1

Тема: 2 200 000 шагов: Поляк повторил путь деда, бежавшего из ссылки

michaliwanowski.com/
In 1945, my grandfather and his brother escaped from a prisoner-or-war camp in Kaluga  (Russia), and crossed over 2,200 km on a quest to return home. As fugitives - they walked only at night, and avoided contact with people at all cost. They slept in turns, deep in the forest, watching over each other, and dressing each other’s wounds. Surviving on berries, mushroom or an occasionally stolen cabbage, they endured extreme hardship and weather adversity.

Yet throughout the journey, their determination and their brotherly bond kept them alive and kept them going.

Three months later, in November 1945, they were eventually reunited with their family in Wroclaw, Poland.

They both lived interesting and long lives.

In the summer of 2013, nearly 70 years after their original journey, I decided to retrace their epic journey and document it through a modern fugitive's eyes - staying Clear Of People. With the help of a diary my uncle had written, where I found a map he had drawn, I was able to navigate and follow their steps closely.

It was easy, at times, to ignore what year and what administration it was - with no obvious time or space signifiers in the forests, I allowed myself to be lulled by the monotonous sound of my steps; hypnotised by the trees passing my peripheral vision like a giant metronome. The process became a specific meditation on landscape, as I found myself standing in the exact spots they once stood, working out my own connection to the places.

As more and more people are on the move across the continent(s), uprooting their lives and fleeing from conflict zones, this body of work pays a silent tribute to the past and present fugitive on their quest for safety.

2 200 000 шагов: Польский фотограф повторил путь деда, бежавшего из ГУЛАГа
https://birdinflight.com/ru/vdohnovenie … ovski.html

Михаль Ивановски восемь недель шёл по маршруту, которым 70 лет назад его дед, бежавший из ссылки, добирался от Калуги до Польши. Михаль несколько раз сбивался с пути, увязал в болоте, но понял, что нет лучшего темпа для сканирования мира, чем тот, что мы развиваем с помощью собственных шагов.

О дедах

Мой дед Толек родился в Узбекистане, его отец работал там на железной дороге. Потом вся семья переехала из Литвы. Во время Второй мировой войны мой дед, как и многие из его друзей, пошли в партизаны. Он и его младший брат Виктор провели два года в лесу. Летом 1944-го их арестовали и сослали в Калугу. Через год деду и его брату удалось бежать. После почти трёх с половиной месяцев скитаний им удалось воссоединиться со своей семьёй. Но не в Литве, а в Польше, во Вроцлаве.

Мой дед прожил долгую и интересную жизнь. Он был отличным пловцом, национальным чемпионом Литвы в 1940 году и в Польше — в 1946-м. Он выучился на инженера-электротехника и всю жизнь работал в сфере городской архитектуры. Важную роль в жизни дедушки играла природа: каждое лето он жил в старом домике в горах, где месяцами собирал малину и варил из неё варенье. Дед много работал. Я думаю, это у нас семейное. Он умер в возрасте 90 лет.

Мы были очень близки с дедом. Каждое лето мы с ним проводили в его доме в горах. Дед научил меня пользоваться токарным станком, когда мне было семь, и я по-прежнему могу смастерить подсвечник из трёх деревяшек.

http://www.michaliwanowski.com/communities/1/004/011/579/351//images/4625002068_1649x781.jpg

Спасибо сказали: litar Л, kbg_dnepr2

Поделиться