Березанская)
Лихторъ (Березанская)
Лукашенъко Петро (Березанская)
Лукяновичъ Самъсонъ (Березанская)
Мазаленъко Васко (Березанская)
Максимовычъ Иванъ (Березанская)
Мартиненко Павелъ (Березанская)
Мартиненъко Данило (Березанская)
Мартиненъко Евътухъ (Березанская)
Мартиненъко Пилипъ (Березанская)
Марчишинъ зят Мартин (Березанская)
Масюченъко Микита (Березанская)
Мелниченъко Тимошъ (Березанская)
Молодченъко Олєксѣй (Березанская)
Невгоденко Грыцъко (Березанская)
Нос Анъдрѣй (Березанская)
Олещенъко Яцъко (Березанская)
Онисенко Борис (Березанская)
Онищенъко Левъко (Березанская)
Опанасенъко Иванъ (Березанская)
Опанасенъко Феско (Березанская)
Островершенко Демянъ (Березанская)
Охрѣменко Тымошъ (Березанская)
Павленъко Мышъко (Березанская)
Павленъко Феско (Березанская)
Панютенъко Каръпъ (Березанская)
Паръхомеяко Никонъ (Березанская)
Петро с Паришъкова (Березанская)
Петрушъка Корнѣй (Березанская)
Пилинецъ Иванъ (Березанская)
Пилипенъко Иванъ (Березанская)
Пименъко Левъко (Березанская)
Пипъкаленко Лукянъ (Березанская)
Пищыкъ Петро (Березанская)
Починокъ Семенъ (Березанская)
Проскуренъко Семенъ (Березанская)
Руденько Иванъ (Березанская)
Савенъко Кузма (Березанская)
Савченъко Лавринъ (Березанская)
Семененъко Мартинъ (Березанская)
Скоробагатченъко Васко (Березанская)
Скрыпъка Иванъ (Березанская)
Старый Федоръ (Березанская)
Сухомлинъ Васко (Березанская)
Таранъ Максимъ (Березанская)
Толда Гаврыло (Березанская)
Толчишенко Феско (Березанская)
Устименко Иванъ (Березанская)
Устыменъко Грыцъко (Березанская)
Устяненко Тимошъ (Березанская)
Уюнъченъко Феско (Березанская)
Фалѣенъко Пилипъ (Березанская)
Федоренъко Ива (Березанская)
Федоренъко Тарас (Березанская)
Хвалелѣенъко Сидор (Березанская)
Хвалелъеяко Гаврыло (Березанская)
Хихалеяко Павло (Березанская)
Хоботенъко Яцъко (Березанская)
Ходоренъко Стефанъ (Березанская)
Чоботченъко Ярошъ (Березанская)
Чоръный Курыло (Березанская)
Шулга Яцъко (Березанская)
Ющенъко Иванъ (Березанская)
Ющенъко Семенъ (Березанская)
Ярешъковъский Панъко (Березанская)
Ярошенко Наумъ (Березанская)
Ярченко Семенъ (Березанская)
==============================